Следете не

Спорт

Трчањето на прсти игра голема улога за да ослабете

Објавено пред

на

Истражувањата покажуваат дека жените се дебелеат бидејќи имаат малку физичка активност и не трчаат на прсти. Резултатите од истражувањето ги објавил американскиот тим на научници предводен од Даниел Либерман, по многуте направени експерименти кои вклучуваат и професионални спортисти како и оние кои рекреативно спортуваат и оние кои не спортуваат воопшто.

Научниците успеале да докажат дека одењето по трева босоноги и трчањето на прсти може да помогне во одржување на добра кондиција. Освен тоа, трчањето на прсти помага и брзо да се ослободите од несаканите килограми.

Дури и оние жени кои не се добро градени може да стекнат убави облини со помош на трчањето на прсти. Оваа врста на вежбање развива одредено држење на телото кое спречува подгрбавеност за која главна причина се масните наслаги.

Спорт

(ВИДЕО) BMW Motorrad го претстави новиот мотор „прототип“ – M 1000 XR

Објавено пред

на

printscreen/official video

BMW Motorrad им даде на ентузијастите поглед на долгоочекуваниот прототип M 1000 XR. Овој најнов додаток на линијата M модели е дизајниран да ги задоволи барањата на возачите кои бараат високи перформанси на долги растојанија, и на пат и на патека.

Овој прототип ја покажува успешната стратегија на германската компанија да го вклучи реномираниот бренд М, познат по успехот во тркачките и автомобилите со високи перформанси, во својата гама на мотоцикли. Со воведувањето на M RR и M R во последниве години, M 1000 XR дополнително ја зацврстува нивната посветеност за понуда на независни модели M.

Во неговото јадро, M 1000 XR има линиски четирицилиндричен мотор кој се базира на единицата на супербајк S 1000 RR. Користејќи ја иновативната технологија на BMW ShiftCam, оваа енергетска единица испорачува сурова моќност од над 200 КС.

И покрај неговите импресивни перформанси, M 1000 XR може да се пофали со извонредна тежина од само 223 kg кога е целосно наполнет. Во комбинација со посветената технологија на шасијата, аеродинамиката и напредната контролна електроника, M XR ја замаглува границата помеѓу турнеи на долги патеки и тркачки велосипеди ориентирани кон патека.

За оние кои бараат уште поголеми перформанси, BMW го нуди опционалниот пакет M Competition, кој обезбедува дополнително намалување на тежината и подобрена динамика на возење. Максималната брзина на прототипот достигнува импресивни 280 km/h.

Аеродинамиката одигра клучна улога во развојот на прототипот M XR. Опремен со крила, мотоциклот постигнува супериорна стабилност при големи брзини, благодарение на зголемената надолна сила.

Ова се претвора во подобрена влечна сила и намалена тенденција за вртење за време на забрзувањето. Возачот има корист од подобар контакт помеѓу тркалата и патот, што резултира со побрзо време на кругот. Ергономијата на седечката положба на M XR придонесува и за подобрена контрола на велосипедот, особено во суперспортски режим.

Потпирајќи се на својата тркачка експертиза, BMW го вгради системот за сопирање M во M XR. М сопирачките клешти имаат препознатлива сина елоксирана обвивка, што го одразува препознатливото лого на марката. Оваа технологија, добиена од WSBK тркачките машини на BMW, обезбедува оптимални перформанси при сопирање и на тркачката патека и во режимите на изведба.

BMW Motorrad планира да објави дополнителни детали за моделот M 1000 XR во втората половина на оваа година.

Извор: Moto-berza.com

Прочитај повеќе...

Спорт

„Куќа на фудбалот“ го објави списокот, ова се 27-те примените кандидати за „УЕФА“ академијата на генерација 2010

Објавено пред

на

„Куќа на фудбалот“ денес пред медиумите го пласира конечниот список на 27-те примени кандидати за УЕФА академијата на генерација 2010, и гласи вака:

Прочитај повеќе...

Спорт

„Сер Боби“ уште еднаш ги пофали своите момчиња, каде овој пат покажаа професионален пристап и голем ентузијазам

Објавено пред

на

Македонската А репрезезентација утре 10-ти јуни (сабота) го има официјалниот собир за јунските натпревари од квалификациите за ЕП 2024 против Украина (16. јуни, Национална арена „Тодор Проески“) и Англија (19. јуни, Олд Трафорд, Манчестер).

Поголемиот дел од повиканите фудбалери за овие два меча, односно играчите кои веќе завршија со клупски активности, го одработија првиот дел од подготовките со националниот тим.

Дени Илиев, Езѓан Алиоски, Јован Манев, Енис Барди, Аријан Адеми и Илија Несторовски поради обврски во клубовите не беа во можност да се стават на располагање за подготовките од 2. до 8. јуни на тренинг центарот „Петар Милошевски“, додека Елиф Елмас денеска одработи тренинг со своите репрезентативни колеги.

Благоја Милевски – селектор на македонската А репрезентација:

– „Повеќето од фудбалерите се собраа, очекуваме и останатите да ни се придружат во следните три дена, на 12. јуни треба да бидеме комплетни на тренинг откако ќе пристигнат Алиоски, Адеми и Илиев. 

Исклучително сум задоволен од оваа фаза на подготовки. Фудалерите, иако уморни од сезоната во клубовите, покажаа ангажираност, професионален пристап и голем ентузијазам. 

Се обидовме да постигнеме одреден баланс со однос на физичката исцрпеност и енергијата која ќе ни треба за следната фаза подготовки и натпреварите кои не очекуваат. Акцентот сега го ставивме на физичката подготвеност, а веќе од 10. јуни се насочуваме на техничко-тактичка анализа и тоа ќе биде фокусот на тренинзите. 

Украинците ќе ги предводи нов селектор, кој ќе го промени системот на игра, но ние веќе навикнавме на промени кои во најмала рака ни ја отежнуваат работата во однос на подготовка на натпреварите. Таков беше случајот и пред мечот со Малта.

Но, за нас е најважно да бидеме силни на тренинзите кои ни следуваат и целосно да се вложиме  и тактички и физички. Иако е крај од сезоната, сигурен сум дека фудбалерите имаат мотив и енергија за уште два  силни натпревари“.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Хороскоп3 часа

Хороскоп за недела (11 јуни)

ОВЕН Реешението на ситуацијата која ве мачи може да биде многу добро за вас. Успешно ќе ги решите сите деловни...

Временска прогноза5 часа

Следната недела средоземен циклон носи нови обилни врнежи од дожд

Во текот на целата наредна седмица и тоа под влијание на циклонска активност со центар над Средоземјето, и на ГОЛЕМА влажна и...

Спорт8 часа

(ВИДЕО) BMW Motorrad го претстави новиот мотор „прототип“ – M 1000 XR

BMW Motorrad им даде на ентузијастите поглед на долгоочекуваниот прототип M 1000 XR. Овој најнов додаток на линијата M модели...

Македонија11 часа

Поради изведување на градежни активности влезот за град Охрид ќе се пренасочува преку регионален пат

АМСМ известува, поради изведување на градежни работи (реконструкција на коловозот) на патниот правец Подмоље – Охрид на магистралниот пат А3, сообраќајот...

Хороскоп1 ден

Хороскоп за сабота (10 јуни)

ОВЕН Поволен ден за комуникација со надредените како и за нови разговори за работа. Може да се надевате на убава...

Временска прогноза1 ден

Попоски најавува нови поплави дури по страшни од делчевските, ова се информациите..

Под влијание на циклонска активност со центар над Средоземјето, како и на ГОЛЕМА влажна и нестабилна воздушна маса, за време на викендот,...

Спорт2 дена

„Куќа на фудбалот“ го објави списокот, ова се 27-те примените кандидати за „УЕФА“ академијата на генерација 2010

„Куќа на фудбалот“ денес пред медиумите го пласира конечниот список на 27-те примени кандидати за УЕФА академијата на генерација 2010,...

Автомобили2 дена

Сопствениците на автомобилот Рено, го тужат Рено за прекумерна потрошувачка на моторно масло

Рено го призна проблемот со своите мотори, но не и потребата од отповикување Во прашање се автомобили со 1,2-литарски бензински...

Автомобили2 дена

Летото доаѓа, еве како да го подготвите вашиот автомобил за потоплите денови

Наскоро започнуваат одморите, а ние ви носиме потсетник да го направите вашето патување што е можно побезгрижно. Според истражувањето на...

Магазин2 дена

Од сега па натаму размена на фотографии со висок квалитет на WhatsApp

WhatsApp започна со тестирање на важна функција пред неколку месеци. Станува збор за можноста за споделување висококвалитетни фотографии преку платформата...

НАЈЧИТАНИ