Следете не

Мобилни уреди

Huawei P20 Pro доби голема и важна награда за камерите!

Објавено пред

на

Huawei P20 Pro само што доби голема и важна награда за своите камери..

Новиот уред на Huawei, P20 Pro, доби награда за камерите од Technical Image Press Association, истотака позната како TIPA. Како што знаете, P20 Pro доаѓа со три камери на задната страна, од 40, 20 и 8 мегапиксели. На предната страна се наоѓа камера од 24 мегапиксели. 

Повеќе за овој уред може да прочитате со кликање ТУКА

Мобилни уреди

Дали новиот iPhone 15 „Ultra“ може да го замени сегашниот бренд „Pro Max“ ?

Објавено пред

на

Apple може да воведе нова шема за именување кога ќе го објави iPhone 15 следната година, заменувајќи го сегашното брендирање „Pro Max“ со „Ultra“. Ова се шпекулации според Марк Гурман, кој исто така очекува iPhone 15 да дојде со некои големи промени, вклучително и USB-C.

Името Pro Max првпат се појави со iPhone 11 во 2019 година, а додавањето на брендот Ultra во линијата на iPhone не би било толку изненадувачки. Apple веќе лансираше нов Watch Ultra со името претходно овој месец и го додаде името на својот процесор M1 Ultra. Apple, исто така, воведе мала промена во шемата за именување со iPhone 14, враќајќи го навидум непостоечкото име „Plus“ на iPhone 14 Plus.

iPhone 14 сè уште не е стар ниту еден месец, но други гласини за iPhone 15 веќе почнаа да лебдат наоколу. Аналитичарот на синџирот на снабдување Рос Јанг предвидува дека новиот Dynamic Island би можел да биде стандарден за сите модели на iPhone 15 – не само за моделите Pro и Pro Max (или Ultra). Се шпекулира дека iPhone 15 ќе има USB-C наместо приклучокот Lightning на Apple. Гурман вели дека компанијата веќе започнала со тестирање на новата функција пред имплементацијата на законодавството на ЕУ кое ќе бара сите нови телефони да имаат USB-C порти до есента 2024 година.

Со излегувањето на iPhone 14 од патот, Apple е подготвен да ја заокружи годината со мноштво нови Mac компјутери, вклучувајќи ги надградените M2 и M2 Pro Mac Mini, M2 Pro и M2 Mac 14-инчниот и 16-инчниот MacBook Pro. и М2 11-инчен и 12,9-инчен iPad Pro. Компанијата можеби нема ни да одржи воведен говор следниот месец за да ги објави овие уреди како што претходно се очекуваше. Гурман верува дека Apple би можел да ги објави своите производи во многу помалку возбудливи формати, вклучувајќи соопштенија за печатот, ажурирања на веб-страници и брифинзи за медиумите.

Извор: The Verge

Прочитај повеќе...

Мобилни уреди

iOS 16 предизвикува сериозни проблеми со батеријата

Објавено пред

на

Најпрво системот на камерата се тресеше и зуеше на „Pro“ моделите од најновата серија на мобилни телефони на Apple iPhone, а сега има нови проблеми за оваа компанија кои се појавија со најновата верзија на оперативниот систем. Некои би го кажале стандардното за Apple, почекајте малку и сè ќе излезе сам по себе, а други би рекле уште колку долго истото постојано, и би биле во право.

Значително пократко траење на батеријата

Како што објави TechRadar, голем број корисници забележале значително пократко траење на батеријата на нивните телефони откако ја инсталирале најновата верзија на оперативниот систем iOS 16. По две брзи „ажурирања“ (iOS 16.0.1 и iOS 16.0.2) кои решија некои од најголемите проблеми, пред се тој за вибрациите на модулите на камерата, се чини дека компанијата Apple треба да се справи со проблематичното потрошувачка на батерија. Значи, што точно е проблемот?

Едноставно е – батеријата се троши многу повеќе отколку пред надградбата на iOS 16. Според прашалникот објавен од познатата веб-страница 9to5Mac на почетокот на неделата, од над 14.000 одговори, дури 63% од корисниците забележале сериозно намалување на траењето на батеријата, додека околу 20% изјавиле дека „се е по старо“. Што точно е проблемот?

Во овој момент се чини дека нема. Новиот iOS донесе „widgets“ на почетниот екран, но тоа не е тоа. А проблемите со батеријата се толку големи што некои корисници забележале дека телефонот им е веќе на 20 проценти во текот на денот, додека пред надградбата батеријата би го достигнала тој процент дури навечер.

Какви решенија?

Првиот совет на кој може да наидете е „останете на iOS 15“, но тоа е претерување. Сепак, факт е дека компанијата Apple повторно има сериозен проблем пред себе кој мора да го реши што поскоро. Во моментов нема решенија на хоризонтот, но тоа би можело да се реши со iOS верзијата 16.1, која веќе влезе во јавното бета тестирање.

Прочитај повеќе...

Мобилни уреди

Samsung Galaxy S23 Ultra ќе има препознатлив дизајн на камерата

Објавено пред

на

Иако можеби е премногу рано за информации за телефонот Samsung Galaxy S23 Ultra, најновите детали доаѓаат од добро познат свиркач, со прекар Ice Universe.

Свиркачот тврди дека јужнокорејската компанија ќе го задржи истиот дизајн како Galaxy S22 Ultra во телефонот Galaxy S23 Ultra. Поконкретно, ова се однесува на дизајнот на камерата на задната страна.

Ова има смисла, имајќи предвид дека дизајнот на камерата беше добро прифатен и го издвои Galaxy S22 Ultra од остатокот од семејството S22.

Новиот извештај е во согласност со претходните информации објавени од Ice Universe, кои тврдат дека целокупниот дизајн и димензиите на телефонот ќе останат непроменети.

Останува да видиме дали остатокот од поставата Galaxy S23 ќе го добие истиот изглед што ќе го има камерата S23 Ultra или ќе го задржи актуелниот дизајн.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Хороскоп5 часа

Хороскоп за четврток [6 октомври]

ОВЕН Не се откажувајте или согласувајте се на површни решенија. Продолжете да барате сè додека не најдете одговори или методи...

Македонија7 часа

Серија поскапувања на Дизелот, вечерва со нова покачена цена за литар, додека бензините остануваат непроменети

Малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) од полноќ се зголемува за 2,00 денари, а на Екстра лесното масло за домаќинство...

Македонија8 часа

ОВР Кичево поднесе кривична пријава против скопјанец, се сомничи дека употребил лажни пари при купување земјоделски производ

ОВР Кичево поднесе кривична пријава против О.И.(39) од Скопје, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „фалсификување пари“....

Спорт9 часа

Женската млада селекција на Македонија до 19 години славеше против Грузија, следен предизвик е за два дена против Белорусија!

Женската млада селекција на Македонија до 19 години славеше минимална победа со 1:0 над репрезентацијата на Грузија во рамките на...

Кичево9 часа

РЦУК Кичево утре организира крводарителна акција, повик до сите хумани луѓе да даруваме крв и да спасиме живот, утре можеби нам ќе ни треба!

РЦУК Кичево организира крводарителна акција, закажана за утре четврток 06.10.2022, од 09:00 до 13:00 часот во просториите на Институт за...

Lifestyle16 часа

Положба за спиење која придонесува за подобро здравје

Сигурни сме дека често не размислувате за позата во која спиете, бидејќи после напорниот ден единствено е важно да легнете...

Дом и уредување16 часа

Температурите паѓаат, а прозорците во вашата куќа се замаглуваат? Со овие неколку совети ќе го спречите тоа

Многу е важно да се намали количината на влага во воздухот, а тоа може да се постигне на неколку начини...

Lifestyle16 часа

Зошто грозјето е толку здраво и за што е корисно?

Постојат многу причини да се јаде барем едно грозје секој ден. Нема да погрешите без разлика кој вид на грозје...

Lifestyle16 часа

Смирете ја кожата: Природна маска за лице против црвенило

Само три состојки Справувањето со црвената кожа на образите, најчесто под очите, во пределот на јаболчниците, најчесто се јавува во...

Магазин16 часа

Дали знаевте дека компирот може да се замрзне: Еве како ќе го задржи добриот вкус и текстура

Утврдено е мислењето на многу домаќинки дека компирот не треба да се замрзнува или повторно да се загрева. Но, тоа...

НАЈЧИТАНИ