Следете не

Мобилни уреди

Nokia прави смартфон со шест камери

Објавено пред

на

Најнов хит се смартфоните со две предни и две задни камери, но следниот модел на Nokia наводно ќе има вкупно шест.

Според гласините од Кина, овој телефон ќе има врвна камера за селфи од напред, а на задната страна ќе бидат распоредени пет камери, објави порталот Android Headlines.

Новиот уред можно е да на изглед да потсетува на моделот Lumia 1020, Windows телефонот што Nokia го претстави во 2013 година.

Наводно, новиот смартфон нема да има врска со новите модели Nokiа 8 и 9 што HMD Global треба да ги претстави годинава.

Исто така, овој уред нема да има премиера на саемот што ќе се одржи во Барселона кон крајот на февруари, туку дури подоцна во текот на годината, на саемот IFA во Берлин.

Мобилни уреди

Следете ги овие совети ако сакате батеријата на вашиот телефон да трае подолго

Објавено пред

на

Постојат различни начини на кои можете да го продолжите животниот век на вашата батерија, како и времето помеѓу полнењата.

За многумина, траењето на батеријата е една од најважните опции што ги земаат во предвид кога купуваат нов паметен телефон.

Со оглед на тоа што денес поминуваме повеќе часови дневно на нашите уреди, секој процент од батеријата ни е важен, а постојат различни трикови и начини на користење на телефонот, односно полнење на батеријата, со што може да се продолжи времето помеѓу два давачки.

По повод Националниот ден на батеријата, HMD Global, домот на телефоните на Nokia, објави седум совети како да го продолжите животниот век на батеријата на вашиот паметен телефон.

Одговорно полнење – додека користите полнач со висок напон, постојаното полнење на телефонот до максимум може да ја оптовари батеријата, па затоа се препорачува полнење помеѓу 80 и 90 проценти. Идеално би било, велат од Нокиа, батеријата секогаш да се одржува помеѓу 30 и 80 проценти.

Исклучете ја локацијата – исклучувањето на услугата за локација ќе заштеди батерија, а ако користите Maps и GPS, поставете ја вашата локација да се активира само кога апликацијата е во употреба.

Батериите не функционираат добро при екстремна топлина или студ – чувајте го телефонот на собна температура секогаш кога можете, бидејќи екстремно ниските температури може побрзо да ја испразнат батеријата.

Избегнувајте полнење преку ноќ – полнете ја батеријата во текот на денот кога и да можете, бидејќи ако телефонот остане приклучен на полначот преку ноќ, батеријата повторно ќе почне да се празни. Откако нивото на полнење на батеријата ќе падне под одреден праг поставен од производителот, таа ќе се наполни, што може да го забрза распаѓањето на батеријата.

Искористете ги предностите на достапните поставки на телефонот – паметните телефони доаѓаат со различни претходно дефинирани поставки, дизајнирани да штедат батерија, така што, во зависност од производителот и моделот на телефонот, со користење на опции како Battery Saver, адаптивна батерија и други, може да се намали потрошувачката на батеријата. Исто така, во некои случаи, активирањето на темниот режим може да има позитивен ефект врз траењето на батеријата.

Одржувајте го телефонот ажуриран – Освен што ажурирањата често носат нови функции и безбедносни надградби, понекогаш надградбата на софтверот на телефонот може да помогне во решавањето на проблемите со трошењето на батеријата.

Следете ја состојбата на батеријата преку апликацијата „My device“ – ова особено важи за сопствениците на паметни телефони на Нокиа, за кои е достапна апликација која ви овозможува да го следите здравјето на телефонот и дијагностика кои, меѓу другото, ги вклучуваат состојба на батеријата.

Прочитај повеќе...

Мобилни уреди

(ВИДЕО) Сигурно ќе ве интересира колку е издржлив најновиот Samsung Galaxy S23

Објавено пред

на

На почетокот на месецот Samsung ја претстави серијата Galaxy S23. Телефоните од оваа серија веќе се тестирани од некои рецензенти, а меѓу поинтересните тестови се оние поврзани со издржливоста на уредот.

Galaxy S23 Ultra помина два теста на издржливост, па да видиме како помина. PBKreviews и Zak од каналот JerryRigEverything ја тестираа издржливоста на овој телефон.

PBKrewiws открива дека телефонот излегол „неповреден“ од водата по три минути, благодарение на сертификатот IP68.

Екранот на телефонот одлично преживува гребнатини од паричка, додека гребењето на телефонот со остар предмет покажува гребнатини на ниво 8 и подлабоки гребнатини на ниво 9 на скалата Мос.

Модулот на камерата покажува идентични резултати. Тестот за паѓање открива дека екранот пука откако ќе биде фрлен од висината на половината директно на бетон. И задниот дел пука по истиот пад, но и покрај физичкото оштетување, екранот и другите компоненти на телефонот остануваат целосно функционални.

Кога станува збор за расклопување на телефонот, можеме да забележиме дека Samsung ја направи заменувањето на батеријата прилично лесно во споредба со неговиот претходник. Сите кабли и конектори се уредно означени, што дополнително го олеснува процесот на сервисирање.

PBKreviews оценет со 9/10 за поправка на телефонот Galaxy S23 Ultra.

Од друга страна, добро познатиот Зак малку порано забележува гребнатини на телефонот Galaxy S23 Ultra, на ниво 6 и ниво 7 од скалата Мос. Кога станува збор за тестот за свиткување, телефонот се покажа како исклучително флексибилен и не се витка.

А неговото видео открива и дека батеријата на телефонот прилично лесно се заменува, односно многу полесно отколку во телефонот Galaxy S22 Ultra.

Извор: b92.net

Прочитај повеќе...

Мобилни уреди

Новото чудовиште од Samsung, серијата Galaxy S23 ќе го добие првиот модел на издржливо стакло „Gorilla Glass Victus“

Објавено пред

на

Samsung беше првиот што ги претстави телефоните со Gorilla Glass Victus, а серијата Galaxy S22 на компанијата беше првата што го имплементира подобреното стакло Victus+. Сега историјата се повторува.

Претстојната серија Galaxy S23 на Samsung ќе биде првата што ќе користи стакло Gorilla Glass Victus 2.

Друга верзија на споменатото стакло е дизајнирана да „преживее“ падови, вклучувајќи многу груби површини како бетон од висина од еден метар. Исто така, уредите заштитени со ова стакло треба да преживеат пад на асфалтот од висина до два метри.

Стаклото Gorilla Glass Victus 2 во просек содржи 22 отсто рециклиран материјал, поради што ја доби ознаката „Валидација на еколошките барања“.

Во соопштението за медиумите се дадени нејасни детали, а ниту S23 не е конкретно споменат. Но, со оглед на датумот на претставување на серијата Galaxy S23, односно 1 февруари, нема сомнеж дека ова стакло ќе дебитира на новите уреди на Samsung.

Стаклото Victus 2 ќе ги заштити предната и задната страна на телефонот, исто како стаклото Victus+ и серијата S22.

„Посветени сме на интегрирање на одржливоста во текот на целиот животен циклус на производите, работејќи со партнери со истомисленици како Corning за да ги подобриме перформансите додека го намалуваме влијанието врз животната средина. Нашите Galaxy телефони од следната генерација ќе бидат првите што ќе користат Corning Gorilla Glass Victus 2 и ќе понудат подобра издржливост и подобрена одржливост“, за медиумите истакна Стефани Чои, извршен потпретседател и главен маркетинг директор во Samsung.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Кичево4 часа

(ФОТО) Дечињата од кичевското ООУ Др „Владимир Полежиноски“ со цветни бомби ја најавија пролетта

Во денешната акција дел од учениците од ООУ Др „Владимир Полежиноски“ од Кичево фрлаа цветни бомби низ градот и ги...

Скопје6 часа

(ВИДЕО+ФОТО) Спречено организирано бегство од затворот Идризово, откриен тунел

Министерството за внатрешни работи, Биро за јавна безбедност, Оддел за сузбивање на организиран и сериозен криминал во координација со Агенцијата...

Кичево7 часа

Тешка сообраќајка предмалку била случена на излез од град Кичево према Македонски Брод

Предмалку се случила тешка сообраќајна несреќа на излез од град Кичево према Македонски Брод на клучката кај с.Србјани. Од извори...

Спорт11 часа

Од денес на нови дресови гордо ќе свети македонското сонце на градите од фудбалерите на Македонија!

Фудбалската федерација на Македонија и техничкиот партнер ЈАКО го претставуваат новиот дрес на македонската фудбалска репрезентација. Препознатливото сонце истакнато на...

Lifestyle11 часа

Доаѓа пеколот, подгответе се: Научниците објавија водич за преживување на климатска катастрофа

Владите претходно се согласија да работат заедно за да се избегне пораст на глобалните температури од 1,5 Целзиусови степени. Но,...

Магазин11 часа

Apple подготвува уред со флексибилен екран – ќе има иновативна технологија

Веќе слушнавме информации дека Apple планира да влезе во пазарната трка во областа на уреди со флексибилен екран, а новиот...

Видео11 часа

Магичен трик од кој ќе ве боли глава! (ВИДЕО)

Магичен трик од кој ќе ве боли глава! Можете ли да откриете како девојката завршила на столот? Видеото собра повеќе...

Автомобили11 часа

Во зимски услови, опсегот на електрични автомобили опаѓа и до една третина

Растојанието што електричните автомобили можат да го поминат во зима со полна батерија е за една третина помалку од рекламираното,...

Магазин12 часа

Еве што Xbox Series X може да направи, а PlayStation 5 не може

Долго време се води дебата за тоа дали Xbox Series X е подобра конзола од Sony PlayStation 5. Колку и...

Магазин12 часа

Повеќе од 150 милиони корисници би можеле да останат без TikTok

Кинеската социјална мрежа TikTok објави дека има 150 милиони месечни активни корисници во САД, што е за 50 отсто повеќе...

НАЈЧИТАНИ