Следете не

Занимливости

Дневен Хороскоп за 23.07 (Понеделник)

Објавено пред

на

Овен
Нема причина да ги обвинувате другите за тековниот неуспех затоа што е можно грешките да се во вас, а не во околината. Понекогаш е тешко да се признае личен пораз, но тоа е неизбежно.
Анализирајте го однесувањето на партнерот внимателно, може да има некои непознати околности или детали што ги занемарувате. Не игнорирајте некој збор или порака што ја примате.
Здравствено сте добри.

Бик
Донесувате рационални одлуки, но понекогаш треба да дејствувате според инстинкт. Повнимателно набљудувајте ги своите соработници и усмерете ја приказната во насока која води кон некој заеднички успех.
Сè е можно да се оствари ако сте доволно инспиративни и упорни во вашите намери пред саканото лице. Бидете доволно доследни во она што го мислите и сакате.
Проблеми со стомакот.

Близнаци
Делувате мудро и промислено во средбата со соработниците. Нема причина да се однесувате наметливо, туку препуштете им на другите да ви кажуваат за вашиот успех или во ваша корист.
Покажете искрен интерес за идеите на саканото лице. Одбегнувајте разни емоционални провокации или нова љубоморна сцена.
Корегирајте ја исхраната.

Рак
Постојано барате излез од сложени ситуации, но некој дополнително ќе ве оптоварува со различни барања. Секој проблем има добро решение, под услов да прифатите корисни совети.
Избегнувајте ривалство или некоја љубоморна сцена. Покажете му на пртнерот дека имате слични потреби и користете зрно на мудрост на секогаш кога е потребно.
Добро се чувствувате.

Лав
Бидете доволно промислени пред лицето кое ве обврзува со конкретни услови во деловната соработка. Важно е да ги зачувате вашите интереси и добриот интерес со животната средина.
Чувството на емоционална блискост во вас го поттикнува позитивното расположение и креативна енергија. Добро е да се ориентирате кон подобрата страна на реалноста.
Лоша циркулација.

Девица

Договорот со едно лице ве обврзува на одредени услови или строга деловна дискреција. Сепак, имате различни идеи, а вие нема да дозволете некој да одлучува во ваше име за деловни интереси.
Понекогаш посакувате повеќе отколку што е можно, а партнерот делува мрзоволно додека ги слуша вашите забелешки. Бидете реални во оценувањето на нечии можности.
Добро се чувствувате.

Терезија
Правиш голем напор, но на крај не оставате позитивен впечаток на одредени соработници. Побарајте добар совет или нечие посредување во врска со тоа со работата со која се занимавате.
Нема причина да го прикривате вашето емоционално расположение пред лицето кое добро ги познава доблестите или маните. Ќе се чувствувате подобро во искрено доверба и близина.
Потребен ви е одмор.

Скорпија
Нема причина да ја одложувате средбата со соработниците. Тоа е момент за забрзување на вашата деловна активност или прифатете нечија понуда. Постои личност за која ве врзува заеднички бизнис.
Нека вашиот партнер игра голема улога во заедничките ситуации, особено кога ентузијазмот во љубовта води до најголемото задоволство.
Болки во мускулите.

Стрелец
Не дозволувајте некој да ве оптоварува со погрешни идеи или да ве условува. На вас е да им предложите на вашите соработници корисно решение кое треба да ги задоволи различните интереси.
Често го губите трпението пред блиска личност. Обрнете внимание на поведри содржини.
Добро се чувствувате.

Јарец
Ветувањата што ги добивате не претставуваат гаранција за деловна победа. Треба да реагирате во одреден момент и категорично да ги заштитите вашите интереси.
Бидете сигурни дека постапувате многу занесно и инспиративно пред вашето сакано лице. Не дозволувајте да се оддалечите од некои заеднички планови.
Добро се чувствувате.

Водолија
Важно е да оставите сериозен впечаток. Околината има доволно слух или интерес за поддршка на вашите идеи. Новите бизнис настани можат да ве претстават во позитивно светло.
Покажете дека имате разбирање за саканото лице. Сè што правите треба да ве приближи до слични цели. Имагинацијата секогаш дејствува како бесконечна инспирација, ако сте во вистинското друштво.
Премногу сте чувствителни.

Риби
Ако премногу критикувате нечие однесување, тогаш мора да ги прифатите можните негативни реакции. Треба да го промените своето однесување или дополнителни услови кои ви се наметнуваат од страна на одредени соработници.
Избегнувајте провокативни ситуации или лице кое не ги задоволува вашите емоционални критериуми. Потребно ви е искрено внимание и разбирање. Направете избор според вашите афинитети.
Можна главоболка.

Занимливости

(ВИДЕО) Вистински дела на љубезност и човечност ширум светот во една компилација

Објавено пред

на

Овие луѓе ги заслужуваат дефинитивно сите почести, во една видео компилација од 3 ипол минути видете ги најдобрите вистински дела на човечност, љубезност ширум светот

Прочитај повеќе...

Занимливости

На денешен ден пред 165 години е роден Никола Тесла

Објавено пред

на

На возраст од деветнаесет години, Никола Тесла ја напуштил родната Лика засекогаш за да студира електротехника во Грац. Кога пристигнал во пристаништето во Њу Јорк девет години подоцна, без багаж и со необјавена книга со свои стихови, бил оптоварен со знаење за иднината на светот.

Никола Тесла се запишал во Политехничкото училиште во Грац на 19-годишна возраст. Спие многу малку и го поминува целото време на учење. Загрижени за неговата здравствена состојба, професорите испраќаат писма до неговиот татко во кои го советуваат да го отпише синот ако не сака да се убие од прекумерна работа. За жал, тој ги напушта студиите затоа што нема пари за школување.

Патот го води преку Марибор, Прага до Будимпешта, а потоа Париз и Стразбур, и конечно на 28-годишна возраст завршува во Newујорк.

За шест години работа со Едисон, тој ја покажа целата своја умешност, талент, знаење и трудоубивост.

Тој се пријавил за своите први патенти во 1877 година. Многу од неговите откритија се припишуваат на други, но некои заблуди се исправени со текот на времето и светот дозна дека тој е магичен визионер,
Никола Тесла беше татко на радиотехнологијата, радарот, пра-татко на роботите, татко на безжичниот пренос на енергија и безжичната телеграфија.

Преголем во сè, Тесла можеше да работи 21 час секој ден, и се случи да помине точно 82 часа работејќи без момент на пауза. Тој беше творец на нови принципи, еден од визионерите на нашата цивилизација, прекрасен човек кој не сакаше да има време или нешто друго освен наука.

Иако не дипломирал, докторирал на многу светски универзитети за време на неговиот живот и бил прогласен за член на неколку најпознати академии на науките.

Наспроти сите големи авторитети во неговото време, тој инсистираше на користење наизменична струја наместо директна струја. Тој пронајде ротирачко магнетно поле, индукциски мотор, генератор и трансформатор, феномен на електромагнетна резонанца и патентираше серија пронајдоци на кои се базира модерната електроника и електротехниката воопшто.

Без неговите пронајдоци, модерната цивилизација би имала сосема поинаков изглед. Патентирал околу 700 пронајдоци.

По повод стогодишнината од неговото раѓање, во 1956 година единицата за мерење на висок напон беше именувана Тесла, по што беше именувана единицата за јачина на магнетното поле.

ФОТО: Pixabay / www_slon_pics
Инфо: РТС

Прочитај повеќе...

Занимливости

(ВИДЕО) Неверојатна снимка каде се спојуваат Пацификот и Атланскиот океан близу Кејп Хорн

Објавено пред

на

Местото каде се спојуваат Пацификот и Атлантскиот океан, близу Кејп Хорн, изгледа како некој да повлече линија на географска карта – едната половина ја наслика со темно сина, другата со зеленикава нијанса.

Снимката од „судирот“ на двата океана стана вирална токму поради неочекувана глетка што сугерира дека нивните води не се мешаат.

Сепак, експертите забележуваат дека границата помеѓу двата океана е само понекогаш јасно видлива, бидејќи водите на океаните се мешаат, само многу побавно отколку што би очекувале и под влијание на разни фактори.

Вода со различни бои и густини се меша според принципот на дифузија (експанзија или истурање), што е исклучително бавно во течностите. Во океанот, должината на тој процес најмногу зависи од физичката вознемиреност, т.е. физички влијанија врз мешањето – бранови, подводни струи, ветрови… Различни густини на соседните океани се под влијание на бројни фактори – разлики во соленоста на водата, прилив на свежа вода од топење на глечерите, големи реки кои локално внесуваат одредена количина глина и тиња во океан и промена на нејзината густина и боја, поголем број на алги од едната страна

Но, сето ова не ја прави оваа појава помалку привлечна.

ФОТО: screenshot/video
Извор: српска Нова

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

ХороскопПред 22 минути

Денешен Хороскоп (28 септември) вторник

ОВЕН Дејствувате многу претпазливо и не сакате да преземате премногу ризици во деловните и финансиските преговори. Сепак, ќе мора да...

СветПред 2 часа

„Фајзер“ објави дека започнува големо истражување кое тестира орален лек за спречување ковид инфекција на прележани од Ковид-19

Фајзер објави дека започна големо истражување во кое тестира орален антивирусен лек за да спречи инфекција со ковид кај оние...

МакедонијаПред 10 часа

РКЕ донесе одлука, од ноќеска дизелот поскапува, додека цената на бензинот се намалува

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) донесе одлука со која врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати...

СкопјеПред 11 часа

МВР по распишана потерница, приведе двајца измамници од Скопје

Денеска (27.09.2021) од 09.15 до 10.20 часот на ул.„Виктор Иго” во Скопје, полициски службеници од Оперативен тим Потраги, по распишана...

Временска прогнозаПред 17 часа

Сончево и топло уште денес, од утре попладне и следните денови врнежи од дожд и пониски температури, ова се деталите..

Денес времето во Македонија ќе биде сончево и натпросечно топло со мала до умерена облачност и со слаб до умерен...

На денешен денПред 17 часа

На денешен ден (27 септември)

1601.- Роден е францускиот крал Луј XIII, еден од најмоќните европски монарси. За време на неговото владеење (1610-43), тој воведе...

ХороскопПред 1 ден

Хороскоп за денес (27 септември) понеделник

ОВЕН Бидете внимателни ако планирате да ги правите работите поинаку или едноставно денес одлучите да промените нешто во вашиот секојдневен...

КичевоПред 1 ден

Редици пред Крнинската икона на Пресвета Богородица во Пречиста поради нејзините чудеса

И оваа година, на празникот Рождество на Пресвета Богородица, кој воедно е манастирска слава на Манастирот Пречиста Кичевска, редици верници...

КултураПред 1 ден

Денес е Крстовден, од народните верувања се вели дека денот и ноќта се крстосуваат, а температурата почнува да се намалува

Во народните верувања, на денот кој се нарекува Крстовден, се смета дека сите молитви ќе се остварат. На Крстовден се...

На денешен денПред 1 ден

На денешен ден (26 септември)

1186 – Дубровник склучи мир со големиот српски префект Стефан Немања, кој двапати се обиде да го преземе градот (1184...

НАЈЧИТАНИ