Спорт

ТРАГЕДИЈА: Загина поранешна НБА-ѕвезда и неговата сопруга

Поранешната НБА-ѕвезда, Расел Батлер и неговата сопруга Леах Лабел загинаа во тешка сообраќајна несреќа во Лос Анџелес.

Како што пренесуваат американските медиуми 38-годишниот Батлер загубил контрола над своето возило кое се превртело и на крај се забило во зид.

Полицијата која во тие моменти се нашла на местото на несреќата, информираше првично дека до овој немил настан дошло поради неприлагодената брзина.

 Овој кошаркар во кариерата има настапувано за низа клубови во НБА, а последен пат за Сан Антонио во сезоната 2015/2016. Покрај за спарс има играно и за Мајами, Њу Орлеанс, Оклахома, Клиперс, Булс, Рапторс, Индијана, Вашингтон.