Следете не

Мобилни уреди

Apple IPhone 12, наводно, ќе има подобар автофокус и нови леќи

Avatar

Објавено пред

на

Apple се очекува да спроведе значителен редизајн во семејството iPhone преку годинашните модели на iPhone 12, но шпекулациите веќе почнуваат кога станува збор за идниот iPhone. Според новиот извештај на аналитичарот Минг-Чи Ку, „Епл“ додава два нови добавувачи на леќи на фотоапаратот во ланецот на снабдување оваа година – Semco и Sunny Optical.

За оваа година, Apple се очекува да го искористи новиот мотор со камера обезбеден од Semco, а моторот треба да обезбеди подобри перформанси за автоматско фокусирање.

 

Куо исто така сугерира дека Apple ќе нарача перископ на камера од Semco, кој ќе дебитира на моделите iPhone 2022. Овие камери значително ги подобруваат можностите за зумирање во споредба со конвенционалните телефото-фотоапарати, бидејќи тие го користат вертикалниот простор во внатрешноста на телефонот за да постигнат подобар оптички зум.

Во меѓувреме, нè чека потенцијално нов дизајн на iPhone 12 и подобрена изведба на автофокус, што ќе биде важно за оние кои се заинтересирани за новите модели на iPhone.

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Мобилни уреди

Google го претстави новиот телефон „Pixel 4а“: Еве ги сите карактеристики што ги нуди

Avatar

Објавено пред

на

Вчера, Google официјално претстави нов член на семејството Pixel – Google Pixel 4a. Новиот паметен телефон на Google е најприфатливиот Pixel во последните неколку години, и конечно има дизајн кој може да се натпреварува на пазарот.

Pixel 4a сепак доаѓа во пластично куќиште, но овој пат Google ги пресече рабовите околу екранот и реши да користи екран со дупка каде што се наоѓа предната камера 8MP, со што ќе се постигне значително поголема употребливост на предната површина во однос на неговите претходници. Екранот е OLED и е со дијагонала од 5,81 инчи, што го прави уредот меѓу најкомпактните на пазарот.

Резолуцијата е FullHD +, или 1080 x 2340 пиксели. Уредот го користи Snapdragon 730G како процесор, кој доаѓа во комбинација со 6 GB RAM и 128 GB внатрешна меморија. Нема слот за мемориски картички, но има приклучок за слушалки 3,5 милиметри, кој е за пофалба. Батеријата има капацитет од 3140mAh, со брзо полнење на жица со излезна моќност од 18W. Дефинитивно главен адут на Pixel е неговата камера на задниот дел, која во оваа верзија доаѓа со сензор од 12.2MP (1 / 2.55 ″, 1.4um) и напредни алгоритми за фотографирање кои, според првите прегледи, го ставаат уредот на врвот на неговиот опсег на цени. класа во однос на квалитетот на примарниот сензор, иако е само една камера.

Уредот доаѓа со Android 10, а Google гарантира 3 години ажурирања на оперативниот систем. Google Pixel 4a веќе може да се нарача во САД за 349 американски долари, а ќе се продава на 20-ти овој месец. Телефонот ќе дојде и на европскиот пазар, каде ќе биде достапен по цена од околу 340 евра. Во официјалното соопштение за печатот, „Google“ спомена дека 5G верзијата на „Pixel 4а“ ќе пристигне на пазарот до крајот на годината по цена од 499 долари, како и „Pixel 5“, за што ќе се дискутира побрзо, односно до крајот на годината.

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Забава

Netflix конечно одговорија на барањата од клиентите

Avatar

Објавено пред

на

Netflix исполнува желби…

Може да биде фрустрирачки случајно да притиснете копче и да запрете серија или да премотате назад додека го гледате на вашиот телефон, особено додека гледате нешто на Netflix. За среќа, Netflix испорачува нова функција за уредите со Android кои ќе се обидат да ја спречат.

Новата опција им овозможува на корисниците на „Андроид“ да избегнуваат случајни допири при користење на апликацијата за услуга за стриминг на Netflix. Класичното „заклучување на екранот“ конечно се најде на долниот лев дел од екранот и можете да го притиснете откако ќе пуштите филм или серија. Покрај заклучувањето на екранот, го оневозможувате копчето за репродукција на видео или паузирање сè додека не ја притиснете повторно таа опција. На тој начин, конечно додека го гледате Netflix, случајно нема да го запрете видеото или да го исклучите преводот.

Оваа функција исто така може да се покаже како многу корисна ако имате мали деца кои постојано чепкаат нешто на екранот.

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Мобилни уреди

Холандија пресече и преку „Vodafone“ прв ја лансираше 5G мрежата

Avatar

Објавено пред

на

Vodafone вечерва ќе ја активира својата 5G мрежа низ половина од територијата на Холандија.

Корисниците кои имаат претплата Red и телефон што што поддржува 5G следнава недела ќе може да ги кристат предностите на побрза мобилна мрежа.

Vodafone е првиот холандски провајдер кој лансира 5G. Се очекува сите корисници на Vodafone да добијат пристап до мрежата до крајот на јули, објави NU.nl.

Регионот Ранштад, каде се наоѓаат Амстердам, Ротердам, Денар Хаг и Утрехт, како и поголемите градови во други делови на Холандија први ќе имаат можност да ја користат 5G мрежата. Vodafone ги користи постоечките антени и 4G инфраструктурата за да понуди 5G.

Од провајдерот велат дека корисниците прво ќе забележат мало зголемување на брзината на даунлодирање. Таа ќе биде во просек за 10% побрза од просекот на максималниот капацитет на 4G од 350 Mbps. Крајно, 5G ќе понуди брзина на даунлодирање од 1 Gbps.

Иако многу луѓе со нетрпение ја чекаат новата технологија, во Холандија има и противници на користењето 5G мрежа. Од 3 април, запалени беа 22 предаватели во земјата. Координативното тело за контратероризам NCTV смета дека инфраструктурата била уништена од екстремисти кои се противат на 5G мрежата која некои теории на заговор што кружат на социјалните мрежи ја поврзуваат со ширењето на коронавирусот. Научниците децидно ги негираат ваквите теории.

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

ХороскопПред 8 часа

Дневен Хороскоп (30.09) среда

ОВЕН Денес ќе биде средно успешен ден за вас. Тензијата ќе попушти напладне. Во домот ќе владее хармонија и среќа...

СпортПред 9 часа

(ВИДЕО) Еве кој ќе го наследи големиот Икер Касиљас – синот Лукас, кој со прекрасна одбрана на голот го најави големиот талент

Судејќи според видеото што легендата на Реал и шпанската репрезентација го објави денеска на Инстаграм, синот Лукас со неговата одбрана...

МакедонијаПред 17 часа

Денес 112 новозаразени од Ковид-19, 8 починати

Во последните 24 часа се направени 1372 тестирања, а регистрирани се 112 нови случаи на ковид-19 во: – Скопје 46...

МагазинПред 18 часа

Маргаринот и не е толку нездрав продукт

Маргаринот долго време е на тапет дека е нездрав продукт. Но, во последните месеци нутриционистите се обидуваат да го спасат...

КичевоПред 18 часа

Двајца повредени во сообраќајка на патот Кичево-Гостивар вчера

На 28.09.2020 во 19.10 часот било пријавено дека на магистралниот пат Кичево-Гостивар, кај с.Зајас, се случила сообраќајна незгода помеѓу патничко...

ЗабаваПред 18 часа

Кога е вистинско време за кафе?

Заклучок е дека кафето треба да го одбегнувате кога нивото на кортизол во крвта е најголемо во текот на денот,...

Живот и стилПред 18 часа

Што прават успешните луѓе после работа?

Сите имаме некакви навики по завршување на работните обврски, но што точно прават оние најуспешните? Хафингтон пост, се обиде да...

Здравје и убавинаПред 18 часа

Газираните пијалаци го уништуваат мозокот

Долготрајното пиење на газирана вода ги менува хемиските процеси во мозокот и влијае на однесувањето. Газираните пијалаци го уништуваат мозокот,...

МагазинПред 19 часа

Жените кои глумат оргазам повеќе се наклонети кон неверство

Иако мажите често се обвинети за глумење во креветот, жените се оние кои предничат кога станува збор за лажирање оргазам....

МакедонијаПред 21 час

Утринава 17 припадници на АРМ имале тешка сообраќајна несреќа

Портпаролот на Клиничка болница-Штип, Марина Шуманска за МИА потврдува дека во болницата се хоспитализирани 17 лица со телесни повреди и...

НАЈЧИТАНИ