Следете не

Забава

Оваа земја го забранува кафето во училиштата ширум земјата?!

Владата на Јужна Кореа донесе одлка за забрана за продажба на кафе во училиштата поради прекумерно конзумирање.

Продажбата на пијалоци со висок процент на кофеин е забранета во училиштата во Јужна Кореа од 2013. година, но апаратите за кафе им беа достапни на наставниците, додека учениците можеа да се снајдат за да добијат кафе.

Владата сега сака потполно да ја елиминира можноста децата да купат пијалок со висок процент на кофеин, истакна портпаролот на Министерството за безбедност, храна и лекови, предупредувајќи дека учениците конзумираат кафе за навечер да не спијат и се подготват за полагање на испитот.

Оваа одлука која ќе стапи на сила на 14. септември, предвидува потполна забрана на продажба на кафе во основните, средните и високите училишта.

„Кафето ќе исчезнее од кафетериите“, истакна портпаролот на Франс прес.

Министерството предупреди на здравствените последици од преголемото конзумирање на кафе кое може да предизвика мачнини, нерегуларни отчукувања на срцето и пореметување на сонот.

 

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Facebook

Последни објави

ЗабаваПред 5 часа

Дневен хороскоп | 21.04 Недела

Овен Денеска е особено поволен ден за сите оние кои се занимаваат со приватен бизнис. Заработувачката се зголемува. Чувството на...

ЖивотПред 5 часа

БОЖЈО ЧУДО: Јовче по четири години поминати во кома, се разбуди и ќе слави матура со своите другарчиња

Јован Колоски, струшкото детето херој, кој по четири години поминати во кома успеа да се разбуди и да ја победи...

ЗабаваПред 6 часа

(ВИДЕО) Ова нема граници на човечка издржливост, погледнете

КултураПред 8 часа

Утре е Цветници: Што треба да знаете за овој празник кој е предвесник на Велигден?

Празникот Цветници познат уште и како Цветоносна недела и Врбица, секогаш е една недела пред Велигден и се празнува во...

СпортПред 9 часа

Ериксен се поблиску до кралскиот клуб

Ѕвездата на Тотенхем, Кристиан Ериксен на лето најверојатно ќе се пресели во Реал Мадрид, ексклузивно пренесува весникот „АС“. Данскиот репрезентативец...

Временска прогнозаПред 11 час

Утрешниот ден ни носи сонце и стабилно време

Утре преку денот ќе преовладува стабилно и потопло време со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб променлив ветер кој...

МакедонијаПред 1 ден

МВР: Викендов ќе работат сите одделенија на Управни Служби

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека сите Одделенија за управни работи ќе работат во сабота и недела (20...

ЗабаваПред 1 ден

Денешен хороскоп (20.04) Сабота

Овен Во полошо расположение сте од вообичаено, и тоа може да предизвика конфликти на работа. Не се грижете околу тоа,...

ЗабаваПред 1 ден

Боксеров покажа храброст, на сред интервју ја „бакна“ новинарката.. (ВИДЕО)

Боксерот Кубрат Пулев се најде на цел на критики откако на социјалните мрежи се појави видеото на кое страсно ја...

ЗабаваПред 1 ден

Мајмунов верувале или не е на строга диета!! (ВИДЕО)

Диета држи! 😀

Популарни

Close