Следете не

Lifestyle

Втора најопасна секс поза: 10 нешта кои можеби не сте ги знаеле за „doggy style“

Објавено пред

на

Ако прашате некој маж која му е омилена поза во сексот, голема е веројатноста дека како од топ ќе испука: Doggy style. Или во краен случај, таа ќе му биде во топ три секс пози.
Причината зошто таа поза е толку популарна лежи во фактот дека не потсетува на животински секс, див и незауздан, притоа нудејќи им на мажите можност за поголема доминација и контрола во сексуалното уживање.
Еве некои факти кои можеби не сте ги знаеле за веројатно една од планетарно најпопуларните и најобожавани секс пози.
1. DOGGY STYLE Е ЕДНА ОД НАЈПРЕБАРУВАНИТЕ СЕКС ПОЗИ НА GOOGLE
Истражувањето кое го направи сајтот AskMen, наведува Cosmopolitan, покажува дека „кучешката поза“ е најгуглана во Америка. Не сме сигурни дали е така затоа што е толку популарна или пак, многумина уште ја сметаат за предизвик.
2. ТАА Е ВТОРА НАЈОПАСНА ПОЗА ВО СЕКСОТ
Прва поза по опасност е кога жената е горе, бидејќи при сексот во таа поза често доаѓа до „скршеници“ на пенисот, додека на второ место по опасност е doggy. Дури 28 насто од мажите, тврди истражувањето направено од Универзитетот Кампинас во Бразил, потврдиле дека фрактурите на половиот орган ги здобиле во оваа поза. Но, тоа не е знак за паника, бидејќи пенисот не се „крши“ така лесно.
3. DOGGY НЕ Е ЕДИНСТВЕНИОТ НАЧИН ЗА СЕКС ОДЗАДИ
Оваа секс поза, во суштина, е дел од цело „семејство“ пози за пенетрација одназад, во кое спаѓаат и каубојката на спротивна страна, froggy стилот или спуштениот doggy. Ете, ако класичниот Doggy ви е малку повеќе незгоден, пробајте некоја друга поза од споменатите.
4. „КУЧЕШКАТА ПОЗА“ Е МНОГУ СТАРА СЕКС ПОЗА
Старите народи од најстари времиња имале полови односи во оваа поза, вклучително и Старите Грци и Римјаните. Дури и римскиот филозоф Лукретиј препорачува doggy стил за полесно зачнување.
5. МНОГУ ПЕСНИ ПЕАТ ЗА DOGGY ПОЗАТА
Или поточно, 1.600 песни се посветени на оваа секс поза, тврди Genius. Некои од нив се P.I.M.P од 50 Cent, The Bad Touch од The Bloodhound Ganga и Back That Thing Up од Џастин Мур.
6. АКО ТЕ БОЛИ ЗА ВРЕМЕ НА СЕКСОТ ВО DOGGY STYLE, ИМА И ДРУГИ ОПЦИИ
Оваа секс поза овозможува доста длабока пенетрација, односно допирање на грлото од матката, што за некои жени е болно. Во таков случај, девојката треба да му каже на партнерот да забави со акцијата и да не влегува толку длабоко во неа, или пак да пробаат лежечка doggy која е нешто поудобна.
7. НАРЕЧЕНА Е ПО КУЧИЊАТА, НО ЈА ПРАКТИКУВААТ И МНОГУ ДРУГИ ЖИВОТНИ
Не се парат само кучињата на тој начин, туку и коњите, слоновите, камилите, говедата, жирафите и многу други животни.
8. …ДОДЕКА НЕКОИ ВООПШТО НЕ
Делфините, китовите и пајаците не се парат на таков начин, а приматите и шимпанзата баш и не ја обожаваат многу оваа поза.
9. НЕ Е РЕЗЕРВИРАНА САМО ЗА ВАГИНАЛЕН СЕКС
Doggy е одлична поза и за анален секс, а не само за вагинална пенетрација.
10. НА МНОГУ МАЖИ ИМ Е ОМИЛЕНА ПОЗА
Да, мажите најчесто ја преферираат оваа поза поради тоа што им овозможува контрола и длабочина во пенетрацијата, а ја сметаат и за подива секс поза.

Lifestyle

Ние сме во опасност: Зголемувањето на температурите може да доведе до катастрофа

Објавено пред

на

Една нова студија открива дека до крајот на векот, поради глобалното затоплување, земјата би можела да има најголема популација погодена од екстремни температури.

Ако продолжи сегашното темпо на глобалното затоплување, милијарди луѓе ќе останат надвор од „климатската ниша“ во опасно топли услови, се вели во студијата објавена во понеделникот во списанието Nature Sustainability, објави Си-Ен-Ен.

Се проценува дека такво влијание врз луѓето би имало доколку светот продолжи по својата проектирана траекторија и се загрее за 2,7 степени Целзиусови до крајот на векот во споредба со температурите пред индустриската револуција. Земајќи ги предвид и очекуваното глобално затоплување и растот на населението, студијата покажа дека до 2030 година, околу две милијарди луѓе ќе бидат надвор од „климатската ниша“ и ќе се соочат со просечни температури од 29 степени Целзиусови или повеќе, а до 2090 година тој број ќе изнесува околу 3,7 милијарди луѓе.

еден од двајцата главни автори на студијата, Тимоти Лентон, рече дека една третина од светската популација може да живее во овие климатски услови.

„Тоа е длабоко преобликување на способноста за живеење на површината на планетата и потенцијално може да доведе до голема реорганизација на местото каде што живеат луѓето“, рече Лентон, кој е и директор на Институтот за глобални системи на Универзитетот во Ексетер.

/B92

Прочитај повеќе...

Lifestyle

Neuralink на Маск доби дозвола да тестира мозочни импланти на луѓе

Објавено пред

на

Стартапот на Илон Маск, Neuralink, објави дека добил одобрение од американските регулатори за тестирање на нивните мозочни импланти на луѓе, објави АФП.

Неуралинк рече дека одобрувањето на американската Администрација за храна и лекови (ФДА) на нејзината прва клиничка студија за луѓе е „важен прв чекор“ за нејзината технологија, која има за цел да му овозможи на мозокот директно да се поврзе со компјутерите.

„Возбудени сме што можеме да споделиме дека добивме одобрение од FDA да ја иницираме нашата прва клиничка студија за луѓе“, рече Neuralink во објавата на Twitter предводена од Маск.

„Ова е резултат на неверојатната работа на тимот на Neuralink во тесна соработка со FDA“, се додава.

Регрутирањето за клиничкото испитување сè уште не е отворено, според Neuralink. Целта на имплантот Neuralink е да му овозможи на човечкиот мозок директно да комуницира со компјутерите, рече Маск за време на презентацијата во декември. „Работевме напорно за да бидеме подготвени за нашиот прв човек (имплант) и очигледно сакаме да бидеме исклучително внимателни и да се погрижиме да работи добро пред да го вградиме уредот во човек“, рече тој тогаш.

Маск, кој го купи Twitter кон крајот на минатата година, а исто така е сопственик на SpaceX, Tesla и неколку други компании, е познат по тоа што дава амбициозни предвидувања за неговите компании, а неколку такви предвидувања на крајот пропаднаа. Во јули 2019 година, тој вети дека Neuralink ќе може да ги изврши своите први испитувања на луѓе во 2020 година.

Прототипови на производи, со големина на паричка, беа вградени во черепите на мајмуните, покажаа демонстрациите на стартапот. На презентацијата на Neuralink, компанијата покажа неколку мајмуни како „играат“ основни видео игри или го движат курсорот на екранот преку својот имплант Neuralink.

Маск рече дека компанијата ќе се обиде да користи импланти за да им го врати видот и мобилноста на луѓето кои ги изгубиле таквите способности. „Првично, ќе му овозможиме на некој кој нема речиси никаква способност да ги контролира своите мускули… и ќе му овозможи да ракува со телефонот побрзо од некој што има работни раце“, рече тој.

„Колку и да звучи чудесно, ние сме убедени дека е можно да се врати целосната телесна функционалност на некој со отсечен ‘рбетниот мозок“, додаде тој.

Надвор од можноста за лекување на невролошки болести, крајната цел на Маск е да се погрижи луѓето да не бидат интелектуално обземени од вештачката интелигенција, рече тој.

/6yka

Прочитај повеќе...

Lifestyle

Која крвна група најмногу ја сакаат комарците?

Објавено пред

на

Дали некогаш сте забележале дека комарците каснуваат некои луѓе почесто од другите? Донекаде зависи и од крвната група.

Секоја крвна група има одредени карактеристики. Понекогаш го зголемува ризикот од добивање на одредена болест, а постојат теории дека крвната група дури ги одредува нашите карактерни црти. Крвната група дури може да определи колку интензивно ќе не каснуваат комарците.

Која крвна група најмногу ја сакаат комарците?

Досега се направени некои истражувања кои покажаа дека се работи за нулта крвна група. Сепак, експертите проценуваат дека зачестеноста на каснување од комарци зависи од многу фактори, пишува aktivna.si.

Комарците може да бидат привлечени од мирисот на вашето тело.

Одредени бои што ги носите можат да бидат привлечни за комарците. Сегашните истражувања покажуваат дека најмногу ги привлекуваат црните или темните бои.

Луѓето кои консумирале алкохолни пијалоци можат да им бидат попривлечни на комарците, а се покажало дека комарците особено ги „фаворизираат“ трудниците.

Комарците можат да пренесат сериозни болести, па затоа е важно да се заштитите од нив, без разлика на крвната група и други фактори, пренесува Danas.rs.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Временска прогноза2 часа

Временска прогноза за следните 10 дена, за стабилно време ќе почекаме..

Нашата територија се наоѓа под влијание на ГОЛЕМА ВЛАЖНА и нестабилна воздушна маса од Медитеранот. И во следните 10-тина денови од пладневните...

Спорт2 часа

ФК „Вардар Неготино“ утре на градски во Кичево спрема навивачка инвазија

Утре од 17:00 часот се играат бараж натпреварите во третата Македонска фудбалска лига за влез во Втората лига, додека распоредот...

Спорт6 часа

Фудбалската федерација на Македонија го одржа редовното генерално собрание пред претставници на ФИФА и УЕФА

Фудбалската федерација на Македонија го одржа Редовното Генерално Собрание. На Редовното Генерално Собрание во Скопје, присутните делегати го усвоија извештајот на...

Lifestyle10 часа

Ние сме во опасност: Зголемувањето на температурите може да доведе до катастрофа

Една нова студија открива дека до крајот на векот, поради глобалното затоплување, земјата би можела да има најголема популација погодена...

Хороскоп22 часа

Хороскоп за сабота (27 мај)

ОВЕН Денот е поволен за решавање на недоразбирањата кои сте ги имале со колегите или претпоставените. Ако сте во потрага...

Кичево24 часа

Во Кичево стартува „Мобилна амбуланта“ со гинеколози кои ќе вршат бесплатни гинеколошки прегледи кај жените, ова се сите информации..

Во Кичево започнува со работа мобилна амбуланта во која се нудат бесплатни гинеколошки прегледи за жените кои живеат на територијата...

Скопје1 ден

Во недела во Скопје поради ревијална трка на велосипеди и ролерки ќе биде спроведен посебен сообраќаен режим

Министерството за внатрешни работи ја информира јавноста дека на 28.05.2023 (недела) со почеток во 11.00 часот поради одржување на ревијална...

Спорт1 ден

Македонија до 18 поразена од Србија во Стара Пазова

Младата репрезентација на Македонија до 18 години го одигра предвидениот контролен натпревар против соодветната селекција на Србија. На натпреварот кој...

Lifestyle1 ден

Neuralink на Маск доби дозвола да тестира мозочни импланти на луѓе

Стартапот на Илон Маск, Neuralink, објави дека добил одобрение од американските регулатори за тестирање на нивните мозочни импланти на луѓе,...

Магазин1 ден

Шефот на OpenAI се предомисли: „Секако дека не планираме да ја напуштиме Европа“

Тој претходно изјави дека актуелниот нацрт-закон на ЕУ за вештачка интелигенција „премногу ја регулира оваа сфера“. Шефот на компанијата OpenAI...

НАЈЧИТАНИ