Следете не

Занимливости

Дневен Хороскоп (11.03.2018) Недела

Објавено пред

на

ОВЕН
ЉУБОВ: Партнерот јасно го искажува своето несогласување што укажува на сомневање кај двајцата или нов бран на реасположение.
РАБОТА: Не предвидувајте неизвесни ситуации и не носете заклучок врз основа на неделосни информации. Бидете разумни пред соработниците.
СОВЕТ: Обидете се да ги решите своите внатрешни конфликти
БИК
ЉУБОВ: Премногу чувствително реагирате на различни ситници, постојат ситуации кои партнерот ги доживува на различен начин. Различно го гледате светот околу себе
РАБОТА: Доколку некој ве опоменува да го промените своето однесување или деловните барање, прифатете одреден компромис.
СОВЕТ: Важно е правилно да ја насочите својата креативна енергија.
БЛИЗНАЦИ
ЉУБОВ: Несогласувањето на партнерот доволно кажува за заедничкото расположение или за новите емотивни двоумења.
РАБОТА: ДОколку не разбирате нечија постапка, побарајте дополнително објаснување. Секоја информација има корисно значење ако правилно ја разберете и насочите.
СОВЕТ: Обидете се да ги решите своите внатрешни конфликти
РАК
ЉУБОВ: Планирајте средба со личност која ќе ви разбуди топло емотивно расположение.
РАБОТА: Вие барате брзи одговори и акција, па така ве иритира нечије двоумење и несигурност.
СОВЕТ: Контролирајте ја својата склоност кон импулсивни реакции.
ЛАВ
ЉУБОВ: Бурно реагирате на ситници, додека партнерот на вас спроведува различни тестови за издржливост. Контролирајте ги своите импулси.
РАБОТА: ДОколку некој ве опоменува да ги промените своите критериуми во деловната соработка, добро размислете за крајниот исход.
СОВЕТ: Изгледате напнато, потребно е да се опуштите.
ДЕВИЦА
ЉУБОВ: Смислувате нова емотивна стапица, важно ви е да привлечете нечие внимание и интересирање.
РАБОТА: Посветете внимание на различните деловни случувања, важно е да се најдете во вистински момент на вистинското место.
СОВЕТ: Не ви се допаѓа ситуацијата со зголемени дисциплински мерки
ВАГА
ЉУБОВ: Потрудете се вашиот личен успех или среќа да продолжи колку што е можно подолго. Дајте го вашето внимание и емоции на личност поврзана со слични афинитети.
РАБОТА: Добро замислените идеи поминуваат забележани на различни страни. Вие сте во креативна фаза и во пресрет на важни деловни одлуки.
СОВЕТ: Се наоѓате во одлична психофизичка форма.
ШКОРПИЈА
ЉУБОВ: Се обидувате да се дистанцирате од предизвикувачки ситуации, но некој ги возбудува вашите емоции и страсти. Зачувајте ја вашата самоконтрола и ладна глава.
РАБОТА: Ако сакате да ги зачувате вашите интереси, избегнувајте различни начини на бизнис закани или конкурентна атмосфера.
СОВЕТ: Ќе ви годи релаксација, опуштете се.
СТРЕЛЕЦ
ЉУБОВ: Го запоставивте договорот кој го имавте со партнерот. Партнерот се обидува да ве расположи и да направи добар избор.
РАБОТА: Вие постојано инсистирате на работите кои веќе долго време се претекнати во деловните кругови. Се обидувате да го промените своето мислење и однесување.
СОВЕТ: Своето време и енергија ги трошите на погрешни ситуации.
ЈАРЕЦ
ЉУБОВ: Ослободете се од илузиите. Вие не можете да добиете сè што сакате, туку само она што го нуди или сугерира блиската личност.
РАБОТА: Нема причина да ја докажувате својата супериорност и да привлечете внимание кон себе. Завршете ги навреме своите обврски.
СОВЕТ: Во вечерните часови уживајте во релаксација и тивка забава.
ВОДОЛИЈА
ЉУБОВ: Новата љубовна тема не е по ваша мерка и вкус. Партнерот има свои планови и не посветува внимание на вашите потреби.
РАБОТА: Без оглед на нечија убедлива приказна и на големите ветувања, забележувате дека работите се движат во погрешна насока.
СОВЕТ: Избеднувајте остри дуели и јавна расправија, сочувајте ја присеноста.
РИБИ
ЉУБОВ: Во емотивниот живот делувате самоуверено и расположено, додека партнерот го прикрива своето задоволство.
РАБОТА: Секогаш постои поуспешен и поубав дел од реалноста, а до него не се доаѓа случајно и без добра подготовка.
СОВЕТ: Се наоѓате со прекрасна форма.

Занимливости

(ВИДЕО) Дукати го претстави новиот модел „Монстер“ во чест на легендарниот Аиртон Сена

Објавено пред

на

ФОТО: screenshot/youtube

Најновата „играчка“ на легендарниот Аиртон Сена доаѓа од Ducati, која го претстави специјалното издание Monster. Мотоциклот има шарена графика инспирирана од кацигата на Сена. Како резултат на тоа, моделот го имитира бразилското знаме и има мешавина од жолта, зелена и сина боја.

Специјалниот Monster е опремен со елементи од јаглеродни влакна, алуминиумски потпирачи за нозе и специјални алуминиумски тркала. Ним им се спојува сино седиште, уникатна плочка и приспособена анимација за подигање за екранот од 4,3 инчи.

Моќта доаѓа од познатиот двоцилиндричен мотор Testastretta со 82 kW/111 КС. Велосипедот има и целосно прилагодлива суспензија Ohlins и систем за сопирање Brembo со жолти клешти.

Производството е ограничено на 341 единица (3 за три светски титули и 41 за бројот на победи на Сена во Формула 1), а цените започнуваат од 25.000 долари.

Извор: autoblog.rs

Прочитај повеќе...

Занимливости

Рекорден профит на Нинтендо, но за сѐ е одговорен најпознатиот водоинсталатер во светот

Објавено пред

на

Профитот на Нинтендо во претходната година се искачи на рекордни 490,60 милијарди јапонски јени или приближно 2,9 милијарди евра. Ова е пораст од 13,4%, објави во вчерашниот извештај јапонскиот производител на видео игри.

Според извештаите, рекордната заработка е првенствено резултат на успешниот филм „The Super Mario Bros. Movie“ и слабиот курс на јенот во однос на доларот и другите светски валути, пренесува агенцијата Kyodo.

Приходите на Nintendo се зголемија за 4,4 отсто на 1,67 трилиони јени во истиот период, благодарение на големата продажба на видео играта The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom и насловите поврзани со франшизата Super Mario.

„The Super Mario Bros. Movie“ беше прикажан во кината во април 2023 година и стана вториот анимиран филм со најголема заработка во историјата, благодарение на што продажбата на Nintendo во одредени оддели се зголеми за 81,6 отсто.

Вкупната продажба на конзолите на Nintendo’s Switch, кои се на пазарот веќе седум години, падна за 12,6 отсто во изминатата фискална година. Компанијата, исто така, рече дека ќе отвори музеј на Нинтендо во јапонската префектура Кјото оваа есен за да ја зголеми базата на обожаватели, пренесува b92.net

Прочитај повеќе...

Занимливости

(ВИДЕО) На саемот „Motopassion“ реномираниот Kawasaki претстави два нови модели „Z500“ и „Ninja 500“ мотоцикли

Објавено пред

на

printscreen/official video

На саемот Motopassion, Kawasaki претстави два интригантни нови модели – Z500 и Ninja 500, кои привлекоа големо внимание кај посетителите. Она што ги издвојува овие модели е нивната способност да возат со категоријата А2, обезбедувајќи фантастично искуство и за почетниците и за искусни возачи.

Опремени со целосно нов паралелен двоен мотор за 2024 година, двата модели ги исполнуваат најстрогите стандарди за емисија на издувни гасови Euro5+, следејќи ги најновите трендови во индустријата.

Срцето на новиот Z500 е паралелна двојна единица со волумен од 451 кубен метар, која обезбедува моќност од 33,4 kW (околу 45 КС) при 9.000 вртежи во минута. Со шест-брзински менувач и спојка со влечки, Z500 обезбедува предвидливо, но динамично управување што ќе ги воодушеви возачите од сите нивоа на вештини.

Според неговите спецификации, Z500 би требало лесно да се наметне во својот сегмент.

Димензии:
– Должина: 1.995 mm
– Ширина: 800 mm
– Висина: 1.055 mm
– Меѓуоскино растојание: 1.375 mm
– Висина на седиштето: 785 mm
– Тежина: 172 кг
Цена: 6.468 евра

Ninja 500 го има истиот мотор како Z500 и дели многу други компоненти со него. Со идентична единица од 451 кубика, која обезбедува моќност од околу 45 КС при 9.000 вртежи во минута, Ninja 500 ги испорачува истите перформанси со својот препознатлив спортски дизајн.

Опремен со челична рамка од решетката и тркала од 17 инчи, овој модел ветува извонредно возачко искуство, и на отворени патишта и на градски улици.

Димензии:
– Должина: 1.995 mm
– Ширина: 730 mm
– Висина: 1.120 mm
– Меѓуоскино растојание: 1.375 mm
– Висина на седиштето: 785 mm
– Тежина: 171 кг
Цена: 7.105 евра

Со овие модели, Kawasaki уште еднаш ја потврди својата посветеност на обезбедување врвни перформанси и иновативен дизајн, внесувајќи нова димензија во светот на мотоциклизмот.

Извор: moto-berza.com

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Магазин2 часа

Како да деинсталирате игра на PlayStation 5

PlayStation 5 е една од најнапредните гејмерски конзоли достапни денес. Некои од најдобрите AAA наслови се репродуцираат на PS5, обезбедувајќи...

Временска прогноза5 часа

Времето денес ќе биде променливо овлачно, наместа со пороен дожд и силен ветер

Времето денеска ќе биде променливо облачно со повремени врнежи од дожд. Попладне ќе има локална нестабилност со пороен дожд, грмежи...

Хороскоп14 часа

Хороскоп за недела (19 мај)

ОВЕН Околу Овенот ќе владее мир и ќе донесе хармонија во вашиот дом. Можеби се расправате со член на семејството...

Занимливости15 часа

(ВИДЕО) Дукати го претстави новиот модел „Монстер“ во чест на легендарниот Аиртон Сена

Најновата „играчка“ на легендарниот Аиртон Сена доаѓа од Ducati, која го претстави специјалното издание Monster. Мотоциклот има шарена графика инспирирана...

Свет17 часа

YouTube ја послуша кинеската влада и ја блокира протестната песна од Хонг Конг

Одлуката доаѓа откако судот ја забрани протестната песна „Слава на Хонг Конг“, која владата ја означи како закана за националната...

Магазин1 ден

Samsung Galaxy Z Fold 6 се појави во листата на Geekbench

Претстојниот телефон на преклопување Samsung Galaxy Z Fold6 ќе биде официјално претставен на 10 јули, а денешната листа на Geekbench...

Магазин1 ден

Доаѓа iPhone Slim и ќе биде најскапиот модел во серијата

Веќе претходно дознавме дека Apple ќе ја освежи својата линија на iPhone за следната година, па моделот Plus ќе биде...

Магазин1 ден

Граѓаните предупредени да не користат TikTok: „Сите податоци одат кај кинеската влада“

Шефот на канадската безбедносна разузнавачка служба Дејвид Вињо денеска ги предупреди канадските граѓани да не ја користат апликацијата TikTok. Тој...

Магазин1 ден

Apple ќе ги продава Vision Pro надвор од САД

Според извештајот на Блумберг, Apple се подготвува да ги продаде своите слушалки Vision Pro надвор од САД. Цена 3.499 долари...

Хороскоп2 дена

Хороскоп за сабота (18 мај)

Овен Стравовите се вовлекоа во твоето срце. Не сте сигурни дали ве сакаат затоа што вредите како личност или затоа...

НАЈЧИТАНИ