Следете не

Технологија

Новиот паметен телефон доаѓа од Nokia – тој носи нешто спектакуларно

Објавено пред

на

Додека ние се повеќе гледаме две камери од предната и две камери на задната страна, следниот врвен модел од Nokia треба да има вкупно шест камери.

Според најновите гласини од Кина, таков уред треба да има стандарден самоокупирач на врвот, а на задната страна треба да добие систем од пет леќи, известува Android Headlines.

Уредот може да наликува на Lumia 1020, телефон со Windows што го претстави Нокиа во 2013 година.

Се вели дека ова е паметен телефон кој нема никаква врска со новите Nokia 8 и 9, што ХМД Глобал треба да ги претстави оваа година.

Исто така, овој уред нема да има премиера на саемот во Барселона на крајот од фабриката, но подоцна оваа година – можно на саемот ИФА во Берлин. Кога станува збор за други детали, се споменува дека овој уред треба да биде управуван од оперативниот систем на Android. Snapdragon 845, и треба да се напојува со супер брз процесор кој ќе биде претставен со овој уред.

Магазин

Samsung патентирал препознавање лице со две камери под екранот

Објавено пред

на

Иако новиот патент датира од март 2021 година, Samsung веќе има големо искуство со вакви камери, а серијата Fold веќе ја има втората генерација на селфи камери сместени под екранот.

Идејата зад новиот патентиран систем е прилично едноставна: камерите земаат неколку слики од два различни агли за да создадат 3D модел на лицето и да го користат за процесот на автентикација. Дали Samsung инсистира на две камери за своите телефони на преклоп, сè уште не се знае, но како што изгледа сега постои шанса втората камера да се наоѓа на местото на сензорот за отпечатоци, што е интересно решение, особено пристапот на Samsung за решавање на проблем на втората камера, пишува Galaxyclub.nl.

Самиот патент не навлегува премногу во детали, па можеме само да претпоставуваме дали оваа компанија планира да ги комбинира камерата и модулот за откривање или некоја сосема нова технологија, бидејќи на сликите изгледа дека горната камера изгледа како онаа од моделите Fold3 и Fold4, додека долниот, лентата на сликата има различни својства.

Патентот го споменува и мерењето на зеницата како дополнителен систем за заштита и веруваме дека ова е еден од слоевите што го оневозможува измамувањето на камерата со испечатена слика или маска.

Новиот концепт се уште е концепт, но е патентиран, па не е исклучено Samsung активно да работи на него, но ќе дознаеме веројатно во блиска иднина.

Прочитај повеќе...

Магазин

Сега можете да поништите праќање порака и на iPhone

Објавено пред

на

iMessage за iPhone доби можност за враќање на испраќањето, како и за уредување пораки – еве како можете и вие да ги користите.

Без разлика дали сте испратиле порака на погрешна личност или сте станале жртва на автоматска корекција, сигурни сме дека сте сакале барем еднаш да избришете или уредите порака во iMessage. Со доаѓањето на iOS 16, можете да го направите тоа, но мора да се грижите за неколку ситници.

Ако сакате да го откажете испраќањето, мора да внимавате да имате само две минути да го сторите тоа по испраќањето. За да избришете порака, само притиснете долго на неа, изберете „Undo Send“ и готово. Ќе видите анимација каде пораката експлодира во куп пиксели, пишува Wired.

Додека другата личност повеќе нема да го гледа текстот, двете страни ќе знаат дека сте ја избришале пораката. Оние кои испратиле порака ќе видат „You unsent a message“. Оние кои ја примиле пораката во меѓувреме ќе видат предупредување што вели „(вашето име во контактите) unsent a message“.

Конечно, имајте предвид дека оваа опција работи само ако двете страни го имаат најновиот оперативен систем. Ако телефонот на примачот има iOS 15 или порано, тоа значи дека бришењето пораки нема да работи. Ако е така, системот ќе ве предупреди дека пораката не е избришана поради разликата во верзиите на системот.

Како да уредите порака?

Ако сакате да уредите порака во iMessage, долго притиснете на неа и изберете „Edit“. После тоа, ќе видите мало поле каде што можете да ја преработите целата порака или да поправите печатна грешка.

Откако ќе завршите, кликнете на сината ознака за проверка на десната страна и изменетата порака ќе се појави во разговорот. Секогаш кога ќе направите нешто такво, ќе видите етикета „Изменето“ или „Edited“, а ако допрете на неа со прстот, ќе ги видите сите ревизии на пораката – по хронолошки редослед.

Како и со unsend, оваа функција работи само ако и двајцата корисници се на iOS 16. Ако некој е на iOS 15, на пример, ќе добие порака „Променето во (содржина на нова порака)“. За крај, внимавајте и уредувањето на пораките да има свој „рок на истекување“, кој во овој случај е 15 минути.

Прочитај повеќе...

Магазин

Британската полиција го уапси наводниот хакер на „GTA VI“: Има само 17 години

Објавено пред

на

Според извештаите, тоа е поврзано и со сајбер нападот врз Uber

Полицијата во Велика Британија уапсила 17-годишен хакер. Според последните информации, тој ја хакнал Rockstar Games и јавно сподели видео клипови од играта GTA 6. Тој, исто така, наводно е поврзан со хакерскиот напад на Uber.

Според новинарот Метју Кис, апсењето е резултат на истрагата во која се вклучени лондонската полиција, Националната единица за сајбер криминал и ФБИ. Кис истакна дека полицијата наскоро ќе открие повеќе детали за апсењето.

Протекоа над 90 различни видео клипови на GTA 6. Протекувањето на GTA 6 е сигурно едно од најголемите во историјата на видео игрите. Хакер сподели еден куп видеа од пробната верзија на играта, која е еден од најочекуваните наслови.

Rockstar има тенденција да го држи својот развојен процес цврсто под обвивка. Компанијата изјави дека истекувањето е легитимно. Компанијата изјави дека инцидентот нема да влијае на понатамошниот развој на играта и дека играчите ќе бидат „соодветно воведени“ за следното издание на играта кога ќе биде вистинското време.

Исто така, Uber имаше проблем со сајбер безбедноста овој месец. Компанијата оваа недела соопшти дека хакерот не пристапил до корисничките сметки. Сепак, компанијата се уште се обидува да го утврди влијанието на упадот. Uber, исто така, забележа извештаи кои сугерираат дека истата личност или група сега е поврзана со хакирањето на Rockstar.

17-годишникот е уапсен во Оксфордшир, каде што наводно живее еден од водачите на групата Лапсус$. Во март, истражувачите и хакерите идентификуваа 16-годишник од Оксфорд кој бил поврзан со хакерска група.
Во истиот месец, британската полиција уапси седум тинејџери за наводни врски со Лапсус$. Сепак, не е потврдено дали меѓу нив бил и тинејџерот од Оксфорд. Групата Lapsus$ претходно позната целеше компании како Microsoft, Okta и T-Mobile.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Култура2 часа

Крстовден единствениот празник што започнал да се прославува истовремено со случувањата на самиот настан

Крстовден, или Воздвижението на Чесниот Крст, како празник се јавува со самото пронаоѓање на Светиот и Животворен Христов Крст, којшто...

Свет7 часа

Полицијата во Сан Франциско може да гледа приватни камери за надзор во реално време

Полицијата во Сан Франциско доби засилување во нивните овластувања за надзор оваа недела, откако градскиот одбор на надзорници гласаше да...

Свет7 часа

ФОТО Еруптираше подводен вулкан, НАСА фотографираше нов остров во Тихиот Океан

Само единаесет часа откако вулканот почна да еруптира, нов остров се појави над површината на водата, според НАСА, која сними...

Lifestyle7 часа

Научниците открија колку мравки живеат на Земјата

Се предвидува дека човечката популација во светот ќе надмине 8 милијарди во наредните месеци. Во споредба со мравките, тоа е...

Магазин7 часа

Samsung патентирал препознавање лице со две камери под екранот

Иако новиот патент датира од март 2021 година, Samsung веќе има големо искуство со вакви камери, а серијата Fold веќе...

Магазин7 часа

Сега можете да поништите праќање порака и на iPhone

iMessage за iPhone доби можност за враќање на испраќањето, како и за уредување пораки – еве како можете и вие...

Магазин7 часа

Британската полиција го уапси наводниот хакер на „GTA VI“: Има само 17 години

Според извештаите, тоа е поврзано и со сајбер нападот врз Uber Полицијата во Велика Британија уапсила 17-годишен хакер. Според последните...

Магазин7 часа

Што се случува кога блокирате некого на WhatsApp?

WhatsApp е популарна алтернатива на мејнстрим апликациите за пораки како iMessage и Facebook Messenger, а многумина ја користат услугата како...

Хороскоп19 часа

Хороскоп за понеделник (26 септември)

ОВЕН Денес бидете внимателни да не се најдете себеси во некои контраверзни ситуации. Доколку проблемите ви изгледаат како да ќе...

Спорт21 час

Ѓоковиќ играше повреден, за медиумите изјави дека се надева на поголема подготвеност во Торино

Најдобриот српски тенисер Новак Ѓоковиќ призна дека веќе неколку дена има проблеми со повреда на зглобот на десната рака, пренесуваат...

НАЈЧИТАНИ