Следете не

Забава

Мени од 100.000 фунти – еве што се јадеше на првиот оброк на Титаник

Менито за првиот оброк сервиран на славниот Титаник беше продадено на аукциско наддавање за 100.000 фунти, пренесува ВВС.

Станува збор за мени за ручек сервиран на офицерите првиот ден од морското тестирање на 2 април, 1912 година. Менито му припаѓало на вториот офицер Чарлс Лајтолер, најистакнат член на екипажот кој ја преживеа несреќата, а истото тој го подарил на неговата сопруга кога го напуштил Саутемптон на 10 април, 1912 година.

Менито е продадено на британски колекционер на наддавање кое се одржа во саботата во Витшир.

Клуч од кабината со карти на Титаник беше продаден на колекционер од Тексас за 78.000 фунти, додека беџ од удавен морнар се продаде за 57.000 фунти. Истиот му припаѓал на Томас Мулен и бил пронајден заедно со неговото тело.

Офицерите уживале во првото јадење на Титаник за време на првиот ден од тестирањето на море на 2 април. Јадењето им било сервирано во главната менза.

Се верува дека постои само уште еден примерок од менито кое датира од 2 април, 1912 година, кој му припаѓал на петтиот офицер Харолд Лови. Тоа мени беше продадено на аукција во 2004 година за 28.000 фунти.

Facebook

Последни објави

КичевоПред 3 часа

Кичево: #TrashTag еко-акција во населба „Иванидол“ во недела на 31.03 – 10:00ч

Во борба против загадувањето и чувањето на здрава и почиста средина, граѓаните од населба „Иванидол“ – Кичево организираат доброволна #trashtag...

ЗабаваПред 4 часа

Понекогаш и крокодилот е добар такси превозник (ВИДЕО)

Крокодилот некогаш може да изненади со своите добри намери кон останатите животинчиња, погледнете го овој превоз на вода:

КичевоПред 7 часа

Нема активни пожари, изгаснати сите пламени јазици околу Кичево

По напорните обиди во претходните две деноноќија, кичевските пожарникари ги изгаснаа сите пожари што се појавија на неколку локации во...

Социјални мрежиПред 8 часа

Фејсбук акција! Избришани лажни профили, во нив Македонија на мета и останатите земји

Компанијата „Фејсбук“ соопшти дека ќе ги избрише лажните профили од Македонија,Косово,Иран и Русија. Станува збор за профили за кои се...

ЗабаваПред 15 часа

Премиерно на YouTube: Вака изгледа веќе големиот хит „Нешто ќе те питам бабо“ на „Некст тајм“

Мартин и Стефан Филиповски вчера ја промовираа „Нешто ќе те питам бабо“, преработката на старата македонска песна. Денес слушнете ја...

СветПред 16 часа

Синот на Михаел Шумахер ќе тестира со Ферари уште во Бахреин

Синот на легендарниот пилот на Ф1, Михаел Шумахер – Мик ќе одржи прв тест во Формула 1 со тимот на...

СветПред 17 часа

Типов сакаше да краде во маркет, па си го доби квалитетно! (ВИДЕО)

Опуштено си влезе во маркетот за да краде, но одеднаш се тргна наопаку… Pa neka krade ponovo… 👊👊 😁#pljacka #lopov...

Временска прогнозаПред 20 часа

АПРИЛ 2019 ќе биде екстремно топол месец во поголем дел на Европа

Феноменот ЕЛ НИЊО полека но сигурно ја загрева Европа а тоа се гледа по долгиот период на натпросечно високите температури...

ЗабаваПред 21 час

Дневен хороскоп (26.03) Вторник

Овен Поволен ден ако сте планирале ново патување. Можете да очекувате убав ден за работа. Тежок период на полето на...

МакедонијаПред 23 часа

Во недела започнува летното сметање на времето

Во недела, на 31-ви март, ќе започне летното сметање на времето со поместување на стрелките на часовните за еден час...

Во тренд