Следете не

Занимливости

Хороскоп за денес (11.11) Недела

Објавено пред

на

Овен

Можете да очекувате добар ден кога станува збор за новите проекти кои сакате да ги започнете.

Саканата личност ќе ви покаже дека е посветена на вашата врска и дека и е важно вашиот однос да напредува во иднина.

Внесувајте повеќе течности.

Бик

Имате многу обврски и се трудите да ги завршите без грешка. Посветени сте на својата работа.

Ве очекува можност за флерт со личноста која покажува интерес за вас.

Можен е пад на имунитетот.

Близнаци

Можно е денес да потрошите многу енергија на полето на работата. Тоа ќе ви создаде некаков вид на притисок.

Потребно ви е ново познанство, но се уште мислите на некоја личност од минатото.

Имате пад на енергијата.

Рак

Не сакате да ја работите работата која не прави да се чувствувате добро. Сакате промени на полето на работата.

Саканата личност ви е верна и ви дава искрена и длабока љубов. Ве очекува убав љубовен ден.

Ви годи физичка активност.

Лав

Оставате добар впечаток кај своите надредени и со самото тоа имате совршена ситуација на полето на работата.

Ви се отвора можност за ново познанство во текот на денешниот ден. Наскоро ќе започнете љубовна врска.

Посетете доктор.

Девица

Ве очекуваат позитивни вести на полето на работата. Можете да се надевате на добри случувања и промени.

Пред вас е романтичен ден кој ќе го поминете заедно со својот партнер. Посветени сте еден на друг.

Сменете ги лошите навики.

Вага

Преоптеретени сте со работата, не се чувствувате добро кога работите под притисок.

Не се отворате лесно и саканата личност ви го замерува тоа. Има впечаток дека сте студени и дистанцирани.

Внесувајте повеќе калциум.

Шкорпија

Работите се подобруваат на професионално поле, а тоа ви носи задоволство.

Важно ви е да ја подобрите комуникацијата со партнерот.

Расположението ви се менува.

Стрелец

Успевате да остварите финансиски напредок, а тоа ви е многу важно.

Ви се допаѓа личност која се уште не покажала интерес за вас, но се надевате дека тоа ќе се промени.

Здравјето се подобрува.

Јарец

Работите не одат како што сакате и тоа ве фрустрира. Потрудете се да најдете повеќе трпение.

Саканата личност ви ги покажува своите чувства. Таа има искрени намери да ги подобрите работите на полето на љубовта.

Можна е иритација на кожата.

Водолија

Можни се некои неочекувани промени кои ќе ви ги променат работите на полето на работата.

Доаѓа до расправии и тензии на полето на работата. Се чувствувате како вашата врска да нема никаква смисла.

Под стрес сте.

Риби

Важно е да покажете дека сте подготвени за тимска работа. Не може се да биде по ваше.

Во вашиот личност ќе се појави личност која буди силни емоции.

Поведете сметка за забите.

Занимливости

Откриен целосен фосил „змеј“ стар 240 милиони години

Објавено пред

на

printscreen/official video

Меѓународен тим на научници во јужна Кина го откри првиот целосен фосил на воден рептил долг пет метри од периодот на Тријас кој припаѓа на видот Dinocephalosaurus orientalis. Фосилот е стар 240 милиони години и е наречен „змеј“ бидејќи има исклучително долг врат, објави Би-Би-Си.

Фосилот му припаѓа на видот Dinocephalosaurus orientalis, кој првично беше идентификуван во 2003 година. Ник Фрејзер од Националниот музеј на Шкотска, кој беше дел од меѓународниот тим што го проучуваше фосилот, рече дека ова е првпат научниците да успеат да видат фосил од неговиот вид во целост.

Фрејзер истакна дека тоа е многу чудно животно кое има екстремитети слични на перки и дека неговиот врат е подолг од остатокот од телото и опашката заедно.

Фрејзер претпостави дека „долгиот, свитлив и флексибилен врат“ му дава на животното поголеми ловечки способности, овозможувајќи му да бара храна во подводните пукнатини. Фосилот е откриен во антички наоѓалишта на варовник во јужна Кина.

Научен труд кој го опишува новооткриениот фосил е објавен во академското списание Earth and Environmental Science.

Прочитај повеќе...

Занимливости

Некогаш најсовремениот сателит, вечерва се спушта на земјата

Објавено пред

на

Илустрација

Револуционерниот европски сателит за далечинско набљудување ERS-2, лансиран во 1995 година, треба да падне на Земјата оваа вечер. Европската вселенска агенција (ESA) тврди дека поголемиот дел од овој сателит ќе изгори на патот кон Земјата.

Сепак, можно е некои делови да ја издржат топлината што ќе се создаде при спуштањето со голема брзина, иако шансите овие фрагменти да паднат на населени места и да предизвикаат штета се мали.

Делови од сателитот би можеле да паднат речиси каде било во светот, најверојатно ќе паднат во морето, јавува Би-би-си. ЕСА лансираше два речиси идентични сателити за далечинско набљудување на Земјата во 1990-тите. Тие беа најсофистицираните планетарни набљудувачи во своето време, со пакет инструменти за следење на промените на копно, во океаните и во воздухот.

ERS-2, првиот што се врати на Земјата, првично беше поставен на 780 километри над планетата, а инженерите ги искористија неговите резерви на гориво во 2011 година за да го спуштат на височина од 570 километри.

Извор: euronews.rs

Прочитај повеќе...

Занимливости

„Биткоинот“ со астрономски пораст, најголем после експанзијата од 2021-та година

Објавено пред

на

Биткоинот моментално се тргува по 49.917 долари откако ја проби границата од 50.000 долари. Ова е прв пат од ноември 2021 година, Биткоин да успее да скокне на 50.000 долари, додека во последните 24 часа, докажувајќи дека сите предвидувања на експертите се точни, цената на Биткоинот се зголеми за 1.816 долари. Според експертите на пазарот, овој наплив се должи на силните перформанси на американската берза, значителните приливи во ETF-ови на самото место на Bitcoin и претстојниот настан за преполовување.

Ethereum му се придружи на Bitcoin со зголемени добивки во вторникот. Втората најценета криптовалута моментално се тргува по цена од 2.642 долари, откако забележа пораст на цената од 5,51 отсто во последните 24 часа.

„Биткоинот сега се соочува со својот следен отпор од 50.250 долари, што доведува до 51.200 долари. Преовладувачкото позитивно расположение на инвеститорите се манифестира во активно нагорно присуство на пазарот. Во исто време, Ethereum ја задржува својата позиција над 2.600 долари, а биковите го таргетираат прагот од 2.717 долари“, изјави Едул Пател, извршен директор на Mudrex, за Gadgets360.

Повеќето алткоини растат со профит во вторник. Тие вклучуваат Ripple, Cardano, Avalanche, Dogecoin и Polkadot. Други профитабилни криптовалути ги вклучуваат Binance Coin, Solana, Chainlink и Polygon. Вкупната капитализација на пазарот на криптовалути се зголеми за 3,78 отсто во последните 24 часа.

Ова ја донесе вредноста на крипто секторот на 1,87 милијарди долари, според CoinMarketCap.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Автомобили4 часа

Враќање на легендата: Како изгледа новиот Renault 5 (ФОТО)

Популарната „петка“ сега има електричен погон. На социјалните мрежи се појавија првите фотографии од новиот Renault 5, еден од најочекуваните...

Магазин4 часа

Apple воведува нова заштита против идни напади во iMessage

Apple објави дека воведува нов пост-квантен криптографски протокол наречен PQ3 на iMessage, дизајниран да ја брани шифрирањето од квантни напади....

Магазин4 часа

Google исклучува уште една популарна апликација

Апликацијата Google Pay се гаси во САД. Самостојната верзија на апликацијата Google Pay веќе нема да биде достапна за американските...

Магазин4 часа

Сега е достапна за секого: проверете дали ја имате оваа опција на X

На корисниците им се препорачува одвреме-навреме да проверуваат дали се појавила нова опција во нивната мобилна апликација. Сите корисници на...

Магазин4 часа

Apple: iPhone 15 има двојно повеќе батерија

Компанијата тврди дека сите четири модели можат да задржат 80 отсто од нивниот оригинален капацитет за полнење по 1.000 циклуси...

Македонија7 часа

Сообраќај по влажни коловози, магла на превоите Стража, Плетвар и Ѓавато

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по наместа влажни коловози. Намалена видливост поради појава на магла од 100 –...

Хороскоп16 часа

Хороскоп за понеделник (26 февруари)

ОВЕН Не прифаќајте туѓи мислења дури ни по цена вашите ставови да ве одведат во големи проблеми. Во текот на...

Магазин17 часа

(ГАЛЕРИЈА) Во четвртокот се одржа „Златна Бубамара на Популарноста“, а фотографиите од настанот на кичевчанецот Ангелески беа несомнено број 1!

Во четвртокот во Скопје се реализираше престижната „Златна Бубамара на Популарноста“ 27-ма по ред. Манифестација која долги години е стожер,...

Технологија20 часа

Маск не запира, ја најави електронската пошта која ќе се вика „Xmail“

Илон Маск продолжува да најавува нови услуги и подобрувања за X платформата, а овој пат добиваме услуга за е-пошта. Илон...

Мобилни уреди24 часа

Сигурно сте се запрашале што значи симболот „VoLTE“ на вашиот мобилен уред? Еве што точно претставува оваа опција..

Ако симболот VoLTE се појавил на вашиот телефон покрај сигналот, еве што значи тоа. Кога сакаме да разговараме со мобилен...

НАЈЧИТАНИ