Следете не

Занимливости

Дневен Хороскоп (20.03.18) Вторник

Објавено пред

на

ОВЕН
ЉУБОВ: Добро ќе ви дојде романтична средба со блиска личност или некоја омилена забава во познато друштво. Опуштете се.
РАБОТА: Нема причина да трпите неуспех поради нечие однесување, но не ги преувеличувајте своите способности. Бидете разумни.
СОВЕТ: Важно е правилно да ја насочите својата креативна енергија.
БИК
ЉУБОВ: Прифатете искрен разговор и доверување. Дозволете некој емотивно да ви се приближи.
РАБОТА: Во деловните средби важни се аргументите кои ги користите во своја корист како и нечија практична поддршка.
СОВЕТ: Насочете ги мислите во позитивна насока.
БЛИЗНАЦИ
ЉУБОВ: Важно е да го сочувате достоинството и доброто расположение во друштво на блиска личност. Уживајте во некоја омилена забава.
РАБОТА: Нема причина да жалите за пропуштените прилики, извлечете добра поука од деловните односи.
СОВЕТ: Бидете внимателни во сообраќајот.
РАК
ЉУБОВ: Се грижите без причина. Партнерот моментално несака да ви ги доверува своите мисли или тоа што го чувствува. Променете ја својата тактика.
РАБОТА: Неможете да го предвидите текот на новите случувања на деловната свена или нечиј одговор на одредена тема.
СОВЕТ: Изгледате напнато, добро ќе ви дојде прошетка или одмор во природа.
ЛАВ
ЉУБОВ: Без одглед на својот статус и години, прифатете ја играта на заведување или нечија покана. Добро ќе ви дојдат нови емотивни контакти.
РАБОТА: Важно ви е да постигнете сценски впечаток на околината и затоа ги преувеличувате своите способности или цели.
СОВЕТ: Поттикнете оптимистичко расположение.
ДЕВИЦА
ЉУБОВ: Важно е да изгледате убедливо пред саканата личност. Некој неочекувано ќе ви поставува двосмислени прашања.
РАБОТА: Оптоварени сте со различни обврски и тоа негативно се одразува на вашата концентрација. Чувствувате лесен замор.
СОВЕТ: Добро ќе ви дојдат повеќе часа сон, посветете внимание на своите сонови.
ВАГА
ЉУБОВ: Нема потреба да ги потиснувате вашите чувства или намери пред блиско лице. Партнерот точно знае како може да ве задоволи.
РАБОТА: Потребни ви се доверливи информации за јасно дефинирање на долгорочните цели за деловна соработка.
СОВЕТ: Поттикнете го вашето позитивно расположение.
СКОРПИЈА
ЉУБОВ: Неопходен е семеен мир за да постигнете целосна рамнотежа. Слободно изразувајте се што мислите и чувствувате.
РАБОТА: Делувате енергично и мотивирано. Наместо да се натпреварувате со вашите соработници, променете го вашиот стил на однесување.
СОВЕТ: Посветете повеќе внимание на правилна исхрана.
СТРЕЛЕЦ
ЉУБОВ: Саканата личност очекува буквално да се придржувате кон договорот и нема разбирање за вашите изговори или оправдувања.
РАБОТА: Вие сте премногу субјективни да интерпретирате некои деловни настани и подложни сте кон чести промени во вашето размислување.
СОВЕТ: Ќе ви годи повеќе часа сон, обрнете внимание на вашите соништа.
ЈАРЕЦ
ЉУБОВ: Треба да се соочите со вашите емотивни заблуди, вашите желби понекогаш остануваат на ниво на фантазија за работи што не ви се достапни.
РАБОТА: Некој не ги задоволува вашите очекувања во деловен договор. На крајот, ќе сфатите дека сè има своја цена или влог.
СОВЕТ: Посветете внимание на правилна исхрана.
ВОДОЛИЈА
ЉУБОВ: Ве радуваат промени во приватниот живот, делувате снаодливо и умеете пријатно да ја изненадите саканата личност со своите планови.
РАБОТА: Понекогаш одредени детали зборуваат за нечиј професионализам, важно е правилно да ги посочиме нашите позитивни личности.
СОВЕТ: Вие сте во одлична психо-физичка форма.
РИБИ
ЉУБОВ: Уште поважно е да го направиш она што го чувствуваш отколку да одбереш погрешна улога што на крајот ќе остави лош впечаток.
РАБОТА: Уживате во нетрпеливост, но иницијативата од ваша страна не носи позитивни резултати и нема корист.
СОВЕТ: Не ги преценувајте личните можности, избегнувајте стресни ситуации.

Занимливости

Дали сте знаеле дека на жените им е потребен повеќе сон од мажите, еве и зошто..

Објавено пред

на

Американски научници открија дека на жените им е потребен сон повеќе од мажите. Студијата покажа дека на жените им треба повеќе сон за да функционираат нормално во текот на денот. Оваа вест мажите би можеле да ја дочекаат како доказ за некаков вид на нивна супериорност.

Причината како што наведуваат за ваквата состојба е што на женскиот мозок му треба повеќе време да се опорави – затоа што во текот на денот извршува посложени задачи од машкиот мозок.

Тим од универзитетот „Дјук“ открива дека жените на кои хронично им недостасува квалитетен сон, честопати страдаат од депресија и вознемиреност. За разлика од нив, на мажите на кои им е скратен сонот не ги покажуваат овие симптоми.

/denar

Прочитај повеќе...

Занимливости

Netflix ја прекинува услугата за испорака на ДВД до дома

Објавено пред

на

Netflix ни е познат како стриминг видео услуга, но малкумина знаат дека првично започна како услуга за изнајмување видео ДВД на корисници, преку поштенската услуга. Интересно е што оваа услуга постои до денес. Сепак, компанијата најави дека оваа услуга (конечно) ќе биде прекината на 29 септември, повеќе од 26 години од основањето на компанијата. Корисниците ќе можат да ги вратат изнајмените ДВД-а до 27 октомври.

Во официјалното соопштение што го објави Netflix по тој повод, се наведува дека компанијата отсекогаш сакала на своите претплатници да им ја обезбеди најдобрата услуга. Но, како што се намалува пазарот на ДВД, станува се потешко да се обезбедат наслови на видео и логистика, поради што, за жал, беше одлучено да се прекине оваа услуга.

Netflix е основан во 1997 година како услуга за плаќање по изнајмување, која ја искористи предноста на тогашниот нов и, во споредба со VHS, супериорен медиум за репродукција на видео содржини. Во текот на 1999 година, компанијата се преориентира на модел на претплата, кој се користи и денес. Тој модел им овозможува на корисниците да го дефинираат редоследот по кој се испраќаат дисковите кога ќе станат достапни. Веќе во тоа време беа достапни неколку модели на претплата, што овозможи да се изнајмат неколку филмови во истиот временски период.

Стриминг верзијата на Netflix беше лансирана во 2007 година, како додаток на поштенскиот метод за изнајмување филмови. Малку подоцна, на крајот на првата деценија на овој век, стриминг имаше повеќе претплатници отколку корисници кои добиваа ДВД-а по пошта, а на крајот на 2010 година компанијата понуди посебна услуга за стриминг, целосно независна од претходниот бизнис модел.

Интересно е што овој потег на почетокот беше слабо примен, пред се поради повисоката цена на претплатата на услугата за стриминг. Сепак, со текот на времето, стримингот го презеде и бројот на корисници продолжи да расте до 2022 година, кога Netflix доживеа пад на претплатниците за прв пат во два последователни квартали. Ова резултираше со побрзо откажување на многу серии и најавени филмови. За да ги намали последиците, компанијата презеде различни мерки, а една од нив е најавата за поскапа претплата за корисниците кои ги споделуваат своите лозинки.

Кога станува збор за изнајмување ДВД, единствената голема промена со која се обиде Netflix беше ребрендирањето на услугата во 2011 година. Qwikster требаше да биде самостојна верзија на Netflix и беше планирано да се дозволи изнајмување на видео игри (исто така на ДВД) покрај филмовите. Сепак, по само неколку недели, оваа идеја беше напуштена.

Инаку, Netflix ја даде и информацијата дека од своето основање до претплатниците испратил повеќе од пет милијарди ДВД-а. Претплатниците ќе можат да ја преземат својата историја на изнајмување во PDF формат до 27 октомври, по што тие податоци ќе бидат избришани, заедно со сите лични податоци на корисникот.

Извор: ArsTechnica

Прочитај повеќе...

Занимливости

Едноставна навика која спречува непријатен здив на утро

Објавено пред

на

Непријатниот утрински здив е многу честа појава, а неговите предизвикувачи се бројни. Причина може да биде лошата исхрана, проблеми со желудникот, расипан заб и сл. Но, тоа може да биде и хронично воспаление на синусите, воспаление на слузокожата кое предизвикува зголемена секреција на слуз во носот.

Слузта преку ноќта се спушта низ грлото и таму се таложи, бидејќи во ноќта не кашламе и не го отстрануваме тој талог на било кој начин, тој почнува да се разградува, што предизвикува непријатен мирис.

Гастроезофагеалниот рефлукс, или враќањето на киселините и храната од желудникот во хранопроводот исто така можат да предизвика непијатен утрински здив.

Доколку спаѓате во групата на лица кои јадат доцна, а имате ослабен желудечен свинктер, содржината од желудникот во текот на ноќта ќе се префрли во хранопроводот, а неговиот непријатен мирис ќе се почувствува и надвор.

Од таа причина, најдобро би било да не јадете најмалку 3 часа пред спиење, секој ден без исклучоци, советува, д-р Ерих Војт.

/денар.мк

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Хороскоп10 часа

Хороскоп за недела (28 мај)

ОВЕН Многу сте незадоволни и загрижени со ситуацијата на финансиско поле. Со своето однесување уште повеќе го поттикнувате партнерот да...

Временска прогноза15 часа

Временска прогноза за следните 10 дена, за стабилно време ќе почекаме..

Нашата територија се наоѓа под влијание на ГОЛЕМА ВЛАЖНА и нестабилна воздушна маса од Медитеранот. И во следните 10-тина денови од пладневните...

Спорт15 часа

ФК „Вардар Неготино“ утре на градски во Кичево спрема навивачка инвазија

Утре од 17:00 часот се играат бараж натпреварите во третата Македонска фудбалска лига за влез во Втората лига, додека распоредот...

Спорт19 часа

Фудбалската федерација на Македонија го одржа редовното генерално собрание пред претставници на ФИФА и УЕФА

Фудбалската федерација на Македонија го одржа Редовното Генерално Собрание. На Редовното Генерално Собрание во Скопје, присутните делегати го усвоија извештајот на...

Lifestyle23 часа

Ние сме во опасност: Зголемувањето на температурите може да доведе до катастрофа

Една нова студија открива дека до крајот на векот, поради глобалното затоплување, земјата би можела да има најголема популација погодена...

Хороскоп1 ден

Хороскоп за сабота (27 мај)

ОВЕН Денот е поволен за решавање на недоразбирањата кои сте ги имале со колегите или претпоставените. Ако сте во потрага...

Кичево2 дена

Во Кичево стартува „Мобилна амбуланта“ со гинеколози кои ќе вршат бесплатни гинеколошки прегледи кај жените, ова се сите информации..

Во Кичево започнува со работа мобилна амбуланта во која се нудат бесплатни гинеколошки прегледи за жените кои живеат на територијата...

Скопје2 дена

Во недела во Скопје поради ревијална трка на велосипеди и ролерки ќе биде спроведен посебен сообраќаен режим

Министерството за внатрешни работи ја информира јавноста дека на 28.05.2023 (недела) со почеток во 11.00 часот поради одржување на ревијална...

Спорт2 дена

Македонија до 18 поразена од Србија во Стара Пазова

Младата репрезентација на Македонија до 18 години го одигра предвидениот контролен натпревар против соодветната селекција на Србија. На натпреварот кој...

Lifestyle2 дена

Neuralink на Маск доби дозвола да тестира мозочни импланти на луѓе

Стартапот на Илон Маск, Neuralink, објави дека добил одобрение од американските регулатори за тестирање на нивните мозочни импланти на луѓе,...

НАЈЧИТАНИ