Следете не

Без категорија

За сите кои сакаат да станат астронаути во НАСА – еве кои се условите

Објавено пред

на

Иако НАСА нам, тука, ни делува далечна како Месечината или некоја од планетите во Сончевиот систем, сепак, никогаш и за никој не е недостижно да стане дел од нивниот астронаутски и научен тим, бидејќи за нив не се битни ниту потеклото, ниту било кој друг ирелевантен фактор кој не се коси со нивните стандарди. За нив се битни предиспозициите и секако – условите кои тие ги предодредуваат.

Постојат многу митови за тоа кои квалификации мора да ги имате за да станете астронаут во НАСА. Иако интелигенцијата, снаодливоста и одличниот вид се добредојдени, сепак, нивното значење во голема мера е преувеличено.

Зборот „астронаут“ доаѓа од старогрчкиот збор ἄστροv (астрон) или ѕвезда и ναύτης (наутес) или морнар, па ако и вие сакате да пловите меѓу ѕвездите, погледнете што е потребно.

Митовите велат дека сите астронаути воедно се и пилоти, но вистината е дека искуството во пилотирањето е голем плус во пријавата, но во никој случај не е услов што мора да биде исполнет.

Преовладува мислењето и дека астронаутите мора да имаат совршен вид, но вистината е дека тоа може да се постигне и со ласерска корективна операција. Единствен услов е да има поминато една година од операцијата до пријавата за работа.

Исто така, мит е дека сите астронаути треба да имаат докторат. За да добијат работа во НАСА, потребно е да имаат додипломски од некои науки од STEM. Секој дополнителен академски степен се смета за бонус, но и годините на работа и искуство можат да го заменат мастер-студиите или докторатот.

Пред пријавата треба да се погрижите да имате и три години работно искуство и да имате добра физичка кондиција (соодветна за вашата возраст).

Дезинформација е дека астронаутите мора да бидат војници, а не мора да се на одредена возраст. Просечниот астронаут има 34 години, но аплицираат професионалци од 26 години нагоре.

Доколку навистина сакате да , размислете за следното:

Немате проблем животниот простор да го делите со многу цимери, понекогаш лошо да јадете и да лебдите во нулта гравитација. Доколку ви се допаѓа идејата за постојани поправки, одгледување цвеќе во вселената, научни експерименти и постојано „зјапање“ во Земјата, тогаш ова е работа за вас.

Идеално би било и да сакате наука и технологија, а пред сè универзумот. Одлично би било и ако не се плашите од висина и од вонземјани.

Без категорија

Колку чини производството на iPhone 14 Pro Max?

Објавено пред

на

Сите знаеме колку iPhone 14 се продава за различни варијанти на телефони на Apple, но сигурно често сте се прашувале колкава е нивната цена на производство. Кога станува збор за моделот iPhone 14 Pro Max, Counterpoint Research ни го дава одговорот на тоа прашање. Според податоците собрани од нивна страна, вкупната цена на компонентите што го сочинуваат телефонот, во верзијата со 128 GB простор за податоци чини 464 долари.

Според Counterpoint Research, споменатата цена на чинење на делови за iPhone 14 Pro Max е за 3,4 проценти повисока од деловите инсталирани во iPhone 13 Pro Max. Разликата во цената е затоа што новата верзија користи понапредна (поскапа) главна камера со резолуција од 48 MP, како и нов дисплеј. Од друга страна, некои други компоненти поевтинија, со најголем пад, поради масовното производство, на компонентите поврзани со 5G технологијата (13 проценти). Инаку, чипот A16 Bionic е за 11 долари поскап од чипот A15 Bionic, а неговата цена сочинува околу 20 отсто од вкупната цена на сите компоненти во телефонот iPhone 14 Pro Max.

Секако, за да се добие конечната цена на производството, потребно е да се додадат трошоците за работа на склопување на телефонот, трошоците за пакување и дистрибуција до продавниците. Дополнително, во цената на чинење треба да бидат вклучени и активностите за истражување, развој, продажба и маркетинг на Apple. И покрај малку повисоката цена на компонентите, iPhone 14 Pro Max чини исто како и iPhone 13 Max (кога беше пуштен во продажба). А еден од најголемите „скокови“ на трошоците за производство се случи помеѓу производството на сериите телефони iPhone 11 и iPhone 12. Тогаш цените на компонентите пораснаа за цели 26 отсто, пред се поради инсталирањето на тогаш новите (и прескапи) 5G модеми.

Извор: 9to5mac

Прочитај повеќе...

Без категорија

Кичевскиот оператор „Cable Call“ распишува оглас за работа, аплицирај и стани дел од успешен тим!

Објавено пред

на

Кабелскиот TV оператор, телефонија и интернет „Cable Call“ кој поседува иновативно портфолио на услуги за приватни и деловни корисници поради проширување на својата работна дејност за претстојниот период има потреба од теренски работници (монтер) за кичевскиот регион.

Cable Call“ нуди одлучни услови за тимска работа, навремена плата, осигурување на работникот од моментот на започнување со работната дејност.

Сите заинтересирани може да испратат „CV“ преку електронска форма на [email protected], да контактираат на тел. бр 078/410-393 или да ја посетат канцеларијата на „Cable Call“ на адреса ул. Бул. Ослободување бр. 60 – Лок./4 Кичево.

Прочитај повеќе...

Без категорија

(ВИДЕО) Di María ја зепачати резултатската предност од 2 гола за Аргентина по првите 45 минути. Франција ја чека пеколно полувреме..

Објавено пред

на

Фудбалерите на Аргентина и Франција играат во финалето на Светското првенство во Катар. Поведоа „гаучосите“ со голот на Лионел Меси од пенал, а потоа беше забележана неверојатна контра која ја заврши Анхел Ди Марија за 2:0.

По десната страна, Мекалистер истрча, ја префрли топката на спротивниот крај, а од левата страна Ди Марија излезе пред Лорис и лесно ја реши оваа ситуација, по што стрелецот не ја криеше среќата во солзи.

По првите 45-минути, Аргентина е на чекор до шампионскиот трофеј.

Головите:

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Хороскоп5 часа

Хороскоп за недела (11 јуни)

ОВЕН Реешението на ситуацијата која ве мачи може да биде многу добро за вас. Успешно ќе ги решите сите деловни...

Временска прогноза7 часа

Следната недела средоземен циклон носи нови обилни врнежи од дожд

Во текот на целата наредна седмица и тоа под влијание на циклонска активност со центар над Средоземјето, и на ГОЛЕМА влажна и...

Спорт10 часа

(ВИДЕО) BMW Motorrad го претстави новиот мотор „прототип“ – M 1000 XR

BMW Motorrad им даде на ентузијастите поглед на долгоочекуваниот прототип M 1000 XR. Овој најнов додаток на линијата M модели...

Македонија13 часа

Поради изведување на градежни активности влезот за град Охрид ќе се пренасочува преку регионален пат

АМСМ известува, поради изведување на градежни работи (реконструкција на коловозот) на патниот правец Подмоље – Охрид на магистралниот пат А3, сообраќајот...

Хороскоп1 ден

Хороскоп за сабота (10 јуни)

ОВЕН Поволен ден за комуникација со надредените како и за нови разговори за работа. Може да се надевате на убава...

Временска прогноза1 ден

Попоски најавува нови поплави дури по страшни од делчевските, ова се информациите..

Под влијание на циклонска активност со центар над Средоземјето, како и на ГОЛЕМА влажна и нестабилна воздушна маса, за време на викендот,...

Спорт2 дена

„Куќа на фудбалот“ го објави списокот, ова се 27-те примените кандидати за „УЕФА“ академијата на генерација 2010

„Куќа на фудбалот“ денес пред медиумите го пласира конечниот список на 27-те примени кандидати за УЕФА академијата на генерација 2010,...

Автомобили2 дена

Сопствениците на автомобилот Рено, го тужат Рено за прекумерна потрошувачка на моторно масло

Рено го призна проблемот со своите мотори, но не и потребата од отповикување Во прашање се автомобили со 1,2-литарски бензински...

Автомобили2 дена

Летото доаѓа, еве како да го подготвите вашиот автомобил за потоплите денови

Наскоро започнуваат одморите, а ние ви носиме потсетник да го направите вашето патување што е можно побезгрижно. Според истражувањето на...

Магазин2 дена

Од сега па натаму размена на фотографии со висок квалитет на WhatsApp

WhatsApp започна со тестирање на важна функција пред неколку месеци. Станува збор за можноста за споделување висококвалитетни фотографии преку платформата...

НАЈЧИТАНИ