Следете не

Занимливости

Дневен Хороскоп (16.02.2018) Петок

Објавено пред

на

Овен (21.03 – 20.04)
Премногу брзате. Ова е период за оние кои имаат повеќе трпение за важни деловни комуникации. Во љубовта ги криете вистинските чувства. Отворете се.
Бик (21.04 – 21.05)
Добро и позитивно влијание имате на деловната околина. Тоа ви помага да бидете уште посилни. Не сте претерано задоволни со љубовниот живот. Можна е осаменост. Чувајте се од настинки.
Близнаци (22.05 – 22.06)
Не сакате кога морате сами да раководите во деловниот живот а притоа да бидете стоги кон соработниците. Личноста родена во знакот на Риби ве обожува. Забавете малку, чувајте си го здравјето.
Рак (22.06 – 22.07)
Очекувате премногу од работата која ви се нуди како нешто што треба да ве „просветли“. Потребна ви е вистината од саканото лице. Премногу сте психички оптеретени.
Лав (23.07 – 22.08)
Во деловниот живот премногу сте оптеретени. Претерувате кога велите дека не ја чувствувате повратна љубов од саканото лице. Вашата нервоза ја пренесувате на другите околу вас.
Девица (23.08 – 22.09)
Ако имате некој проблем тогаш решете го брзо и сами. На работното место ќе дојде до значителни пресврти. Дознајте колку еден Јарец ве симпатизира. Здравјето ви е добро.
Вага (23.09 – 22.10)
Морате да попуштите пред некој Овен. Ништо нема да успеете без негова помош. Некако сте еуфорични поради случувањата во љубовта. Не мечтајте за големи и скапи подароци. Хранете се здраво.
Шкорпија (23.10 – 21.11)
Ќе размислувате за работата на месечно ниво, не само на неделно. Во љубовта ќе ја добиете сета љубов и внимание. Внимавајте во сообраќајот.
Стрелец (22.11 – 21.12)
Важно е да не бидете брзоплети и да не го губите интересот за новитетите. Прекрасно се однесувате со партнерот, а и тој со вас. Можна е појава на очен притисок.
Јарец (22.12 – 20.01)
Ќе добиете награда за работата. Можна е добивка на пари. Во љубовта ќе западнете во некои игри или интриги. Чувајте ја вашата приватност. Често имате страв од болести, но ретко сте болни.
Водолија (21.01 – 19.02)
Постои можност на некој да му го пренесете знаењето и така да заработите. Во љубовта бидете итри, денот ќе ви биде интересен. Можна е кашлица и настинка.
Риби (20.02 – 20.03)
Можни се долгови, премногу трошите на неважни работи. Ги задушувате финансиите. Во љубовта мислите на емоции и љубов со некоја Девица. Рекреаирајте се преку спорт.

Занимливости

Неодолива супер „неделна“ акција на производи само во АТВА Маркети – Кичево

Објавено пред

на

Нова суперакција и попуст на следните производи која ќе трае до 06.10.2022 само во супермаркетите на АТВА во Кичево:

Прочитај повеќе...

Занимливости

Отворен оглас во АТВА Маркет на работна позиција „слаткар/ка“ за реномираниот супермаркет во близина на кичевската пожарна

Објавено пред

на

„АТВА Маркет“ распиша јавен оглас за работа во супермаркетот со локација во близина на кичевската пожарна. Потребно е работник или работничка на позиција „слаткар“. Сите информации ќе ги најдете во маркетот – за нашиот медиум истакнаа менаџментот.

Бидете дел од најдобрите, приклучете се во тимот на ланец маркети „АТВА“

Прочитај повеќе...

Занимливости

Интензивирана потрагата по знаци на „живот“ на Марс

Објавено пред

на

Потрагата по знаци на живот во Марс се интензивира, а роверот Perseverance веќе собра примероци кои содржат органска материја. Тој „живот“ секако не е некој вонземски град, но тоа не ја прави акцијата помалку возбудлива.

Сè почесто пристигнуваат необични вести од Марс, а најновите откритија укажуваат дека оваа планета некогаш изгледала сосема поинаку. Црвената планета денес е како голема пустина, што не било секогаш така – роверот Curiosity неодамна наиде на нови докази дека водата порано била изобилна (прочитајте повеќе за тоа овде). Тој направи видео во кое ги прикажува камењата составени од неколку слоеви. Експертите велат дека е многу веројатно да потекнува од античко корито на реката.

Веќе извесно време роверот Curiosity се движи околу областа Маунт Шарп, каде што реките и потоците некогаш депонирале разни седиментни материјали од кои настанале карпите. На помали височини има и јасни докази дека на Марс имало големи езера, што укажува дека планетата била топла и влажна.

Упорноста од друга страна бара индиции за минатиот живот на оваа планета. Фактот дека во примероците има органски материјали не е доказ сам по себе. Од јули, роверот „талка“ низ пресушената делта на реката во областа на Кратерското Езеро. Се претпоставува дека на тоа место имало езеро пред неколку милијарди години. Роверот успеал да земе четири примероци од речна почва, а научниците истакнуваат дека концентрацијата на органска материја во нив е најголема откако Perseverance ја започна својата мисија пред 18 месеци.

Се посочува дека е можно органските материјали да не се создадени од некој минат облик на живот, туку да се создале преку хемиски и геолошки процеси. Тоа не значи дека примероците не се важни, напротив – тие кријат одговори на многу прашања.

Извор: Futurism.com

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Lifestyle1 час

Положба за спиење која придонесува за подобро здравје

Сигурни сме дека често не размислувате за позата во која спиете, бидејќи после напорниот ден единствено е важно да легнете...

Дом и уредување1 час

Температурите паѓаат, а прозорците во вашата куќа се замаглуваат? Со овие неколку совети ќе го спречите тоа

Многу е важно да се намали количината на влага во воздухот, а тоа може да се постигне на неколку начини...

Lifestyle2 часа

Зошто грозјето е толку здраво и за што е корисно?

Постојат многу причини да се јаде барем едно грозје секој ден. Нема да погрешите без разлика кој вид на грозје...

Lifestyle2 часа

Смирете ја кожата: Природна маска за лице против црвенило

Само три состојки Справувањето со црвената кожа на образите, најчесто под очите, во пределот на јаболчниците, најчесто се јавува во...

Магазин2 часа

Дали знаевте дека компирот може да се замрзне: Еве како ќе го задржи добриот вкус и текстура

Утврдено е мислењето на многу домаќинки дека компирот не треба да се замрзнува или повторно да се загрева. Но, тоа...

Магазин2 часа

Мора да пробате: Палачинки од тиква

СОСТОЈКИ: две чаши брашно три лажички прашок за пециво една лажичка сол лажичка и пол цимет половина лажичка мелен ѓумбир...

Lifestyle2 часа

Зачувајте го волуменот на косата: Направете го ова и вашата коса ќе остане чиста подолго време

Четкајте ја косата за полесно да ја чешлате и стилизирате по миењето. Се препорачува прво да се исчешлаат краевите, а...

Магазин2 часа

Илон Маск повторно се предомисли, сепак сака да го купи Twitter

Според извештајот на Блумберг, Илон Маск е повторно на преговарачка маса и сака да го купи Twitter по цена од...

Магазин2 часа

Дали гледањето 4K содржина ќе стане премиум услуга? Има гласини дека YouTube подготвува големи промени

Доколку гласините се вистинити, наскоро ќе ни треба претплата на YouTube Premium за да гледаме 4K содржина на оваа платформа....

На денешен ден11 часа

5 октомври – На денешен ден

1511.- Папата Јулиј II ја основал Светата лига на Арагон, Венеција и Папските држави со цел да го брани единството...

НАЈЧИТАНИ