Следете не

Кичево

Во кичевската касарна одбележан Денот на единицата – 21 мај

Објавено пред

на

Со воена свеченост и во присуство на голем број на гости, денес во кичевската касарна беше одбележан Денот на единицата – 21 мај.

На свеченоста беа присутни и командантот на Здружената оперативна комада генерал мајор Зоран Милески, командатот на 1. механизирана пешадиска бригада, бригаден генерал Миче Ѓоргоски, градоначалници од општините во зоната на одговорност, голем број претставници на јавниот сектор, како и ученици од кичевските основни училишта и од Охрид.

На свеченоста пред многубројните присутни говореше командантот на 4. менанизиран пешадиски батаљон, потполковник Боро Латкоски.

– Дваесет и први мај е Ден од посебно значење за припадниците на 4. механизиран пешадиски батаљон, кога во далечната 1943 година е формиран Кичевско-Мавровскиот партизански одред. По тој повод ние денес ја организираме оваа воена свеченост и заедно ја прославуваме – рече командантот на единицата Латкоски. 

Toj ги истакна активностите и остварувањата на единицата во изминатиот период.

 – Денес кога го славиме овој ден како припадници на оваа единица, даваме целосен придонес со постигнување на високи резултати во градењето на борбената готовност и со извршување на многу други значајни мисии кои се приоритетни за единицата и армијата во целина. И годинава се вклучивме во проектот на Министерството за одбрана за популаризација на воениот позив, во сите средни училишта во нашата зона на одговорност, и како резултат на тоа, денес нашата прослава е збогатена со присуство на ученици од овие училишта – додаде меѓу другото командантот на единицата, Латкоски.

Гостите и припадниците на армијата ги поздрави и бригадниот генерал Мирче Ѓоргоски кој истакна дека оваа единица покрај редовните обврски и остварени високи резултати, летово даде огромен придонес во гаснењето на големиот шумски пожар во бродско, и секогаш кога тоа е потребно таа ќе стои на располагање, за решавање на вакви и слични природни или катастрофи предизвикани од човечки фактор.

За присутните во касарната беше организиран и тактичко–технички збор, во текот на свеченоста беше прогласен најдобриот вод во составот на батаљонот, а доделени беа и унапредувања, награди и стимулативни мерки, на старешини и војници од единицата, кои во изминатиот период најмногу се истакнаа. 

Извор: Зоран Антоски

Кичево

Вчера кај кичевското с. Подвис возило Југо излетало од коловозот, констатирани се тешки телесни повреди врз учесник

Објавено пред

на

На 27.05.2022 во 07.15 часот било пријавено дека на магистралниот пат Охрид-Кичево, во близина на с.Подвис, патничко возило „југо корал“, со скопски регистарски ознаки, управувано од З.С.(77) од Скопје, излетало надвор од коловозот.

Во несреќата со тешки телесни повреди се здобила сопатничка од возилото, Н.С.(82) од Скопје, констатирани во Медицинскиот центар во Кичево.

Извршен бил увид од увидна екипа од Полициската станица Кичево, информираат од МВР

Прочитај повеќе...

Кичево

Денес во кичевската касарна „Чеде Филиповски-Даме“ беше одбележан 21-ви мај – „Денот на единицата“

Објавено пред

на

Денес во касарната „Чеде Филиповски – Даме“ во Кичево со воена свеченост припадниците од 4. пешадиски баталјон (4.пб), од 1 пешадиска бригада (1.пбр) традиционално го одбележаа 21-ви мај, Денот на Единицата.

Во текот на свеченоста со пригодни говори и честитање на празникот, се обратија командантот на 4.пб потполковник Горан Трајаноски и командантот на 1.пбр полковник Сашо Лафчиски.

Во своите говори се навратија на јубилејните 30 години од формирањето на Армијата, историјата на единицата, ангажирањето во изминатиот период, сегашните ангажирања и активностите кои претстојат.

На оваа свеченост прогласен беше најдобар вод, од составот на баталјонот и доделени беа стимулативни мерки на персоналот кој најмногу се истакна во изминатиот период.

Одбележувањето заврши со реализиција на тактичко техничкиот збор (ТТ-збор) во неколку работни точки, на кој учесниците од основните и средните училишта како и останатите присутни гости, со разгледување имаа можност да се запознаат со дел од вооружувањето и опремата со кои е опремена единицата.

Денот на Единицата беше исто така збогатен и со неколкуминутна програма на играорците од КУД „Бисер“ од Кичево.

На денот на Единицата во соработка со Црвениот Крст и одделот за трансфузиологија, се реализираше крводарителна акција со која што персоналот доброволно даруваше крв, дарувани беа 51 единица на крв.

На денот на единицата присуствуваше началникот на штаб на Командата за операции бригаден генерал Мирче Ѓоргоски, командантот на 1.пбр полковник Сашо Лифчиски, команданти на потчинетите команди и единици на ГШ на Армијата, поранешни команданти и пензионирани старешини од составот на единицата, претставници од државната управа, јавните установи и служби, преставници на единиците на локалната самоуправа во зоната на одговорност на единицата како и правни и физички лица со кои единицата има соработка.

На официјалната покана Порта.мк беа гости, така што преку фотографија ви го пренесуваме овој традиционален настан!

Нека е честит и вековит 21-ви мај!

Не е дозволено никакво превземање на фотографии без договор со уредникот, со почит.

Прочитај повеќе...

Кичево

Урбана викенд програма во Република 96250

Објавено пред

на

Петок (27.05.2022) го резервираме за љубителите на електронката музика диригирана од локалниот DJ PUNISHER, почеток во 21:00h (Second floor).

Забавата продолжува и оваа сабота, 28.05.2022. со Laura Krliu & Diamond Balazhi, Оливер Стојкоски (Drums), Кико Јапер (Bass). Република 96250 ве поканува на одлична забава, почеток 21:30 часот.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Кичево42 минути

Вчера кај кичевското с. Подвис возило Југо излетало од коловозот, констатирани се тешки телесни повреди врз учесник

На 27.05.2022 во 07.15 часот било пријавено дека на магистралниот пат Охрид-Кичево, во близина на с.Подвис, патничко возило „југо корал“,...

Временска прогноза1 час

Викенд прогноза: Локално невреме па одново спарно и тешко

За време на овој викенд, под влијание на влажна и на нестабилна воздушна маса, времето ќе биде особено нестабилно на...

На денешен ден6 часа

28 мај – На денешен ден

1522.- Турците го зазеле утврдениот град Книн и го прогласиле за седиште на санџакот Лика. 1660.- Во Оснабрик е роден...

Хороскоп15 часа

Редовен Хороскоп за сабота (28 мај)

ОВЕН Држете се до добро познато општество и средина во која добро се сложувате, бидејќи луѓето ќе ве прифатат онакви...

Спорт23 часа

Младата репрезентација на Македонија со собир пред квалификациските меча против Ерменија и Украина

Младата репрезентација на Македонија до 21 година, денеска во хотел Парк го имаше официјалниот собир во пресрет на предвидените натпревари...

Кичево23 часа

Денес во кичевската касарна „Чеде Филиповски-Даме“ беше одбележан 21-ви мај – „Денот на единицата“

Денес во касарната „Чеде Филиповски – Даме“ во Кичево со воена свеченост припадниците од 4. пешадиски баталјон (4.пб), од 1...

Магазин1 ден

Samsung ја покажа моќта на новиот сензор од 200 MP

Пред само неколку дена споменавме дека Моторола ќе вгради нов сензор Samsung од 200 MP во својот претстоен предводник, истиот...

Магазин1 ден

Инстаграм не им функционираше на многумина, проблемите сега се решени

Ако синоќа имавте проблеми со пристапот до Инстаграм – не сте единствените. Извештаите низ Интернет (Downdetector, Reddit) укажуваат на тоа...

Македонија1 ден

Предмалку регистриран земјотрес во Македонија

Предмалку во Македонија беше регистриран земјотрес кој според ЕМСЦ бил со јачина според сервисите околу 3.6 според Рихтеровата скала. Истиот...

Хороскоп2 дена

Хороскоп за 27 мај (петок)

ОВЕН Денес ќе ви се чини особено напорен ден затоа што ќе бидете помалку продуктивни од вообичаено, нема да имате...

НАЈЧИТАНИ