Следете не

Свет

Дали оваа личност е директниот предизвикувач на пожарот во Нотр Дам?

Avatar

Објавено пред

на

Денеска Жулијен Ле Бра , сопственик на мала занаетчиска компанија Le Bras Freres е првиот осомничен за избувнувањето на големиот пожар. На случајот работат 50 истражители , а до сега утврдиле дека пшожарот настанал во во покровна празнина на врвот на кулата , што се урна во пожарот.

Таму реставраторите користеле електричен алат . Ги оставиле алатите меѓу 17 и 17.30 часот , а пожарот избувна околу еден час подоцна.

,,Повеќе од кој било сакаме да се расветли оваа драма. “ ; им изјави Ле Бра на новинарите.

На реконструкцијата работеленеговите 12 луѓе , а ниеден од нив не бил таму кога асе запали катедралата.

Компанијата е основана од дедото на Жулијен во 1954 година , со седиште на истокот на Франција , а во неа работат околу 200 луѓе.

Освен оваа компанија , на реставрацијата работи и компанијата  Europe Scaffolding.

Facebook

Последни објави

Временска прогнозаПред 8 часа

Денес ќе имаме сончево време, додека викендот ни доаѓа кратко освежување

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Од претпладне ќе дува умерен северен ветер кој на...

ЗабаваПред 9 часа

Хороскоп за денес (24 Јули) Среда

ОВЕН Задоволни сте од околностите кои ги имате и не сте подготвени за било какви промени. Потрудете се да ја...

СветПред 17 часа

(ВИДЕО +18) Украде мотор, потоа се закани со пиштол, па беше застрелан од полицијата пред камери!

Како што објавуваат бразилските медиуми, полицаецот се враќал дома после завршена смена и случајно се нашол на местото на настанот....

НастаниПред 22 часа

Вработените во АРМ од Кичево денес ќе даруваат крв

Од Институтот за трансфузиона медицина известуваат дека за денес планирани се крводарителни акции со вработените во АРМ во касарната во...

Временска прогнозаПред 1 ден

Сончево и денес со засилен ветер

Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со умерен до засилен северен ветер, особено вдолж Повардарието....

ЗабаваПред 1 ден

(23 Јули – Вторник) Дневен Хороскоп

ОВЕН Ги преиспитувате своите амбиции и доаѓате до заклучок дека постојат некои рабаоти кои треба да ги промените во своите...

СветПред 1 ден

(ФОТО) Ѓоковиќ ужива во Хрватска со сопругата, правејќи си фотки од дрон

Првакот на Вимблдон, најпознатиот светски тенисер Новак Ѓоковиќ со својата сопруга допатува на закажаниот одмор во Хрватска, па од птичја...

ЗанимливостиПред 2 дена

(ВИДЕО) Куче херој: Помисли дека неговиот сопственик се дави!

Кучињата често покажуваат колку не сакаат. Некои сакаат да спијат со сопствениците, а некои да делат сочни бакнежи. Нивните гестови...

МакедонијаПред 2 дена

Ноќеска бензинот и дизелот со пониски цени

Со одлука на Регулаторната комисија за енергетика од ноќеска на полноќ бензините поевтинуваат за еден денар, додека за половина денар...

ХуморПред 2 дена

(ВИДЕО) Си направи да му е интересно, си сурфаше на врата по вода

Чудесен е светот и идеите во него… Баткава сурфаше по вода со влезна врата…

НАЈЧИТАНИ