Следете не

Занимливости

Овие намирници и комбинации се лоши по вашето здравје

Avatar

Објавено пред

на

Комбинацијата на одредени намирници може да ја намали нивната хранлива вредност и да влијае лошо на нашето здравје. Погледнете кои намирници треба да ги избегнувате.

Ако одредени намирници ги јадете заедно, негативно ќе делуваат една на друга и ќе ја намалат својата хранлива вредност.

Последиците од ваквите комбинации се надуеност, колитис, лошо варење, иритирани црева, мигрена, артритис, кандида или хроничен замор, особено по оброците.

Месо и сирење. Калциумот од млечните производи го отежнува апсорбирањето на железото од месото. Инаку, со оваа комбинација се внесуваат премногу белковини од животинско потекло, а тоа ги заморува бубрезите.

Млеко и кафе. Популарното кафе со млеко за некои е претешко бидејќи овие две намирници заедно создаваат супстанци за чие варење се потребни три часа.

Месо и компир. Оваа комбинација предизвикува надуеност, подригнување и гасови. Празнењето на желудникот е забавено што предизвикува запек, но и забрзано исфрлување на несварената храна. Чувството на исцрпеност и замор е пратечка појава.

Забава

Германскиот овчар е совршено куче: Еве 10 солидни докази за тоа!

Avatar

Објавено пред

на

Кучето е верен и лојален пријател, а германскиот овчар е вистински доказ за тоа. Сите љубители на кучиња ќе ви кажат сè најдобро за оваа раса на кучиња и со причина. Германските овчари со децении важеа за најпослушните и најпаметните кучиња, па затоа решивме да ви претставиме 10 причини зошто германскиот овчар е совршен.

1. Лојалност

Нема многу раси што можат да одговараат на германскиот овчар кога станува збор за лојалноста. Ова се кучиња кои се буквално подготвени да го дадат својот живот за својот сопственик. Ако ова куче живее во големо семејство, тој ќе се однесува верно кон секој член на семејството и ќе ги штити и сака до крајот на животот.

2. Заштита

Освен што се паметни и сакаат да си играат, овие кучиња се првенствено добри чувари на кучиња. Иако припаѓаат на агресивна раса, тие ретко напаѓаат и загрозуваат друго лице. Тие се одлични дворни кучиња кои ќе ве заштитат од несакани гости. Се разбира, обуката е клучна.

3. Љубов

Овие кучиња се познати по својата љубов што им ја даваат на нивните сопственици. Тие ќе ви покажат дека ве сакаат и постојано ќе го бараат вашето внимание. Тие навистина се како огромни кадифен играчки.

4. Обука

Истражувањата покажаа дека германските овчари се едни од најлесните раси за обука. Ова значи дека можете да ги научите на различни работи без многу напор, за кратко време.

5. Забава

Она што е сигурно е дека ќе се забавувате многу со Германскиот овчар. Овие се весели и интересни кучиња кои понекогаш можат да бидат многу несмасни и смешни. Тие секогаш ќе бидат расположени за игра.

6. Вода

Ова се кучиња што сакаат вода. Тие сакаат да пливаат, пливаат, па дури и нуркаат. Тие се одличен партнер за лето, затоа слободно однесете ги на езеро, река или море.

7. Прошетка

Ова е куче кое е полно со енергија и бара од вас редовно и долго да го шетате. Значи, ако сте активен тип кој сака да тренира или трча, германскиот овчар е за вас. Можете да одите на трчање со него или дури да возите велосипед. Не грижи се, тој ќе те следи.

8. Гордост

Ниту едно куче нема да може да направи да се чувствувате моќно и гордо како германски овчар. Сите ќе ве погледнат и ќе му се восхитуваат на вашиот пријател, и ако му научите неколку интересни трикови, тогаш на крајот ќе бидете главното момче.

9. Здравје

При купување куче, од голема важност е и склоноста кон болести. Германскиот овчар е куче кое ретко е болно и најверојатно нема да има многу здравствени проблеми во текот на животот. Ако му ја пружите целата потребна грижа на време, ова куче ќе биде здраво како куче.

10. Паметен

Ако сакате паметно куче кое буквално ќе го разбере секој ваш збор, тогаш Германскиот овчар е куче за вас. По граничните коли и пудлички, ова е најпаметното куче на светот. Тој е во состојба да запомни неверојатен број зборови и да тренира да извршува разни функции. Затоа ова е најпопуларното полициско куче.

 

Прочитај повеќе...

Забава

Можете ли да ги препознаете ликовите од филмовите по силуетата?

Avatar

Објавено пред

на

Погледнете ги картите што содржат силуети на ликови од популарните филмови и обидете се да откриете кои се тие.

Вие сте голем љубител на филмови и нема класика што не сте ја гледале? Тестирајте го своето знаење со оваа тешка загатка. Погледнете ги картите што содржат силуети на карактери од популарни филмови и обидете се да откриете кои се тие. Само мал број луѓе успеаја да ги откријат сите ликови – четири проценти од нив, пренесува The Sun.

Ако многу се мачите, погледнете ги илустрациите со одговорите што ги создадоа од ЛеоВегас на втората страница.

Прочитај повеќе...

Занимливости

Вашите домашни животни не треба да се хранат со секаква храна, еве што не треба..

Avatar

Објавено пред

на

Бидејќи за нас е подеднакво важно кучето да биде здраво, како и во топ форма, ова е храната која треба да знаеме дека е штетна за нашите куќни животни

Еве што не треба да му давате на вашето кученце:

Чоколадо – спаѓа во опасната храна, особено потемна и онаа за готвење. Кофеинот и теоброминот што ги содржи чоколадото се проблем со варењето на храната. Труење со чоколадо е можно дури и со фатален исход, додека повраќање, треперење и дијареја се почести.

Кромид – има исклучително штетно дејство и може да доведе до несвестица, општа слабост или замор. Потрошувачката на овој зеленчук го намалува преносот на кислород низ телото на кучето.

Слатки – генерално се многу штетни, особено гуми за џвакање. Ксилитолот е замена за шеќер што се користи во многу слатки и предизвикува ненадеен пад на шеќерот кај кучињата.

Печурки – печурки и печурки треба да се избегнуваат, бидејќи што се однесува до луѓето, тие можат да бидат токсични. Постојат многу видови на овие габи и често е многу тешко да се разликуваат од оние што не се штетни.

Лимон – многу опасна храна за кучињата бидејќи може да доведе до смрт на кучето. Тој е многу токсичен бидејќи содржи псорален и предизвикува треперење, отежнато движење и откажување на црниот дроб.

Чај / кафе – повеќето сопственици се свесни дека тоа е опасно и се грижат кучето да нема пристап, но треба да се спомене дека кафето и чајот никогаш не смеат да бидат достапни на кучињата. Негативните ефекти врз работата на срцето и белите дробови, како и хиперактивноста се најчестите последици.

Домат – содржи алкалоид кој е штетен и честата потрошувачка може да доведе до дијареја и општ замор на кучето.

Грозје – грозјето е многу опасна храна за кучињата затоа што дури и во мали количини може да доведе до заболување на бубрезите. Ова може да се случи за краток временски период, па дури и да доведе до смрт на кучето. Иако списокот на „забранети“ јадења е многу подолг, ние ќе ги издвоиме оние што најчесто им се даваат на кучињата во нашето опкружување или со кои кучето може да стапи во контакт. Не заборавајте да побарате од вашиот ветеринар комплетен список на штетна храна.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

КичевоПред 1 час

АТВА Маркети со неделна акција и супер цени на попуст

Супер неделна акција, за супер неделни цени во АТВА Маркети – Кичево

Временска прогнозаПред 1 час

Најнови метео информации: Од пладне дожд, на планините поинтензивна снежна покривка

Денес од пладневните часови и тоа од запад ќе започнат врнежи од дожд кој ќе бидат ПОИНТЕНЗИВНИ и во попладневните...

На денешен денПред 8 часа

На денешен ден – 23 јануари

1516.- Умре Фернандо Втори, кралот на Арагон од 1479. Тој ги обедини двете главни пиринејски држави, кои подоцна станаа Шпанија,...

ХороскопПред 10 часа

Дневен Хороскоп (23.01) сабота

ОВЕН Расположени сте за работа, исполнети сте со енергија и ентузијазам. Сепак, од друга страна, вашиот имунитет се намалува. Можеби...

МакедонијаПред 14 часа

Регистрирани 307 нови случаи на Ковид-19 од 1854 тестирања, починале 14 лица, билансот по градови е следен..

Во последните 24 часа се направени 1854 тестирања, а регистрирани се 307 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 137 -Куманово...

СпортПред 18 часа

Сејдини: На клубовите им се заканувале со ваучери

Во Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ) денеска беше одржана прес-конференција на која зборуваше првиот човек Муамед Сејдини. Сејдини повика прес-конференција...

КичевоПред 20 часа

СВР Охрид: Вчера во Кичево извршени се 40 контроли на угостителски објекти

Според статистичките податоци на МВР, во изминатото деноноќие, на подрачјето на СВР Охрид, полициските службеници констатирале 43 прекршоци за неносење...

МакедонијаПред 21 час

Од ноќеска горивата поевтинуваат, ова е новата цена

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги денес соопшти дека бензините и дизелот од ноќеска на полноќ ќе поевтинат за...

МакедонијаПред 23 часа

Денес од 12:00 до 16:00 часот закажано минирање на локалитетот од автопат Кичево – Охрид, делница Пресека

Од фирмата МАКТЕК Дооел, известуваат дека денес 22.01.2021 година од 12:00 дo 16:00 часот, стручниот тим на Мактек Дооел ќе...

Временска прогнозаПред 23 часа

Денес облачно со умерен ветер, викендот пред нас идеален за снег на скијачките терени

До крајот на денов времето во државава ќе биде променливо облачно а ќе дува и умерен ветер од јужен правен...

НАЈЧИТАНИ