Мобилни уреди Технологија

Samsung го подготвува Galaxy J8 Plus 2018

Освен Galaxy J8 (2018), се чини дека Samsung подготвува уште еден член на Galaxy J уредот, Galaxy J8 Plus (2018).

Како пренесува интернет страната на GalaxyClub, на Geekbench се појавија Samsung-овиот smartphone со ознака SM-J805G, за кој се претпоставува дека е всушност споменатиот Galaxy J8 Plus (2018).

Паметниот телефон SM-J805G треба да добие Infinity екран на тастатурата во формат 18:5:9, како оној што го има Galaxy A8 (2018).

Како чип се споменува Exynos 7870 кој веќе се користи во другите Samsung уреди, како што се Galaxy J7 Prime, Galaxy J7 (2017) и Galaxy J5 (2017).

Поради екранот, сензорот за отпечатоци треба да се наоѓа на задната страна на уредот,Galaxy J8 (2018) да има 3 GB RAM меморија, Galaxy J8 Plus (2018) треба да биде со 4 GB.

Оперативниот систем е Андроид 8.0 Орео, и двата паметни телефони (Galaxy J8 (2018) и Galaxy J8 Plus (2018)) треба да бидат презентирани во текот на оваа година.