Следете не

Мобилни уреди

Samsung го подготвува Galaxy J8 Plus 2018

Објавено пред

на

Освен Galaxy J8 (2018), се чини дека Samsung подготвува уште еден член на Galaxy J уредот, Galaxy J8 Plus (2018).

Како пренесува интернет страната на GalaxyClub, на Geekbench се појавија Samsung-овиот smartphone со ознака SM-J805G, за кој се претпоставува дека е всушност споменатиот Galaxy J8 Plus (2018).

Паметниот телефон SM-J805G треба да добие Infinity екран на тастатурата во формат 18:5:9, како оној што го има Galaxy A8 (2018).

Како чип се споменува Exynos 7870 кој веќе се користи во другите Samsung уреди, како што се Galaxy J7 Prime, Galaxy J7 (2017) и Galaxy J5 (2017).

Поради екранот, сензорот за отпечатоци треба да се наоѓа на задната страна на уредот,Galaxy J8 (2018) да има 3 GB RAM меморија, Galaxy J8 Plus (2018) треба да биде со 4 GB.

Оперативниот систем е Андроид 8.0 Орео, и двата паметни телефони (Galaxy J8 (2018) и Galaxy J8 Plus (2018)) треба да бидат презентирани во текот на оваа година.

Мобилни уреди

iOS 16 предизвикува сериозни проблеми со батеријата

Објавено пред

на

Најпрво системот на камерата се тресеше и зуеше на „Pro“ моделите од најновата серија на мобилни телефони на Apple iPhone, а сега има нови проблеми за оваа компанија кои се појавија со најновата верзија на оперативниот систем. Некои би го кажале стандардното за Apple, почекајте малку и сè ќе излезе сам по себе, а други би рекле уште колку долго истото постојано, и би биле во право.

Значително пократко траење на батеријата

Како што објави TechRadar, голем број корисници забележале значително пократко траење на батеријата на нивните телефони откако ја инсталирале најновата верзија на оперативниот систем iOS 16. По две брзи „ажурирања“ (iOS 16.0.1 и iOS 16.0.2) кои решија некои од најголемите проблеми, пред се тој за вибрациите на модулите на камерата, се чини дека компанијата Apple треба да се справи со проблематичното потрошувачка на батерија. Значи, што точно е проблемот?

Едноставно е – батеријата се троши многу повеќе отколку пред надградбата на iOS 16. Според прашалникот објавен од познатата веб-страница 9to5Mac на почетокот на неделата, од над 14.000 одговори, дури 63% од корисниците забележале сериозно намалување на траењето на батеријата, додека околу 20% изјавиле дека „се е по старо“. Што точно е проблемот?

Во овој момент се чини дека нема. Новиот iOS донесе „widgets“ на почетниот екран, но тоа не е тоа. А проблемите со батеријата се толку големи што некои корисници забележале дека телефонот им е веќе на 20 проценти во текот на денот, додека пред надградбата батеријата би го достигнала тој процент дури навечер.

Какви решенија?

Првиот совет на кој може да наидете е „останете на iOS 15“, но тоа е претерување. Сепак, факт е дека компанијата Apple повторно има сериозен проблем пред себе кој мора да го реши што поскоро. Во моментов нема решенија на хоризонтот, но тоа би можело да се реши со iOS верзијата 16.1, која веќе влезе во јавното бета тестирање.

Прочитај повеќе...

Мобилни уреди

Samsung Galaxy S23 Ultra ќе има препознатлив дизајн на камерата

Објавено пред

на

Иако можеби е премногу рано за информации за телефонот Samsung Galaxy S23 Ultra, најновите детали доаѓаат од добро познат свиркач, со прекар Ice Universe.

Свиркачот тврди дека јужнокорејската компанија ќе го задржи истиот дизајн како Galaxy S22 Ultra во телефонот Galaxy S23 Ultra. Поконкретно, ова се однесува на дизајнот на камерата на задната страна.

Ова има смисла, имајќи предвид дека дизајнот на камерата беше добро прифатен и го издвои Galaxy S22 Ultra од остатокот од семејството S22.

Новиот извештај е во согласност со претходните информации објавени од Ice Universe, кои тврдат дека целокупниот дизајн и димензиите на телефонот ќе останат непроменети.

Останува да видиме дали остатокот од поставата Galaxy S23 ќе го добие истиот изглед што ќе го има камерата S23 Ultra или ќе го задржи актуелниот дизајн.

Прочитај повеќе...

Мобилни уреди

Huawei се подготвува за новиот водечки телефон „Mate 50“

Објавено пред

на

Huawei наводно се подготвува да ја претстави својот нов фокус на водечки телефони, наречен Huawei Mate 50 серија. Се очекува поставата да вклучува неколку паметни телефони, вклучувајќи ги и Mate 50, Mate 50e, Mate 50 Pro и Mate 50 RS Edition.

Последниот извештај открива дека компанијата започнала масовно производство на главните компоненти за серијата Mate 50, што укажува на неизбежна најава.

Според CNMO, Huawei активно се подготвува за масовно производство на компоненти и ги полни своите магацини за септемвриската најава на телефонот. Исто така, се тврди дека серијата Mate 50 ќе користи компоненти кои најмногу ги произведува компанијата од Кина.

Иако не е официјално потврдено, се појавија некои детали за серијата Huawei 50. Се очекува серијата да има поддршка за брзо полнење од 66 W, како и 4G верзија на чипсетот Qualcomm Snapdragon 888. Mate 50e може да се напојува со чипот Snapdragon 778G.

Се очекуваат Mate 50 Pro и 50 RS со екрани кои имаат брзина на освежување од 120Hz, додека основните модели треба да имаат панели од 90Hz. Повеќе детали се очекуваат наскоро.

/b92.net

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Спорт7 часа

Утре сите на стадион да го бодриме кичевски Напредок за успешен старт на новата фудбалска сезона

Утре започнува новата сезона во Третата Македонска фудбалска лига-Запад, со оглед на тоа преку нашиот медиум ги повикуваме сите симпатизери...

Магазин10 часа

Како да ја проверите и избришете активноста за најавување на Instagram на мобилен и компјутер

Дали неодамна сте користеле телефон или компјутер на пријател за да се најавите на вашиот профил на Instagram и сте...

Магазин11 часа

Google ја исклучува својата услуга за игри Stadia

Играчите ќе имаат пристап до нивните игри библиотеки до 18 јануари 2023 година. Во текот на јули имаше тврдења дека...

Занимливости12 часа

Неодолива супер „неделна“ акција на производи само во АТВА Маркети – Кичево

Нова суперакција и попуст на следните производи која ќе трае до 06.10.2022 само во супермаркетите на АТВА во Кичево:

Гејминг12 часа

Најверојатно го имаме најдобриот гејмерски компјутер за претстојната 2023, тоа е монстерот „Alienware Aurora R15“

Најдобриот гејмерски компјутер за 2023 година според сите анализи, споредби и пресметки ќе биде „Alienware Aurora R15“. Станува збор за ...

Автомобили12 часа

Audi по стапките на Mercedes, ќе се префрли на електрифицирани погонски единици за „RS“ моделите на пазарот

Идентично како гигантот „Мерцедес“ (со новиот модел на Mercedes-AMG C63), Audi ќе се префрли на електрифицирани погонски единици за својата...

Спорт14 часа

Сејдини и првиот човек на ФИФА Инфантино продолжуваат со беспрекорна соработка за доброто на фудбалот

Првиот човек на Фудбалската федерација на Македонија се сретна со првиот човек на ФИФА, Џани Инфантино, чија поддршка е секогаш...

Спорт20 часа

Катерина Милевска дел од врвна програма на ФИФА под менторство на селекторот на САД, нашиот македонец г-дин Влатко Андоновски

Нашата селекторка на македонската женска репрезентација до 17 години, Катерина Милеска е дел од програмата на ФИФА и учесник во...

На денешен ден20 часа

30 септември – На денешен ден

1399.- Основачот на англиската династија Ланкастер, Хенри Болингброук (Хенри Болингброук) стана крал Хенри IV, ден по абдикацијата на Ричард II...

Хороскоп22 часа

Викенд Хороскоп за петок (30 септември)

ОВЕН Доколку имате деца, денес ќе сакате да ги разгалете. Сепак на крајот на краиштата работите за денови како што...

НАЈЧИТАНИ