Следете не

Технологија

Првиот ROLLS-ROSES SUV: Еве како се очекува автомобилот да се вика за 3 години! (ФОТО)

Објавено пред

на

Во Ролс-Ројс не се склони кон трендови, но шансата да заработи огромни пари не може да исчезне. Да, и Ролс-Ројс беше клекнат и одлучи да му понуди на светот луксузен SUV модел. Најавата со која е срушен уште еден табу е уната уште пред три години, а потоа веднаш почна да шпекулира за името на моделот што многу го нарекуваа покачен “фантом”.

Најчесто спомнато име беше “Cullinan”, а денес Ролс-Ројс потврди како новиот модел навистина ќе се нарекува. Официјалната изјава е тешко да се цитира, но доволно е да се каже дека изборот на името на најголемиот досега откриен дијамант е логичен.

Во Ролс-Ројс мислат дека нивната “кулинарска” нема конкуренција, и тие нема да ја имаат. Едноставно, тоа е возило без слаба точка, тестирано во најригорозните услови во последниве години, од Поларното коло, преку шкотското плато до африканската пустина. Таа е изградена со години и покрај новововедените барања, во никој случај не се откажа од сè што RR значи во автомобилскиот свет.

Магазин

Илон Маск повторно се предомисли, сепак сака да го купи Twitter

Објавено пред

на

Фото: Unsplash

Според извештајот на Блумберг, Илон Маск е повторно на преговарачка маса и сака да го купи Twitter по цена од 54,2 долари по акција. На овој начин би се избегнало судењето, а со тоа и непријатностите кои можат да имаат многу поголеми импликации во судницата.

Маск испрати писмо до директорите на Twitter во понеделникот, според поднесокот до Комисијата за хартии од вредност. Акциите на Twitter се зголемија за 22% до 52 долари на затворањето во Њујорк вчера. Претставниците на Twitter соопштија дека добиле писмо со намери да го почитуваат претходниот договор, без многу информации за тоа како ќе одговорат на него.

Ако Twitter се согласи

Ако Twitter се согласи, продолжувањето на планот на Маск сугерира дека мрежата ќе падне во рацете на ексцентричен милијардер кој со месеци јавно ја критикуваше сегашната администрација, доведувајќи ја во прашање нејзината вредност и често се предомислува. Тоа значи и дека неговите спорни тврдења – дека Twitter лажел за тоа колкав процент од неговите корисници се ботови, на пример – веројатно нема да бидат тестирани на суд.

Маск со месеци се обидува да го раскине договорот за преземање на мрежата Twitter, потпишан во април. Милијардерот почна да покажува знаци на каење веднаш по објавувањето на договорот, тврдејќи дека Twitter го довел во заблуда за големината на неговата корисничка база и распространетоста на автоматизираните сметки (ботови).

Во јули, Маск формално се повлече од договорот, по што Twitter го тужеше пред судот во Делавер за да го принуди да продолжи со купувањето. Судењето требаше да започне на 17 октомври, а судијата во Делавер во вторникот побара од двете страни да се вратат кај неа со предлог како да се продолжи. Опциите вклучуваат барање од Twitter да го отфрли случајот или тој да продолжи да ја задржува јурисдикцијата во очекување на спогодбата.

Во писмото, адвокатите на Маск напишаа дека тој и неговите поддржувачи „имаат намера да продолжат со затворање на трансакцијата предвидена со договорот за спојување од 25 април 2022 година, според условите и условите наведени во него“.

Маск подоцна твитна дека „Стекнувањето на Twitter го забрзува создавањето на X, апликацијата за секого“. Маск рече дека сака Twitter да биде повеќе како TikTok и WeChat, со многу поангажирани корисници.

Сепак, судењето не помина според планот

Пред планираното судење во Делавер, адвокатите на двете страни испукаа низа судски покани една кон друга во обид да дознаат какви сведоци и докази имаат спротивставените страни. Страната на Маск мораше да покаже дека Twitter ги прекршил условите од договорот. Twitter соопшти дека Маск го искористил проблемот со ботот како изговор за да се повлече од договорот што повеќе не го сметаше за економски исплатлив.

Адвокатскиот тим на Маск се чини дека добил чувство дека случајот не оди добро, бидејќи судијката Кетлин Ст. J. McCormick постојано стоеше до компанијата Twitter во првичните пресуди пред вистинската постапка. Дури и со доцното појавување на свиркачи на Twitter кои тврдеа дека директорите не биле искрени за безбедноста и ботовите, постоеше загриженост дека страната на Маск нема да може да докаже материјална штета, законски стандард потребен за излез од договорот.

Во интерен меморандум до персоналот на Twitter во вторникот, генералниот советник Шон Еџет им се заблагодари на вработените за нивното трпение додека компанијата работи преку правни проблеми. „Ќе продолжам да ве известувам за значајни вести“, напиша тој. Тргувањето со акциите на Twitter беше прекинато по објавувањето на веста и не продолжи се додека компанијата не го потврди приемот на писмото на Маск.

Акционерите на Twitter на 13 септември гласаа за прифаќање на понудата за откуп откако Маск ја поднесе. Компанијата тогаш објави дека 98,6 отсто од гласовите биле за договорот. Маск, најголемиот акционер на Twitter, воопшто не гласал, тврдат две лица запознаени со неговата одлука. Маск поседуваше речиси 10% од Twitter- повеќе од 73 милиони акции – кога се согласи да ја купи компанијата.

Прочитај повеќе...

Магазин

Дали гледањето 4K содржина ќе стане премиум услуга? Има гласини дека YouTube подготвува големи промени

Објавено пред

на

Доколку гласините се вистинити, наскоро ќе ни треба претплата на YouTube Premium за да гледаме 4K содржина на оваа платформа.

Врз основа на сликите од екранот објавени од корисниците на YouTube на различни форуми како Reddit и Twitter, се чини дека YouTube Premium ќе стане единствениот начин за гледање видеа во 4K и овој потег сигурно нема да им се допадне на многу луѓе.

Стандардниот YouTube Premium во Македонија чини 10,50 евра, а со претплатата добивате видео искуство без реклами, репродукција во позадина, можност за преземање видеа за офлајн гледање и многу повеќе.

Ако се случи „гледањето 4K видеа“ да стане Premium услуга, тоа ќе значи и дека е одземена функцијата која отсекогаш била достапна за сите.

Дали би се согласиле да платите за оваа опција?

Прочитај повеќе...

Магазин

Прототипот на Google Keyboard е долг преку 1,5 m со копчињата распоредени во еден ред

Објавено пред

на

Google Japan има традиција да прави комични решенија кога станува збор за прототипови на тастатура кои на некој чуден начин се спротивставуваат на вообичаените решенија и секако се обидуваат да најдат покреативен начин за внесување податоци во компјутерот преку процесот на интеракција со крајниот корисник.

Никој не ве спречува да ја пробате

Elem, како што е прикажано во видеото на YouTube објавено од Google Japan, е прототип на екстремно долга тастатура. Google нема да го произведува или продава овој модел на тастатура, се разбира, но затоа има датотеки за целиот проект достапни за секој што може да ги преземе на GitHub, вклучувајќи софтвер за двигатели, дијаграм на кола и дизајни за да можете да го изградите ова уред сам. Јасно е посочено дека се работи за производ без официјална поддршка од Google. Во јапонскиот огранок на најголемата интернет компанија тврдат дека верзијата на тастатурата Gboard Stick може целосно да се направи со помош на 3D печатач.

Дизајнот на тастатурата е во најмала рака невообичаен, со оглед на нејзината должина од 1600 mm. Патем, оригиналниот прототип беше уште подолг бидејќи имаше цели 2,4 метри. Тастатурата користи вкупно 17 печатени плочки, од кои 16 за монтирање на копчињата и дополнителна во форма на контролен панел.

Повеќенаменска тастатура

Google Japan тврди дека ова решение за тастатура е идеално за преполни работни маси. Видео клипот прикажува тастатура со азбучен распоред на знаци, додека корисникот почнува да пишува со меморирање на растојанието помеѓу поединечните копчиња од левиот раб на тастатурата. Очигледно е полесно да го пронајдете копчето „P“ ако се сеќавате дека е 17-то по ред. Патем, првиот клуч во низата е клучот за пребарување, а не буквата „А“, како што може да очекувате. Креаторите на оваа чудна тастатура тврдат дека е неспоредливо полесно да се работи со неа отколку постојано да се бара посакуваното копче горе, долу, лево и десно на традиционален распоред на тастатура со знаци распоредени во повеќе редови.

Како што објави Ars Technica, оваа тастатура со еден ред може да се користи и за мерење на висината на вашето дете или ако треба да извадите предмет што паднал во тесен простор зад каучот, да го користите како стап за одење во случај да имате тешкотии при одење. Едно од пооригиналните сценарија за користење е како „модул за отстранување грешки“, при пишување програмски код.

Презентацијата на концептот на необични тастатури од страна на подружницата Google Japan трае со години како начин на промовирање на апликацијата за тастатура Gboard Google.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Култура17 минути

Денес се одбележуваат 79 години од најкрвавата битка кај с.Кленоец кичевско, додека на денешен ден загинал и Јосиф Јосифовски-Свештарот

Денес се одбележува 79 годишнината од една од најкрвавите битки во Втората светска војна што се одиграла во Македонија, наречена...

Кичево4 часа

DJ GOCE SAF @ Република 96250

Хип Хоп Сабота во Република 96250! Ви го претставуваме човекот кој е задолжен за најдобрите Хип Хоп забави на овие...

На денешен ден7 часа

6 октомври – На денешен ден

1014.- Почина императорот Самуило, кој во 976 година кренал востание против Рим (Византија) и ја основал Македонската империја. Неговата империја...

Хороскоп14 часа

Хороскоп за четврток [6 октомври]

ОВЕН Не се откажувајте или согласувајте се на површни решенија. Продолжете да барате сè додека не најдете одговори или методи...

Македонија16 часа

Серија поскапувања на Дизелот, вечерва со нова покачена цена за литар, додека бензините остануваат непроменети

Малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) од полноќ се зголемува за 2,00 денари, а на Екстра лесното масло за домаќинство...

Македонија17 часа

ОВР Кичево поднесе кривична пријава против скопјанец, се сомничи дека употребил лажни пари при купување земјоделски производ

ОВР Кичево поднесе кривична пријава против О.И.(39) од Скопје, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „фалсификување пари“....

Спорт18 часа

Женската млада селекција на Македонија до 19 години славеше против Грузија, следен предизвик е за два дена против Белорусија!

Женската млада селекција на Македонија до 19 години славеше минимална победа со 1:0 над репрезентацијата на Грузија во рамките на...

Кичево18 часа

РЦУК Кичево утре организира крводарителна акција, повик до сите хумани луѓе да даруваме крв и да спасиме живот, утре можеби нам ќе ни треба!

РЦУК Кичево организира крводарителна акција, закажана за утре четврток 06.10.2022, од 09:00 до 13:00 часот во просториите на Институт за...

Lifestyle1 ден

Положба за спиење која придонесува за подобро здравје

Сигурни сме дека често не размислувате за позата во која спиете, бидејќи после напорниот ден единствено е важно да легнете...

Дом и уредување1 ден

Температурите паѓаат, а прозорците во вашата куќа се замаглуваат? Со овие неколку совети ќе го спречите тоа

Многу е важно да се намали количината на влага во воздухот, а тоа може да се постигне на неколку начини...

НАЈЧИТАНИ