Временска прогноза Случувања

Доаѓа многу дожд! Најнова анализа на времето кај нас..

Под влијание на моќниот циклон ХЕКТОР од оваа ноќ над нашата територија облачност аќе се зголеми и ќе има локални врнежи од дожд кој во текот на утрешниот понеделнички ден ќе ги има насекаде низ државава и ќе се интензивираат па локално ќе наврне ЗНАЧИТЕЛНО количество на воден талог (над 30 л/м2).

Токму ова може да услови понатамошно зголемување на речнит еводотеци и на нивоата на езерата во државава.

Можна е и ретка појава на грижи а ќе дува и умерен ветер од јужен правец кој особено на исто ќе се засилува по интензитет.

На пивоските планини ќе има врнежи од снег каде ќе дојде до зголемување на снежната покривка а максималните дневни температури на воздухот ќе се искачуваат во интервалот од 8 до 15 степени.

За подетални информации контактирајте ме на мојот официјален фејсбук профил каде можете да ја погледнете и секоја ново – обновена временска состојба СЛАВЧО ПОПОСКИ!

ВРНЕЖИТЕ ПАТУВААТ ВО ПРАВЕЦ КОН МАКЕДОНИЈА – ПОГЛЕДНЕТЕ

Под влијание на циклонот ХЕКТОР кој повторно се пробуди и во моментов нови поинтензивни врнежи патуваат од запад кон нашата територија па така оваа ноќ врнежите најпрвин ќе ги зафатат западните предели од нашата држава додека во текот на утрешниот ден (понеделник) истите ќе се прошират насекаде и ќе се интензивираат.

На повисоките планини со надморска височина од 1500 – 1600 м.н.в па нагоре ќе има врнежи од снег каде ќе има ново зголемување на снежната покривка а не се исклучува можноста и за ретка појава на грмежи.

За време на овој влажен бран локално низ државава ќе наврнат нажжоколу или над 30 л/м2 воден талог а ќе дува и умерен на исток повремено засилен ветер од јужен и од југоисточен правец.

Се жуште ќе се задржува релативно топло време со максимални дневни температури на воздухот кој ќе се искачуваат во интервалот од 8 до 15 степени.

Тв Обрис.