Временска прогноза

Утре засилен ветер преку ден, вечерта и во Недела тотална нестабилност со пороен дожд и грмежи, детали..

Утре во текот на денот ќе дува засилен повремено силен јужен ветер што ќе предизвика значително повисоки дневни температури.

Утре кон крајот на денот и во недела ќе има локална појава на нестабилна облачност со пороен дожд и грмежи.

Во наредните денови ќе преовладува променливо облачно време со кратки сончеви периоди и со повремени врнежи од дожд, а на планините врнежите ќе бидат од снег.

Од среда се очекува позначително заладување со умерен северен ветер, а ќе има повремени врнежи од дожд и снег, освен во крајните југоисточни делови каде ќе бидат претежно од дожд.

Извор: ЦУК.