Следете не

Кичево

Избор на најубаво велигденско јајце во Кичево (ФОТО)

Објавено пред

на

Во црковниот храм„ Свети Петар и Павле“ во Кичево денеска се оддржа традиционалниот избор на најубаво украсено велигденско јајце,најубава торта,најубава погача,најубав цртеж, а се одржа и натпревар за најјако велигденско јајце, во кој учествуваа деца до 15 годишна возраст.

Во силна конкуренција за најубаво украсено велигденско јајце беше прогласено јајцето под шифра„Мајка“ чиј автор беше Ангелина Милановска-Запатоска. Второто место го освои јајцето под шифра „Петар“, а на трето место се најде јајцето со шифра „Исус Назарет“.

-Ова ми е второ учество на натпреварот за најубаво украсено велигденско јајце и на мое задоволство комисијата одлучи, токму моето јајце да биде прогласено за најубаво. Лајт мотивот на моето јајце беше мајка, бидејќи во текот на летото и јас за првпат станав мајка и на овој начин ги пренесов сите убавини што ми се случија со новородениот син – рече победничката за најубаво украсено јајце Ангелина Милановска-Запатоска.

Во конкуренција на торти првото место го освои тортата под шифра „Велигден“. Второто место за слаткиот колач под шифра „Чесен крст“, а на трето  место се најде колачот под шифра „Велигденски јајца“.

Во категорија на погачи првото место му припадна за солениот колач под шифра „Викторија“,второто место за колачот „Исусов Венец“, а трето место за колачот под шифра „Велигден“.

Во категорија на најуспешни цртежи првото место му припадна на цртежот под шифра „Елеонора“, второто место за цртежот „Светлана“, а третото место за цртежот „Воскресение“.

Во силна конкуренција во категоријата за најјако велигденско јајце победи седмоодделенецот од ОУ„ К.Ј.Питу“  Кичево, Христијан  Крстески.

На крајот сите изработки кои беа во конкуренција  беа продадени, а средствата собрани од оваа лицитација ќе бидат наменети за изградба на црковниот храм Свети Кирил и Методиj.

-Секоја година средствата собрани од продажбата на овие изработки се уплатуваат на сметка на новиот црковен храм„ Св. Кирил и Методиј “,  кој наскоро треба да почне да се гради во нашиот град – рече Валентина Вељаноска.

Извор: Зоран Антоски /НоваМакедонија

Кичево

Во Кичево вчера најмногу казни за пречекорување на брзина..

Објавено пред

на

На 05.02.2023 во периодот од 10.00 до 16.00 часот на подрачјето на СВР Охрид реализирани се засилени акциски контроли во патниот сообраќај.

Притоа, полициските службеници затекнале вкупно 87 возачи управувале моторни возила со брзина поголема од дозволената (Охрид-17, Струга-32, Кичево-37, Дебар-01).

Против нив се поднесени соодветни платни налози.

Известуваат од МВР.

Прочитај повеќе...

Кичево

Најбараните производи сега на акција во АТВА Маркети

Објавено пред

на

Кичевскиот најснабден маркет АТВА повторно со акција на најбараните производи по екстра цени!

Акциската цена на производите ќе трае една седмица, односно до 2 февруари.

Прочитај повеќе...

Кичево

Кичево: Вчера во стан на ул. „11 Септември“ настанал пожар, повредени лица нема..

Објавено пред

на

Архива @porta.mk

На 23.01.2023 година во ОВР Кичево било пријавено дека на 22.01.2023 година во 18.30 часот во стан на улица „11 Септември“ во Кичево, сопственост на С.С. (48), настанал пожар.

Повредени лица за среќа нема, а интервенирала Територијалната противпожарна единица од Кичево.

За порта.мк известува портпаролот на СВР Охрид, г-дин Стефан Димоски.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Свет2 часа

(ВИДЕО) Легендарниот голман во солзи ја моли јавноста за помош, страшно!

Легендарниот голман на Фенербахче и Турција, Волкан Демирел, а сега тренер на Хатајспор, преку видео повик моли за помош, објаснувајќи...

Кичево4 часа

Во Кичево вчера најмногу казни за пречекорување на брзина..

На 05.02.2023 во периодот од 10.00 до 16.00 часот на подрачјето на СВР Охрид реализирани се засилени акциски контроли во...

Магазин5 часа

WhatsApp наскоро може да им дозволи на корисниците да испраќаат фотографии со целосен квалитет

Се шпекулира дека ова претстојно ажурирање има „автоматско“, „најдобар квалитет“ и „заштеда на податоци“ како опции за конфигурации за квалитетот...

Lifestyle5 часа

5 начини да се ослободите од влакната од домашни миленици! Чистењето никогаш нема да биде полесно.

Селотејп и гумени ракавици се само неколку начини да помогнете во борбата против влакната од домашни миленици. Сите сакаме домашни...

Занимливости5 часа

Само 1% од луѓето овде гледаат слон: на интернет кружи слика која вознемири многумина, обидете се да го пронајдете (ФОТО)

Can you spot the elephant ? pic.twitter.com/xqqzUrhkvH — Marwan Koukash (@drmarwanK) October 29, 2017 Го најдовте ли слонот? Откако ќе...

Магазин5 часа

Најмоќниот и најскапиот телефон на Apple досега пристигнува со еден голем новитет

Се чини дека овој телефон нема да го замени моделот iPhone Pro Max, туку ќе биде категорија над него. Веќе...

Автомобили5 часа

Golf повеќе не е број 1, но VW сè уште гори во Европа

И покрај фактот што по неколку децении неговиот модел повеќе не е европски бестселер, Volkswagen останува неприкосновен лидер на Стариот...

Магазин5 часа

Google инвестира 400 милиони долари во конкурентот ChatGPT, стартапот Anthropic

Вештачката интелигенција и четботите дефинитивно го зафатија светот во последните неколку месеци. Напредокот постигнат на ова поле го лансираше ChatGPT...

Магазин5 часа

Google се пофали: Овој сервис има 50 милијарди прегледи дневно

Услугата за кратки видео клипови, наречена YouTube Shorts, беше лансирана од Google во јули 2021 година и оттогаш забележа значителен...

Магазин5 часа

Првата генерација на iPhone во фабричко пакување понуден на аукција

Аукциската куќа LCG Auctions понуди на продажба прва генерација на iPhone, фабрички завиткан во целофан, со 8 GB простор за...

НАЈЧИТАНИ