Следете не

Македонија

❄️⚠️ Внимание во патниот сообраќај за предели каде има мраз, поледици, осојници!

Avatar

Објавено пред

на

Внимавајте периодот кој следи, во случај на мраз, подледување на асфалтот и голомразици за време на возењето во предели каде што се создава мраз и поледици или пак осојници!

Поседувајте зимска опрема во вашето патничко моторно возило, како што се синџири за гуми што спречуваат лизгање, прилагодете ја брзината според поставената сигнализација и услови на патот.

Особено внимание на планинските превои Стража, Пресека, Барбарас..

Среќен пат!

❄️⚠️

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Македонија

(ФОТО) Вечерва сопрен камионџија на патот Прилеп-Кавадарци, возел со 2,44 промили алкохол во крвта

Avatar

Објавено пред

на

Вечерва околу 17:45 часот полициски службеници од мобилната сообраќајна единица на МВР на патот Прилеп-Кавадарци го приведоа Е.В.Б (49) од Русија, кој управувал товарно моторно возило „волво“ со руски регистерски таблички под дејство на алкохол.

Приведениот по брза постапка ќе биде изведен пред надлежен судија.

Извор: МВР

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Македонија

Ковид-19 денес: 946 нови случаи од 2564 тестирања, починати се 33 лица, ова е билансот по градови..

Avatar

Објавено пред

на

Во последните 24 часа се направени 2564 тестирања, а регистрирани се 946 нови случаи на ковид-19 во:
-Скопје 426
-Куманово 36
-Дебар 2
-Штип 22
-Прилеп 56
-Тетово 46
-Струга 24
-Велес 30
-Битола 61
-Охрид 31
-Кавадарци 24
-Гостивар 46
-Гевгелија 12
-Струмица 15
-Крива Паланка 5
-Радовиш 2
-Крушево 4
-Кочани 3
-Пробиштип 3
-Демир Хисар 1
-Македонски Брод 2
-Пехчево 2
-Берово 24
-Валандово 2
-Виница 1
-Делчево 11
-Кратово 2
-Свети Николе 5
-Кичево 13
-Ресен 15
-Неготино 20
Починати се 33 лица, девет пациенти од Скопје (62, 62, 63, 67, 79, 66, 74, 81 и 68г), еден од Куманово (70г), еден од Штип (89г), шест пациенти од Прилеп (43, 78, 70, 82, 60 и 85г), еден од Тетово (72г), четири од Струга (60, 71, 65 и 79г), еден од Велес (71г), еден од Битола (55г), еден од Гостивар (76г), еден од Гевгелија (53г), еден од Струмица (73г), еден од Крива Паланка (62г), еден од Пробиштип (70г), двајца од Берово (88 и 63г), еден од Кратово (71г) и еден пациент од Кичево (67г). Од нив едно лице е починато вон, останатите се починати во болнички услови.
Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 789 оздравени пациенти од:
-Скопје 295
-Куманово 46
-Штип 46
-Прилеп 56
-Тетово 38
-Струга 15
-Велес 26
-Битола 28
-Охрид 60
-Кавадарци 12
-Гостивар 31
-Гевгелија 10
-Струмица 22
-Крива Паланка 10
-Радовиш 7
-Крушево 1
-Кочани 13
-Пробиштип 1
-Демир Хисар 4
-Пехчево 1
-Берово 5
-Валандово 4
-Виница 3
-Кратово 7
-Свети Николе 11
-Кичево 19
-Ресен 9
-Неготино 9
Досега во земјата се направени вкупно 337.862 тестирања на Ковид-19.
Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 63890, бројката на оздравени пациенти е 40977, на починати е 1825, а бројот на активни случаи изнесува 21088.

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Македонија

Пред нас нов неработен ден

Avatar

Објавено пред

на

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека согласно со Законот за празниците на РМ („Службен весник на РМ„ бр.21/98 и 18/07), 8 декември 2020 година (вторник), ‘’Св. Климент Охридски”, е неработен ден за сите граѓани на Република Македонија.

Mинистерството за труд и социјална политика на сите граѓани им го честита празникот “Св.Климент Охридски”.

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

СветПред 3 часа

Италија забрани патување од 21 декември до 6 јануари

РИМ – Италијанската влада денес објави дека воведе забрана за патување за време на новогодишните празници, со цел да се...

СветПред 3 часа

Во светот, повеќе од 1,5 МИЛИОНИ починати од коронавирус.

Бројот на смртни случаи од вирусот корона надмина 1,5 милиони луѓе денес, според worlodmeters.info. Најмногу смртни случаи има САД, каде...

СветПред 3 часа

Во Соединетите држави, 2.700 смртни случаи од коронавирус за 24 часа, најмногу од април

Соединетите држави регистрирале повеќе од 2.700 смртни случаи од последиците на коронавирусот за 24 часа, толкав дневен број на смртни...

КултураПред 8 часа

Утре е големиот празник „Пречиста“, на помош да биде, за многу здравје и нови рожби во домовите

Утре е голем празник Воведение на Пресвета Богородица во храмот што народот го вика Света Пречиста или само Пречиста, овој...

Временска прогнозаПред 9 часа

Времето денес ќе биде облачно со повремени врнежи од дожд до недела каде врнежите ќе бидат со поголем интензитет

Времето во Македонија ќе биде облачно со повремени локални врнежи од дожд, претежно во западните делови, ќе дува умерен, вдолж...

ХороскопПред 16 часа

Голем Хороскоп за денес [03.12] – четврток

ОВЕН Работа: На деловен план работите ќе бидат одлични. Добриот крај на претходната година ќе продолжи и вашата работа ќе цвета....

МакедонијаПред 19 часа

(ФОТО) Вечерва сопрен камионџија на патот Прилеп-Кавадарци, возел со 2,44 промили алкохол во крвта

Вечерва околу 17:45 часот полициски службеници од мобилната сообраќајна единица на МВР на патот Прилеп-Кавадарци го приведоа Е.В.Б (49) од...

МакедонијаПред 19 часа

Ковид-19 денес: 946 нови случаи од 2564 тестирања, починати се 33 лица, ова е билансот по градови..

Во последните 24 часа се направени 2564 тестирања, а регистрирани се 946 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 426 -Куманово...

Живот и стилПред 20 часа

(ВИДЕО) Видео за 2020 година е делото на „DigitalBox“ – „Со љубов од Париз“, љубовна приказна каква што секој би посакал

Како што се ближи крајот на годината, време е да избереме еден видео запис на заљубен млад брачен пар. Видеото...

МакедонијаПред 1 ден

Пред нас нов неработен ден

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека согласно со Законот за празниците на РМ („Службен весник на РМ„ бр.21/98...

НАЈЧИТАНИ