Следете не

Македонија

Целосен извештај од патната состојба во Македонија по реони

Објавено пред

на

Состојба со врнежите од снег во Република Македонија до 22:00 часот
Oд Македонија пат и АМСМ известуваат:
Забрани за тешки товарни возила има на следниве патни правци Тетово – П.Шапка каде има забрана и за автобуси, крак – Маврово – Дебар, крак Стража – Кичево каде поради обилни врнежи и силен ветер е дојдено до стеснување на коловозот поради тоа за останатите возила е задолжителна употреба на зимска опрема, Кичево – Охрид преку планинскиот премин Пресека. Ресен – Битола преку планинскиот премин Ѓавато, Прилеп – Градско преку планинскиот премин Плетвар, Велес – Катланово и К.Паланка – граничен премин Д.Баир.

Скопски регион
Во општина Чучер Сандево, патните правци што водат кон селата Танушевци, Брест и Малино не се проодни.
Во општина Зелениково непроодни се патните правци кон селата Дејковец и Добрино.

Битолски регион
Во општина Демир Хисар регионалниот патен правец Вирово – Боиште не е исчистен и е непрооден.
Во општина Крушево, патниот правец Крушево – Пуста Река е прооден за теренски возила во зимски услови.

Кумановски регион
Во општина Старо Нагоричане, патните правци кон селата во Козјачијата – Малотино, Мгленце, Буковљане, Дренак, Глабочица, Жељувино, Цветишница кон Бајловце се неичистени и многу тешко проодни.
Во општина Крива Паланка, магистрален пат Ранковце – Крива Паланка -Граничен премин Деве Баир е прооден во зимски услови.
Регионалниот пат Крива Паланка – с.Огут и Крива Паланка – с.Луке се проодни во зимски услови .
Регионалниот пат Ранковце – с.Герман е прооден во зимски услови.
Локалните патишта во опш.Ранковце се проодни, освен локалниот пат с.Петралица кон с.Баратлија кој е непрооден (патот е земјен).
Отсечено е с.Баратлија, а непрооден е и локалниот пат од с.Радибуш кон с.Криви Камен, отсечено е с.Криви Камен.
Локалниот пат од с.Дурачка Река, м/в Метоф кон с.Дренак е непрооден поради висина на снег на локален земјен пат. Отсечено е с.Дренак.

Електроснабдување

Скопски регион
Од ЕВН Македонија известуваат дека поради поради дефект во далновод, без напојување со електрична енергија биле корисниците од селата Пакошево, Зелениково, Ново Село, Тисовица, Дејковец и Гумалево (опш.Зелениково).

Битолски регион
Од ЕВН Македонија известуваат дека поради дефект на мрежата од 12:30 часот, без напојување со електрична енергија се корисниците од селата Драгожани, Драгарино, Секирани, Габалавци и Лопатица.

Охридски регион
Од ЕВН Македонија известуваат дека поради дефект на мрежата без напојување со електрична енергија се корисниците од селата Долно Зркле, Ковче, Инче, Калуѓерец, Могилец, Белица, Брезница и Брезничка река (опш.Македонски Брод).

Велешки регион
Од ЕВН Македонија известуваат дека поради дефект на мрежата од 17:55 часот без напојување со електрична енергија се корисниците од селата Отовица, Мамутчево и Дурутовец (опш.Велес).
Од 13:40 часот без напојување со електрична енергија се корисниците од селата Конопиште, Горна Бошава, Чемерско, Бохола, Радња, Ваташа, Моклиште, Бојанчиште, Падарница, Куманишево, Михајлово, Кожувчанка и Рожден како и нас.12 те другари (опш.Кавадарци и Росоман).

Тетовски регион
Во ЕЛС Тетово без напојување со електрична енергија се корисниците од селата Прељубиште, Туденце, Јанчиште, Копанце и Раотинце.

АМСМ /ЦУК

Македонија

Ова се денешните Ковид бројки по градови

Објавено пред

на

Во последните 24 часа направени се 3.045 тестирања, а регистрирани се 329 нови случаи на КОВИД-19:
• Скопје – 178
• Велес – 27
• Куманово – 20
• Прилеп – 16
• Штип – 13
• Струмица – 10
• Охрид – 9
• Tетово, Пробиштип и Кочани – по 8
• Битола – 7
• Кочани и Гевгелија – по 5
• Свети Николе – 3
• Струга, Ресен, Крива Паланка и Демир Хисар – по 2
• Кавадарци, Виница, Македонска Каменица и Дојран – по 1

Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 13 починати лица: 6 починати лица од Скопје (91г, 88г, 79г, 78г,69г и 68г), 3 починати лица од Велес (86г, 72г и 57г) и по едно починато лице од Прилеп (57г), Тетово (64г), Крива Паланка (78г) и Куманово (74г). Сите пријавени лица се починати во болнички услови.

Дополнително, согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, пријавени се уште 5 починати лица, со датум на смрт од 20.09.2021 до 02.10.2021 година. Регистрирани се двајца починати лица од Скопје, и по едно починато лице од Тетово, Гостивар и Демир Хисар, на возраст од 49 до 86 години. Од пријавените лица 2 се починати во болнички услови, а 3 во домашни услови.

Регистрирани сe 200 оздравени пациенти од:
• Скопје – 103
• Куманово – 15
• Битола – 12
• Штип – 11
• Велес и Прилеп – по 9
• Крива Паланка – 7
• Кичево – 6
• Кочани и Свети Николе – по 5
• Кавадарци – 4
• Берово – 3
• Радовиш, Кратово и Богданци – по 2
• Пробиштип, Гевгелија, Ресен, Гостивар и Крушево – по 1

Досега во земјата се направени вкупно 1.342.870 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 197.091 бројката на оздравени пациенти е 183.227, на починати е 6.940, а бројот на активни случаи изнесува 6.924

Прочитај повеќе...

Македонија

Утрово земјотрес детектиран во северозападниот дел на Македонија

Објавено пред

на

Земјотрес со магнитуда од 2,2 степени според Европската макросеизмичка скала, утрово околу 7.23 часот беше почуствуван во Маврово и околината.

Земјотресот бил на длабочина од 4 километри и епицентар на 14 километри северозападно од Гостивар.

/kurir.mk

Прочитај повеќе...

Македонија

Ковид-19 дневен биланс: 395 нови и 14 починати

Објавено пред

на

Во последните 24 часа направени се 3.595 тестирања, а регистрирани се 395 нови случаи на КОВИД-19:
• Скопје – 177
• Куманово – 35
• Велес – 31
• Штип – 21
• Кавадарци – 19
• Прилеп – 17
• Охрид и Кочани – по 12
• Битола – 11
• Струмица – 10
• Гевгелија – 7
• Тетово – 6
• Кичево – 5
• Кратово – 4
• Гостивар, Свети Николе, Радовиш, Ресен, Крива Паланка, Валандово и Богданци – по 3
• Пробиштип – 2
• Струга, Крушево, Демир Хисар, Македонска Каменица и Дојран – по 1

Во текот на изминатите 24 часа починале 14 лица: 6 починати лица од Скопје (85г, 85г, 80г, 75г,72г и 68), 2 починати лица од Велес (71г и 66г) и по едно починато лице од Битола (22г), Македонски Брод (75г),Радовиш (67г), Куманово (90г) и Струмица (66г). Сите пријавени лица се починати во болнички услови.

Дополнително, согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, пријавени се уште 7 починати лица, со датум на смрт од 05.09.2021 до 10.10.2021 година. Регистрирани се тројца починати лица од Скопје, два починати лица од Тетово и по едно починато лице од Крива Паланка и Прилеп, на возраст од 58 до 88 години. Од пријавените лица 4 се починати во болнички услови, а 3 во домашни услови.

Регистрирани сe 245 оздравени пациенти од:
• Скопје – 121
• Велес – 22
• Куманово – 21
• Штип – 15
• Кавадарци – 10
• Струмица – 8
• Прилеп – 7
• Кочани – 5
• Битола, Дебар и Виница – по 4
• Тетово и Кичево – по 3
• Гевгелија, Кратово, Радовиш, Ресен, Богданци и Пробиштип – по 2
• Охрид, Гостивар, Крива Паланка, Неготино, Делчево и Македонски Брод – по 1

Досега во земјата се направени вкупно 1.339.824 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 196.762 бројката на оздравени пациенти е 183.027, на починати е 6.922, а бројот на активни случаи изнесува 6.813

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

МагазинПред 2 минути

Претставен OnePlus Watch Harry Potter Edition

OnePlus Watch Harry Potter Edition беше официјално претставен, три месеци пред дваесетгодишнината од објавувањето на првиот филм за Хари Потер....

МагазинПред 3 часа

Прелистувањето на интернет на мобилни уреди никогаш не било полесно и поточно

Се проценува дека новиот начин на прикажување на резултатите од пребарувањето ќе го зголеми просечно бројот на прегледани страници. Google...

МагазинПред 3 часа

Зошто Netflix влегува во сферата на видео игрите?

Netflix ги избра видео игрите како едно од своите најважни деловни потфати. Netflix gaming Netflix почнува да произведува видео игри,...

Временска прогнозаПред 5 часа

Уште денес променливо облачно, од утре сонце и стабилизација

Денес времето во Македонија ќе биде променливо облачно со сончеви периоди и со слаб ветер од променлив правец. Особено во...

ХороскопПред 15 часа

Денешен Хороскоп (18 октомври) понеделник

ОВЕН Денес, се ќе се сведе на достигнувања, а не на тоа што сте или како се чувствувате за другите...

МакедонијаПред 23 часа

Ова се денешните Ковид бројки по градови

Во последните 24 часа направени се 3.045 тестирања, а регистрирани се 329 нови случаи на КОВИД-19: • Скопје – 178...

МакедонијаПред 1 ден

Утрово земјотрес детектиран во северозападниот дел на Македонија

Земјотрес со магнитуда од 2,2 степени според Европската макросеизмичка скала, утрово околу 7.23 часот беше почуствуван во Маврово и околината....

Здравје и убавинаПред 1 ден

Десет намирници за спас од болки за вашето грло

Болката во грлото е чест и непријатен здравствен проблем во постудените денови. Најчестите причини се вируси или бактерии, но иритациите...

Временска прогнозаПред 1 ден

Облачно уште денес, од утре повеќе сончеви периоди и покачување на дневните температури – Ова се деталите..

Уште денес ќе имаме пооблачно време, локално ќе има услови за краткотраен слаб дожд. Ќе дува слаб до умерен ветер...

На денешен денПред 2 дена

На денешен ден (17 октомври)

1797.- Во италијанското село Кампоформио кај Удине, потпишан мировен договор меѓу Австрија и Франција, со што се укина Венецијанската република....

НАЈЧИТАНИ