Следете не

Свет

Состојба со Коронавирусот во светот до 13:00 часот, во Кина нови 46 случаи

Avatar

Објавено пред

на

Според најновите податоци, во светот досега се регистрирани 1.710.172 лица заразени со новиот коронавирус. Од нив починати се 103.506, а оздравеле 382.049 луѓе.

Подгорица – За последните 24 часа во Црна Гора од тестирани 160 лица има пет новозаболени од коронавирус, со што вкупниот број изнесува 262, соопшти Институтот за јавно здравје.

Бања Лука – Во Република Српска регистрирани се 11 нови случаи на коронавирус, со што бројот на заразени се зголеми на 39а, изјави министерот за здравство и социјална заштита Ален Шераниќ. Тој додаде дека во изминатите 24 часа се тестирани 448 лица и дека присуството на вирусот е потврдено кај 11 од нив. Досега се излекувани 110 пациенти.

Будимпешта – Бројот на регистрирани случаи со Ковид-19 во Унгарија е зголемен на 1.310, а осум пациенти починаа во последните 24 часа, соопштено е утрово на владината веб-страница. Вкупниот број смртни случаи достигна 85,  излекувани се 115 лица. Најголем број инфецирани има во Будимпешта – 655. Моментално во домашен карантин се наоѓаат 17.490 лица.

Москва – Во Русија се регистрирани 11.917 случаи на заразени со коронавирус, а 795 пациенти се излекувани. Најголем број заразени има во Москва – 7.822. Во земјата досега има 94 смртни случаи од Ковид-19.

Нурсултан – Уште 28 случаи на заболени од коронавирус се регистрирани во Казахстан, со што вкупниот број изнесува 840, соопшти Министерството за здравство. Досега 64 пациенти се излекуваа, а десрт починаа. Во земјата од 15 март е воведена вонредна состјба, а градовите Нурсултан и Алмати од 19 март се во карантин.

Каиро – Бројот на потврдени случаи на заразени со коронавирус во Египет достигна до 1.794. Новозаразени се 95 лица, излекувани се 384, а вкупниот број на починати изнесува 135, соопшти египетското Министерство за здравство.

Пекинг – Во Кина се регистрирани 46 нови случаи на заболени од коронавирус, од кои 42 се пријавени како патници од странство. Вкупниот број инфицирани достигна 81.953. Бројот на смртни случаи се зголеми за три и изнесува 3.339.

Бангкок – Тајланд денеска соопшти дека во земјата се регистрирани 45 нови случаи со коронавирус и уште два смртни случаи. Вкупниот број заразени изнесува 2.518, а 35 се починати.

Мелбурн – Властите на Нов Зеланд соопштија дека досега четири лица починале од Ковид-19, од кои двајца постари пациенти во последните 24 час, што е најголема дневна смртност. Бројот на новозаразени е 20, а вкупниот број изнесува 1.035 лица.

Извор: ТВ21

Свет

Откриено колку можат честиците од Коронавирусот да преживеат

Avatar

Објавено пред

на

Група руски научници, предводени од водечкиот истражувач на Институтот за истражување „Гамалеја“, Владимир Гушин, испитале колку честички од коронавирус можат да преживеат на различни површини и откриле дека во повеќето случаи тие живеат од два до шест часа.

Нивното истражување е објавено во библиотеката на биоРкив, објави ТАС С.

Истражувањата покажаа дека честичките на коронавирусите можат да останат на многу површини направени од различни материјали за десетици часа, но забележете дека присуството не значи само по себе дека таквата површина е опасна за луѓето или може да дејствува како извор на инфекција.

Научниците тестирале пет различни материјали, така што честичките SARS-CoV-2 биле ставени на керамика, метал, дрво, ткаенина и пластика, и вирусот и материјалите биле складирани во нормални лабораториски услови.

Прочитај повеќе...

Свет

Повик за СЗО да започне нова истрага за потеклото на вирусот

Avatar

Објавено пред

на

ENЕНЕВА – Група од 26 експерти испратија отворено писмо до Светската здравствена организација (СЗО) во кое бараат нова истрага за пандемијата на коронарниот вирус, бидејќи, како што велат, досега не е исклучена ниту една теорија за потеклото на Ковид 19, Пренесува Ројтерс.

Еден од авторите на ова писмо, Николај Петровски, експерт за вакцини на Универзитетот Флиндерс во Аделаида, Австралија, за агенцијата изјави дека и покрај истрагата на СЗО во Кина во јануари, светот не е поблиску до знаење за потеклото на Ковид-19 отколку што беше пред една година.

Ројтерс пренесува дека вчера во отворено писмо од овие експерти се вели дека мисијата на СЗО нема мандат, независност или соодветни пристапи да спроведе целосна и неограничена истрага за сите теории за потеклото на Ковид-19.

„Сите можности остануваат на маса и сè уште не сум видел никакви независни научни податоци што исклучуваат ниту една од нив“, изјави Петровски за агенцијата.

Во јануари, тим научници избрани од Светската здравствена организација (СЗО) ги посетија болниците и истражувачките институти во Вухан, Кина, каде што за прв пат беше идентификуван коронавирусот, во потрага по траги од потеклото на Ковид-19.

Мисијата се најде на удар на критичарите кои го обвинија СЗО дека премногу се потпира на кинеските теренски работи и податоци, додека некои членови на тимот исто така рекоа дека Кина не сака да споделува клучни податоци што може да покажат дека Ковид-19 циркулира неколку месеци порано од што беше признаено соопшти агенцијата.

Прочитај повеќе...

Свет

(ВИДЕО) Жителите во паника, на Нов Зеланд му се заканува „Цунами“ по земјотресот од 8,1 степен според Рихтер, во прилог снимки од серијата потреси..

Avatar

Објавено пред

на

Серија силни земјотреси го погодија Нов Зеланд. По земјотресот со јачина од 7,3 степени според Рихтеровата скала во 2:27 часот по локално време, во 8:28 часот, се случи нова јачина од 8,1 степен според Рихтеровата скала.

Националната агенција за управување со вонредни состојби испрати уште едно предупредување по силниот земјотрес.

Тие наведуваат дека опасноста од цунами ќе трае со часови.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

СветПред 1 час

Откриено колку можат честиците од Коронавирусот да преживеат

Група руски научници, предводени од водечкиот истражувач на Институтот за истражување „Гамалеја“, Владимир Гушин, испитале колку честички од коронавирус можат...

МакедонијаПред 5 часа

Новите случаи на Ковид-19 растат, денес од вкупно 3519 тестови – регистрирани се 843 новозаболени, додека починале 11 лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје: Во последните 24 часа се направени 3.519 тестирања, а...

СпортПред 5 часа

(ФОТО) Официјално започнат мега фудбалскиот стадион во Штип, кој ќе биде спремен за сите меѓународни натпревари

Фудбалската федерација на Македонија преку #hattrick програмата на УЕФА во соработка со општина Штип и Фудбалски клуб Брегалница / Football...

АвтомобилиПред 8 часа

Како автомобил добива 0 ѕвезди на тест?

Тест за судир во кој автомобилот не доби позитивен рејтинг, како што е Suzuki Maruti S-Presso, доби нула ѕвезди затоа...

МагазинПред 9 часа

Новите ажурирања на Chrome ќе бидат објавени наскоро на секои четири недели

Google Chrome обично добива нови одлични одлики на секои шест недели, без разлика дали се работи за безбедност, стабилност или...

СветПред 9 часа

Повик за СЗО да започне нова истрага за потеклото на вирусот

ENЕНЕВА – Група од 26 експерти испратија отворено писмо до Светската здравствена организација (СЗО) во кое бараат нова истрага за...

МагазинПред 9 часа

Google воведува комплетно нова опција

Минатата недела Google ја претстави првата верзија на оперативниот систем Android 12, наменета за програмерите, чија прва бета верзија се...

ЗанимливостиПред 9 часа

Netflix воведе опција „Fast Laughs“ која е конкурент на TikTok

Netflix лансираше нова опција во мобилната верзија, која им дава можност на претплатниците да се смеат без да мора да...

АвтомобилиПред 9 часа

Електричен караван за авантура: Porsche Taycan Cross Turismo

Porsche мисли на сè, па за своите клиенти на кои им треба повеќе простор во автомобилот и со кои повремено...

ХроникаПред 19 часа

Единаесет припадници на вооружените сили загинаа во хеликоптерска несреќа во Турција

Турското Министерство за одбрана доцна вчера објави дека единаесет припадници на вооружените сили загинале, а двајца се повредени при падот...

НАЈЧИТАНИ