Следете не

Технологија

Fujifilm не запира, во најава камера без стакло X-H2 со нов X-Trans CMOS 5 HR сензор со задно осветлување од 40,2 MP

Објавено пред

на

Компанијата објави камера без стакло X-H2, која ќе има нов X-Trans CMOS 5 HR сензор со задно осветлување од 40,2 MP. Покрај тоа, камерата доаѓа и со X-Processor 5, кој нуди подобар квалитет на сликата и видеото и подобрени севкупни перформанси. Друга забележителна карактеристика е тоа што камерата поддржува снимање видео до 8K или 30P со поддршка на Apple ProRes.

Fujifilm X-H2 поддржува ISO 125 стандарди и нуди брзина на блендата од 1/80000 сек преку електронската бленда. Покрај тоа, камерата има Pixel Shift Multi-Shot, што обезбедува подобар излез. Новиот уред, исто така, располага со интерфејс како што е AF за откривање на субјекти базиран на технологија за длабоко учење, кој автоматски открива поширок опсег на предмети како што се животни и птици, автомобили, мотоцикли, велосипеди, авиони и возови, како и човечки лица и очи. пет оски и до седум застанувања на стабилизација на сликата во телото за да им помогне на корисниците при снимање видео, зголемување од 0,8x и EVF од 5,76 милиони точки, како и слот за картичка компатибилен со CFexpress картички.

X-H2 поддржува Apple ProRes кодеци, ProRes 422 HQ, ProRes 422 и ProRes 422 LT. Покрај тоа, камерата поддржува и снимање со прокси, како што е ProRes 422 Proxy. Покрај тоа, X-H2 има функција за дигитален зум што работи со сензорот на камерата од 40,2 MP. Обезбедува до 2x дигитален зум со минимална загуба на резолуција при снимање видео во 4K, дури и со главниот објектив прикачен на камерата. Корисниците можат да постигнат двојно поголемо ограничување и беспрекорно да се префрлат на дигитален зум со помош на XF18-120mmF4 LM PZ WR кога објективот ќе ја достигне максималната фокусна должина.

Покрај F-Log, X-H2 поддржува и F-Log2, кој снима продолжен динамички опсег од 13+ застанувања. Овој опсег е посеопфатен од сегашниот F-Log, проширувајќи го потенцијалот за постпродукција. Камерата Fujifilm X-H2 ќе чини околу 2.500 долари (само за телото).

Достапен е и со леќите на комплетот X-H2-XF 16-80mm F4 OIS VR. Комплетот за фотоапарат и објектив сега се достапни за купување.

Извор: Digit.in

Магазин

Направете сами! Медна инфузија за заштита од настинка и грип!

Објавено пред

на

Дали сакате да ја дочекате оваа зима подготвени и да се заштитите себе си и вашите најблиски од непријатни болки во грлото, настинки и грип? Го имаме вистинскиот рецепт за вас…

Комбинацијата од лук, ѓумбир и мед долго време се користи во народната медицина како природно помагало за инфекции на респираторниот систем. Благодарение на фината сладост и густина на медот, повеќе ќе уживате во вкусот на оваа здрава смеса отколку ако земете, да речеме, тинктура, иако е исто така многу ефикасна.

Медната инфузија може да се зема со лажица секогаш кога ќе почувствувате дека грлото ви гори или почнува да ве кашла, но можете да ја земате и превентивно. Можете да го додадете и во топол чај, кој брзо ќе се претвори во супер здрав зимски имунолошки напиток.

Покрај тоа што е природно слатка, оваа мешавина од мед и билки е и зачинета благодарение на ѓумбирот и малку интензивен по вкус благодарение на лукот. Медитеранските зачини, рузмаринот и мајчината душица, во голема мера придонесуваат за неговата посебна арома, но и за неговите отровни својства.

Рецепт за инфузија на мед

Состојки:

  • парче ѓумбир (долго 2,5 см)
  • 4 мали чешниња лук
  • По 2 гранчиња свеж рузмарин и мајчина душица (ако не можете да најдете, користете суви билки)
  • 220 гр суров мед

Подготовка:

Ренданиот ѓумбир и лукот ставете ги во чиста тегла со средна големина и додајте ги гранчињата рузмарин и мајчина душица – по потреба пресечете ги гранчињата на половина за да одговараат на теглата. Потоа полиете со мед, покријте и оставете да отстои една или две недели, по можност некаде во близина на сончев прозорец. Колку подолго ја оставате инфузијата да отстои, толку поинтензивни ќе бидат вкусовите и аромите. Секој ден вртете ја теглата малку за медот подобро да навлезе во растенијата. Потоа процедете и вашата мед инфузија е подготвена. Чувајте го на темно место добро покриено. Најдобро е да го искористите во рок од една година, пишува алтернатива за вас.

На ист начин, можете да подготвите инфузии од мед од други билки, на пример од камилица, лаванда и слично. Со овој природен препарат не само што можете да го заштитите вашето здравје, туку можете и да го завиткате како подарок и со него да ги изненадите вашите драги пријатели.

/informer

Прочитај повеќе...

Магазин

Google фатен во лажно рекламирање

Објавено пред

на

Google и iHeartMedia, најголемиот оператор на радио станици во САД, се обвинети за лажно рекламирање на телефонот Pixel 4. Федералната трговска комисија и четири американски држави објавија дека радио-домаќините во сопственост на iHeartMedia објавиле повеќе од 29.000 погрешни реклами во 2019 и 2020 година, промовирајќи производи што никогаш не ги користеле. На овој начин тие покажаа непочитување на правилата за вистинито рекламирање. Споменатите фирми се спогодиле со судот, кој предложил да платат казна во износ од 9,4 милиони долари.

Ова изгледа многу чудно на прв поглед, бидејќи повеќето реклами може да се подигнат под истото обвинение. Но, овде не е спорно она што се рекламирало, туку начинот на кој тоа е направено. Имено, водителките на радио станиците зборуваа за своите „сопствени искуства“ со телефоните Pixel 4, каде никогаш не ги држеле во раце. Во прашање беа речениците како: „Снимав фотографии со студиски квалитет…“, „Google Assistant, кој може да извршува повеќе задачи истовремено, многу ми помогна во работата…“ кои едноставно не можеа да бидат вистински.

Доколку овие рекламни пораки беа формулирани поинаку и ако не се користеше првото лице, казната ќе беше избегната. Објаснувањето на обвинителството беше дека луѓето многу повеќе им веруваат на искуствата од прва рака. Радио слушателите очекуваа од водителките да бидат искрени и транспарентни кога рекламираат производи, да не ги доведуваат во заблуда со лажни информации.

Од Google одговорија дека се подготвени да ги преформулираат рекламите и дека ова предупредување го сфаќаат многу сериозно. Како дел од договорот, Google и iHeartMedia повеќе нема да смеат да објавуваат „лични искуства“ кои никогаш не се случиле. Дополнително, постигнатиот договор подлежи на јавен преглед од 30 дена, по што комисијата ќе гласа дали казната ќе остане иста, или евентуално ќе биде намалена.

Извор: ArsTechnica

Прочитај повеќе...

Магазин

Како да ja исчистите кеш меморијата на телефон Samsung

Објавено пред

на

Извор: Samsung

За да го исчистите кешот на апликацијата, одете во Settings > Apps, допрете апликација, допрете „Storage“ и допрете „Clear Cache“.

Некои проблеми со телефонот може да се решат со едноставно чистење на кешот

За да го исчистите кешот на прелистувачот, стартувајте ја Интернет апликацијата Samsung Internet, одете до поставките и избришете ги податоците од прелистувањето, проверувајќи дали е означено „Cached images and files“.

Бришењето на кешот на телефонот Samsung може да помогне да се решат различни проблеми со апликациите и да се подобрат севкупните перформанси на вашиот телефон. Во ова упатство, ќе ви покажеме како да го исчистите кешот на апликацијата Android и прелистувачот. Кога ќе го исчистите кешот на апликација или прелистувач, не ги губите вашите поставки, датотеки или информации за најавување. Вашиот телефон ги отстранува само привремените датотеки создадени од вашите апликации.

Чистењето на кешот е најдобриот начин за решавање на многу проблеми во вашите апликации. Тоа е како да ја ресетирате апликацијата без да изгубите важни податоци.

За да го исчистите кешот на апликацијата, стартувајте ги Поставките на вашиот телефон Samsung Galaxy. Потоа скролувајте надолу и изберете „Apps“. Изберете ја апликацијата чија кеш сакате да ја исчистите. На страницата со апликација, допрете „Storage“. Во долниот десен агол на екранот „Storage“, допрете „Clear Cache“ за да ги отстраните датотеките од кешот на избраната апликација.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

На денешен ден5 часа

8 декември – Светот „На денешен ден“

1542.- Родена е Мери Стјуарт, кралица на Шкотска од 1560 година. Поради нејзината про-католичка политика, била принудена да абдицира во...

Хороскоп12 часа

Хороскоп за четврток (8 декември)

ОВЕН Барате начин како да ги оправдате причините поради кои сеуште се наоѓате на место на кое многу ваши соработници...

Спорт15 часа

Познати противниците на младите женски репрезентации во фудбал до 17 и 19 години за турнирот кој ќе се одржи во Македонија

Младите женски селекции на Македонија до 17 и до 19 години ги дознаа противниците за следните квалификации што ќе се...

Култура15 часа

Утре се празнува Св.Ѓорѓија, голем ден, куќна слава и именден, нека е за многу години домаќини!

Верниците со православна вероисповед го празнуваат посен свети Ѓорѓија. Освен како семејна слава, овој голем ден се празнува и како...

Кичево18 часа

Кичевските села „Козица, Белица, ХПП Белица и Белица 1“ во петок ќе бидат со времен прекин на електрична енергија

Поради зафати на електродистрибутивната мрежа на ден 09.12 – петок, ЕВН КЕЦ Кичево ќе работи на терен, така што прекини во снабдување...

Македонија21 час

Бензините повторно поевтинуваат, дизелот и автоплинот остануваат со иста цена

Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98, се намалуваат за 2,00 ден/лит, во однос на малопродажните цени утврдени...

Временска прогноза23 часа

Временска промена со моќен циклон, Попоски најавува дождлив викенд со снег на некои места

Моќниот циклон кој за време на викендот ќе го погоди целиот Балкански Полуостров, ќе донесе ОПАСНОСТ од локални ПОПЛАВИ.  Со продорот...

На денешен ден1 ден

7 декември – На денешен ден

1857 Роден е српскиот сликар Урош Предиќ, член на Српската академија на науките и уметностите, претставник на академскиот реализам, мајстор...

Хороскоп2 дена

Хороскоп за среда (7 декември)

ОВЕН Може да очекувате фаза која ќе биде многу поволна за вас. Ќе успеете да остварите стабилизација на работа. Ве...

Кичево2 дена

Кичевски магацинско-дистрибутивен центар за прехрамбени производи има потреба од двајца Комерцијалисти за град Кичево

Магацинско-дистрибутивниот центар за прехрамбени производи „УНИОН ЕМ ЕМ“ од Кичево, како увозник и застапник за брендовите на „GOLD,WALTZ, SALBOS, COCOLINE,...

НАЈЧИТАНИ