Следете не

Живот

Природен напиток кој го одстранува лошиот здив

Со редовнотo миење на забите и плакнењето на устата е клучно за одржување на хигиената на устата. Имено, оваа едноставна постапка ги отстранува остатоците од храната и наталожените бактерии кои предизвикуваат непријатен здив.

Магдонос за лош здив

Иако течностите за плакнење на устата се достапни на сите полици во продавниците, нивните агресивни состојќи сакаме да ги избегнеме, поради што препорачуваме сами да направите природен и евтин напиток кој ќе го елиминира лошиот здив.

Зелените листови на магдоносот имаат силна и свежа арома, а нивната интензивна зелена боја која укажува на изобилство од хлорофил е најдобриот природен борец против здивот бидејќи поседува антибактериски својства. Иако џвакањето на листови од магдонос се препорачува веднаш по намирниците кои создаваат непријатен здив, чајот од магдонос е попрактична и поделотворна метода за борба против лошите бактерии во усната шуплина.

Сосотојки:

– Половина шака свеж магдонос

– ½ литри вода

Подготовка:

Во сад на оган ставете ја водата и додадете го исецканиот магдонос, а потоа оставете да се вари пет минути. Потоа напитокот процедете го, оладете го и консумирајте го по секој оброк.

 

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Facebook

Последни објави

СлучувањаПред 8 часа

ТРАГЕДИЈА ВО КУМАНОВО: Еден полицаец загина, друг се бори за живот, повредени и други лица

Полицаец загина, а друг со тешки повреди е пренесен на клиника по хорор сцена која синоќа се случила во Куманово,...

МакедонијаПред 9 часа

7-ми Мај неработен ден за сите

Доаѓањето на Папата кое е историски настан на 7-ми мај Вторник всушност ќе значи и неработен ден македонските граѓани. Владата...

ЗабаваПред 10 часа

На денешен ден.. (21.04)

753 п.н.е.- Според преданието, Ромул го основал градот Рим. 1500.- Португалскиот морепловец Педро Алварес Кабрал пристигнал до брегот на Бразил и го...

ЗабаваПред 18 часа

Дневен хороскоп | 21.04 Недела

Овен Денеска е особено поволен ден за сите оние кои се занимаваат со приватен бизнис. Заработувачката се зголемува. Чувството на...

ЖивотПред 18 часа

БОЖЈО ЧУДО: Јовче по четири години поминати во кома, се разбуди и ќе слави матура со своите другарчиња

Јован Колоски, струшкото детето херој, кој по четири години поминати во кома успеа да се разбуди и да ја победи...

ЗабаваПред 19 часа

(ВИДЕО) Ова нема граници на човечка издржливост, погледнете

КултураПред 21 час

Утре е Цветници: Што треба да знаете за овој празник кој е предвесник на Велигден?

Празникот Цветници познат уште и како Цветоносна недела и Врбица, секогаш е една недела пред Велигден и се празнува во...

СпортПред 22 часа

Ериксен се поблиску до кралскиот клуб

Ѕвездата на Тотенхем, Кристиан Ериксен на лето најверојатно ќе се пресели во Реал Мадрид, ексклузивно пренесува весникот „АС“. Данскиот репрезентативец...

Временска прогнозаПред 24 часа

Утрешниот ден ни носи сонце и стабилно време

Утре преку денот ќе преовладува стабилно и потопло време со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб променлив ветер кој...

МакедонијаПред 2 дена

МВР: Викендов ќе работат сите одделенија на Управни Служби

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека сите Одделенија за управни работи ќе работат во сабота и недела (20...

Популарни

Close