Следете не

Занимливости

(ВИДЕО) Како храбрите кученца ги штитат своите бремени сопственички

Avatar

Објавено пред

на

Некои кучиња би го дале својот живот за доброто на своите сопственици.

Овие храбри кучиња во оваа компилација ги обожаваат своите сопственички кои се бремени и не дозволуваат никој да им направи ништо лошо!

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Занимливости

(ВИДЕО) Поставил камера во собата мислејќи дека жена му го изневерува, она што го видел ќе ве запрепасти

Avatar

Објавено пред

на

Протече видео со чудна приказна, т.е еден маж од засега непозната држава се сомневал во неверството на својата сопруга, па решил да постави камера дома за да види што прави неговата сопруга кога тој не е дома.

Она што го видел му го сменил животниот тек, а ќе ве згрози и вас:

Видео од сигурносната камера (+18)

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Забава

Што сè му прави шеќерот на организмот?

Avatar

Објавено пред

на

Мирисот на домашните колачи буди сеќавања на безгрижно детство при што мозокот на телото му испраќа голема доза хормони на среќа кои делуваат како вистински антидепресиви.

Откако ќе изедеме коцка чоколадо, остатоците од шеќер се лепат на најоддалечените делови во устата – умниците. Таму се мешаат со бактериите и формираат киселина која ја уништува забната глеѓ. Иако слатките задоволства поттикнуваат позитивни вибрации во телото, премногу шеќер предизвикува лачење на серотонин (хормон за среќа), а премногу серотонин значи – хиперактивност.

Шеќерот исто така е опасен за бубрезите, црниот дроб и цревата, а понекогаш предизвикува и мамурност. Од мамурлакот ќе се чувствувате уморно, ќе ве мачат главоболки и проблеми со кожата, а често се случува и појава на алергиски реакции.

Нетолеранција кон шеќер
Доколку по консумација на шеќер, почувствувате болки во стомакот и мачнина тогаш сте нетолерантни на фруктоза. Овој наследен синдром може да биде опасен за бубрезите и црниот дроб.

Едносмерен пат на шеќерот до крвта
Отприлика, по 15 минути откако е внесен, шеќерот во големи количи преоѓа во тенкото црево. Таму се разградува на фруктоза и глукоза – која оди директно во крвта.

Ах, таа желба за „благо“
По консумација на слатка, во телото се ослободуваат хормони кои поттикнуваат пријатни чувства. Оваа желба за „благо“ ја поттикнува самото тело со тоа што е во потрага по „предизвикувачи“ на добро расположение.

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Забава

Колку често ги перете своите фармерки?

Avatar

Објавено пред

на

Долго време не е разрешена дебатата за тоа колку често треба да се перат фармерките. Но, последниот експеримент во Австралија можеби ќе допринесе кон конечно решение, бидејќи заклучокот од истиот е дека носењето фармерки со месеци без истите да се исперат нема да ги натера Вашите пријатели со екстра-чувствителни носеви да бегаат од Вас.

Група од 30 волонтери во Австралија се согласиле да носат фармерки пет дена неделно цели три месеци без да се доближат до машина за перење алишта. Кога по три месеци фармерките биле подложени на тест, истражувачите заклучиле дека фармерките навистина не смрдат.

Овој необичен експеримент е дело на студентката на универзитетот Мелбурн, Тулија Џек и е всушност нејзина магистерска теза од која заклучокот е: „навистина нема потреба да ги перете алиштата онолку често колку што мислите. Дамките се појавуваат, но и исчезнуваат со време“.

Тулија признала дека некои од фармерките навистина имале видливи дамки од масло па сè до туна, но тие не смрделе. „Мирисаат на луѓе“ – изјавила таа за австралиските медиуми.

Фармерките биле обезбедени од локален бренд, а волонтерите биле подолени подеднакво на мажи и жени и биле на возраст од 18 до 56 години. Во текот на трите месеци тие биле редовно интервјуирани.

Истражувањето исто така покажало дека мажите се повеќе свесни за својот мирис и повеќе се труделе да бидат сигурни дека нивните алишта се чисти.

Госпоѓица Џек смета дека нејзиниот експеримент има и значителен придонес кон напорите за зачувување на околината. Таа тврди дека волонтерите заштедиле илјадници литри вода, електрична енергија и детергент со тоа што не ги переле фармерките редовно.

Таа во март планира да направи изложба од сите носени фармерки насловена Nobody Was Dirty и на која што посетителите ќе можат да ја тестираат нејзината теорија мирисајќи ги фармерките.

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

КултураПред 4 часа

Денес е „Иванден“ денот на раѓањето на Св. Јован Крстител, за многу години!

Иванден е еден од големите христијански празници од летниот циклус каде се слави раѓањето на Свети Јован Претеча и Крстител...

ХороскопПред 4 часа

Хороскоп за денес (07.07) вторник

ОВЕН Ви се укажува нова можност на работно поле која може да биде добра за вас. Во периодот кој ви...

МакедонијаПред 11 час

До сега вкупно 7124 македонци се заразени од Ковид-19, бројката во Кичево достигна 48, по градови дистрибуцијата изгледа вака

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 7124, бројката на оздравени пациенти е 3199,...

МагазинПред 11 час

(ВИДЕО) Фчерашни Новости: Колку е тешко да се избере вистинскиот кандидат!? 

Во последната последна епизода на „Фчерашни Новости“, за ова последно лето од 2020 година, решивме да посветиме малку време и...

МакедонијаПред 13 часа

Денес 78 нови случаи на заболени од Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 894 тестирања, а регистрирани се 78 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 26 -Куманово...

ХороскопПред 1 ден

Хороскоп за денес (06.07) понеделник

Овен Чувствувате дека дел од колачот, кој ви припаѓа не го добивате во вистинска смисла на зборот. Морате да бидете...

Здравје и убавинаПред 1 ден

Имате грчеви на нозете преку ноќ, еве начин како да ги спречите

Ноќните грчеви во нозете може да ве разбудат од сон со остра болка среде ноќ, а некогаш се јавуваат додека...

МакедонијаПред 1 ден

(ВИДЕО) Шило Магазин од Охрид: Во стара чаршија, ни маска носат, ни бутур

Колегите од Шило Магазин се вклучија во Живо од Старата Чаршија од Охрид.. Според видеото кое го постираа јасно се...

СкопјеПред 1 ден

Вашата омилена урбана Зона М1 мрежа со вашите музички желби

Убав ден со Зона М1 и вашите музички желби преку смс 141344 од овој момент во следните неколку часа, а ги...

МакедонијаПред 2 дена

Ковид-19 не запира: Денес 115 новозаразени од кој 4 од Кичево

Во последните 24 часа се направени 1032 тестирања, а регистрирани се 115 нови случаи на ковид-19. – Скопје 53 –...

НАЈЧИТАНИ