Следете не

Без категорија

Колкава доза на Витамин Д е потребна за лекување на пациенти со Ковид-19

Објавено пред

на

Употребата на витамин Д3 во висока доза од 60 000 IU на ден може да ја подобри состојбата на пациентите кои страдаат од ковид 19, вели д-р Катарина Кукурузовиќ, општ лекар.

Протоколот за третман на ковид-19 постојано се менува од откривањето на вирусот САРС-CoV-2, кој е причина за оваа болест. Иако ковид 19 може да биде асимптоматски, кај некои пациенти се манифестира како лесна или тешка клиничка слика и може да се манифестира како многу тешка пневмонија што завршува со смрт кај некои пациенти.

Дневна доза на витамин Д.

Витамин Д3 (холекалциферол) е форма на витамин Д за која веќе долго време се знае дека е неопходна за правилен развој на коските, во препорачана дневна доза од 400 IU (меѓународни единици), или 10 µg. Ако се земе повеќе од препорачаната дневна доза, витамин Д3 може да предизвика повраќање, дијареја, малаксаност, губење на апетит, оштетување на бубрезите и ментални нарушувања.

Освен во превентивни цели, витаминот Д3 долго време се користи во третманот на некои видови на рак, бидејќи позитивно влијае на функционирањето на клетките кои се важни за имунитетот на нашето тело. Како имуномодулатор, витамин Д3 е исто така дел од терапијата на некои автоимуни болести, како што се мултиплекс склероза, ревматоиден артритис и дијабетес (дијабетес). Од почетокот на пандемијата, витамин Д3 доби друга апликација.

Витамин Д3 во висока доза во терапевтска улога на ковид19

Тимот научници откриле дека високи дози на витамин Д3 може да предизвикаат пациентите кои се позитивни на вирусот на корона да го исчистат своето тело од САРС-КоВ-2 порано од очекуваниот, спонтан тек на инфекција. Ова не е единствениот ефект докажан од студијата, но исто така беше откриено дека давањето високи дози на витамин Д3 ги намалува знаците на воспаление, како што се, на пример, покачен фибриноген во крвта.

За да се постигне овој резултат, на пациентите им биле дадени 60.000 IU холекалциферол дневно седум дена за време на студијата. Ова е дури 150 пати повеќе од дневната доза од онаа што вообичаено се смета за препорачана дневна доза!

Докажано е дека луѓето кои имаат дефицит на витамин Д3 имаат поголема веројатност да се разболат и да умрат од ковид 19 отколку луѓето кои имаат нормална количина на витамин Д3.

Заштитната улога на витамин Д3 при инфекција со корона вирус и за време на ковидот 19 не е целосно јасна, но се претпоставува само дека заштитниот ефект на витамин Д3 е резултат на неговиот веќе познат имуномодулаторски ефект кај други вирусни инфекции.

Студијата покажа дека употребата на витамин Д3 во висока доза од 60 000 IU на ден во рок од седум дена може да ја подобри состојбата на пациентите кои страдаат од поблага форма на ковид 19 и да ја намали потребата за нега во единиците за интензивна нега.

Додаток не е лек

Важно е да се напомене дека витаминот Д3 не е терапија што може да излечи ковид 19 и да го избрише вирусот и сите негови ефекти од телото. Иако студијата покажува дека 60 000 IU холекалциферол дневно за седум дена доведува до намалување на покачените нивоа на фибриноген во крвта, што е знак на воспаление, другите маркери на воспаление, како што се Д-димер, прокалцитонин, CRP (Ц-реактивен протеин), остануваат покачени.

/kurir

Без категорија

Нова луда закана од YouTube: „Ако блокирате реклами, плеерот ќе биде оневозможен“ (ФОТО)

Објавено пред

на

Новата закана на YouTube е дел од продолжувањето на неговата агресивна кампања против блокаторите на реклами и предупредува некои корисници дека плеерот престанува да работи по три блокирани видеа.

Популарната платформа повторно експериментира со кампања против блокирање реклами за да ги принуди корисниците да се префрлат на платената услуга „YouTube Premium“. Некои корисници пријавиле дека додека го користеле, добиле закана од YouTube во скокачки прозорец со предупредување дека плеерот ќе биде блокиран по три видеа ако продолжат да користат блокатори на реклами.

Исто како и во претходното тестирање за забрана за блокирање реклами, скокачкиот прозорец понуди „објаснување“ што требаше да го оправда потегот. Имено, платформата посочува дека рекламите ја прават услугата достапна за милијарди корисници ширум светот, а со платената верзија, рекламите исчезнуваат додека креаторите на содржини продолжуваат да заработуваат.

Претходните скокачки прозорци само ги предупредуваа корисниците дека екстензии на веб-прелистувачи за блокирање реклами не се дозволени на платформата и дека се против условите за користење. Меѓутоа, бидејќи не многу луѓе го пријавиле проблемот, се чинеше дека експериментот можеби нема да започне.

Прочитај повеќе...

Без категорија

Колку чини производството на iPhone 14 Pro Max?

Објавено пред

на

Сите знаеме колку iPhone 14 се продава за различни варијанти на телефони на Apple, но сигурно често сте се прашувале колкава е нивната цена на производство. Кога станува збор за моделот iPhone 14 Pro Max, Counterpoint Research ни го дава одговорот на тоа прашање. Според податоците собрани од нивна страна, вкупната цена на компонентите што го сочинуваат телефонот, во верзијата со 128 GB простор за податоци чини 464 долари.

Според Counterpoint Research, споменатата цена на чинење на делови за iPhone 14 Pro Max е за 3,4 проценти повисока од деловите инсталирани во iPhone 13 Pro Max. Разликата во цената е затоа што новата верзија користи понапредна (поскапа) главна камера со резолуција од 48 MP, како и нов дисплеј. Од друга страна, некои други компоненти поевтинија, со најголем пад, поради масовното производство, на компонентите поврзани со 5G технологијата (13 проценти). Инаку, чипот A16 Bionic е за 11 долари поскап од чипот A15 Bionic, а неговата цена сочинува околу 20 отсто од вкупната цена на сите компоненти во телефонот iPhone 14 Pro Max.

Секако, за да се добие конечната цена на производството, потребно е да се додадат трошоците за работа на склопување на телефонот, трошоците за пакување и дистрибуција до продавниците. Дополнително, во цената на чинење треба да бидат вклучени и активностите за истражување, развој, продажба и маркетинг на Apple. И покрај малку повисоката цена на компонентите, iPhone 14 Pro Max чини исто како и iPhone 13 Max (кога беше пуштен во продажба). А еден од најголемите „скокови“ на трошоците за производство се случи помеѓу производството на сериите телефони iPhone 11 и iPhone 12. Тогаш цените на компонентите пораснаа за цели 26 отсто, пред се поради инсталирањето на тогаш новите (и прескапи) 5G модеми.

Извор: 9to5mac

Прочитај повеќе...

Без категорија

Кичевскиот оператор „Cable Call“ распишува оглас за работа, аплицирај и стани дел од успешен тим!

Објавено пред

на

Кабелскиот TV оператор, телефонија и интернет „Cable Call“ кој поседува иновативно портфолио на услуги за приватни и деловни корисници поради проширување на својата работна дејност за претстојниот период има потреба од теренски работници (монтер) за кичевскиот регион.

Cable Call“ нуди одлучни услови за тимска работа, навремена плата, осигурување на работникот од моментот на започнување со работната дејност.

Сите заинтересирани може да испратат „CV“ преку електронска форма на [email protected], да контактираат на тел. бр 078/410-393 или да ја посетат канцеларијата на „Cable Call“ на адреса ул. Бул. Ослободување бр. 60 – Лок./4 Кичево.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Хороскоп9 часа

Хороскоп за вторник (16 јули)

ОВЕН Од рано наутро ќе бидете многу одлучни во намерата да направите сѐ што не сте стигнале во претходните неколку...

Автомобили20 часа

Audi оживеа луд проект од 1930-тите. Возачот е во средината (ФОТО)

Доколку се произведува во своето време, Auto Union Type 52 несомнено би бил најбрзиот автомобил на планетата. Audi сега го...

Lifestyle20 часа

Што ако ве убоди медуза? Мора брзо да реагирате

Уживањето во сонцето и пливањето може да го расипе медуза. Ако се случи да изгорите од медуза, треба да ги...

Магазин20 часа

OpenAI подготвува уште понапреден AI: Еве што може да направи

Тајниот проект го носи кодното име „Strawberry“. Новиот извештај на Ројтерс тврди дека OpenAI развива технологија која ќе донесе напредни...

Lifestyle20 часа

Ова ќе му се случи на вашето тело ако јадете многу праски

oВо екот на тропските денови, луѓето често се дехидрираат, а совршено овошје за тоа е праската. Храната богата со витамин...

Магазин20 часа

Instagram нема да се фокусира на долги содржини

Instagram планира да се држи до кратки видео содржини. Шефот на Instagram најави дека платформата нема да се фокусира на...

Магазин20 часа

Новите Pixel телефони чинат исто колку и iPhone

Google ќе го одржи својот настан на 13 август, каде што се очекува да ја претстави серијата на паметни телефони...

Магазин21 час

Snapchat ги подобрува безбедносните функции

Snapchat повторно ги зајакнува своите безбедносни функции за да им отежне на странците да контактираат со тинејџерите на апликацијата. Компанијата...

Магазин21 час

Samsung е првиот технолошки гигант кој лансираше паметен прстен

Дали паметниот прстен ќе цвета со Samsung? Samsung се надева дека ќе ги привлече љубителите на фитнесот и технологијата за...

Магазин21 час

Не правете го ова додека го полните телефонот

Иако полнењето на паметен телефон е дел од секојдневната рутина за огромното мнозинство луѓе, многумина сè уште прават грешки кои...

НАЈЧИТАНИ