Следете не

Забава

ГОЛЕМ ПОЗДРАВ ОД АНТИГВА: Еве по што ја познаваат Македонија низ светот! (ВИДЕО)

Токму среде последните преговори за промена на нашето име, еден Македонец кој е на одмор на Антигва, на Карипските острови, сподели отрезнувачко видео на социјалните мрежи со следниот коментар:

„Ја имам среќата скоро недела дена да терам одмор на рајскиот остров Антигва.
Вчера, одејќи на плажа, ми приоѓа една жена за да ми понуди некои екскурзии на островот или на море и ме праша од каде сум.
Кога и реков од Македонија, се озари и повтори МАКЕДОНИЈА неколку пати.
И’ велам, сте чуле за Македонија?
Вели: Како не, Македонија е во Библијата!
Се насмевнав и се разделивме.
Денеска се симнувам на истата плажа, таа седи во сенката и додека поминував покрај неа, ме поздрави со:
Hello Mr. Macedonia! (Здраво г-Дин Македонија).
Ми го стопли срцето.
На враќање морав, апсолутно морав пак да ја прашам”

Погледнете:

Ја имам среќата скоро недела дена да терам одмор на рајскиот остров Антигва.Вчера, одејќи на плажа, ми приоѓа една жена за да ми понуди некои екскурзии на островот или на море и ме праша од каде сум. Кога и реков од Македонија, се озари и повтори МАКЕДОНИЈА неколку пати.И’ велам, сте чуле за Македонија?Вели: Како не, Македонија е во Библијата!Се насмевнав и се разделивме.Денеска се симнувам на истата плажа, таа седи во сенката и додека поминував покрај неа, ме поздрави со:Hello Mr. Macedonia! (Здраво г-Дин Македонија). Ми го стопли срцето.На враќање морав, апсолутно морав пак да ја прашам:

Geplaatst door Гоце Панговски op Donderdag 17 mei 2018

 

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Facebook

Последни објави

СлучувањаПред 8 часа

ТРАГЕДИЈА ВО КУМАНОВО: Еден полицаец загина, друг се бори за живот, повредени и други лица

Полицаец загина, а друг со тешки повреди е пренесен на клиника по хорор сцена која синоќа се случила во Куманово,...

МакедонијаПред 9 часа

7-ми Мај неработен ден за сите

Доаѓањето на Папата кое е историски настан на 7-ми мај Вторник всушност ќе значи и неработен ден македонските граѓани. Владата...

ЗабаваПред 11 час

На денешен ден.. (21.04)

753 п.н.е.- Според преданието, Ромул го основал градот Рим. 1500.- Португалскиот морепловец Педро Алварес Кабрал пристигнал до брегот на Бразил и го...

ЗабаваПред 18 часа

Дневен хороскоп | 21.04 Недела

Овен Денеска е особено поволен ден за сите оние кои се занимаваат со приватен бизнис. Заработувачката се зголемува. Чувството на...

ЖивотПред 19 часа

БОЖЈО ЧУДО: Јовче по четири години поминати во кома, се разбуди и ќе слави матура со своите другарчиња

Јован Колоски, струшкото детето херој, кој по четири години поминати во кома успеа да се разбуди и да ја победи...

ЗабаваПред 19 часа

(ВИДЕО) Ова нема граници на човечка издржливост, погледнете

КултураПред 22 часа

Утре е Цветници: Што треба да знаете за овој празник кој е предвесник на Велигден?

Празникот Цветници познат уште и како Цветоносна недела и Врбица, секогаш е една недела пред Велигден и се празнува во...

СпортПред 23 часа

Ериксен се поблиску до кралскиот клуб

Ѕвездата на Тотенхем, Кристиан Ериксен на лето најверојатно ќе се пресели во Реал Мадрид, ексклузивно пренесува весникот „АС“. Данскиот репрезентативец...

Временска прогнозаПред 1 ден

Утрешниот ден ни носи сонце и стабилно време

Утре преку денот ќе преовладува стабилно и потопло време со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб променлив ветер кој...

МакедонијаПред 2 дена

МВР: Викендов ќе работат сите одделенија на Управни Служби

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека сите Одделенија за управни работи ќе работат во сабота и недела (20...

Популарни

Close