Следете не

Спорт

Дали знаете кој беше дванаесеттиот играч на Манчестер Јунајтед против Баерн во 2001 година? (ВИДЕО+ФОТО)

Да, кога ќе ја погледнете екипната фотографија на легендите од Манчестер Јунајтед пред почетокот на дуелот против Баерн Минхен во 2001 година, кој се одигра во Минхен, ако ги изброите играчите, ќе сфатите дека на теренот се излезени 12 играчи, што значи еден повеќе од дозволеното според правилата на фудбалот.

И не, не станува збор за никаква договорена фотографија, бидејќи „падобранецот“ кој позира како 12-ти играч на Црвените ѓаволи (во тој случај облечени во бели дресови) е измамник и мајтапчија кој решил да го реализира својот животен сон и план и да се слика со своите омилени играчи директно на терен, пред почеток на официјален натпревар.

Типот се вика Карл Пауер, а за овој негов подвиг објаснува дека планот го кроел како да прави воена стратегија.

„Го избравме Минхен за место на дејствување. Цела екипа се спремавме толку детално како да правиме воена стратегија. Со себе земавме три разни варијанти на дресови и шорцеви – црвена, бела и сина зошто знаевме дека сигурно ќе носат една од нив.

Дознавме во кој хотел отседнала екипата и прашавме еден од директорите на клубот во какви дресови ќе играат.

Стигнавме до стадионот каде се претставивме како телевизиска екипа. Обезбедувањето не пушти без никакви приговори. Стигнавме до теренот, а потоа со ситни чекори отидовме до вратата каде стоеа фоторепортерите. Застанавме да го набљудуваме загревањето.

Кога екипата одново се врати во тунелот и јас тргнав со нив облечен во опрема. Тогаш знаев дека ништо нема да ме спречи. Набрзо заедно со играчите истрчав на теренот. Гери Невил за малку не ми го сруши планот: тој прв примети непознат човек и покажа накај мене со прст. За среќа веќе беше предоцна: играчите се наместија за групна фотографија а фотографите мораат брзо да штракаат. Така и јас влегов во кадар како 12-ти играч“, објаснува Карл.

Facebook

Последни објави

КичевоПред 3 часа

Кичево: #TrashTag еко-акција во населба „Иванидол“ во недела на 31.03 – 10:00ч

Во борба против загадувањето и чувањето на здрава и почиста средина, граѓаните од населба „Иванидол“ – Кичево организираат доброволна #trashtag...

ЗабаваПред 5 часа

Понекогаш и крокодилот е добар такси превозник (ВИДЕО)

Крокодилот некогаш може да изненади со своите добри намери кон останатите животинчиња, погледнете го овој превоз на вода:

КичевоПред 8 часа

Нема активни пожари, изгаснати сите пламени јазици околу Кичево

По напорните обиди во претходните две деноноќија, кичевските пожарникари ги изгаснаа сите пожари што се појавија на неколку локации во...

Социјални мрежиПред 8 часа

Фејсбук акција! Избришани лажни профили, во нив Македонија на мета и останатите земји

Компанијата „Фејсбук“ соопшти дека ќе ги избрише лажните профили од Македонија,Косово,Иран и Русија. Станува збор за профили за кои се...

ЗабаваПред 15 часа

Премиерно на YouTube: Вака изгледа веќе големиот хит „Нешто ќе те питам бабо“ на „Некст тајм“

Мартин и Стефан Филиповски вчера ја промовираа „Нешто ќе те питам бабо“, преработката на старата македонска песна. Денес слушнете ја...

СветПред 17 часа

Синот на Михаел Шумахер ќе тестира со Ферари уште во Бахреин

Синот на легендарниот пилот на Ф1, Михаел Шумахер – Мик ќе одржи прв тест во Формула 1 со тимот на...

СветПред 17 часа

Типов сакаше да краде во маркет, па си го доби квалитетно! (ВИДЕО)

Опуштено си влезе во маркетот за да краде, но одеднаш се тргна наопаку… Pa neka krade ponovo… 👊👊 😁#pljacka #lopov...

Временска прогнозаПред 20 часа

АПРИЛ 2019 ќе биде екстремно топол месец во поголем дел на Европа

Феноменот ЕЛ НИЊО полека но сигурно ја загрева Европа а тоа се гледа по долгиот период на натпросечно високите температури...

ЗабаваПред 21 час

Дневен хороскоп (26.03) Вторник

Овен Поволен ден ако сте планирале ново патување. Можете да очекувате убав ден за работа. Тежок период на полето на...

МакедонијаПред 23 часа

Во недела започнува летното сметање на времето

Во недела, на 31-ви март, ќе започне летното сметање на времето со поместување на стрелките на часовните за еден час...

Во тренд