Следете не

Спорт

Буфон објави дека го напушта Јувентус

Џанлуиџи Буфон, легендата на светскиот фудбал, објави дека по 17 години ќе го напушти Јувентус. Својата одлука, Буфон, ја соопшти на прес конференција во друштво на претседателот на Јувентус, Андреа Ањели.

Буфон рекол дека саботниот натпревар против Верона ќе му биде последен во дресот на Јувентус, но не и во неговата кариера.

„В сабота ќе го одиграм последниот натпревар за Јувентус и на тој начин ќе ја завршам оваа сјајна авантура, со две титули и со целосна поддршка од раководството“, рекол легендарниот голман.

Буфон, 17 години го носи дресот на Јувентус, тој во Торино пристигна од Парма. Со „старата дама“, освоил девет шампионски титули во Серија А, една во Серија Б, четири во Купот на Италија и пет во Суперкупот. Бил светски шампион со италијанската репрезентација, но никогаш не успеал да ја освои Лигата на шампионите.

Џиџи го бранел голот на Јувентус на 655 натпревари, а исто така е клупски рекордер според бројот на минутите минати на теренот. Буфон го бранел голот на „старата дама“ 41.956 минути.

„Многу ми е драго што дојдоа толку луѓе да ме видат. Секогаш сум се обидувал да бидам чесен и искрен, секогаш сум се борел против дволичноста. Многу сум емотивен, но денес тука дојдов среќен и целосно исполнет. Секогаш сум се обидувал да го давам најдоброто од себе“, рекол 40-годишниот голман.

Тој потврдил дека заминувањето од Јувентус нема да значи и крај на неговата кариера, што ги поттикна шпекулациите дека Буфон би можел да се пресели во Англија.

„Пред две недели моето пензионирање беше очигледно се додека пред неколку дена не добив интересни понуди, на теренот и надвор од него. Најважно е дека тие што беа надвор од теренот беа од страна на претседателот Ањели. Откако ќе го одиграм последниот меч в сабота ќе ми бидат потребни два-три дена добро да размислам, но сигурен сум дека моето срце ќе ја донесе конечната одлука“, изјавил Буфон.

Facebook

Последни објави

КичевоПред 54 минути

НОВО: Ветерот го шири пожарот до сама раскрсница на с.Вранештица-Атишта (ФОТО)

Огнената стихија во атарот на село Вранештица не стивнува. Имено како што веќе информиравме пред неколку часови пожарот беше избувнат...

ЗабаваПред 2 часа

Дневен Хороскоп ➡️ 24-ти Март (Недела)

  Овен (21.03 – 20.04) Викендов нема да имате воопшто работа, па можете конечно малку да одморите и да си...

ЗабаваПред 3 часа

Кичево гордо на нашиот Лозано кој моментално пее во преполна арена (ФОТО)

Ви испраќаме горд поздрав од ВИП Арена моментално, која ечи и е полна до последно место. Нашиот Влатко понесен од...

КичевоПред 7 часа

АЛАРМАНТНО: Гори дабова шума над с.Вранештица на лош терен за ТППЕ (ФОТО)

Пред малку стигна иформација дека околу селото Вранештица во атарот на горната дабова шума непрекинато и со силен интензитет избувнат...

Временска прогнозаПред 7 часа

Од вторник северен ветер и пад на температурите за околу 10 степени

Под влијание на значително постудена воздушна маса од север, во вторник и во среда ќе имаме позначителна облачност а ќе...

МакедонијаПред 9 часа

СРЕЌА ВО СЕМЕЈСТВОТО: Кико заминува на лекување, потребните пари се собраа, секоја чест ЛУЃЕ!

Почитувани познати и непознати ЛУЃЕ во вистинска смисла на зборот. Сакам да упатам НАЈГОЛЕМА БЛАГОДАРНОСТ ДО СИТЕ граѓани на Република...

МакедонијаПред 9 часа

Прилепчанец ја турнал по скали мајката на својата сопруга

На прилепската улицата „Адем Адемоски“ во попладневните часови на 22 март, дошло до семеен инцидент. Како што информираат од МВР,...

Социјални мрежиПред 11 час

Корисниците пресреќни: Ја добија долгоочекуваната нова опција на „Messenger“

„Месинџер“ конечно ја добива корисната функција на враќање на конкретна порака во групни разговори (replay). Со ова се олеснува одговарањето...

СветПред 12 часа

Купиле киндер-јајце за децата, но сите се шокирани од она што имало внатре (ВИДЕО)

На мајка од Велика Британија ѝ се згадиле киндер јајцата за навек уште пред да стигне до играчката во киндер...

ЗабаваПред 1 ден

Дневен Хороскоп (23.3) Сабота

Овен Многу сте мрзеливи. Денеска ќе ги извршите само основните обврски. Комуникацијата со саканата личност е променлива. Почнувате да се...

Во тренд