Следете не

Занимливости

Хороскоп за денес | 18.10 Четврток

Објавено пред

на

Овен

Не сте сигурни дали да почнете со нова работа или да видите како ќе се одвива ситуацијата на старото работно место.

Ако сте во брак, можно е во текот на денот да имате расправии со партнерот.

Можни се проблеми со стомакот.  

Бик

Имате недостаток на волја на работа, па не сте претерано расположени многу да работите.

Односот со саканата личност е нестабилен.

Паднат ви е имунитетот.

Близнаци

Не би требало да имате проблеми кога станува збор за работата. Денот ќе тече мирно.

Многу сте заљубени и подготвени искрено да ги покажете своите чувства.

Имате многу позитивна енергија во себе.

Рак

Можно е денес да имате компликации на полето на работата, кои не се по ваша вина.

Ви почнува да ви пречи самотијата и добивате желба да влезете во врска.

Проблеми со дишењето.

Лав

Склони сте кон постојано правење мали грешки. Не сте сконцентрирани, а тоа им пречи на колегите и надредените.

Можно е да влезете во флерт со личност која не е слободна.

Подложни сте на инфекции.

Девица

Ќе добиете одлична работна понуда која не можете да ја пропуштите. Покажете дека сте подготвени за промени.

Се двоумите меѓу две личности, кои на некој начин сакаат да ви се приближат. Не сте сигурни кого да одберете.

Проблеми со грлото.

Вага

Некој постојано ви прави притисок и тоа ви пречи. Сметате дека сте попродуктивни кога работите сами.

Не ви се допаѓа однесувањето на партнерот. Ве нервира нивната недоверба.

Добро се чувствувате.

Шкорпија

Денешниот ден ќе го минете надвор од работа. Можно е да не сакате да се занимавате со многу обврски.

Имате одредени очекувања кон партнерот.

Напнати сте.

Стрелец

Факторот среќа ќе ве послужи денес, особено за работата со странство.

Заљубени сте и убаво ви е.

Можни се вртоглавици.

Јарец

Ве очекува малку потежок ден кога станува збор за обврските. Можно е да имате нови компликации.

Партнерот би можел да ви замери на грешките кои несвесно ги правите.

Потребен ви е одмор.

Водолија

Немојте да градите преголеми очекуваеа во однос на работата. Работите се комплицирани.

Ќе успеете да остварите контакт со некоја личност која ви се допаѓа.

Без проблеми на полето на здравјето.

Риби

Одлучни сте во своите намери да внесете промени во работата.

Дистанцата меѓу вас и партнерот станува се поголема. Не очекувајте промена.

Проблеми со грбот и кичмата.

Занимливости

Во петок се очекува најдолгото делумно затемнување на Месечината во 21 век

Објавено пред

на

Делумното затемнување на Месечината, кое се очекува во петок, на 19 ноември, ќе трае три часа и 28 минути и ќе биде најдолго во 21 век, пишува CBS News.

Претходното најдолго затемнување се случи во 2018 година и траеше еден час, 42 минути и 57 секунди, пишува CBS.

Делумно затемнување на Месечината се случува кога Земјината сенка не ја покрива целосно Месечината. Во овој случај, 97 отсто од површината на Месечината ќе биде покриена.

Во 21 век, меѓу 2001 и 2100 година, ќе има 228 затемнувања на Месечината – во некои години ќе има две, а во некои години три или дури четири, пишува CBS.

Затемнувањето на 19 ноември ќе биде второ оваа година, по целосното затемнување во мај 2021 година. Повеќето затемнувања траат помалку од два часа.

НАСА објави дека во живо ќе го пренесува затемнувањето на Месечината. На овој линк можете да го следите затемнувањето кое се случува во петок во седум часот наутро по средноевропско време.

НАСА објави дека доколку временските услови го дозволат тоа, затемнувањето ќе биде видливо од Северна и Јужна Америка, Источна Азија, Австралија и Пацификот.

Прочитај повеќе...

Занимливости

Според научните пресметки, под карпестиот слој на Месечината има кислород за 8 милијарди луѓе

Објавено пред

на

Атмосферата на Месечината не содржи доволно кислород за човечки живот, но сепак под нејзиниот карпест слој има доволно кислород за да обезбеди живот за осум милијарди луѓе.

Истакнати научници предводени од Џон Грант тврдат дека Месечината содржи многу минерали кои се тесно поврзани со кислородот и дека под површинскиот карпест слој наречен реголит, би можело да има доволно кислород за осум милијарди луѓе да преживеат во период од 100.000 години.

Научните пресметки се базираат на фактот дека на човек му требаат 800 грама кислород дневно за да преживее, а реголитот е длабок околу 10 метри. Месечевиот реголит е составен од 45% кислород, кој е цврсто врзан за минерали како што се силициум, алуминиум, како и железен оксид и магнезиум.

За да може кислородот да биде достапен, потребен е едноставен процес на екстракција. Тој систем троши многу енергија, а за да биде одржлив би морал да има поддршка од соларна енергија или други извори на енергија достапни на Месечината. Австралиската вселенска агенција и НАСА во октомври потпишаа договор за испраќање ровер на Месечината со цел да се соберат месечеви камења и да се обиде да извлече кислород од него.

По тој повод, научниците разговараа и за развој на експериментален реактор со белгиска компанија со цел да се подобри процесот на создавање кислород со електролиза.

Новата технологија би можела да биде испратена на Месечината до 2025 година како дел од мисијата на Европската вселенска агенција базирана на ресурси.

/b92

Прочитај повеќе...

Занимливости

Од вечерва нов рекорд на „Биткоинот“, ова е новата вредност

Објавено пред

на

Вредноста на најголемата криптовалута во светот „Биткоин“ од вечерва надмина 67.000 долари, што е нов историски максимум.

Предмалку е забележан пораст од 2,3% и изнесува 67.662 долари според првите азиски проценки. Растот е последица на неодамнешното пошироко закрепнување на криптовалутите, што ја зголеми вкупната пазарна вредност на дигиталните валути на над 3 трилиони долари.

Биткоинот скокна повеќе од 100 отсто оваа година, а само во октомври порасна за повеќе од 30 отсто.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

ХороскопПред 4 часа

Денешен Хороскоп (5 декември) – недела

ОВЕН Расположението ви е нестабилно, ова е еден од оние денови кога е подобро да се повлечите и да поминете...

КичевоПред 11 часа

Кичево вчера: Нападнати полицајци, нападната невенчана сопруга и тепачка помеѓу две жени

На 04.12.2021 година во ОВР Кичево лишени се од слобода А.М.(38) и П.М.(38), двајцата од селото Лазаровци. Тие, на улицата...

МакедонијаПред 11 часа

Денешен Ковид-19 биланс, нови 342 случаи..

Во последните 24 часа направени се 2.349 тестирања, а регистрирани се 342 нови случаи на КОВИД-19: • Скопје – 135...

КичевоПред 14 часа

Ноќеска во Кичево пријавен неуспешен обид за опожарување на стан

На 04.12.2021 година околу 02:00 часот, во ОВР Кичево било пријавено дека пред влезна врата од стан на ул.„11 септември“...

ТехнологијаПред 15 часа

Сигурно ве интересира која земја е рангирана со најспор интернет на планетата?

Туркменистан е рангирана како земја со најбавен интернет во светот, а на корисниците им треба речиси цел ден да го...

На денешен денПред 21 час

На денешен ден: 4 декември

1154.- Николас Брекспеир, првиот и единствен Англичанец што бил избран за папа, бил устоличен за поглавар на Римокатоличката црква како...

СпортПред 1 ден

(ВИДЕО) Поим за фер плеј, им дозволија на противникот да постигнат гол

И тоа се случува во фудбалот. Во третолигашки меч домашната екипа постигна гол на среќа во истиот момент кога фудбалерот...

ХороскопПред 1 ден

Дневен Хороскоп [4 декември] – сабота

ОВЕН Може да очекувате парична награда или унапредување за трудот кој сте го покажале во претходниот период. Една личност се...

МакедонијаПред 1 ден

Тешка сообраќајка кај с.Лескоец на патот Охрид-Ресен

Тешка сообраќајна несреќа се случи вечерва на патот Охрид – Ресен, кај селото Лескоец. Настанот го потврди и портпаролот на...

Временска прогнозаПред 1 ден

Променливо облачно, во вечерните часови повремени локални врнежи од дожд, утре кратка сталибизација, од недела нови врнежи од дожд и снег

Моментално променливо облачно со умерен, а повремено и засилен ветер од јужен и од југоисточен правец, во вечерните часови покасно...

НАЈЧИТАНИ