Следете не

Магазин

Збогум 2023, еве по што ќе те паметиме

Објавено пред

на

2023 година, технолошки гледано, беше навистина интересна. Еве по што ќе ја паметиме.

Без разлика дали сакате да признаете или не, развојот на новите технологии во 2023 година неповратно го промени светот и нашите животи. Можеме без никакво двоумење да кажеме дека ова беше пробив година за вештачката интелигенција, квантното пресметување и проширената реалност.

Светот ја „откри“ вештачката интелигенција

Откако на сцена стапи ChatGPT, а потоа и Bard и други големи јазични модели тргнаа по неговите стапки, се чини дека веќе ништо не е исто. Вештачката интелигенција, која дотогаш беше речиси невидлива во нашиот секојдневен живот (а тоа не значи дека не сме ја користеле, туку само дека не сме биле свесни за тоа), стана клучен поим. Не само што на обичните корисници им покажа дека вештачката интелигенција не е нешто што го наоѓаме во научно-фантастичните филмови, туку дека може да биде многу корисно во бизнисот, но и во приватниот живот. Она што некогаш беше резервирано само за истражувачи и лаборатории, одеднаш стана достапно за секој што има компјутер и пристап до Интернет, а на крајот на годината и паметен телефон.

За помалку од една година, технологијата за вештачка интелигенција (иако многумина истакнуваат дека се уште не е вистинска вештачка интелигенција), стана нешто на кое компаниите сериозно размислуваат, нешто што активно се воведува во бизнисот, но и се користи во образованието. Но, колку и да звучи добро вештачката интелигенција, таа сепак е технологија во развој.

Затоа, треба да се користи со претпазливост. Видовме дека вештачката интелигенција не е совршена и лесно може да „сервира“ лажни и неточни информации, а со нејзината широка примена, проблемот со лажните информации, фотографии и видеа стана уште поизразен. Се чини дека во ерата на вештачката интелигенција мораме да ги провериме сите информации на кои ќе дојдеме. Особено откако научниците открија дека еден од најпопуларните чет-ботови напојуван со вештачка интелигенција може да „лаже“ кога е под притисок.

Квантното пресметување е се поблиску

За квантното пресметување се зборува како технологија која би можела да се имплементира за пет или 10 години. Но, факт е дека секоја година истражувачите прават неверојатен напредок во развојот на оваа технологија, за која многумина тврдат дека ќе започне нова ера во користењето на компјутерите.

Еден од најимпресивните случувања во технологијата се случи во декември кога IBM го лансираше својот квантен компјутер System Two. Лансирањето се совпадна со објавувањето на квантен чип од 133 qubit, наречен Heron – за кој експертите велат дека е многу поинтересен од чипот од 1.000 qubit лансиран во исто време. Зошто? Бидејќи Херон е помалку бучен од неговиот поголем братучед, може да се покаже како основна технологија за идните чипови.

Не смееме да го заборавиме суперкомпјутерот на Google, за кој компанијата тврди дека постигнал „квантна надмоќ“, односно покажува компјутерски способности надвор од постоечките класични суперкомпјутери, додека Интел активно работи на развој на процесор кој ќе ги донесе квантните компјутери надвор од лабораторијата и во секојдневниот живот. животот.

Виртуелните светови се тука, но кој живее во нив?

Виртуелните светови како „метаверс“ на Мета сè уште не станале толку популарни што луѓето масовно ги користат. Но, тие одат во таа насока. Сè повеќе компании ги развиваат своите виртуелни светови, виртуелни простори за работа и дружење, па дури и – виртуелни музеи.

Apple покажа како би можела да изгледа иднината со својот уред Vision Pro, кој им овозможува на корисниците да користат виртуелна и проширена реалност со помош на слушалки, и бројни апликации и услуги кои го придружуваат тој уред. Но, не веднаш и не за секого.

Но, Apple не е единствениот кој се надева дека паметните очила (односно уредите за виртуелна и проширена реалност) ќе станат клучен дел од нашите животи во блиска иднина. Мета, во соработка со Ray-Ban, разви очила кои изгледаат како класични очила за сонце и нудат искуство со проширена реалност. И не се единствените. Бројни компании сакаат да ги воведат луѓето во таков проширен свет преку паметни очила, каде што се бришат границите меѓу виртуелното и реалното.

Роботите се тука и треба да научиме да живееме со нив 

Во последните години полето на роботиката доживеа голем напредок, а во комбинација со вештачката интелигенција, роботите станаа уште „попаметни“ и уште покорисни.

Така, можевме да видиме нови роботи специјализирани за комплицирани операции во медицината, благодарение на кои закрепнувањето е побрзо, а самата процедура е поедноставна. Сепак, постојат и бројни android кои со својот изглед и однесување ги имитираат луѓето и на тој начин се обидуваат да ги доближат роботиката и роботите до луѓето.

За многумина, роботите станаа членови на семејството преку паметни уреди како што се роботски правосмукалки или роботски косилки. Таквите, помагајќи им на роботите, најлесно го наоѓаат патот до срцата на луѓето, бидејќи кој не е среќен кога здодевната работа ќе ја заврши наместо робот.

Сепак, иако делуваат „живи“, роботите сепак се само машини контролирани од луѓето директно или преку различни алгоритми и програми. И така, и покрај бројните напредоци, ќе биде уште некое време.

Што не чека во 2024 година? Тешко е да се предвиди, но секако ќе биде интересно.

Магазин

Apple доминира – iPhone зазема седум места на листата на 10 најпродавани телефони

Објавено пред

на

Седум од десетте најпродавани модели на телефони во 2023 година беа различни модели на iPhone, што ја прошири доминацијата на пазарот на Apple, покажуваат новите статистики.

Извештајот на Counterpoint за најпродаваните модели на телефони во 2023 година открива дека, од топ 10, дури седум врвни позиции биле заземени од различни модели на iPhone, а само iPhone SE го немало. Овие неверојатни статистички податоци даваат увид во фактот дека доминацијата на Apple на глобалниот пазар на паметни телефони беше многу присутна минатата година.

Првите три места на листата припаѓаат на различни варијанти на серијата iPhone 14, при што основниот модел го зазема првото место. Во текот на годината, поточно во септември, беше лансирана серијата iPhone 15, па дури и таа дојде на позициите 5, 6 и 7 со забележителни резултати, иако беше продаден само три месеци во 2023 година. На четврто место е iPhone 13 , најприфатливиот модел на модерен дизајн кој го нуди Apple.

Како изненадување, iPhone SE го немаше на листата иако е најприфатлив. Гласините сугерираат дека ова може да се должи на застарениот дизајн и потенцијално помалку привлечната големина за потрошувачите. Некои инсајдери истакнуваат дека Apple можеби нема да произведе нова верзија на моделот iPhone SE.

Во претходниот извештај на Counterpoint за 2022 година, iPhone SE сè уште беше вклучен во листата, што значи дека Apple доминираше со осум од десетте најпродавани телефони.

Последните три позиции годинава на топ 10 листата му припаѓаат на јужнокорејскиот гигант Samsung и неговите модели. Компанијата има неколку скапи предводници, како што е Galaxy Z Fold, кој чини 1.800 долари. Очекувано не се најде на листата на најпродавани, а местата на листата беа резервирани за поевтини модели.

На осмото место е моделот Galaxy A14 5G, достапен по цена од околу 200 долари. Деветтото место го зазема Galaxy A04e со цена од 100 долари, додека десеттата позиција го зазема Galaxy A14 4G со цена од 160 долари.

Samsung се соочува со предизвикот да се истакне на пазарот поради мноштвото модели што ги лансира. Во периодот од 2021 до 2023 година, според базата на податоци GSMArena, Apple лансираше 13 модели на телефони, додека Samsung објави вкупно 89 различни модели на телефони.

/Benchmark

Прочитај повеќе...

Хороскоп

Хороскоп за сабота (24 февруари)

Објавено пред

на

ОВЕН

Доколку се занимавате со приватен бизнис, може да очекувате дека ќе бидете многу успешни и дека финансиите ќе одат на подобро. Одвреме навреме се сомневате во емоциите на саканата личност и имате впечаток дека врската ви е во криза. Проблеми со стомакот.

БИК

Иако на прв поглед изгледа дека сѐ е во ред, ако малку се сконцентрирате ќе видите дека постојат поголеми проблеми. Пред вас е можност да се впуштите во незадолжителна љубовна авантура. Проверете го крвниот притисок.

БЛИЗНАЦИ

Доаѓате до помала заработка отколку што се надевавте, а тоа во вас буди одредено незадоволство. Имате впечаток дека вашата врска не оди во посакуваниот правец. Можни се проблеми со тироидната жлезда.

РАК

Ве очекува деловно патување на кое нема да бидете премногу задоволни. Ново познанство во вас буди несигурност, понекогаш се чувствувате како да имате недостаток на самодоверба, а ни самите не знаете зошто. Поведете сметка за синусите.

ЛАВ

Имате некои идеи за нова работа, но како да ви недостасува енергија да ги спроведете на дело. Ви се допаѓа една многу страствена личност со која сте оствариле посебен вид на емотивен однос. Водете сметка за циркулацијата.

ДЕВИЦА

Можен е пад на концентрација и некои грешки кои ќе бидат предизвикани од таа причина на работно поле. Не претерувајте со реакциите. Многу сте склони кон кавги и не е лесно да ја смирире ситуацијата. Проблеми со вртоглавица.

ВАГА

Напредувањето на работното место кое го посакувате веќе подолг период ќе се одложи малку. Иако ви изгледаше дека саканата личност сака сѐ со вас, одеднаш се повлекува, а вие не знаете што го предизвикал тој став кај неа. Чувствителни заби.

ШКОРПИЈА

Не сте сигурни кој потег би требало да го повлечете на деловно поле за да ги решите проблемите кои ве оптеретуваат. Ве очекува многу опуштена комуникација со емотивниот партнер. Добро се чувствувате и здравјето е солидно.

СТРЕЛЕЦ

Опкружувањето не ви е наклонето и имате многу непријатели на работа. Денес ве очекуваат помали непријатности. Можно е да дојде до компликации во односот со саканата личност. Чувствителни коски.

ЈАРЕЦ

Можеби ве очекуваат нови изненадувања на работно поле, околностите се менуваат многу неочекувано. Не сакате да влезете во нова врска. Слободата ви одговара, уживате со пријателите и задоволни сте. Добро се чувствувате.

ВОДОЛИЈА

Пред вас се среќни околности во кои добро ќе се снајдете. Работната атмосфера не ви оди од рака. Лесно би можеле да се впуштите во нова врска. Подготвени сте да експериментирате на љубовно поле. Занимавајте се со спорт.

РИБИ

Ќе имате среќа во решавањето на проблемите кои ги имавте на работното место. Ви се допаѓа личност со која имате пријателски односс. Не ви е лесно да ги покажете емоциите отворено. Слаба циркулација.

Прочитај повеќе...

Технологија

Директорот на „Интел“ со отворена понуда за меѓусебна соработка на „AMD“ и „nVIDIA“

Објавено пред

на

Во технолошкиот свет, големите компании се како „маче“ и „куче“ во светот на животните – не се сакаат и не соработуваат многу, но понекогаш тоа може да се промени. Вратата за таква промена ја отвори извршниот директор на Интел, Пет Гелсинџер, кој рече дека компанијата се надева дека ќе направи чипови за своите долгогодишни конкуренти. Така, Интел нуди производство на чипови и на AMD и на Nvidia во иднина, бидејќи сака да биде моќна фабрика за производство на полупроводници, рече Гелсинџер во интервју за Tom’s Hardware.

Intel Foundry, или секторот за производство на чипови, не само што ќе прави чипови за надворешни клиенти користејќи ги највредните производствени технологии на компанијата, туку и целиот опсег на нејзината интелектуална сопственост, вклучувајќи ја и сопствената напредна технологија за пакување.

Тоа го покренува прашањето како компанијата ќе се справи со конкурентите користејќи сопствена технологија или архитектура на процесори, бидејќи може да ги надмине домашните тимови на Интел кога станува збор за дизајнот на чипови. Иако Гелсинџер не одговори на целото прашање, тој даде многу други информации што треба да се разгледаат.

„Постојат производи на Интел и леарница Интел (прим. аут. Интел сектор за производство на чипови). Има јасна линија меѓу двете, и како што реков на последниот повик за заработка, оваа година ќе имаме посебно правно лице за леарницата Интел“, објаснува Гелсинџер. „Во иднина ќе почнеме да објавуваме посебни финансиски податоци поврзани со тоа. А целта на тимот за производство на чипови е едноставна: Исполни. Фабрики. Доставувајќи ги до најширокиот сет на клиенти на планетата“.

Гелсинџер вели, сугерирајќи дека Интел всушност сака да стане полупроводничка моќ кога станува збор за производството, додавајќи дека се надева дека во иднина тоа ќе вклучува клиенти: „Јенсен, Кристијан, Сундар, Сатја (кој веќе е вклучен) и Лиза Су. т.е. лидери на компаниите: Nvidia, Qualcomm, Google, Microsoft и AMD, соодветно.

„Ако сакаме да бидеме западна фабрика за целиот свет во големи размери, не можеме да дискриминираме никого што учествува во неа… Нашите врати и алатки се широко отворени за индустријата“, посочува првиот човек на компанијата Интел. .

Тој исто така вели дека во оваа смисла технологиите што сè уште ги развиваат ќе и бидат достапни на конкуренцијата, како што е Clearwater Forest, но и други технологии како што се основниот чип Intel 3, процесот Intel 18A, можноста за решавање на многу CoWoS/Foveros проблеми со EMIB и хибридна врска.

„Тоа ќе стане збир на средства што ќе ги користи фабричкиот тим. Значи, јасно е дека ја користам интелектуалната сопственост на мојот тим за производи и во производствениот бизнис“, објаснува спојувањето на двата сектора на компанијата.

Тој додава дека секако може да има случаи кога клиентот ќе каже „еј, не ми се допаѓа некој од дизајнерските типови на Интел, но сакам производство со различен чиплет што јас го дизајнирам“, но дека и во таков случај ќе кажете да и согласете се на соработка.

Желбата на Гелсинџер да ги понуди своите услуги на сите доаѓа откако Intel се чини дека ќе ја врати својата предност во производствените технологии во однос на тајванскиот производител TSMC следната година. Со цел да се имплементираат пет производствени процеси за четири години речиси завршени, новиот Интел сигурно не личи многу на оној од пред неколку години, кој настрада поради грешките на производствениот процес од 10 nm, со што ја загуби својата некогаш голема круна. на овој пазар во корист на моментално најуспешниот производител на чипови TSMC.

Извор: benchmark.rs

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Спорт1 час

(ГАЛЕРИЈА) „ФК Кичево“ со успешен почеток на пролетниот дел од детската фудбалска лига

Генерациите на „ФК Кичево“ денес ги одиграа натпреварите во своите категории. Во генерацијата 2011 година „ФК Кичево“ оствари победа против...

Магазин3 часа

Apple доминира – iPhone зазема седум места на листата на 10 најпродавани телефони

Седум од десетте најпродавани модели на телефони во 2023 година беа различни модели на iPhone, што ја прошири доминацијата на...

Хороскоп17 часа

Хороскоп за сабота (24 февруари)

ОВЕН Доколку се занимавате со приватен бизнис, може да очекувате дека ќе бидете многу успешни и дека финансиите ќе одат...

Спорт18 часа

Изов даде своја анализа за Грузија, предводникот на женската фудбалска репрезентација очекува да се покажеме во добро светло

Женската репрезентација на Македонија во Тбилиси ќе одигра два контролни натпревари против селекцијата на Грузија. Контролните натпревари ќе бидат одиграни...

Театар18 часа

За својот роденден „Солза и смеа“ доаѓаат во Кичево со нивната најнова урнебесна комедија, во среда од 19ч сите патишта водат кон НУЦК „Кочо Рацин“, бидете таму!

Овој месец популарните тв ликови од „Солза и смеа“ доаѓаат во Кичево, каде за прв пат во нашиот град ќе...

Занимливости19 часа

Откриен целосен фосил „змеј“ стар 240 милиони години

Меѓународен тим на научници во јужна Кина го откри првиот целосен фосил на воден рептил долг пет метри од периодот...

Технологија23 часа

Директорот на „Интел“ со отворена понуда за меѓусебна соработка на „AMD“ и „nVIDIA“

Во технолошкиот свет, големите компании се како „маче“ и „куче“ во светот на животните – не се сакаат и не...

Кичево1 ден

Телефони во раце за Владо од Кичево да продолжи со лекување, ајде народе да се обединиме, поголемиот дел на финансиите се собрани!

Почитувани добри и хумани луѓе, наши сограѓани, познаници, пријатели и добронамерници, изминува еден месец каде нашиот сограѓанин од Кичево Владо...

Спорт2 дена

Фудбалската федерација на Македонија одржа работилница со лицата задолжени за односи со медиумите на клубовите од македонската фудбалска лига

Фудбалската федерација на Македонија организираше работилница наменета за лицата во клубовите од Прва и Втора МФЛ и Прва женска фудбалска...

Хороскоп2 дена

Хороскоп за петок (23 февруари)

ОВЕН Некој ве иритира со своето однесување и ја нарушува вашата концентрација. Бидете сталожени, не ви е потребен дополнителен проблем....

НАЈЧИТАНИ