Следете не

Кичево

Изложба на фотографии „Облици“ на Ненад Пивко

Во Среда (31.01.2018г.) во Ликовната галеријата на Центарот за култура „Кочо Рацин“ ќе се одржи изложба на фотографии „Облици“ на Ненад Пивко со почеток од 19:00 часот. Ненад Пивко роден 16.05.1989 г. во Суботица, Р.Србија. Средно образование завршува во ОЕМУЦ ,,Св. Наум Охридски’’- Охрид. Дипломирал на катедрата за археологија при Универзитет ,,Св. Кирил и Методиј’’ Скопје, 2015 година, во класата на професорот Драги Митрески и Марјан Јованов на тема: Накит кај Македонците во класичниот период. Во текот на студиите се стекна со стручна работа на терен, при извршување на археолошката задача. Покрај тоа учествува на повеќе уметнички трибини во склоп со театарот и визуелните уметности во Скопје. Учество во групна изложба ,,Креативна генерација’’ 2015/16 г.- Ликовен клуб при НУЦК „Кочо Рацин“ -Кичево. Член е на планинарско- еколошкото друштво „Ендорфин“ – Кичево од 2015 година, а исто така учествувал во повеќе претстави во Аматерскиот театар при НУЦК „Кочо Рацин„ –Кичево. Љубовта кон фотографијата се раѓа при искачување на планините во Р.Македонија. Во моментот работи и живее во Кичево.
 
 
 

 

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Facebook

Последни објави

СлучувањаПред 8 часа

ТРАГЕДИЈА ВО КУМАНОВО: Еден полицаец загина, друг се бори за живот, повредени и други лица

Полицаец загина, а друг со тешки повреди е пренесен на клиника по хорор сцена која синоќа се случила во Куманово,...

МакедонијаПред 9 часа

7-ми Мај неработен ден за сите

Доаѓањето на Папата кое е историски настан на 7-ми мај Вторник всушност ќе значи и неработен ден македонските граѓани. Владата...

ЗабаваПред 11 час

На денешен ден.. (21.04)

753 п.н.е.- Според преданието, Ромул го основал градот Рим. 1500.- Португалскиот морепловец Педро Алварес Кабрал пристигнал до брегот на Бразил и го...

ЗабаваПред 18 часа

Дневен хороскоп | 21.04 Недела

Овен Денеска е особено поволен ден за сите оние кои се занимаваат со приватен бизнис. Заработувачката се зголемува. Чувството на...

ЖивотПред 19 часа

БОЖЈО ЧУДО: Јовче по четири години поминати во кома, се разбуди и ќе слави матура со своите другарчиња

Јован Колоски, струшкото детето херој, кој по четири години поминати во кома успеа да се разбуди и да ја победи...

ЗабаваПред 19 часа

(ВИДЕО) Ова нема граници на човечка издржливост, погледнете

КултураПред 22 часа

Утре е Цветници: Што треба да знаете за овој празник кој е предвесник на Велигден?

Празникот Цветници познат уште и како Цветоносна недела и Врбица, секогаш е една недела пред Велигден и се празнува во...

СпортПред 23 часа

Ериксен се поблиску до кралскиот клуб

Ѕвездата на Тотенхем, Кристиан Ериксен на лето најверојатно ќе се пресели во Реал Мадрид, ексклузивно пренесува весникот „АС“. Данскиот репрезентативец...

Временска прогнозаПред 1 ден

Утрешниот ден ни носи сонце и стабилно време

Утре преку денот ќе преовладува стабилно и потопло време со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб променлив ветер кој...

МакедонијаПред 2 дена

МВР: Викендов ќе работат сите одделенија на Управни Служби

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека сите Одделенија за управни работи ќе работат во сабота и недела (20...

Популарни

Close