Следете не

Технологија

YouTube избриша дури 8 милиони видеа

Објавено пред

на

Google се пофали дека од октомври 2017 година досега има избришано дури 8,3 милиони видеа од својата платформа за споделување видеосодржини YouTube По жестоките критики минатата година, кога на YouTube многумина му забележаа дека недоволно ги проверува содржините кои се објавуваат, Google одлучи да направи вистинска чистка, пренесува Vidi.hr.

За да го реализира тоа ги унапреди и алгоритмите за машинско учење, односно вештачката интелигенција која оневозможи дополнителни 6,7 милиони нови видеа никогаш да не се објават. Од Google наведуваат дека освен вештачката интелигенција, за проверка и бришење на видеата се задолжени и 10.000 вработени, што значи дека сериозно сака да се фати во костец со овој проблем

Магазин

Како да ја проверите и избришете активноста за најавување на Instagram на мобилен и компјутер

Објавено пред

на

Фото: Unsplash

Дали неодамна сте користеле телефон или компјутер на пријател за да се најавите на вашиот профил на Instagram и сте заборавиле да се одјавите?

Чекор по чекор водич за тоа како да ја проверите и избришете активноста за најавување на Instagram

Instagram ги зајакна своите безбедносни карактеристики и процедурите за најавување за да ја заштити вашата сметка од хакери. Тоа ви овозможува да извршите безбедносен преглед, да овозможите фази на верификација, да ја видите вашата активност за најавување, па дури и да ја избришете. Активноста за најавување на Instagram е функција која ги наведува сите гаџети што претходно биле користени за пристап до вашата сметка на Instagram за различни датуми и локации. Дополнително, го следи секој пат кога вие или друг познат или непознат корисник се најавувате на вашата сметка на Instagram, па дури и нуди опција за одјавување во случај на сомнителна активност. Еве чекор-по-чекор водич за тоа како можете да ја проверите и избришете активноста за најавување на Instagram на мобилен и компјутер:

Секогаш можете да ја следите активноста за најавување и да го отповикате секој неовластен пристап директно од вашиот мобилен уред за да понудите највисоко ниво на заштита од хакирање на сметката на Instagram. Еве како да го направите тоа:

Чекор 1: Отворете ја апликацијата Instagram на вашиот уред

Чекор 2: допрете го вашиот профил во долниот десен агол

Чекор 3: Следно, допрете на трите хоризонтални линии во горниот десен агол

Чекор 4: Сега изберете ја опцијата Settings

Чекор 5: Потоа изберете ја опцијата Security од списокот

Чекор 6: Допрете на опцијата Login activity.

Сега можете да ги видите сите уреди каде што вашата сметка е најавена со датум и приближна локација. Лентата за пребарување на врвот на Settings може да се користи и за брзо лоцирање на активноста за најавување на Settings. Ова ќе ве однесе директно до саканиот избор.

Како да ја проверите активноста за најавување на Instagram на компјутер

Исто така, можете да ја следите вашата историја на најавување од десктоп верзијата на веб-страницата. Ова може да биде корисно и ако телефонот е изгубен или украден и треба веднаш да ги откажете сите активни најавувања за никој да не може да пристапи до апликацијата Instagram. Следете ги чекорите подолу за да го направите ова:

Чекор 1: Отворете instagram.com во кој било прелистувач и најавете се на вашата сметка

Чекор 2: Кликнете на вашиот профил во горниот десен агол

Чекор 3: Сега изберете ја опцијата Settings од паѓачката листа

Чекор 4: Изберете ја опцијата login activity.

Сега можете да ги видите сите уреди каде што вашата сметка е најавена со датум и приближна локација.

Како да ја избришете активноста за најавување на Instagram на мобилен телефон

Чекор 1: Одете во опцијата Login activity во поставките каде што можете да ги видите сите уреди каде што е најавена вашата сметка

Чекор 2: Изберете го копчето „3 точки“ на секој уред поединечно, а потоа кликнете на опцијата Log out за да се одјавите или отстраните пристапот до сметката од тие уреди.

Кога ќе завршите, тие уреди нема да можат да пристапат до вашата сметка освен ако не се најавите повторно со истото корисничко име и лозинка.

Како да ја избришете активноста за најавување на Инстаграм на компјутер

Чекор 1: Изберете ја опцијата Login activity во поставките каде што можете да ги видите сите уреди каде што е најавена вашата сметка

Чекор 2: Кликнете на стрелката надолу на конкретниот уред од кој сакате да се одјавите од вашата сметка

Чекор 3: После тоа, едноставно кликнете на опцијата Log out за да завршите.

Извор: Bgr

Прочитај повеќе...

Магазин

Google ја исклучува својата услуга за игри Stadia

Објавено пред

на

Играчите ќе имаат пристап до нивните игри библиотеки до 18 јануари 2023 година.

Во текот на јули имаше тврдења дека Google нема да ја затвори услугата за стриминг на игри Stadia, но компанијата се откажува од овој проект по само три години од неговото постоење.

Од компанијата истакнуваат дека играчите ќе продолжат да имаат пристап до нивните игри и ќе можат да ги играат до 18 јануари 2023 година. После тоа, Stadia ќе се приклучи на долгата листа на услуги и производи што Google ги прекина.

Оние кои вложиле пари во Стадија ќе си ги вратат парите. „Ќе ги рефундираме сите набавки на хардвер на Stadia направени преку Google Store, како и сите набавки на игри и додатоци за игри купени во продавницата на Stadia“, рече Фил Харисон – потпретседател и генерален менаџер на услугата Stadia.

Продавницата на Stadia сега е затворена, а нови купувања веќе не се можни. Трансакциите во играта се исто така оневозможени. Google истакнува дека повеќето рефундации ќе се обработуваат автоматски, а корисниците нема да мора да го враќаат најголемиот дел од хардверот на Stadia.

Кога станува збор за причината за ваквата одлука, тоа не е изненадување. Google истакнува дека услугата не била толку популарна кај публиката како што очекувала компанијата. На ова му претходеше затворањето на внатрешните студија за развој на игри на Google на почетокот на минатата година.

Во март оваа година, Google официјално го објави Immersive Stream for Games, верзија на Stadia која може да биде лиценцирана од надворешни компании. Исто така, се чини дека технологијата Stadia ќе продолжи да живее во другите производи на Google, како што се YouTube, Google Play и услугите за зголемена реалност (AR).

Прочитај повеќе...

Магазин

Google Maps: искусете места на кои никогаш не сте биле

Објавено пред

на

Google Maps често објавува нови функции со цел да ги направи корисниците повеќе заинтересирани за дигитални мапи. Еден од најновите ви овозможува да ја испитате „енергијата на градот“ (vibe check) пред да патувате во него.

Оваа функција е во склад со желбите на помладите генерации кои се грижат за „енергијата“ на се и секого. Затоа, заинтересираните можат да испитаат област пред да пристигнат таму и да гледаат 3D прикажувања на споменици, ресторани и други објекти. Функцијата го доби името „neighborhood vibe“ и нуди поглед од птичја перспектива на сè што е важно во соседството. Прикажува интересни работи со помош на комбинација на вештачка интелигенција и коментари и фотографии на корисници кои веќе биле на препорачаните локации.

Опцијата треба да се појави кај сите корисници на Android и iOS во наредните месеци, па останува да се види колку ќе бидат корисни вибрациите од соседството за оние кои одат таму каде што никогаш не биле. Maps подготвува и други нови функции, а најинтересна е онаа која нуди реален поглед одозгора, со кој повторно би можеле да се проверат градот, селото, градот каде што одите.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Спорт8 часа

Утре сите на стадион да го бодриме кичевски Напредок за успешен старт на новата фудбалска сезона

Утре започнува новата сезона во Третата Македонска фудбалска лига-Запад, со оглед на тоа преку нашиот медиум ги повикуваме сите симпатизери...

Магазин11 часа

Како да ја проверите и избришете активноста за најавување на Instagram на мобилен и компјутер

Дали неодамна сте користеле телефон или компјутер на пријател за да се најавите на вашиот профил на Instagram и сте...

Магазин11 часа

Google ја исклучува својата услуга за игри Stadia

Играчите ќе имаат пристап до нивните игри библиотеки до 18 јануари 2023 година. Во текот на јули имаше тврдења дека...

Занимливости12 часа

Неодолива супер „неделна“ акција на производи само во АТВА Маркети – Кичево

Нова суперакција и попуст на следните производи која ќе трае до 06.10.2022 само во супермаркетите на АТВА во Кичево:

Гејминг13 часа

Најверојатно го имаме најдобриот гејмерски компјутер за претстојната 2023, тоа е монстерот „Alienware Aurora R15“

Најдобриот гејмерски компјутер за 2023 година според сите анализи, споредби и пресметки ќе биде „Alienware Aurora R15“. Станува збор за ...

Автомобили13 часа

Audi по стапките на Mercedes, ќе се префрли на електрифицирани погонски единици за „RS“ моделите на пазарот

Идентично како гигантот „Мерцедес“ (со новиот модел на Mercedes-AMG C63), Audi ќе се префрли на електрифицирани погонски единици за својата...

Спорт14 часа

Сејдини и првиот човек на ФИФА Инфантино продолжуваат со беспрекорна соработка за доброто на фудбалот

Првиот човек на Фудбалската федерација на Македонија се сретна со првиот човек на ФИФА, Џани Инфантино, чија поддршка е секогаш...

Спорт21 час

Катерина Милевска дел од врвна програма на ФИФА под менторство на селекторот на САД, нашиот македонец г-дин Влатко Андоновски

Нашата селекторка на македонската женска репрезентација до 17 години, Катерина Милеска е дел од програмата на ФИФА и учесник во...

На денешен ден21 час

30 септември – На денешен ден

1399.- Основачот на англиската династија Ланкастер, Хенри Болингброук (Хенри Болингброук) стана крал Хенри IV, ден по абдикацијата на Ричард II...

Хороскоп23 часа

Викенд Хороскоп за петок (30 септември)

ОВЕН Доколку имате деца, денес ќе сакате да ги разгалете. Сепак на крајот на краиштата работите за денови како што...

НАЈЧИТАНИ