Следете не

Спорт

Два контролни натпревари меѓусебно на македонската фудбалска репрезентација до 19 и 21 година во Охрид

Објавено пред

на

Селекторот на македонската репрезентација до 21 година, Благоја Милевски и предводникот на селекцијата до 19 години, Шкумбин Арслани ги објавија фудбалерите на кои ќе сметаат за заедничкиот тренинг камп во Охрид за фудбалери од двете генерации. Селекциите до 19 и 21 година меѓусебно ќе одиграат два контролни натпревари. Првиот е закажан на 21. декември на стадионот „Билјанини Извори“ од 11:00 часот. Во истиот термин на 23. декември ќе се одигра вториот тест натпревар.

Шкумбин Арслани за петдневниот тренинг камп ќе смета на следните фудбалери:

МАКЕДОНИЈА до 19 години:

ГОЛМАНИ: Кире Новаков (ТРИГЛАВ КРАЊ, СЛОВЕНИЈА), Александар Ангелкоски (РЕНОВА), Иван Николоски (РАБОТНИЧКИ), Стефан Тасев (МАКЕДОНИЈА Ѓ.П.);

ОДБРАНА: Филип Костовски (СИЛЕКС), Дарио Марковски (МИНСТЕР, ГЕРМАНИЈА), Мартин Радуловиќ Величковиќ (ВАРДАР), Имран Фетаи (АПОЛОНИА, АЛБАНИЈА), Виктор Крстевски (ВАРДАР), Славе Маркоски (ОХРИД ЛИХНИДОС), Спасе Терзиев (АКАДЕМИЈА ПАНДЕВ);

СРЕДЕН РЕД: Димитар Тодоровски (РАБОТНИЧКИ), Иван Николов (АКАДЕМИЈА ПАНДЕВ), Хамза Рамани (ВЕЛАЗЕРИМИ), Бехар Фета (ШКЕНДИЈА), Арда Окан Куртулан (ФЕНЕРБАХЧЕ, ТУРЦИЈА), Берат Калкан (КАСИМПАША, ТУРЦИЈА), Зуфер Шаини (БРИЊЕ ГРОШУПЉЕ, СЛОВЕНИЈА), Октај Ракипи (ШКЕНДИЈА), Дамјан Трајановски (ВАРДАР), Џемаили Бесар (ШКУПИ);

НАПАД: Фитон Адеми (ШКЕНДИЈА), Марио Илиевски (СЕПТЕМВРИ, БУГАРИЈА), Методи Максимов (РАБОТНИЧКИ);

Благоја Милевски, селекторот на македонската репрезентација до 21 година ги повика следните фудбалери:

МАКЕДОНИЈА до 21 година:

ГОЛМАНИ: Денковски Давид (БРЕГАЛНИЦА), Јакимовски Стефан (КАДИНО), Велковски Методија (ОСОГОВО);

ОДБРАНА: Алексовски Филип (КОРАБИ), Ѓурковски Александар (ВАРДАР), Иљази Ардит (ШКУПИ), Манев Јован (БРЕГАЛНИЦА), Додевски Кристијан (СИЛЕКС), Николов Матеј (ЗЛАТИБОР, СРБИЈА), Симуновиќ Марко (ТЕЛЕОПТИК, СРБИЈА), Георгије Јанкулов (ЖЕЛЕЗНИЧАР, СРБИЈА);

СРЕДЕН РЕД: Воша Арби (МАКЕДОНИЈА Ѓ.П.), Димоски Бојан (АКАДЕМИЈА ПАНДЕВ), Калпачки Давид (БЕЛАСИЦА), Алии Рамин (ШКУПИ), Ферати Бесник (ПАРТИЗАНИ, АЛБАНИЈА), Адем Али (АРИС, ГРЦИЈА), Рамадани Флорент (ШКЕНДИЈА);

НАПАД: Љума Енсар (ШКЕНДИЈА), Мухарем Сухејљ (РЕНОВА), Ѓорѓиевски Марко (РАДНИЧКИ ПИРОТ  ), Бериша Јакуп (ШКУПИ), Скендери Емир (СТРУГА Трим Љум), Ивановски Зоран (БЕЛАСИЦА);

Спорт

(ВИДЕО) Нашата репрезентација оштетена, недосудениот фаул причина за примениот гол во контра на лалињата

Објавено пред

на

Да токму така, Македонската репрезентација е дефинитивно оштетена по недосудениот фаул врз Горан Пандев на работ на шеснаесетникот, по што условеше контра на Холандија и примивме гол.

Иако ситуацијата беше прегледувана преку „VAR“ технологијата, судиите одлучија дека тоа ќе биде водство од 1:0 на домаќините.

Играме добро, се надеваме дека следните 45 минути ќе одиграме уште подобро!

Ситуацијата од фаулот може да ја прегледате на следниот линк ТУКА

ФОТО: printscreen / video

Прочитај повеќе...

Спорт

Кичевчанката Минговска непобедлива во својата класа, освои златен медал на државното првенство во Карате каде се натпреваруваа 260 спортисти

Објавено пред

на

Во салата Крсте Мисирков при ООУ „Крсте Мисирков“ во Скопје изминатиот викенд на 19 и 20 јуни 2021 година, се одржа Државното првенство за кадети, јуниори и помлади сениори У21. На Државното првенство вкупно беа пријавени 50 клубови со 260 пријави на натпреварувачи.

На ова првенство свое обраќање имаше членот на извршниот одбор и потпретседател на Карате федерацијата на Македонија г-дин Бесник Мурати кој ги поздрави сите натпреварувачи и присутни на првенството, а во истата прилика официјално упати честитки на најдобра каратистка Пулексенија Јованоска која успеа да се избори за учество на олимписките игри „Токио 2020“.

Во категорија „Кадети (ката) индивидуално женски“ првото место го освои нашата кичевчанка Анастасија Минговска претставник на кичевскиот „Ускана Клуб“ – на чело со тренерот Неџми Д, додека второто место и припадна на Данка Стојкова, трето и четврто место им припадна на Марија Бунтеска, односно Петрушевска Марија.

Ја користиме приликата да им го честитаме успехот и златото на кичевскиот тим, а и на останатите, ова нека биде вистинска најава за Европско првенство во Карате!

ОСС!

Инфо: kfm.com.mk
ФОТО: facebook archive

Прочитај повеќе...

Спорт

Мрме: Последниот меч во репрезентативниот дрес на Гранде Пандев е дополнителен мотив

Објавено пред

на

Игор Ангеловски, селекторот на македонскиот национален тим, на официјалната прес-конференција во Амстердам му се заблагодари на Горан Пандев, и нагласи дека неговиот последен меч треба да биде мотив плус за добар резултат на националниот тим.

Селекторот истакна дека после ЕУРО ќе разговара со челницте на ФФМ за евентуално нов договор.

„Мојот договор завршува до крајот на месецов. Сакам да искажам едно огромно благодарам до Горан Пандев и сите момци што овозможија настап на големо натпреварување. Запишавме историја за македонскиот фудбал и го постигнавме најголемиот успех, и горд сум на тоа. За иднината ќе разговараме после Евроското првенство“, кажа Ангеловски.

Ангеловски рече дека не се согласува со пишувањата дека имало импровизации со составот, и дека можеби нешто ќе менува, но сигурно е дека Горан Пандев ќе игра утре во Амстердам, и дека фудбалерите за негово збогум ќе дадат се од себе за добар резултат.

„Не можам да се согласам дека сме имале импровизации со составот. Со Ристовски како стопер или Николов на десната страна ја победивме Германија, одигравме нерешено со Италија, реми со Словенија, и уште многу позитивни резултат. Со Холандија можеби ќе менуваме нешто. Со најавата за повлекување на Горан од репрезенатцијата, имаме мотив плус за позитивен резултат. Горан чувствуваше повреда на мечот со Украина, но го одигра со две инјекции, не тренираше, но утре ќе игра. И верувам дека сите ќе играат за него“, вели Ангеловски.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

КичевоПред 1 час

„Рурална Коалиција“ го уреди дворскиот простор за играње на дечиња од кичевската градинка „Олга Мицеска“

Рурална Коалиција во рамките на проектот за институционално јакнење на организацијата повторно делува на терен и успева да ја мобилизира...

МакедонијаПред 2 часа

Денеска 10 нови случаи на Коронавирус и три починати во болнички услови

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје: Во последните 24 часа се направени 2.302 тестирања, а...

Временска прогнозаПред 10 часа

И денес продолжуваат тропските температури со над 40°C

Денес времето во Македонија ќе биде сончево и МНОГУ ТОПЛО со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до...

СкопјеПред 11 часа

Денес и утре делови од Скопје ќе бидат без електрична енергија поради зафати на електродистрибутивната мрежа

Поради зафати на електродистрибутивната мрежа денес на ден 24.06 – вторник и утре 25.06.2021 година – петок, ЕВН Скопје ќе...

На денешен денПред 16 часа

На денешен ден – 24 јуни

79.- Умре римскиот император Тит Флавиј Веспасијан, основач на династијата Флавијан. За време на неговото владеење, во Рим бил изграден...

ХороскопПред 18 часа

Дневен Хороскоп [ 24 јуни ] четврток

ОВЕН Ќе имате најголема корист од одмор или барем краткорочно менување на животната средина. Ако не можете да си дозволите...

КичевоПред 19 часа

Бакарди распишува оглас за пица мајстори и келнери за претстојната сезона кои ќе бидат во редовен работен однос

Нашите партнери од Bacardi Lounge Bar – Кичево ве известуваат дека поради проширување на својата дејност и надополнување на својот...

МакедонијаПред 1 ден

Денес 5 нови случаи на Ковид-19, 1 починат и 8 оздравени

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје: Во последните 24 часа се направени 2.466 тестирања, а...

СветПред 1 ден

Вакцината Pfizer и AstraZeneca ефикасна против делта сојот на коронавирус

Вакцините против ковид развиени од Pfizer/BioNTech и AstraZeneca генерално се ефикасни против варијантите на делта и капа на коронавирус, кои...

МакедонијаПред 1 ден

Програмите Vavoom & Pikaboo за сите дечиња достапни на Тотал ТВ

За сите безгрижни дечиња, Vavoom и Pikaboo програмите за деца се дел од Екстра и Премиум пакетите на Тотал ТВ....

НАЈЧИТАНИ