Кошаркарите на Лос Анџелес клиперс му го нанесоа третиот пораз на Бостон селтикс оваа сезона, откако утрово беа поуспешни со 107:104. Победникот во „Стејплс центар“ во ЛА беше решен по дополнителни пет минути, бидејќи основните 48 минути завршија со нерешен резултат 97:97.

Лук Вилијамс со 27 поени беше најефикасен во домашниот тим, кај гостите од Бостон се истакна Џејсон Татун со 30 поени.

Резултати на другите НБА натпревари играни ноќта меѓу среда и четврток:
Филаделфија – Њујорк 109:104
Вашингтон – Сан Антонио 138:132
Атланта – Милвоки 127:135
Бруклин – Шарлот 101:91
Далас – Голден стејт 142:94
Мајами – Кливленд 124:100
Торонто – Орландо 113:97
Чикаго – Детроит 109:89
Минесота – Јута 95:103
Денвер – Хјустон 105:95.

По поразот на Бостон, Милвоки е нов лидер во Источната конференција со биланс 11-3, исто колку што имаат и селтикс.

На Запад, прв е ЛА лејкерс со 12-2, пред Денвер кој има 10-3 и Хјустон со ефект 11-4