Следете не

Живот

Како да се ослободите од мозолчињата?!

Се појавуваат како реакции на телото на пореметувањата во организмот, најчесто во пубертетот или по пораѓањето.

Ова е карта која ќе ви покаже каде најчесто се појавуваат и како можете да ги спречите според местоположбата.

1. Мозолчиња на брадата, вилицата и вратот

Причина: Менструален циклус

Хормоните како што е тестостеронот се менуваат за време на менструалниот циклус и жлездите произведуваат повеќе масти. Мастите ги запушуваат порите на кожата и предизвикуваат појавување на мозолчиња токму на овие делови од лицето.

Како да се ослободите од нив?

Најдобро е да започнете со чистење на лицето неколку дена пред менструалниот циклус. Користете средства за чистење кои се на база бензоил пероксид.


2. Мозолчиња на корените на косата

Причина: Производи за коса

Мастите од производите за коса се спуштаат надолу и настанува запушување на порите на кожата.

Како да се ослободите од нив?

Избегнувајте нанесување на производи за обликување на косата и при допирањето на косата мијте ги рацете. Ако забележите дека почесто се јавуваат мозолчињата, сменете го и шампонот за коса.


3. Мозолчиња околу усните

Причина: Исхрана

Некои од покиселите состојки или лимонските киселини може да ја надразнат кожата и да предизвикаат нејзино воспалување. Додатно на тоа, масната храна предизвикува запушување на порите и добивате мозолчиња.

Како да се ослободите од нив?

После секој оброк детално очистете го лицето или избришете ги усните со мокри марамчиња. Почесто користете балсам за усни и нанесувајте го на усните, а не и околу нив.


4. Мозолчиња на образите

Причина: Бактерии и прашина

Колку повеќе го допирате лицето со вашите раце, толку повеќе нанесувате на него бактерии кои предизвикуваат воспалување на лицето.

Како да се ослободите од нив?

Со себе секогаш носете антибактериски влажни марамчиња и почесто чистете го лицето со нив.


5. Мозолчиња на носот и челото

Причина: Стрес

Напорните денови предизвикуваат додатно лачење на адреналинот кој предизвикува лачење на масти во Т-зоната, а со тоа и појава на мозолчиња.

Како да се ослободите од нив?

Лицето мијте го двапати дневно. Ако знаете дека ве очекуваат стресни денови започнете со темелно чистење на лицето.

Facebook

Последни објави

КичевоПред 1 час

НОВО: Ветерот го шири пожарот до сама раскрсница на с.Вранештица-Атишта (ФОТО)

Огнената стихија во атарот на село Вранештица не стивнува. Имено како што веќе информиравме пред неколку часови пожарот беше избувнат...

ЗабаваПред 2 часа

Дневен Хороскоп ➡️ 24-ти Март (Недела)

  Овен (21.03 – 20.04) Викендов нема да имате воопшто работа, па можете конечно малку да одморите и да си...

ЗабаваПред 4 часа

Кичево гордо на нашиот Лозано кој моментално пее во преполна арена (ФОТО)

Ви испраќаме горд поздрав од ВИП Арена моментално, која ечи и е полна до последно место. Нашиот Влатко понесен од...

КичевоПред 7 часа

АЛАРМАНТНО: Гори дабова шума над с.Вранештица на лош терен за ТППЕ (ФОТО)

Пред малку стигна иформација дека околу селото Вранештица во атарот на горната дабова шума непрекинато и со силен интензитет избувнат...

Временска прогнозаПред 8 часа

Од вторник северен ветер и пад на температурите за околу 10 степени

Под влијание на значително постудена воздушна маса од север, во вторник и во среда ќе имаме позначителна облачност а ќе...

МакедонијаПред 9 часа

СРЕЌА ВО СЕМЕЈСТВОТО: Кико заминува на лекување, потребните пари се собраа, секоја чест ЛУЃЕ!

Почитувани познати и непознати ЛУЃЕ во вистинска смисла на зборот. Сакам да упатам НАЈГОЛЕМА БЛАГОДАРНОСТ ДО СИТЕ граѓани на Република...

МакедонијаПред 9 часа

Прилепчанец ја турнал по скали мајката на својата сопруга

На прилепската улицата „Адем Адемоски“ во попладневните часови на 22 март, дошло до семеен инцидент. Како што информираат од МВР,...

Социјални мрежиПред 11 час

Корисниците пресреќни: Ја добија долгоочекуваната нова опција на „Messenger“

„Месинџер“ конечно ја добива корисната функција на враќање на конкретна порака во групни разговори (replay). Со ова се олеснува одговарањето...

СветПред 13 часа

Купиле киндер-јајце за децата, но сите се шокирани од она што имало внатре (ВИДЕО)

На мајка од Велика Британија ѝ се згадиле киндер јајцата за навек уште пред да стигне до играчката во киндер...

ЗабаваПред 1 ден

Дневен Хороскоп (23.3) Сабота

Овен Многу сте мрзеливи. Денеска ќе ги извршите само основните обврски. Комуникацијата со саканата личност е променлива. Почнувате да се...

Во тренд