Следете не

Свет

Алал да им е: Што прават 13 камиони под надвозник на автопат во Мичиген?

Објавено пред

на

Полициските служби од Мичиген, САД, на досетлив и оригинален начин решиле да го спречат самоубиството на еден човек кој сакал да скокне од надвозникот над автопатот 696 во оваа американска држава.

Вторник, во рани утрински часови, сите ленти на автопатот 696 во Мичиген биле празни, а на надвозникот човек се заканува дека ќе изврши самоубиство со скокање врз коловозот. Под надвозникот 13 камиони со приколки се паркирале со цел да го ублажат падот доколку типот реши да скокне.

Дали необичниот потег на полицијата му помогнал на мажот да се откаже од својата намера не се знае, но набргу по наредувањето на камионите тој реши да слезе од работ на надвозникот.

Свет

Швајцарските глечери се намалени за една десетина за две години

Објавено пред

на

„Огромната загуба на мраз“ е предизвикана од благите зими со многу малку снег, кој паѓа на врвот на глечерите и ги штити од изложување на директна сончева светлина и високи летни температури.

Панел на Швајцарската академија на науките најави драматично забрзување на топењето на глечерите во алпската земја, која изгуби десет отсто од мразот за само две години, по интензивните летни горештини и малку снег во текот на зимата.

Во Швајцарија, каде има речиси 1.400 глечери, најмногу во споредба со која било друга земја во Европа, четири проценти од вкупниот волумен на глечерите исчезнаа во текот на 2023 година. Тоа е втор најголем пад за една година, покрај шест проценти намалување на обемот на глечерите минатата година, објави Академската комисија за набљудување на криосферата, пренесува Анадолија.

Забрзано топење

„Забрзувањето на топењето е драматично, бидејќи за две години е изгубен исто толку мраз колку и помеѓу 1960 и 1990 година“, наведува академската комисија.

Тимот експерти тврди дека „огромната загуба на мраз“ е предизвикана од благите зими со многу малку снег, кој паѓа на врвот на глечерите и ги штити од изложување на директна сончева светлина и високи летни температури.

„Топењето на неколку метри мраз е измерено во јужниот дел на Вале и долината Енгадин на надморска височина од 3.200 метри, каде глечерите ја одржуваа својата рамнотежа до неодамна“, соопшти комисијата.

Извор: Agencije

Прочитај повеќе...

Свет

НАСА конечно објавува извештај за НЛО што долго се чекаше

Објавено пред

на

Американската вселенска агенција НАСА денеска ќе ги објави резултатите од долгоочекуваната студија за неидентификувани летечки објекти (НЛО). НАСА минатата година објави дека ги разгледува доказите за т.н неидентификувани воздушни феномени кои го замениле претходниот термин „НЛО“ во официјалната терминологија.

Темата долго време ја фасцинираше јавноста, но мејнстрим науката ја избегнуваше. Независен тим од 16 истражувачи ги споделија своите прелиминарни набљудувања во мај и тврдеа дека постоечките податоци и извештаите на очевидците не се доволни за да се извлечат цврсти заклучоци, истовремено повикувајќи на посистематско собирање на висококвалитетни податоци.

Малку е веројатно дека денешниот извештај ќе го промени претходниот заклучок

Денешниот извештај веројатно нема да го промени тој заклучок, но агенцијата би можела да започне нова задача. Додека сондите и роверите на НАСА го пребаруваат Сончевиот систем за какви било фосили од антички микроби, а нејзините астрономи бараат знаци на интелигентни цивилизации на далечни планети, агенцијата традиционално ги „открива“ наводните знаци на НЛО на Земјата.

За 27 години се забележани повеќе од 800 „настани“, од кои два до пет проценти се сметаат за можни аномалии, изјавија авторите на извештајот во мај. Тие се дефинирани како „сè што не е лесно разбирливо од операторот или сензорот“ или „нешто што прави нешто чудно“, рече членот на тимот Надија Дрејк.

Владата на САД се повеќе и повеќе сериозно ги сфаќа НЛО

Американската влада почна посериозно да го сфаќа прашањето за НЛО во последниве години, делумно поради загриженоста дека тие се поврзани со странска шпионажа. Работата на НАСА, која се потпира на некласифицирани материјали, е одвоена од истрагата на Пентагон, иако двете институции се координираат во примената на научни алатки и методи.

Во јули, поранешен службеник на американското разузнавање се најде на насловните страници кога пред конгресната комисија изјави дека „апсолутно“ верува дека владата поседува неидентификувани феномени, како и останките на нивните вонземски контролори.

„Моето сведочење се заснова на информации што ми ги дадоа поединци со долгогодишно искуство, од кои многумина споделија и убедливи докази во форма на фотографии, официјални документи и тајно усно сведочење“, им рече Дејвид Груш на конгресмените.
Новинарот ги претстави „телата на вонземјаните“ во мексиканскиот конгрес

На почетокот на оваа недела, наводните тела на две „нечовечки“ суштества беа претставени за време на конгресното сослушување во Мексико, што предизвика мешавина од изненадување, неверување и потсмев на социјалните мрежи.

Наводните мумифицирани останки, кои имаа сивкаста боја и облик на тело слична на онаа на човекот, ги донел Хаиме Маусан, контроверзен мексикански новинар и самонаречен „уфолог“, кој пријавил дека ги нашол во Перу во 2017 година.

/Index

Прочитај повеќе...

Свет

Ова е список на најсмртоносните земјотреси што некогаш биле регистрирани

Објавено пред

на

Силен земјотрес го погоди Мароко доцна во петокот, а според прелиминарните податоци на Министерството за внатрешни работи, најмалку 296 лица загинаа, а 153 се повредени.

Земјотресите се мерат со помош на сеизмографи кои ги следат сеизмичките бранови кои патуваат низ Земјата по земјотрес. Си-Ен-Ен наведува некои од најсмртоносните земјотреси досега.

Најсмртоносните земјотреси

4 јуни 2000 година – Земјотрес со јачина од 7,9 степени според Рихтеровата скала ја погоди јужна Суматра, Индонезија, при што загинаа околу 100 луѓе.

13 јануари 2001 година – Земјотрес со јачина од 7,7 степени според Рихтер го погоди Сан Мигел, Ел Салвадор, при што загинаа 852 луѓе.

26 јануари 2001 – Околу 20.000 луѓе загинаа во земјотрес со јачина од 7,7 степени според Рихтер, со центар во Гуџарат, Индија.

13 февруари 2001 година – Уште еден земјотрес го погоди Ел Салвадор, со јачина од 6,6 степени. Се проценува дека во тоа време загинале 315 луѓе.

23 јуни 2001 година – Околу 138 луѓе загинаа во земјотрес со јачина од 8,4 степени во Перу.

3 март 2002 година – Во регионот Хинду Куш во Авганистан, околу 166 луѓе загинаа во земјотрес со јачина од 7,4 степени според Рихтер.

25 март 2002 – Уште еден земјотрес во регионот Хиндукуш во Авганистан, овој пат со јачина од 6,1 степени според Рихтеровата скала, уби 1.000 луѓе.

22 јуни 2002 година – Земјотрес со јачина од 6,5 степени според Рихтеровата скала го погоди западен Иран, при што загинаа 261 лице.

24 февруари 2003 година – Во јужниот дел на Ксијанџијанг, Кина, земјотрес со јачина од 6,3 степени според Рихтеровата скала остави 263 мртви.

1 мај 2003 година – Земјотрес со јачина од 6,4 степени според Рихтеровата скала ја погоди источна Турција, при што загинаа околу 177 луѓе.

21 мај 2003 – Околу 2.266 луѓе загинаа во земјотрес со јачина од 6,8 степени во северен Алжир.

26 декември 2003 година – Земјотрес со јачина од 6,6 степени според Рихтеровата скала го погоди градот Бам во југоисточен Иран. Во земјотресот загинаа околу 31.000 луѓе.

24 февруари 2004 година – Приближно 630 луѓе загинаа во земјотрес со јачина од 6,4 степени во Мароко.

26 декември 2004 година – Земјотрес со јачина од 9,1 степени според Рихтеровата скала го погоди западниот брег на Северна Суматра, Индонезија. Во земјотресот и цунамито што резултираше загинаа 227.898 луѓе во Индија, Шри Ланка, Индонезија, Тајланд, Малезија, Сомалија, Кенија, Танзанија и Бангладеш.

22 февруари 2005 година – Земјотрес со јачина од 6,4 степени според Рихтеровата скала го погоди централен Иран, при што загинаа најмалку 612 луѓе.

28 март 2005 – Земјотрес со јачина од 8,6 степени според Рихтеровата скала го погоди брегот на Индонезија, на истиот расед што го предизвика земјотресот на 26 декември кој предизвика смртоносно цунами. Загинаа најмалку 1.300 луѓе.

8 октомври 2005 година – Земјотрес со јачина од 7,6 степени според Рихтеровата скала го погоди Пакистан. Убиени се најмалку 86.000 луѓе.

26 мај 2006 година – Земјотрес со јачина од 6,3 степени според Рихтеровата скала ја погоди централна Јава, Индонезија, при што загинаа најмалку 5.749 луѓе.

17 јули 2006 година – Земјотрес со јачина од 7,7 степени според Рихтеровата скала ја погоди Јава, Индонезија, при што загинаа околу 730 луѓе.

15 август 2007 година – Земјотрес со јачина од 8 степени го погоди Перу, при што загинаа 514 луѓе.

12 мај 2008 година – Земјотрес со јачина од 7,9 степени според Рихтеровата скала ја погоди централна Кина, при што загинаа повеќе од 87.000 луѓе.

28 октомври 2008 година – Земјотрес со јачина од 6,4 степени според Рихтеровата скала го погоди Пакистан, при што загинаа 166 луѓе.

6 април 2009 година – Земјотрес со јачина од 6,3 степени според Рихтеровата скала ја погоди централна Италија, при што загинаа 295 луѓе.

29 септември 2009 година – Во земјотресот со јачина од 8 степени по Рихтер на островите Самоа загинаа 192 луѓе.

30 септември 2009 година – Земјотрес со јачина од 7,6 степени ја погоди Суматра, Индонезија, оставајќи повеќе од 1.000 мртви.

12 јануари 2010 година – Земјотрес со јачина од 7 степени го погоди Хаити. Некои проценки покажуваат дека загинале околу 230.000 луѓе, но други наведуваат дека имало околу 316.000 жртви.

27 февруари 2010 година – Земјотрес со јачина од 8,8 степени според Рихтеровата скала го погоди централниот дел на Чиле, при што загинаа 547 луѓе.

13 април 2010 година – Земјотрес со јачина од 6,9 степени според Рихтеровата скала ја погоди кинеската провинција Кингхаи. Наводно, загинале 2.968 луѓе.

25 октомври 2010 година – Најмалку 503 луѓе загинаа во земјотрес со јачина од 7,7 степени во близина на Индонезија и цунами што следеше.

21 февруари 2011 година – Земјотрес со јачина од 6,3 степени според Рихтеровата скала го погоди Крајстчерч, Нов Зеланд. Се проценува дека загинале 181 лице.

11 март 2011 – Земјотрес со јачина од 9,1 степени според Рихтеровата скала го погоди источниот брег на Хоншу, Јапонија, предизвикувајќи огромно цунами. Вкупниот број на потврдени смртни случаи и исчезнати е над 22.000.

18 септември 2011 година – Земјотрес со јачина од 6,9 степени според Рихтеровата скала го погоди Сиким, Индија, при што загинаа 111 луѓе.

23 октомври 2011 – Земјотрес со јачина од 7,1 степени според Рихтеровата скала ја погоди источна Турција.

6 февруари 2012 година – Земјотрес со јачина од 6,7 степени според Рихтеровата скала го погоди брегот на Негрос на Филипините, при што загинаа најмалку 113 луѓе.

11 август 2012 година – Два земјотреси го погодија северен Иран, едниот со јачина од 6,4, а другиот со јачина од 6,3 степени. Најмалку 306 луѓе ги загубија животите.

7 ноември 2012 – Во земјотрес со јачина од 7,4 степени според Рихтеровата скала кај брегот на Гватемала загинаа 139 луѓе.

20 април 2013 година – Земјотрес ја погоди југозападната кинеска провинција Сечуан, при што загинаа најмалку 192 лица. Некои проценки покажуваат дека земјотресот е со јачина од 6,6 степени, но кинескиот мрежен центар за земјотреси го проценува на 7,0 степени.

24 септември 2013 година – Земјотрес со јачина од 7,7 степени ја погоди пакистанската провинција Балочисти. Наводно загинале повеќе од 300 луѓе.

3 август 2014 година – Земјотрес ја погоди кинеската провинција Јунан, при што загинаа најмалку 615 лица, а беа повредени повеќе од 2.400. Центарот за земјотреси во Кина го проценува на 6,5 степени според Рихтеровата скала.

25 април 2015 – Земјотрес со јачина од 7,8 степени според Рихтеровата скала го погоди Непал. Според Непалскиот Национален оперативен центар за вонредни состојби, бројот на загинати е над 8.000, а 366 се водат како исчезнати. Неколку недели подоцна, на 12 мај, земјотрес со јачина од 7,3 степени според Рихтеровата скала ја погоди веќе потресената земја Непал, при што загинаа најмалку 125 луѓе во Непал, Индија и Тибет.

26 октомври 2015 – Земјотрес со јачина од 7,5 степени според Рихтеровата скала ја погоди Јужна Азија, при што загинаа најмалку 364 луѓе, а беа повредени повеќе од 2.000 други. Епицентарот е во североисточен Авганистан, но најголем дел од смртните случаи – најмалку 248 – се пријавени во Пакистан.

16 април 2016 година – Земјотрес со јачина од 7,8 степени според Рихтеровата скала го погоди брегот на Еквадор, при што загинаа 663 луѓе.

24 август 2016 година – Земјотрес со јачина од 6,2 степени ја погоди централна Италија, при што загинаа најмалку 290 луѓе.

19 септември 2017 година – Земјотрес со јачина од 7,1 степени според Рихтер го погоди Мексико Сити и околните држави, при што загинаа најмалку 369 луѓе.

12 ноември 2017 година – Земјотрес со јачина од 7,3 степени според Рихтеровата скала ја погоди граничната област меѓу Ирак и Иран. Повеќе од 600 луѓе загинаа.

28 септември 2018 година – Земјотрес со јачина од 7,5 степени според Рихтеровата скала го погоди индонезискиот остров Сулавеси. Повеќе од 2.100 луѓе загинаа, а 1.300 се водат како исчезнати во земјотресот и цунамито.

14 август 2021 година – Земјотрес со јачина од 7,2 степени го погоди југозападниот дел на Хаити. Два дена подоцна, тропската бура Грејс донесе силни ветрови и силен дожд во истиот регион, што ги отежна напорите за помош. Приближно 2.248 луѓе загинаа, а 12.763 беа повредени.

22 јуни 2022 година – Земјотрес со јачина од 5,9 степени според Рихтеровата скала го погоди источен Авганистан. Повеќе од 1.000 луѓе загинаа, а најмалку 1.500 беа повредени.

21 ноември 2022 година – Земјотрес со јачина од 5,6 степени според Рихтеровата скала го погоди регионот Цианџур во Западна Јава, Индонезија, при што загинаа повеќе од 334 луѓе.

6 февруари 2023 година – Земјотрес со јачина од 7,8 степени ги погоди Турција и Сирија. Повеќе од 50.000 луѓе беа убиени, а десетици илјади луѓе беа повредени.

/n1info

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Хороскоп11 часа

Хороскоп за понеделник (2 октомври)

ОВЕН Од рано наутро ќе бидете многу одлучни во намерата да направите сѐ што не сте стигнале во претходните неколку...

Скопје13 часа

(ФОТО) Во машка конкуренција кенијецот Серем се закити со прво место, додека 11.000 тркачи од 45 земји беа дел од овогодинешниот „Скопски маратон 2023“

Над 11.000 тркачи од повеќе од 45 земји од светот, утрово ги исполнија скопските улици со спортска атмосфера, натпреварувачки дух и...

Временска прогноза20 часа

Месечна метео анализа за октомври, потопло и со помалку врнежи од дожд

Оваа година месец октомври ќе го поминеме во знакот на потопло време, но и со помалку врнежи, што значи дека...

Хороскоп1 ден

Месечен Хороскоп (октомври 2023)

ОВЕН Овој месец ќе морате помалку да се посветите на себеси и повеќе на тоа како се однесувате и што...

Скопје2 дена

Посебен режим на сообраќај во недела во град Скопје поради одржување на „Скопски маратон 2023“

Министерството за внатрешни работи ја информира јавноста дека на 01.10.2023 година (недела) со почеток во 08.00 часот, поради одржување на...

Македонија2 дена

(ФОТО) Превентивни активности на МВР за безбедна ловна сезона, заштита од пожари и безбедност во сообраќајот

Вчера (29.09.) во пресрет на почетокот на ловната сезона 2023/24 во Крива Паланка полициски службеници од Полициските станици за ГН...

Спорт2 дена

(ВИДЕО) Барселона ја совлада Севиља благодарение на автоголот на Рамоз и се врати на првото место во Примера

Фудбалерите на Барселона ја совладаа Севиља со 1:0 на отворањето на 8.коло од Примера. Единствениот гол на натпреварот беше постигнат...

На денешен ден2 дена

На денешен ден – 30 септември

1399.- Основачот на англиската династија Ланкастер, Хенри Болингброук (Хенри Болингброук) стана крал Хенри IV, ден по абдикацијата на Ричард II...

Хороскоп2 дена

Хороскоп за сабота (30 септември)

Овен Не сте баш расположени, но наместо да бидете сами, поминувајте време со блиски луѓе, тоа ќе ве израдува. На...

Временска прогноза3 дена

Месец октомври без дожд, но со посвежи утра, вообичаени за есенскиот дел од годината

Пред нас е еден долг период на сушно и стабилно време, иако повремено и локално можна е појава на многу...

НАЈЧИТАНИ