Следете не

Спорт

Сите најнови информации од Формула 1

Avatar

Објавено пред

на

Ред Бул постигна договор со Хонда за користење на нивните единици од 2022 до 2025 година. Но, австрискиот тим веќе размислува за иднината и во голема мерка е во преговори за потенцијална соработка по 2025 година, пренесува Спорт Клуб.

Сет од многу пофлексибилни правила на ФИА се очекува од 2025 година и ќе биде можност за многу познати производители да влезат во Формула 1. Многумина од нив веќе се во преговори со одредени тимови, од кои најатрактивен е Црвениот Бик Се зборуваше дека Порше може да влезе во партнерство, но овие приказни замолкнаа кога Фолксваген објави дека влегува во најбрзиот циркус. Сепак, Хелмут Марко посочува дека сè уште ништо не е утврдено и дека се водат разговори со сите.

Засега, Фолксваген се чини дека е голем фаворит, поради блиските врски на лидерите на Ред Бул, Дитрих Матешиќ и Хелмут Марк, како и на еден од водечките луѓе на германскиот гигант Фриц Енцингер, а интересно е што сите тројца се од Стирија. Но, од 2025 година, Ред Бул ќе може да развива своја единица, па не смее да се исклучи ниту таа опција.

– Имаме таква опрема што ќе бидеме способни и ќе имаме технички можности да развиваме свои сопствени единици – рече Хелмут Марко.

До тогаш, Ред Бул ќе оди рака под рака со Хонда, која се врати во Формула 1 по златното доба со Мекларен и Аиртон Сен, исто така во Мекларен. Но, тој втор мандат не беше ни приближно успешен како првиот.

Леклерк: Оваа зима повеќе од кога било во Маранело

Возачот на Ферари, Шарл Леклер, изјави дека поминал повеќе време од кога било во фабриката на тимот, за време на подготовките за стартот на новата сезона.

Откако заврши дел од обуката во Дубаи, каде што имаше и коронавур, Леклер се врати во Европа на крајот на јануари, со цел да продолжи со тренингот. Како дел од тоа, тој исто така направи еднодневен тест во болидот Скудерија 2018 на патеката „Фиорано“.

На крајот на краиштата, Чарлс помина многу повеќе време во „Маранело“, во споредба со претходниот период, бидејќи веруваше дека може многу да се подобри и со себе и во тимот.

„Мислам дека никогаш не сум бил во Ферари за време на зимските подготовки, како оваа зима. Направив еден тест со стар болид и се чувствувам целосно подготвен за стартот на новата сезона. Работев на програма слична на онаа што ја користев претходните години, обидувајќи се да ги разберам своите слабости и да ги елиминирам “.

„Сè уште сметам дека заштедата на гуми е нешто на што треба многу да работам. Минатата година постигнав голем напредок во таа насока и се надевам дека овој тренд ќе продолжи и оваа година. Општо, тоа го направив оваа зима. Гледав неколку трки и се обидов да разберам што друго можевме да направиме подобро како тим “, рече момчето од Монако.

Покрај тестирањето во болидот во 2018 година, Чарлс со својот нов клубски пријател Карлос Саинц јуниор учествуваше и во тестирање на Пирели на патеката во шпански Херез

Тој возеше модифициран болид од 2019 година, со кој италијанскиот тим развива гуми од 18 инчи, кои ќе бидат претставени во Формула 1 следната година.

Оваа недела Леклерк ќе учествува на единствениот предсезонски тест во Формула 1, каде ќе има можност за прв пат да го вози најновиот болид – SF21. Самата сезона започнува на 28 март со Големата награда на Бахреин на патеката Сахир, на која ќе има и предсезонско тестирање подоцна оваа недела.

Спорт

Македонската футсал репрезентација вечерва со директен пренос на МРТ3 игра против Романија

Avatar

Објавено пред

на

Македонската футсал репрезентација вечерва во 18:00 часот (директен пренос на МРТ 3) против Романија во Темишвар (ги затвора квалификациите за пласман на Европското првенство.
„Ќе одиграме натпревар без притисок. Шансите за ЕП ги загубивме на последниот меч против БиХ во Скопје по несреќениот и неправеден пораз од 2:3. На овој натпревар, исто така, ќе бидеме драстично ослабени заради неиграњето на неколкумина стандардни првотимци (Даниел Де Соуза, Леовски, Глигоров, Мицевски, Зибери), како и фактот дека ќе недостасуваат во однос на дуелот со БиХ и капитенот Ранготов, првиот голман Петровски и Сулејмани“.
– „Ова е шанса за некои помлади играчи да ги покажат своите квалитети во еден натпревар без резултатско значење за нас, посебно што голем дел од нив прв пат го облекуваат репрезентативниот дрес. Мораме веќе да создаваме нова репрезентација за следниот циклус, што беше и моја примарна цел“.
„Романија ќе биде комплетна, секако дека е голем фаворит со нивниот квартет Бразилци, но зошто да не се обидеме растеретени да направиме ново изненадување и да го продолжиме континуитетот на добри игри во овие квалификации. Да не заборавиме дека до минатото коло бевме во сериозна игра за пласман на ЕП и само немањето среќа во последните 15-на секунди против БиХ не оддалечи од шансата за пласман на големо натпреварување“.
„Можам да ветам дека сите играчи кои се тука во Темишвар со нетрпение очекуваат да го дадат својот максимум и сигурен сум дека нема да ги разочараме љубителите на спортот во нашата земја“ – изјави селекторот на македонската футсал репрезентација Васко Скендеровски
Прочитај повеќе...

Спорт

Нашата репрезентација до 19 години победи против Црна Гора во првиот контролен меч, вториот е закажан за утре

Avatar

Објавено пред

на

Репрезентацијата на Македонија до 19 години славеше победа против Црна Гора во рамките на првата контролна средба одиграна меѓу овие две селекции.

На тренинг центарот „Петар Милошевски “, нашите фудбалери одиграа добар натпревар и сосема заслужено славеа победа со 2:0. Во првите 45 минути пропуштивме неколку добри прилики за постигнување гол. Отпорот на противникот го скршивме во второто полувреме. Во 54’ пенал за избраниците на селекторот Влатко Гроздановски, сигурен од белата точка беше Грегори Давков. Конечните 2:0 беа дело на Фета Бехар во 69’. Нашата селекција за овој натпревар беше ослабена со неиграњето на неколкумина стандардни репрезентативци.

МАКЕДОНИЈА: 1. Стефан Тасев, 2. Дарио Јовановски, 3. Грегори Давков, 4. Самет Реџепи, 5. Андреј Стојчевски, 6. Ване Крстевски, 7. Бехар Фета, 8. Христијан Јосифовски, 9. Михаил Талевски, 10. Октај Ракипи, 11. Љупче Кудев;

ЦРНА ГОРА:1. Иван Радовиќ, 2. Милан Радовиќ, 5. Никола Вукотиќ, 6. Неманја Бозовиќ, 8. Јован Дашиќ, 9. Виктор Џукановиќ, 10. Алекса Цетковиќ, 11. Дамјан Мугоша, 13. Кристијан Ернек, 14. Милун Јоковиќ, 20. Василије Делибашиќ;

Вториот контролен натпревар на истите селекции е закажан на 15 април со почеток од 11 часот.

Прочитај повеќе...

Спорт

Легендарниот кичевски „ФК Напредок“ пред згаснување, се апелира за било каква помош

Avatar

Објавено пред

на

Еден од легендарните фудбалски клубови во Македонија, име кое често пати ги полнеше стадионите, своевремено прволигаш и финалист во купот од 2004 година денес се соочува со црна судбина, без спонзори, без никаква поткрепа.

Дел од луѓето кои му останаа верни на клубот преку официјалната фејсбук страна апелираат за било каква помош, во спротивно, клувот ќе згасне за секогаш.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

СветПред 1 час

Британските научници истражуваа кои вакцини даваат повеќе антитела во организмот

Првото истражување на британските научници, кое директно го спореди имунолошкиот одговор на вакцините Фајзер и Астразенека, откри слично ниво на...

МакедонијаПред 4 часа

Денеска 949 нови случаи на Коронавирус, починале 33 лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје: Во последните 24 часа се направени 3.610 тестирања, а...

ТехнологијаПред 5 часа

Неколку паметни трикови за Windows 10 оперативниот систем кои сигурно не сте ги знаеле

Според „Мајкрософт“, повеќе од милијарда уреди користат Windows 10. Скоро шест години по неговото објавување, сигурни сме дека сè уште...

СпортПред 7 часа

Македонската футсал репрезентација вечерва со директен пренос на МРТ3 игра против Романија

Македонската футсал репрезентација вечерва во 18:00 часот (директен пренос на МРТ 3) против Романија во Темишвар (ги затвора квалификациите за...

КичевоПред 8 часа

ЕВН КЕЦ Кичево: Најавен прекин на електрична енергија од половина час во следните кичевски села утре

Поради зафати на електродистрибутивната мрежа утре на ден 15.04.2021 година – четврток, ЕВН КЕЦ Кичево ќе работи на терен, така што...

КичевоПред 10 часа

Во Кичево пронајдена неексплодирана граната, од ДЗС е безбедно подигната

Вчера на ден 13.04.2021 година во 12:30 часот во ОВР Кичево пријавено е дека на автопатот во изградба Кичево-Охрид, во...

Социјални мрежиПред 16 часа

Новата политика на приватност од „WhatsApp“ може да биде нелегална?

WhatsApp се соочува со бурни реакции откако објави дека сака да ја ажурира својата политика за приватност со измени што...

СпортПред 21 час

Нашата репрезентација до 19 години победи против Црна Гора во првиот контролен меч, вториот е закажан за утре

Репрезентацијата на Македонија до 19 години славеше победа против Црна Гора во рамките на првата контролна средба одиграна меѓу овие...

КичевоПред 21 час

Највкусното мени од „Bacardi Lounge Bar“ до вашата сакана дестинација, брзо и било каде во Кичево, порачајте веднаш!

Поради актуелнита мерка за затворање на угостителските објекти која стапи на сила од 7 април до 20 април, преку нашиот...

На денешен денПред 22 часа

На денешен ден – 14 април

1629 година – Роден е христијанскиот математичар и астроном Кристијан Хајгенс. Открил прстен околу Сатурн и конструирал часовник со нишало....

НАЈЧИТАНИ