Следете не

Занимливости

Дознајте нешто повеќе во денешниот Хороскоп! (13.11 Вторник)

Објавено пред

на

Овен

Во текот на овој период ќе се потрудите да преговарате за нова работа. Финансиската ситуација се подобрува, а вие сте подготвени да преземете ризици.

Не размислувајте премногу бидејќи одлуките би биле на ваша штета.

Сменете го начинот на исхрана.

Бик

Се чувствувате добро во друштво на некој кој ги поттикнува вашите амбиции и се труди да ве поддржи во тоа.

Не се плашете од тоа да излезете со некој кој подолго време ви се допаѓа. Ако сте во брак или врска, а сонувате за друга личност, прво расчистете што сакате.

Бидете внимателни во сообраќајот.

Близнаци

Само сонувате и идеализирате, а ништо не преземате. Не се плашете од ризици, важно е да го направите првиот чекор.

Размислувате само за своите планови и желби, а не и оние на партнерот.

Намалете го алкохолот.

Рак

Новата седмица носи можности преку работа со странство да постигнете голем успех.

Подготвени сте да се видите со личност која долго не сте ја виделе, а многу ви се допаѓа. Ако сте слободни ќе запознаете личност од странство, или која работи со странство.

Внимавајте во сообраќајот.

Лав

Ќе добиете нова професионална понуда која ќе ја прифатите со одушевување. Имате одлични шанси да напредувате во кариерата.

Успевате да направите многу во љубовта, но се грижите само за својот интерес.

Добро се чувствувате.

Девица

Ако работите со документи и пари, отворете 4 очи кога станува збор за документацијата.

Без оглед на тоа дали сте во врска или слободни, ќе се чувствувате осамено.

Можна е мала повреда.

Вага

Ќе постапите онака како што другите ве советуваат, иако не сметате дека тоа е најмудро.

Се соочувате со тајна љубовна врска, со некоја личност која се враќа од вашето минато или која не е слободна.

Внимавајте на повреди.

Шкорпија

Имате посилна конкуренција одошто мислите. Во текот на овој период до израз ќе дојде вашата моќ на убедување.

Ако сте во врска или брак, правите многу работи кои се погрешни, а не сте ни свесни за тоа.

Добро се чувствувате.

Стрелец

Ќе ги зголемите своите приходи преку работа со странство, но не склучувајте договори без да размислите.

Се чувствувате одлично во моќ на влијателна личност која отворено сака да биде со вас. Можна е нова романса.

Намалете ги оброците.

Јарец

Уверени сте дека точно знаете што правите и не дозволувате никој да влијае на вашето мислење. Немојте да дозволите еден Бик или Рак да ве поколебаат во однос на вашите планови поврзано со странство.

Опседнати сте со размислување за личност која сте ја запознале на некое патување. Добро се сложувате со личност која има големо размислување за вашата кариера и која е подготвена да ви помогне да ги остварите своите планови.

Нерасположени сте.

Водолија

На работа имате повеќе непријатели отколку што мислите. Не влегувајте во работи кои не ги познавате добро.

Верувате дека можете да ја убедите личноста која ви е драга да прифати некој ваш предлог.

Добро се чувствувате.

Риби

Новата седмица ви носи разговори кои ви се многу важни.

Оваа недела ќе бидете склони кон фелрт, особено доколку патувате во странство. Можна е средба со некоја симпатија.

Здравјето е добро.

Занимливости

(ВИДЕО) Дукати го претстави новиот модел „Монстер“ во чест на легендарниот Аиртон Сена

Објавено пред

на

ФОТО: screenshot/youtube

Најновата „играчка“ на легендарниот Аиртон Сена доаѓа од Ducati, која го претстави специјалното издание Monster. Мотоциклот има шарена графика инспирирана од кацигата на Сена. Како резултат на тоа, моделот го имитира бразилското знаме и има мешавина од жолта, зелена и сина боја.

Специјалниот Monster е опремен со елементи од јаглеродни влакна, алуминиумски потпирачи за нозе и специјални алуминиумски тркала. Ним им се спојува сино седиште, уникатна плочка и приспособена анимација за подигање за екранот од 4,3 инчи.

Моќта доаѓа од познатиот двоцилиндричен мотор Testastretta со 82 kW/111 КС. Велосипедот има и целосно прилагодлива суспензија Ohlins и систем за сопирање Brembo со жолти клешти.

Производството е ограничено на 341 единица (3 за три светски титули и 41 за бројот на победи на Сена во Формула 1), а цените започнуваат од 25.000 долари.

Извор: autoblog.rs

Прочитај повеќе...

Занимливости

Рекорден профит на Нинтендо, но за сѐ е одговорен најпознатиот водоинсталатер во светот

Објавено пред

на

Профитот на Нинтендо во претходната година се искачи на рекордни 490,60 милијарди јапонски јени или приближно 2,9 милијарди евра. Ова е пораст од 13,4%, објави во вчерашниот извештај јапонскиот производител на видео игри.

Според извештаите, рекордната заработка е првенствено резултат на успешниот филм „The Super Mario Bros. Movie“ и слабиот курс на јенот во однос на доларот и другите светски валути, пренесува агенцијата Kyodo.

Приходите на Nintendo се зголемија за 4,4 отсто на 1,67 трилиони јени во истиот период, благодарение на големата продажба на видео играта The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom и насловите поврзани со франшизата Super Mario.

„The Super Mario Bros. Movie“ беше прикажан во кината во април 2023 година и стана вториот анимиран филм со најголема заработка во историјата, благодарение на што продажбата на Nintendo во одредени оддели се зголеми за 81,6 отсто.

Вкупната продажба на конзолите на Nintendo’s Switch, кои се на пазарот веќе седум години, падна за 12,6 отсто во изминатата фискална година. Компанијата, исто така, рече дека ќе отвори музеј на Нинтендо во јапонската префектура Кјото оваа есен за да ја зголеми базата на обожаватели, пренесува b92.net

Прочитај повеќе...

Занимливости

(ВИДЕО) На саемот „Motopassion“ реномираниот Kawasaki претстави два нови модели „Z500“ и „Ninja 500“ мотоцикли

Објавено пред

на

printscreen/official video

На саемот Motopassion, Kawasaki претстави два интригантни нови модели – Z500 и Ninja 500, кои привлекоа големо внимание кај посетителите. Она што ги издвојува овие модели е нивната способност да возат со категоријата А2, обезбедувајќи фантастично искуство и за почетниците и за искусни возачи.

Опремени со целосно нов паралелен двоен мотор за 2024 година, двата модели ги исполнуваат најстрогите стандарди за емисија на издувни гасови Euro5+, следејќи ги најновите трендови во индустријата.

Срцето на новиот Z500 е паралелна двојна единица со волумен од 451 кубен метар, која обезбедува моќност од 33,4 kW (околу 45 КС) при 9.000 вртежи во минута. Со шест-брзински менувач и спојка со влечки, Z500 обезбедува предвидливо, но динамично управување што ќе ги воодушеви возачите од сите нивоа на вештини.

Според неговите спецификации, Z500 би требало лесно да се наметне во својот сегмент.

Димензии:
– Должина: 1.995 mm
– Ширина: 800 mm
– Висина: 1.055 mm
– Меѓуоскино растојание: 1.375 mm
– Висина на седиштето: 785 mm
– Тежина: 172 кг
Цена: 6.468 евра

Ninja 500 го има истиот мотор како Z500 и дели многу други компоненти со него. Со идентична единица од 451 кубика, која обезбедува моќност од околу 45 КС при 9.000 вртежи во минута, Ninja 500 ги испорачува истите перформанси со својот препознатлив спортски дизајн.

Опремен со челична рамка од решетката и тркала од 17 инчи, овој модел ветува извонредно возачко искуство, и на отворени патишта и на градски улици.

Димензии:
– Должина: 1.995 mm
– Ширина: 730 mm
– Висина: 1.120 mm
– Меѓуоскино растојание: 1.375 mm
– Висина на седиштето: 785 mm
– Тежина: 171 кг
Цена: 7.105 евра

Со овие модели, Kawasaki уште еднаш ја потврди својата посветеност на обезбедување врвни перформанси и иновативен дизајн, внесувајќи нова димензија во светот на мотоциклизмот.

Извор: moto-berza.com

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Хороскоп5 часа

Хороскоп за недела (26 мај)

ОВЕН Ова може да биде интересен ден на работа, бидејќи ќе имате голема помош и некој кој може да делува...

Технологија7 часа

Дали ќе се потврдат гласините дека Microsoft го купува „Valve“ ?

Се појавија гласини дека Microsoft подготвува понуда за купување на Valve. Диор, креатор на содржина фокусиран на сферата на игри,...

Технологија13 часа

Apple направи клон на тетрис во прототип верзија

Во еден момент, Apple направи клон на тетрис на прототип верзија на третата генерација на iPod. Ова покажува дека „Епл“...

Скопје13 часа

При контрола во угостителски објекти во Скопје пронајдена дрога, приведени девет лица

На 23/24.05.2024 од страна на полициски службеници од Единицата за недозволена трговија при СВР Скопје постапено е по план на...

Магазин15 часа

Вештачката интелигенција закана за три милиони работни места во Германија

Со брзото воведување на системи за вештачка интелигенција (AI) во компаниите, многу вработени во Германија мора да се подготват за...

Автомобили17 часа

Совет за возачите: Ваквото запирање на возилото не е добро за сопирачките

Сопирачките не се нешто на што треба да штедите. Исто така, не е добро да не ги одржувате редовно, бидејќи...

Гејминг17 часа

Овој викенд Steam нуди 18 + 9 бесплатни игри

Викендот пристигна и сигурни сме дека имате планови бидејќи не очекува убаво време. Можеби сте тргнале да уживате во сонцето,...

Хороскоп1 ден

Хороскоп за сабота (25 мај)

ОВЕН Слободно ризикувајте и дозволете му на личноста на која постојано размислувате како се чувствувате и кои се вашите намери....

Свет1 ден

По 80 години пронајдена е урнатата американска подморница од Втората светска војна

Остатоците од подморницата на американската морнарица, која ги потопи повеќето јапонски воени бродови за време на Втората светска војна е...

Македонија1 ден

Дојденец од Австралија извршил тешка кражба во охридски угостителски објект

На 24.05.2024 во 06.35 часот на кеј „Македонија“ во Охрид лишен од слобода е К.Р.Х. (34) од Австралија, кој се...

НАЈЧИТАНИ