Следете не

Технологија

Сте се запрашале како функционираат сензорите за отисокот на прст, односно „fingerprints“, еве неколку типа на скенери за отпечатоци..

Објавено пред

на

Она што некогаш беше резервирано за филмските екрани сега е во нашите џебови, означувајќи го неговото присуство на уредите од безбедни згради до банкомати и премиум уредите Chromebook. Постојат три основни типа на скенери за отпечатоци: оптички, капацитивни и ултразвучни. Еве како функционираат овие технологии и зошто се претпочитаат денес.

Оптички скенери за отпечатоци
Оптичките скенери за отпечатоци се најстарата технологија за откривање отпечатоци. Овие скенери користат видлива светлина и уред за сликање за прецизно снимање на отпечатоци од прсти. Оваа технологија го доловува вашиот отпечаток од прст со фотографирање и претворање на таа слика во дигитален формат.

Процесот се потпира на микрочип чувствителен на светлина, без разлика дали тоа е CCD (Charged Coupled Device) или полупроводник од метал-оксид (CMOS), кој ги разликува уникатните обрасци на гребени и долини во вашиот отпечаток од прст. Бидејќи гребените и долините ја рефлектираат светлината на различни начини, скенерот ги преведува овие физички обрасци во бинарни низи од 1 и 0, создавајќи единствен дигитален клуч за секој корисник. Оптичките отпечатоци се комбинација на точност, робусност и едноставност, што ги прави одличен избор во различни средини, од безбедносни системи до лични технички уреди. Сепак, тие не се без недостатоци, најчесто лажни отпечатоци од прсти. Со вистинските вештини, можно е да се создадат лажни отпечатоци од прсти кои можат да измамат некои скенери – нешто што Џејми Хајнман и Адам Севиџ славно го постигнаа во шоуто „MythBusters“. Исто така, нечистотијата, влагата или маслото на прстот или на површината на скенерот може да го намалат квалитетот на скенирањето на отпечатоците, што доведува до грешки во процесот на идентификација.

Капацитивни скенери за отпечатоци
Иако технологијата за скенирање на отпечатоци од прсти со години е стандардна опција кај телефоните, iPhone 5S ја донесе оваа технологија до израз. Површината на скенерот е направена од спроводлив материјал (бакар или индиум-оловен оксид) поврзан со капацитивните кола подолу. Како што прстот го притиска сензорот, гребените влијаат на кондензаторот на различен начин од долините бидејќи имаат поголем контакт со сензорот. Сензорот прецизно ја мапира оваа варијација во складирањето на електричното полнење, обезбедувајќи точна слика на отпечатокот од прст. Компактната природа на капацитивните сензори ги прави идеален избор за паметни телефони и лаптопи. Тие обезбедуваат безбедносна предност во однос на оптичките сензори поради нивната помала подложност на измама со отпечатоци од прсти. Овие скенери доаѓаат со дополнителна практичност за откривање движење, што отвора можности за функции со меки копчиња, функции чувствителни на притисок и елементи за интерактивни кориснички интерфејси. Нивното ограничување е чувствителноста на состојбата на кожата (без разлика дали е сува или премногу влажна), што влијае на електричната спроводливост и, според тоа, на квалитетот на скенирањето.

Ултразвучни скенери за отпечатоци
Ултразвучните сензори се новодојденци во скенирањето на отпечатоци од прсти, што носи допир на врвна иновација. Иако оваа технологија за ултразвук е скапа, таа го отвора патот за напредни методи на скенирање во вградениот дисплеј. Оваа технологија работи слично како и ултразвучната дијагностика. Сензорите испуштаат ултразвучни импулси на прстот, кои се звучни бранови надвор од опсегот на човечкиот слух. Уникатната густина на гребенот и долината на отпечатокот од прст резултира со различен интензитет на ехо при контакт со овие импулси. Сензорот ги преведува овие варијации на ехо во сеопфатна мапа на 3D отпечатоци. Ултразвучните сензори го подобруваат скенирањето на отпечатоците нудејќи 3D перспектива, наспроти 2D приказот на оптичките и капацитивните сензори. Оваа тридимензионална длабочина им овозможува на ултразвучните сензори поголема прецизност и подобра одбрана од обиди за измама. За разлика од своите претходници, технологијата за ултразвук продира во површинските загадувачи како што се нечистотија, масло и влага, овозможувајќи точни скенирања без оглед на тоа. Сепак, новитетот на ултразвучните сензори се претвора во повисоки трошоци и помали брзини на скенирање во споредба со оптичките и капацитивните варијанти.

Улогата на софтверот во скенирањето на отпечатоци
Скенерите за отпечатоци се карактеризираат и со нивниот софтвер и со дополнителни компоненти, кои влијаат на перформансите и функциите на корисникот. Алгоритмите за идентификација на отпечатоци од прсти се разликуваат од производител до производител, така што тие се разликуваат по брзина и точност. Клучниот елемент е посветен ИЦ што ги обработува скенираните податоци. Користи алгоритми за да ги идентификува уникатните карактеристики за отпечатоци од прст, како што се лакови, јамки и спирали, подобрување на брзината и ракување со делумни отпечатоци или траги. Овој процес ја намалува потребата за процесорска моќ и го прави посигурен.

Извор: AndroidPolice.com

Магазин

Голем редизајн на Google Maps сега се тестира на Android

Објавено пред

на

Големиот редизајн на Google Maps од февруари сега почна повторно да се појавува на некои телефони со Android, со нови промени – и наскоро би можел да добие целосна имплементација.

Дизајнерските измени од февруари се вратија

Ова беше забележано од 9to5Google, а многу од промените во дизајнот се исти. Неколку панели на цел екран се променети за да се прикаже дел од мапата во позадина, давајќи им на корисниците контекст додека прелистуваат низ различни детали.

Аглите на панелот сега се позаоблени, а има лесно достапни копчиња за затворање или споделување на која било информативна картичка што се прикажува на екранот. Дизајнот тестиран во февруари исто така користеше слоевит пристап кон панелите, па изгледаше како да се наредени еден врз друг, но сега тоа не е така.

Можеби најголемата промена е добивањето насоки: полињата за почеток и крај сега лебдат над мапата, а опциите за промена на начинот на транспорт се преместени на дното на екранот.

Во суштина тоа значи дека повеќе мапи се видливи повеќе време

Google официјално не објави ништо за овие поправки на дизајнот, ниту сега, ниту во февруари, но колку што можеме да кажеме, тие сè уште не се имплементирани на сите уреди. Ажурирањето се применува од страна на серверот, така што ажурирањето на најновата верзија на апликацијата Android нема да влијае на тоа дали ќе ги видите промените.

Со оглед на тоа дека овој нов изглед веќе неколку месеци е на тестирање, не треба да помине долго пред сите да го видат на своите телефони. Претпоставуваме дека Google Maps за iOS во одреден момент ќе се ажурираат со истите промени.

Сега ни делат само неколку дена од Google I/O 2024, кој започнува на 14 мај. Може да има неколку најави за Google Maps на конференцијата за развивачи, а исто така очекуваме да слушнеме за идните планови на Google за вештачка интелигенција и телефонот Pixel 8a.

Извор: Techradar

Прочитај повеќе...

Магазин

Ѕирнете во новиот iPad Pro (ВИДЕО)

Објавено пред

на

Се појави видео кое ни дава подобар поглед на компонентите што ги содржи најновиот 13-инчен iPad Pro.

Каналот на YouTube, Phone Repair Guru, ни донесува видео кое дава подобра слика за тоа што се наоѓа во најтенкиот iPad Pro модел што Apple некогаш го направил.

Овој таблет е едвај подебел од USB-C приклучокот на него, кој е многу лесно заменлив.

Средината на таблетот е окупирана од логичката табла, опкружена со две батерии и два звучници од двете страни. Apple одлучи да не ги комплицира работите премногу и да го задржи внатрешниот дизајн прилично едноставен.

Јасно се гледа новата позиција на предната камера, која се наоѓа на подолгата страна на таблетот за полесно користење во панорамски режим.

Батериите имаат прекинувачи за лесна замена, а логото на Apple сместено длабоко во таблетот служи и како топлински проводник.

/B92

Прочитај повеќе...

Магазин

Се сеќавате ли на познатиот winamp? Еве како ќе изгледа најновата верзија на плеерот кој го обожававме

Објавено пред

на

Популарниот плеер добива нова верзија, а во неговото создавање ќе помогнат програмерите со отворен код.

Winamp објави дека го отвора својот изворен код и ги поканува програмерите да учествуваат во подобрувањето на Windows верзијата на овој музички плеер.

Компанијата нагласува дека допрва ќе го има последниот збор кога станува збор за тоа што ќе биде имплементирано во официјалната верзија на плеерот.

Засега не се знае дали ќе користат лиценца со отворен код, ниту пак за која лиценца станува збор доколку се одлучат за таа опција.

Winamp претходно најави дека мобилната верзија на апликацијата се очекува во јули.

 

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Хороскоп2 часа

Хороскоп за вторник (21 мај)

ОВЕН Денот е идеален за решавање на сите незавршени работи како и за дискусии поврзани со финансиски проблеми со личност...

Македонија3 часа

Пред нас уште еден споен викенд, доаѓа Денот на сесловенските просветители Св.Кирил и Методиј, ова се останатите неработни денови до крај на годината

Овој петок, односно 24 мај – е Денот на сесловенските просветители св. Кирил и Методиј, неработен ден за сите граѓани...

Спорт10 часа

(ФОТО) Антонио Сталески од „ФК Кичево“ прогласен за „играч на турнирот“ во Швајцарија каде за ФК АП. „Брера Струмица“ кичевчани донесоа шампионски пехар!

Од рубриката спорт ја имаме таа чест да споделиме една ексклузивна вест со јавноста дека децата од генерацијата 2009 на...

Спорт11 часа

31-во финале во фудбалскиот Куп на Македонија, Тиквеш и Воска Спорт во битка за својот прв трофеј, истакнат и баражот на натпревари за пополнување на Прва и Втора МФЛ

Влезници за натпреварот може да се купат по цена од 200 денари преку продажната мрежа на МКТickets. Во среда од...

Македонија12 часа

Од ноќеска сите нафтени деривати со намалена цена, ова се новите малопродажни цени

Малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95, се намалува за 1,50 ден/лит, во однос на малопродажната цена утврдени со одлуката за...

Магазин12 часа

Голем редизајн на Google Maps сега се тестира на Android

Големиот редизајн на Google Maps од февруари сега почна повторно да се појавува на некои телефони со Android, со нови...

Магазин12 часа

Ѕирнете во новиот iPad Pro (ВИДЕО)

Се појави видео кое ни дава подобар поглед на компонентите што ги содржи најновиот 13-инчен iPad Pro. Каналот на YouTube,...

Магазин12 часа

Колку често треба да ги исклучуваме нашите мобилни телефони?

Колку често треба целосно да го исклучувате мобилниот телефон? Овој проблем не е само за заштеда на батеријата. Исто така,...

Временска прогноза12 часа

Летото 2023 најжешко во последните два милениума

Годините на дрвјата потврдуваат дека поминаа 2.000 години откако на северната хемисфера имаше потопло лето од минатата година. Од времето...

Магазин12 часа

Се сеќавате ли на познатиот winamp? Еве како ќе изгледа најновата верзија на плеерот кој го обожававме

Популарниот плеер добива нова верзија, а во неговото создавање ќе помогнат програмерите со отворен код. Winamp објави дека го отвора...

НАЈЧИТАНИ