Следете не

Технологија

Фучат пораки на Viber дека сте добиле некоја награда, ИГНОРИРАЈТЕ ГИ!

Објавено пред

на

Деновите  на мобилните телефони на корисниците кои ја имаат инсталирано апликацијата „вибер“ им стигнала невообичаена порака.

Наводно, корисници добиле порака од бројот +79183301602 во која се наведува дека баш тие се среќни добитници на „интернационален вибер награден фонд“.

Во пораката се наведува дека наградата е 500.000 американски долари, а за да ги примите парите морате да пратите меил побарување, а со тоа и додатни информации, што директно наведува дека ќе ги оставите своите податоци и меил адресата на некого, а со тоа и да му овозможите да ги злоупотреби.

Станува збор за уште една интернет измама, а совет е на ваквите пораки никогаш да не се одговара и лозинките за пристап на електронската пошта редовно да се ажурираат.

Магазин

Nokia XR20 – издржлив уред на кој компаниите можат да се потпрат

Објавено пред

на

HMD Global го проширува своето портфолио на Nokia Enterprise Recommended на Nokia уреди со нов смартфон кој е совршен дури и за најсложените работни средини – новиот Nokia XR20. Направен според воениот стандард, може да ги издржи и најтешките услови за работа

Nokia XR20 не само што го нуди комерцијалното ниво потребно за издржливост, туку доаѓа и со дополнителни карактеристики што го прават идеален за деловна употреба. Nokia XR20 е тестиран да преживее падови од височина до 1,8 метри на груба земја, потопување во вода на длабочина до 1,5 метри до еден час, како и екстремни температури.

Подолгата употреба на телефонот не зависи само од издржливоста на уредот, софтверската поддршка е исто така клучна. Истражувањата покажуваат дека просечниот животен век на паметниот телефон што се користи во деловно опкружување е скратен поради недоволната поддршка на уредот. Одразувајќи ја истата потреба за сигурност внатре, Nokia XR20 доаѓа со најдолга поддршка до сега – продолжените 4 годишни месечни ажурирања за безбедност ќе обезбедат сигурност за деловните и личните податоци до 2025 година, 3 години ажурирања на оперативниот систем AndroidTM и продолжена гаранција од 3 години На

Апрахам Асланијан, менаџер за развој на бизниси за Балканот во HMD Global, рече: „Обезбедувањето хардверски решенија и услуги за компаниите ширум светот ни дава одличен увид во она што им треба. Ние работиме тесно со нашите клиенти и ги земаме предвид нивните потреби кога станува збор за истражување и развој на нови дополнувања на портфолио, што ни овозможува секогаш да бидеме во предност. Nokia XR20 не е исклучок и со нетрпение очекуваме што носи иднината “.

Со надградба на своето портфолио на доверливи решенија, Nokia XR20 го надополнува зголемениот асортиман на производи за домашниот бизнис на телефони и додатоци на Nokia. Со постојните претпријатија за управување со мобилност и услуги за роаминг на податоци за иоТ, HMD Enable Pro и HMD Connect Pro, финскиот бренд неодамна ја потврди својата посветеност да продолжи да расте и развива деловна понуда. Со HMD Enable Pro, ИТ одделот на компанијата може да го опреми телефонот Nokia XR20 со апликациите и конфигурациите потребни за извршување на секоја задача.

Извор: bonitet
Фото: Nokia

Прочитај повеќе...

Магазин

Facebook Messenger покажува 1 непрочитана порака – Како да се ослободите од ова известување?

Објавено пред

на

Бизарна грешка во Facebook messenger појавува едно непрочитано известување за порака до некои корисници во апликацијата.

Меѓутоа, со кликнување на иконата на Facebook Messenger и влегување на апликацијата Messenger, се чини дека нема непрочитани пораки. Што правите тогаш и како да го отстраните тоа лажно известување?

Како да го избришете ова известување во Facebook Messenger:

Започнете со отворање на прелистувачот на работната површина – не на телефонот. Потоа одете на Facebook.com и најавете се на вашата сметка. Потоа, во менито за навигација, кликнете на ознаката Messenger. Треба да видите непрочитана порака, означена со задебелени букви.

Откако ќе кликнете на пораката, Facebook Messenger ќе ја означи како прочитана. Пријавете се во мобилната апликација Фејсбук и повеќе нема да ја гледате иконата за непрочитана порака.

Корисниците на Facebook можат меѓусебно да испраќаат барања за поврзување со Messenger. Кога ќе се поврзете, Facebook ќе ви испрати порака со која ќе потврдите дека вашите сметки се поврзани и дека можете да испраќате пораки едни на други.

Во пракса, најчестите непрочитани пораки се од овој тип. Откако ќе ги прегледате пораките, обрнете внимание на нив и означете ги како прочитани. Овие известувања за систем на Facebook честопати можат да бидат причина за грешка што предизвикува овие досадни непрочитани ознаки да бидат прикажани во мобилната апликација Facebook.

Извор: B92
Фото: Unsplash

Прочитај повеќе...

Магазин

New York Times: Намалете со Facebook за да го спасите светот

Објавено пред

на

New York Times минатата недела објави статија во која ги посочува сите последици што светот ги претрпе поради Facebook. Дали оваа мрежа треба да се укине? Дали таа донесе само лошо?

Facebook ќе се затемни до разденување на другите

New York Times тргнува од идејата дека Facebook им дал глас на оние кои никогаш го немале. Оваа мрежа поттикна насилство, трговија со луѓе и ширење лажни вести. Во најлоша форма, Facebook, според New York Times, се појави во Индија, Мјанмар, Етиопија и Филипините.

Иако Facebook е под притисок на јавноста со години, тој се уште не успеа да ги реши прашањата за заштита и откривање податоци. New York Times го поставува прашањето дали можеби е време Facebook да ги напушти државите како Мјанмар? Друга опција е да инвестирате исто толку пари, внимание и експертиза во развојот на оваа мрежа како што беше случајот со Европа и Соединетите држави.

New York Times посочува дека има огромна иронија во идејата дека Facebook е најпотребен таму каде што има најнизок степен на демократија, за луѓето да можат да го имаат својот глас и да се поврзат. Работата на Facebook им помага на владите како оваа цело време, а не на луѓето.

Вина на мрежата или државата?

Обединетите нации дојдоа до информации дека армијата на Мјанмар ја користела оваа социјална мрежа за регрутирање и како пропагандно оружје. Три години, Facebook повторно се користи во Етопија на ист начин, како што беше истакнато во извештајот на „The Journal“. Главниот проблем во Мјанмар беше дека вработените во Facebook и софтверските системи не ги разбираат бројните дијалекти што се користат во објавите што поттикнуваат насилство врз прогонуваните етнички групи. Ова покажува дека Facebook не сака да инвестира доволно во сите земји.

Facebook истакнува дека инвестира значителни ресурси за да ги идентификува и брише сметките надвор од својата земја кои шират опасна пропаганда или се користат за промовирање на насилство. Резултатите покажуваат дека овие инвестиции се или недоволни или не се користат правилно.

Доколку Facebook се повлече од овие држави, ќе беше големо изненадување. Но, нема да има значителни финансиски последици за нив. Две третини од приходите на мрежата доаѓаат од САД, Канада и Европа. Слично е и со Амазон, кој генерира 90% од своите приходи од само четири земји – САД, Германија, Велика Британија и Јапонија.

Извор: Pcpress
Фото: Pixabay

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

СпортПред 5 часа

Денес во „Куќата на фудбалот“ беа извлечени осминафиналните парови за „Купот на Македонија“ во фудбал

Во „Куќа на фудбалот“ со извлекување беа одредени 1/8 парови во Купот на Македонија. Актуелниот освојувач на Купот на Македонија,...

СпортПред 6 часа

УЕФА ја отфрли тужбата против клубовите поради Супер лигата

Европската фудбалска унија (УЕФА) ја отфрли тужбата против Реал Мадрид, Барселона и Јувентус, три клуба кои се уште се во...

МагазинПред 6 часа

Nokia XR20 – издржлив уред на кој компаниите можат да се потпрат

HMD Global го проширува своето портфолио на Nokia Enterprise Recommended на Nokia уреди со нов смартфон кој е совршен дури...

СветПред 7 часа

Виена воведува „2G“ правило за влегување во клубови и настани

Новата регулатива за мерките за корона, која стапува на сила во Виена на 1 октомври, ја враќа обврската за носење...

СветПред 7 часа

Русија: Рекорден дневен број на смртни случаи од ковид-19

Рекорден број од 852 смртни случаи кај пациенти со ковид, е потврден во Русија во изминатите 24 часа, објави рускиот...

МагазинПред 7 часа

Facebook Messenger покажува 1 непрочитана порака – Како да се ослободите од ова известување?

Бизарна грешка во Facebook messenger појавува едно непрочитано известување за порака до некои корисници во апликацијата. Меѓутоа, со кликнување на...

МагазинПред 7 часа

New York Times: Намалете со Facebook за да го спасите светот

New York Times минатата недела објави статија во која ги посочува сите последици што светот ги претрпе поради Facebook. Дали...

МагазинПред 7 часа

Microsoft најавува карактеристики што наскоро ќе пристигнат на Skype

Microsoft најави неколку нови функции за Skype, кои планира да ги понуди како дел од услугата во наредните месеци. Skype...

СпортПред 8 часа

Канатларовски го објави списокот на Македонија до 21 година за дуелите против Фарски Oстрови и Ерманија

Македонската репрезентација до 21 година на 7. октомври против Фарски Острови во Клаксвик и на 12. октомври против Ерманија во...

СкопјеПред 12 часа

Денес поради работа на ЕВН Скопје, неколку општини ќе бидат со времен прекин на електрична енергија

Поради зафати на електродистрибутивната мрежа, денес 28.09.2021 година – вторник, ЕВН Скопје ќе работи на терен, така што прекини во снабдување...

НАЈЧИТАНИ