Следете не

Временска прогноза

Дождот на планините веќе ќе паѓа во форма на снег, ова е викенд прогнозата која следува

Објавено пред

на

Наврнато количество на воден талог во л/м2 низ државава досега: Маврово 25, Лазарополе 23, Охрид 19, Виница 9, Претор 7, Штип и Тетово 6, Крива Паланка 5, Берово 4. До крајот на денов, а особено претпладнево на повеќе места ќе има повремени врнежи од дожд кои локално ќе бидат нешто ПОИНТЕНЗИВНИ и се очекува да наврнат над 10 л/м2 воден талог. На планините над 1500 – 1600 м.н.в врнежите од дожд ќе поминат во врнежи од снег.

Ветерот кој го имаме од југозападен правец во текот на денов ќе го менува својот правец во северен и во северозападен со што од север ќе започне спуштање на постуден воздух кој позначително ќе ги намали температурите на воздухот.

Максималните дневни температури на воздухот денеска ќе се искачуваат во интервалот од 10 до 17 степени, меѓутоа кон крајот на денов и вечерва ќе започнат да опаѓаат па така до утре наутро поради стабилизирањето на времето истите на многу места ќе се спуштат под нулата и ќе се спуштаат во интервалот од -5 до 4 степени.

Максималните дневни температури пак значително ќе бидат пониски од утре кога ќе се искачуваат во интервалот само од 5 до 13 степени. Времето ќе биде претежно стабилно, суво и сончево утре, додека во понеделник ќе има умерена локална облачност.

Во вторник повторно се очекува нов бран на врнежи кога на планинските места врнежите ќе бидат од снег а снежната граница во вторник навечер кон среда има услови да се спушти до околу 1100, 1200 м.н.в тоа особено во северната половина од државата.

Подготви: Славчо Попоски

Временска прогноза

ВНИМАНИЕ: Од денес и следните денови следуваат најтоплите денови ова лето и висок УВ индекс

Објавено пред

на

Од денес, па се до крајот на оваа седмица во Македонија следуваат НАЈТОПЛИТЕ ДЕНОВИ и максимумот на овој ЕКСТРЕМНО ТОПОЛ бран.

Температурите ќе се искачуваат во интервалот од 35 до 42, 43 степени, а УВ ИНДЕКОСТ и понатаму ќе има МНОГУ ВИСОКА вредност (коефициент помеѓу 9 и 10). Времето ќе биде сончево со мала до умерена локална облчаност и со слаб до умерен ветер од променлив правец и истиот повремено на некои места ќе биде ЗАСИЛЕН по интензитет, особено денес попладне и тоа Долж Повардарието.

Исто така денес попладне ќе има услови за ретка појава на краткотраен пороен дожд и грмежи, што значи има услови за краткотрајна и локална нестабилност.

Да напоменеме дека температурите се значително над просекот за овој дел од годината, односно истите се повисоки од просечните дури за околу 10 степени.

  • До крајот на оваа седмица поради транспортот на прашина и песок од Сахара кон нашата територија, и атмосферата ќе биде заматена и со намалена видливост, а времето ќе биде мачно и спарно.
  • Граѓаните се замолуваат да не излегуваат во најтоплиот дел од денот, особено оние хронично болни лица, како и оние постарите и изнемоштените.

Спред сегашните анализи, топлотниот бран ќе се задржи и во првите денови од следната седмица.

Пишува: Славчо Попоски

Прочитај повеќе...

Временска прогноза

Деновиве не очекува многу топло време – ова се најновите детали

Објавено пред

на

Изразениот топлотен бран се до крајот на оваа седмица ќе условува температури значително над просекот и истите ќе бидат повисоки од просечните дури за околу 10 степени.

Максималните темпераури ќе се искачуваат во интервалот од 35 до 42, 43 степени, а УВ ИНДЕКОСТ ќе има МНОГУ ВИСОКА вредност (коефициент помеѓу 9 и 10). Времето ќе биде сончево, повремено со мала до умерена локална облачност.

Ќе дува слаб до умерен ветер од променлив правец и истиот повремено и локално ќе засилува.

Во следните денови ќе биде пристуна и Сахарска прашина и песок, со што и атмосферата ќе биде заматена и ќе има намалена видливост.

И во Скопје  и околината во следните денови температурите се очекува да достигнат 40 степени, има услови истата да се искачи и над 40 степени а времето ќе биде стабилно, суво и сончево со мала локална облачност.

Инаку, според најновите анализи со кој располагаме, топлотниот бран ќе се задрши и на почетокот од следната седмица.

Автор: Славчо Попоски

Прочитај повеќе...

Временска прогноза

Со пеколните горештини, доаѓа и транспорт на Сахарска прашина и песок

Објавено пред

на

Покрај пеколните горештини и температури на воздухот кој особено од средината на оваа недела ќе се искачуваат во интервалот од 35 до 43 степени (во централните и југоисточните предели истите има услови да се искачат до околу 45 степени), од Сахара кон нашата држава ќе се врши поголем транспорт на прашина и песок.

Атмосферата од утре, па до крајот на неделава ќе биде се повеќе и повеќе заматена со намалена воздливост а времето ќе биде доста мачно и спарно, особено за метеопатите.

Ќе имаме сончево време со мала до умерена локална облачност а ќе дува  и слаб до умерен ветер од променлив правец.

Само во среда попладне ќе има услови за сосема ретка појава на краткотраен локален дожд и ретки грмежи.

ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Во текот на следните денови, односно до крајот на оваа недела поради ЕКСТРЕМНО ТОПЛИОТ бран, да се пијат повеќе течности и да не се излегува во најтоплиот период од денот (ова особено важи за старите  и изнемоштени лица).

Исто оние кои мора да излегуваат, со себе ЗАДОЛЖИТЕЛНО да носат заштитна опрема (капа  и наочари за сонце).

Автор: Славчо Попоски

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

КичевоПред 1 час

Мартиал Артс: Утре во Кичево ќе се одржи интернационална ноќ на боречки вештини

Интернационална ноќ на боречки вештини во организација на Матриал Артс Академи клубот од Кичево во спортската сала Јанчица на ден...

МакедонијаПред 2 часа

МВР со новиот т.н. „ноќен радар“ испиша 200 санкции за брзо возење

Синоќа во периодот од 21.00 (28.07.2021) до 01.00 (29.07.2021) часот  Министерството за внатрешни работи со посебно опремен радар за снимање...

На денешен денПред 7 часа

На денешен ден (29 јули)

1526 – Во кампања против Унгарија, турската армија го зазеде Петроварадин по тринеделна опсада. Турците тогаш ги освоиле соседните градови...

ХороскопПред 14 часа

Хороскоп за денес (29 јули) четврток

ОВЕН Денес ќе бидете преплавени со обврски. Вашиот телефон ќе ѕвони постојано па едвај ќе имате време за себеси. И...

МузикаПред 17 часа

Перо Пандилоски со журка во живо овој петок во ресторан & бар „La Casa“

Овој петок, последен за месец јули, „La Casa“ продолжува најдобриот ритам во градот Кичево, имено одличниот Перо Пандилоски ќе настапи...

КичевоПред 23 часа

(ГАЛЕРИЈА) „Кичевската и Горнореканска Коњаница“ пристигнаа во Кичево

После отслужената Света Божествена Литургија се пристапи кон македонската заклетва, пред свето писмо, кама и револвер. Кичевската Коњаница од дворот...

Временска прогнозаПред 1 ден

ВНИМАНИЕ: Од денес и следните денови следуваат најтоплите денови ова лето и висок УВ индекс

Од денес, па се до крајот на оваа седмица во Македонија следуваат НАЈТОПЛИТЕ ДЕНОВИ и максимумот на овој ЕКСТРЕМНО ТОПОЛ...

На денешен денПред 1 ден

На денешен ден (28 јули)

1330.- Српскиот крал Стефан од Дечани ја победи војската на бугарскиот цар Михаил Шишман во битката кај Велбужде, кој потоа...

ХороскопПред 2 дена

Хороскоп за денес -[ 28 јули ]- среда

ОВЕН Денес не е претерано поволен ден за земање или давање било какви позајмици. Потрудете се да ги чувате своите...

СпортПред 2 дена

ФФМ: Место за три екипи за учество во натпреварувањата во Втората Футсал лига за сезона 2021/2022

Пријава за учество во натпреварување во Втора Футсал лига за сезона 2021/2022 за пополнување на три слободни места. Краен рок...

НАЈЧИТАНИ