Следете не

Занимливости

Дневен Хороскоп (20.03.18) Вторник

Објавено пред

на

ОВЕН
ЉУБОВ: Добро ќе ви дојде романтична средба со блиска личност или некоја омилена забава во познато друштво. Опуштете се.
РАБОТА: Нема причина да трпите неуспех поради нечие однесување, но не ги преувеличувајте своите способности. Бидете разумни.
СОВЕТ: Важно е правилно да ја насочите својата креативна енергија.
БИК
ЉУБОВ: Прифатете искрен разговор и доверување. Дозволете некој емотивно да ви се приближи.
РАБОТА: Во деловните средби важни се аргументите кои ги користите во своја корист како и нечија практична поддршка.
СОВЕТ: Насочете ги мислите во позитивна насока.
БЛИЗНАЦИ
ЉУБОВ: Важно е да го сочувате достоинството и доброто расположение во друштво на блиска личност. Уживајте во некоја омилена забава.
РАБОТА: Нема причина да жалите за пропуштените прилики, извлечете добра поука од деловните односи.
СОВЕТ: Бидете внимателни во сообраќајот.
РАК
ЉУБОВ: Се грижите без причина. Партнерот моментално несака да ви ги доверува своите мисли или тоа што го чувствува. Променете ја својата тактика.
РАБОТА: Неможете да го предвидите текот на новите случувања на деловната свена или нечиј одговор на одредена тема.
СОВЕТ: Изгледате напнато, добро ќе ви дојде прошетка или одмор во природа.
ЛАВ
ЉУБОВ: Без одглед на својот статус и години, прифатете ја играта на заведување или нечија покана. Добро ќе ви дојдат нови емотивни контакти.
РАБОТА: Важно ви е да постигнете сценски впечаток на околината и затоа ги преувеличувате своите способности или цели.
СОВЕТ: Поттикнете оптимистичко расположение.
ДЕВИЦА
ЉУБОВ: Важно е да изгледате убедливо пред саканата личност. Некој неочекувано ќе ви поставува двосмислени прашања.
РАБОТА: Оптоварени сте со различни обврски и тоа негативно се одразува на вашата концентрација. Чувствувате лесен замор.
СОВЕТ: Добро ќе ви дојдат повеќе часа сон, посветете внимание на своите сонови.
ВАГА
ЉУБОВ: Нема потреба да ги потиснувате вашите чувства или намери пред блиско лице. Партнерот точно знае како може да ве задоволи.
РАБОТА: Потребни ви се доверливи информации за јасно дефинирање на долгорочните цели за деловна соработка.
СОВЕТ: Поттикнете го вашето позитивно расположение.
СКОРПИЈА
ЉУБОВ: Неопходен е семеен мир за да постигнете целосна рамнотежа. Слободно изразувајте се што мислите и чувствувате.
РАБОТА: Делувате енергично и мотивирано. Наместо да се натпреварувате со вашите соработници, променете го вашиот стил на однесување.
СОВЕТ: Посветете повеќе внимание на правилна исхрана.
СТРЕЛЕЦ
ЉУБОВ: Саканата личност очекува буквално да се придржувате кон договорот и нема разбирање за вашите изговори или оправдувања.
РАБОТА: Вие сте премногу субјективни да интерпретирате некои деловни настани и подложни сте кон чести промени во вашето размислување.
СОВЕТ: Ќе ви годи повеќе часа сон, обрнете внимание на вашите соништа.
ЈАРЕЦ
ЉУБОВ: Треба да се соочите со вашите емотивни заблуди, вашите желби понекогаш остануваат на ниво на фантазија за работи што не ви се достапни.
РАБОТА: Некој не ги задоволува вашите очекувања во деловен договор. На крајот, ќе сфатите дека сè има своја цена или влог.
СОВЕТ: Посветете внимание на правилна исхрана.
ВОДОЛИЈА
ЉУБОВ: Ве радуваат промени во приватниот живот, делувате снаодливо и умеете пријатно да ја изненадите саканата личност со своите планови.
РАБОТА: Понекогаш одредени детали зборуваат за нечиј професионализам, важно е правилно да ги посочиме нашите позитивни личности.
СОВЕТ: Вие сте во одлична психо-физичка форма.
РИБИ
ЉУБОВ: Уште поважно е да го направиш она што го чувствуваш отколку да одбереш погрешна улога што на крајот ќе остави лош впечаток.
РАБОТА: Уживате во нетрпеливост, но иницијативата од ваша страна не носи позитивни резултати и нема корист.
СОВЕТ: Не ги преценувајте личните можности, избегнувајте стресни ситуации.

Занимливости

Нов бонус 777% во Евротип! Три седумки за тројна среќа!

Објавено пред

на

Нов зголемен бонус од 777% во спортските обложувалници Евротип, кој може да се добие отсега со максимални 50 натпревари на еден уплатен тикет.

Новите бонуси во Евротип започнуваат од 5 натпревари, се до 50 натрпевари, кои ве носат до Евробонусот од 777%, а ако седумката е среќен број, тогаш среќата за добивка е зголемена тројно!
Овој бонус е важечки само за тикети уплатени со Евротип Клуб Картичка.

Ова е само почеток на новитетите кои ќе бидат воведени во спортските обложувалници Евротип, посочуваат од таму. Во наредниот период ќе следуваат уште новитети и поволности кои ќе ја зголемат среќата на типувачите, а добивките и понатаму ќе бидат најголеми само во Евротип.

Ова е само уште една од причините зошто да станете дел од Евротип клубот и да ги искористите придобивките на Евротип клуб картичката.

Бројот 7 секогаш се смета за среќен број, уште од времето на старите цивилизации, затоа верувајте и вие во неговата среќа, бидејќи ништо не е случајно, па ни фасцинацијата од бројот 7.

Повеќе информации ќе најдете ТУКА

Прочитај повеќе...

Занимливости

Денеска е 1-ви мај, државен празник – „Денот на трудот“

Објавено пред

на

Во Македонија Први мај е државен празник, како и во повеќе земји во светот. Се до 2006 година Први мај се празнуваше два дена, на 1 и 2 мај, а од 2007 година се празнува само еден ден. Вообичаено кај нас, овој ден се користи за излети во природа. Скоро секој град има свои традиционални излетнички места, а тоа се најчесто зелени прекрасни ливади покрај вода каде населението ја пали традиционалната скара и со песна и игра го поминува денот на трудот.

Први мај е меѓународен празник кој се слави ширум светот. Во многу земји се поистоветува со денот на трудот кој произлезе од традициите на работничкото движење, иако славењето на први мај има длабоки корени во древните пагански празници посветени на природата. Празникот на трудот кој се празнува на првиот ден од мај и е посветен на борбата за зачувување и унапредување на работничките права,  всушност е ден на кој се оддава почит кон жртвите на штрајкот што се одржал од 1 до 4 мај 1886 година во Чикаго.

За разлика од ваквото празнување, кое има корени во паганското чествување на природата, во некои држави работничките синдикати организираат масовни протести на кои се истакнуваат нови барања за подобрување на работничките права при што често пати има и судири со полицијата. Кај нас тоа е само симболично, што е одраз на традициите и културата на славање на овој празник како и на нивото на зрелоста на синдикалната организација.

Слично како и кај нас така и во други европски држави овој ден се прославува во природа покрај логорски оган на кој се спрема скара или некое друго јадење. Во некои земји во Северна и Централна Европа, во природа се излегува ноќта спроти Први мај (Валпургина ноќ) и се прославува плодноста, при што се пие и пее долго во ноќта покрај запалените огнови.

Прочитај повеќе...

Занимливости

И овој пат ги имаме најубавите Велигденски пораки!

Објавено пред

на

Велигден е најубавиот православен празник, а ова се најубавите пораки кои ги пронајдовме и ги споивме во еден натпис

*Нека од Велигден до Велигден биде присутна кај сите вас … ЉУБОВТА … ИСКРЕНОСТА … ДОБРОДУШНОСТА … и секогаш бидете она што и всушност сте за да сите знаат колку е убаво да си бидете само … СВОИ … Имајте … ПРЕСРЕЌНИ ПРАЗНИЦИ …

*Додај мир во душата, љубов во срцето со верба во Бога, во слава на Христос да се радуваме, да простуваме, да сакаме и да се почитуваме. ХРИСТОС ВОСКРЕСЕ!

*Да го празнуваме животот денес.
Да го воскреснеме Исус во нашите срца.
Да ги отвориме душите за љубов и радост.

*Додека велигденски јајца кршиш во твојата душа нека владее мир,нека Христос ти даде снага да злото не те совлада. И нека оваа реченица ти се мота низ глава “денес е почеток на нов живот” и денешниот празник нека ти донесе многу среќа и љубов. Христос Воскресе.

*Слезе од небото заради наше спасение. Страдаше па заради нас воскресна, се вознесе на небото. Нека силата божја го благослови твоето постоење. Христос воскресна – Навистина воскресна !!!

*Нека светлината на Христовото Воскресение ви ги осветли вашите срца,а неговата бесконечна љубов,го благослови вашиот живот и вашиот дом … Христос Воскресна

*Денес нека се веселат небесата, нека се радува Земјата, нека празнуваат видливите и невидливите светови, зашто Христос, нашата Вечна радост – Воскресна од мртвите ! Нека ни е за многу години празникот Христијани… Христос Bоскресе

*Ви го честитам овој животворен ден, кој е една и единствена основа на христијанскиот живот и христијанската надеж. Да поздравиме сé што е во светлината на Христовото Воскресение, зашто после него сé е поразлично од она што го имавме вчера, сé изгледа подобро и повеличенствено. Да ја искусиме целата сила на оваа Пасхална радост, зашто, само во светлината на Воскресението, животот добива вистинско значење.

*Честит Велигден!
Ви го честитам најголемиот христијански празник, и ви посакувам многу, здравје, радост, успех и слога! Од срце на сите им посакувам смирение и срцата да ви бидат исполнети само со љубов, оти нашиот бог се жртвуваше за нас заради преголемата љубов кон нас, земајќи ги врз себе нашите гревови.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Хороскоп6 часа

Хороскоп за понеделник (23 мај)

ОВЕН Денес Месечината кај Овенот ги истакнува деловните и личните односи што се сведуваат на одредени обврски и дискусии. Договорените...

Македонија14 часа

Вчера во СВР Охрид било пријавено дека жена паднала од зграда, која била итно пренесена во болница

На 21.05.2022 околу 13:20 часот во СВР Охрид, пријавено дека, на улицата „Ванчо Питошески“ во Охрид, од зграда паднала Н.К.Д.(29)....

Скопје20 часа

Полицијата не простува, вчера изрече дури 246 мерки

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (21.05.2022) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот. На...

Временска прогноза22 часа

Невообичаено високи температури со можност за локално невреме

Нашата територија се наоѓа под влијание на МНОГУ ТОПЛА воздушна маса која продира од северните предели на Африка, и истата условува натпросечно високи...

На денешен ден1 ден

22 мај – На денешен ден

337.- Почина Константин I Велики, првиот римски император кој го прифатил христијанството во Римската империја. Во 325 година го свикал...

Хороскоп1 ден

Хороскоп за недела (22 мај)

ОВЕН Многу ќе зависи од еден од талентите што ги имате. Патувајте само ако тоа ќе ви помогне да започнете...

Култура1 ден

Кичевскиот храм Св.Апостоли „Петар и Павле“ организираат бесплатен превоз по повод свечената Божествена Литургија во Скопје

На 24.05.2022 година во вторник, ќе се одржи најсвечената Света Божествена Литургија во Соборниот храм „Свети Климент Охридски“ во Скопје...

Спорт1 ден

Златниот симбол и оригинален трофеј од FIFA World Cup™ денеска беше официјално презентиран во Скопје

Трофејот пристигна во Скопје како дел од турата на FIFA World Cup™ трофејот организирана од Coca-Cola. Златниот симбол на светското...

Технологија2 дена

Microsoft оптимисти дека токму сега Windows 11 е комплетен и подготвен за широка употреба

Помина речиси една година откако Microsoft официјално го претстави Windows 11, а компанијата дури сега верува дека овој оперативен систем...

Македонија2 дена

Со донација од ФФМ, се реконструираа спортски терени, игралиште за мал фудбал, систем за наводнување наменети за потребите на ЕБР

Министерот Спасовски во посета на реконструираните спортски терени во Полицискиот центар „Ѓорче Петров“- Скопје, донација од Фудбалската федерација на Македонија...

НАЈЧИТАНИ