Следете не

Временска прогноза

Опуштете се, следува сончево и потопло време во нашите краеви..

Avatar

Објавено пред

на

Вечерва до крајот на денот во западните делови ќе биде умерено до значително облачно, во вечерните часови со услови за изолирана појава на краткотраен дожд во планинските предели. Ќе дува слаб до умерен југоисточен ветер.

Во текот на ноќва што ни доаѓа времето ќе биде ведро со мала до умерена облачност и со слаб до умерен јужен ветер.

Времето утре ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб јужен ветер. Утринската температура ќе се движи од 2 до 9, а дневната највисока температура на воздухот ќе се движи во интервалот од 19 до 26 степена.

Во Кичево ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб јужен ветер. Температурите ќе се движат од 6 до 24 степени.

Во наредните денови ќе преовладува претежно стабилно и потопло време со дневни температури кои речиси насекаде ќе надминуваат дваесет степени.

Да се надеваме дека конечно ќе уживаме во сосема постабилно, по сончево и ведро време.

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Временска прогноза

Поларен бран од утре во нашиот регион, температури под нулата

Avatar

Објавено пред

на

Поларниот бран кој се спушта од Арктикот, од утре, особено попладне и навечер го зафаќа целиот Балкански Полуостров и насекаде ќе донесе зимски температури на воздухот а во делови од Босна, Хрватска, Црна Гора и западните предели на Србија ќе го донесе и првиот снег и на пониските места.

Сето ова ќе биде проследено и со силен, до олуен ветер од северен и од североисточен правец, додека на Јадранот олујна до орканска бура која може да прави и проблеми.

Наутро ширум Балканот температурите на воздухот ќе се спуштаат и под -10 степени.

Во Македонија како што веќе најавивме, услови за слабо и локално провејување на снег ќе има особено на планинските места.

Максималните дневни температури за време на викендот ќе се искачуваат во интервалот од 5 до 11 степени, додека наутро насекаде температурите на воздухот ќе се спуштаат под нулата и истите ќе бидат во интервалот од -8 до 0 степени, сепак особено во Беровскиот регион истите има услови да се спуштат и до околу -10 степени.

Да напоменеме дека температурите на воздухот кој се очекуваат ќе бидат под просекот, односно ќе биде невообичано студено за ноември месец.

Подготви Славчо Попоски

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Временска прогноза

Сепак сушата продолжува, најава и за температури до -6°C во нашиот регион

Avatar

Објавено пред

на

Според најновите анализи со кој ние располагаме и тоа со помош на најпрецизните метеоролошки модели, суштата која ја зафати нашата држава ќе продолжи и понатаму, што значи продолжува периодот на претежно стабилно и суво време.

Денес и во утре ќе имаме сончево време со мала до умерена локална облачност, додека во сабота повторно ќе има малку повеќе облаци а само на планинските места не се исклучува можноста за сосема слабо и локално провејување на снег.

Особено утре и во сабота ќе дува умерен, повремено засилен ветер од северен правец, најизразен Долж Повардарието.

Максималните дневни температури, особено за време на викендот и тоа поради влијание на постуден воздух од север ќе бележат тенденција на пад и ќе се искачуваат во интервалот од 6 до 14 степени, наутро ќе биде значително постудено со минимални температури кој ќе се спуштаав во интервалот од -6 до 1 степени.

Што се однесува до Скопје и околината, ќе продолжи периодот на стабилно и суво време без никакви врнежи, додека максималните дневни температури ќе се искачуваат до околу 12 степени, пад на истите очекуваме за време на викендот кога ќе се искачуваат до околу 8 степени, наутро ќе биде уште постудено кога минималната температура се очекува да се спушти до околу 0 степени.

Подготви: Славчо Попоски

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Временска прогноза

Денес локален дожд и провејување на слаб снег на планините, викендов ќе имаме зимски температури

Avatar

Објавено пред

на

Продор на постуден воздух од север ќе имаме уште денес кога максималните дневни температури ќе се искачуваат во интервалот од 8 до 16 степени. Претежно во јужните но и западните предели ќе има повремен локален дожд, а на високите планини ќе има услови за провејување на снег.

Ќе дува слаб до умерен ветер од северен и од североисточен правец, кој Долж Повардарието повремено ќе засилува.

Поголемо заладување на времето и северен ветер, како и услови за слабо провејување на снег, особено на планините ќе имаме за време на викендот и тоа под влијание на значително постудена воздушна маса од север.

Состојбата околу студениот бран континуирано се следи и за секоја ново – настаната состојба навремено ќе бидете информирани.

Подготви: Славчо Попоски

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

МакедонијаПред 1 час

Нови 387 случаи регистрирани од Ковид-19, починати 35, ова е денешниот биланс

Во последните 24 часа се направени 1176 тестирања, а регистрирани се 387 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 174 -Куманово...

СпортПред 3 часа

Марк Гасол во Лејкерс

Шпанскиот кошаркар Марк Гасол ќе биде новиот играч на НБА шампионот Лос Анџелес Лејкерс. Според американските медиуми, помладиот брат на...

МакедонијаПред 4 часа

Бензините се намалуваат, додека дизелот се покачува

Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) донесе одлука за нови цени на горивата, која започнува од ноќеска на полноќ и ќе...

СветПред 4 часа

Worldometers: Повеќе од 59 милиони случаи на корона

ВАШИНГТОН: Во светот, 59.080.520 случаи на инфекција се потврдени од почетокот на пандемијата, покажуваат податоците на веб-страницата на „Worldometers“. 1.395.340...

СветПред 4 часа

Нема повеќе ресторани, само храна преку телефон: Лос Анџелес жестоко се бори со коронавирусот

Мерките се воведуваат затоа што просечниот број на новоинфицирани во текот на пет дена беше над 4.000 Властите во областа...

ХороскопПред 19 часа

Дневен Хороскоп (23.11) понеделник

ОВЕН Фокусирани сте кон финансиите и заработката. Не постојат промени на долгорочен план. Ако се обидувате да се справите со...

МакедонијаПред 21 час

Официјално денес 1112 нови случаи на Ковид-19, починаа 24 лица

Во последните 24 часа се направени 2553 тестирања, а регистрирани се 1112 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 321 -Куманово...

ЗанимливостиПред 1 ден

За ладните денови направете дома балзам за усни

Гроздовата маст или балзамот за заштита на усните од ладното и ветровито време може лесно да се направи без хемиски...

МакедонијаПред 2 дена

❄️⚠️ Внимание во патниот сообраќај за предели каде има мраз, поледици, осојници!

Внимавајте периодот кој следи, во случај на мраз, подледување на асфалтот и голомразици за време на возењето во предели каде...

ХороскопПред 2 дена

Дневен Хороскоп (22.11) недела

ОВЕН Подготвени сте да работите прекувремено и да се докажете уште повеќе за еден ден да остварите напредок. Ако ви...

НАЈЧИТАНИ