Следете не

Македонија

7-ми Мај неработен ден за сите

Avatar

Објавено пред

на

Доаѓањето на Папата кое е историски настан на 7-ми мај Вторник всушност ќе значи и неработен ден македонските граѓани.

Владата следната недела на владина седница се очекува вторник – 7-ми мај да го прогласи за неработен ден за сите граѓани.

На 7 мај во 08 часот и 30 минути од Софија на скопскиот аеродром ќе пристигне Папата. Големиот гостин ќе биде пречекан од Премиерот и Претседателот на земјава.

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Македонија

Од утре се отвораат угостителските објекти, ова се дел од протоколите за почитување во секторот

Avatar

Објавено пред

на

Од утре отвораат и угостителските објекти. Тие же можат да примат гости на отворениот дел од нивниот објект и строго да ги почитуваат протоколите за работа.

Се подготвуваат нови протоколи за работа за затворениот дел од угостителските објекти.

Еве дел од протоколите кои ќе мора да се почитуваат:

Се дозволува отворање на угостителските објекти за исхрана со ограничување во однос на начинот на работа со почитување на
протоколите за превземање на превентивни мерки во услови на епидемија од COVID-19.
Протокол за отворање и работа на угостителските објекти за исхрана

1. Ограничено работно време
2. Се дозволува работа само на отворените делови (терасите) од угостителсите објекти за исхрана
3. Се ограничува бројот на гости, се послужуваат само гости кои може да седат
4. Задолжително менаџирање на влегување на гостите. Одредено одговорно лице пред влезот на угостителскиот објект
5. На терасите за послужување на гости каде има поставено маси, треба да се обезбеди простор од најмалку 9,6m² за една маса со 4
столови
6. Задолжително поставување на дезинфекционо средство за раце на секоја маса
7. Засилени внатрешни контроли на вработените лица од страна на одговорно лице за одржување на личната хигиена (често миење
раце) во сите фази на подготовка, прием и послужување на храна
8. Засилени санитарно-хигиенски мерки, пребришување на масите со средство за дезинфекција кое делува на вируси според упатство од производителот. На крајот на смената задолжително механичко чистење и дезинфекција со средство кое делува на вируси според упатство од производителот, алтернативно може да се користи 0,05% натриум хипохлорит (5% белило за домаќинство кое се користи во размер 1:100) или 70% алкохол за дезинфекција на горни површини. Редовно одржување на тоалетите со задолжително водење на евиденција за спроведеното чистење и употреба на горенаведените дезинфекциони средства.
9. Забрането организирање на прослави (свадби, родендени, крштевки и сл.)

Извор: Стандард

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Македонија

Од утре се укинува полицискиот час, од четврток со работа започнуваат угостителските објекти

Avatar

Објавено пред

на

Од утре и официјално ќе биде укинат полицискиот час, пред малку на прес конференција информираше пред малку премиерот Оливер Спасовски.

Од четврток отпочнуваат со работа угостителските објекти, односно со прецизно утврдени протоколи, истакна Спасовски.

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Македонија

Вкупно 16 ново случаи на Коронавирус во Македонија

Avatar

Објавено пред

на

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 14 оздравени пациенти во: Скопје-3 и Тетово-11.

На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби почина пациентка од Велес (78г), хоспитализирана на 14 мај.

Во ГОБ „8 септември“ почина пациент од Тетово (84г), примен во болница на 20 мај и пациентка од Скопје (76г) примена на 19 мај.

Во последните 24 часа направени се 314 тестирања, а регистриран е 16 нови случаи на ковид-19 и тоа во: Скопје-9, Штип-5, Струга-1 и Гостивар-1.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 2014, бројката на оздравени пациенти е 1453, на починати е 116, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 445. Последната дистрибуција по градови е:

 • Скопје – 733, активни 208
 • Куманово – 436, активни 35
 • Дебар – 51, активни 0
 • Штип-46, активни 11
 • Прилеп –210, активни 46
 • Тетово – 177, активни 70
 • Струга – 76, активни 9
 • Велес – 127, активни 40
 • Битола –28, активни 7
 • Охрид –23, активни 8
 • Кавадарци – 5, активни 0
 • Гостивар –22, активни 4
 • Гевгелија – 4, активни 0
 • Струмица – 3, активни 1
 • Крива Паланка- 6, активни 0
 • Радовиш – 4, активни 0
 • Крушево – 3, активни 0
 • Кочани – 31, активни 0
 • Пробиштип – 2, активни 0
 • Кичево – 2, активни 0
 • Неготино -10, активни 3 (7 заболени лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)
 • Демир Хисар – 1, активни 0
 • Македонски Брод – 2, активни 0
 • Пехчево- 3, активни 0
 • Делчево-1, активни 0
 • Валандово -1, активни 0
 • Виница – 3, активни 1
 • Кратово-2, активни 1
 • Берово-1, активни 0
 • Свети Николе-1, активни 1

Направените 314 теста се преку: ИЈЗ –292, Ветеринарен ф-тет -0, Авицена –0, Биотек -0, Филип Втори (Жан Митрев) –9, Систина со PCR метода -13  и МАНУ -0.  Досега во земјата се направени вкупно 25841 тестирања на ковид -19.

Од вкупниот број направени тестови во изминатото деноноќие 169 теста се во рамките на скринингот. Тестирањата се направени преку Центрите за јавно здравје во Велес, Кочани, Куманово и Скопје во градинки и геронтолошки установи и не се регистрирани позитивни случаи на ковид-19.

Кај лицето кое на 24 мај, преку скринингот во геронтолошка установа во Скопје е запишано со позитивен резултат, направен е технички превид при евиденција и согласно испрвката направена е корекција на вкупната статистика. Вработената во геронтолошкиот завод во Скопје е негативна на вирусот и досега, освен два позитивни резултати во градинка во Битола и Скопје, не се регистрирани други позитивни случаи преку скрининг.

На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во изминативе 24 часа примени се 3 нови пациенти, хоспитализирани се вкупно 56 пациенти. На кислородна поддршка се 25, на механичка вентилација се 3 пациенти.

Во ГОБ „8 септември“ примени се 5 нови, а вкупно хоспитализирани 22 пациент. На респиратор се 7, a со потешка клиничка слика се уште 5 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 4 пациенти, а на домашно лекување се следат уште 4 пациенти. Во болницата во Штип се хоспитализирани 5 пациенти, на домашно лекување се следи 1 пациент. На ифективните одделенија во Велес, Куманово, Прилеп и Охрид се хоспитализирани  41 пациент- позитивни и сомнителни на ковид-19.

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

МакедонијаПред 49 минути

Од утре се отвораат угостителските објекти, ова се дел од протоколите за почитување во секторот

Од утре отвораат и угостителските објекти. Тие же можат да примат гости на отворениот дел од нивниот објект и строго...

Временска прогнозаПред 9 часа

Облачно со локални врнежи од дожд и засилен ветер, продолжува период со облачно и нестабилно време

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно со повремени врнежи од дожд и со умерен, повремено засилен северен ветер. На...

ХороскопПред 10 часа

Хороскоп за денес (27.05) среда

ОВЕН Ги решавате проблемите кои настанале поради туѓа вина и не ви е драго поради тоа. Можеби имате додворувач кој...

МакедонијаПред 15 часа

Од утре се укинува полицискиот час, од четврток со работа започнуваат угостителските објекти

Од утре и официјално ќе биде укинат полицискиот час, пред малку на прес конференција информираше пред малку премиерот Оливер Спасовски....

МакедонијаПред 20 часа

Вкупно 16 ново случаи на Коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 14 оздравени пациенти во: Скопје-3 и Тетово-11. На Клиниката...

МакедонијаПред 21 час

Дополнете резервоари, повторно зголемување на цените на нафтените деривати од ноќеска

Регулаторната Комисија за Енергетика тукушто ги објави новите максимални цени на горивата кои се зголемуваат за 2.50, односно 3.00 денари....

КичевоПред 24 часа

ЕВН Кичево: Денес времен прекин на електрична енергија дел од ул. „11-ти Септември“

ЕВН Македонија известува дека поради планирани зафати на електродистрибутивната мрежа на ден 26.05.2020 година, без напојување со електрична енергија ќе...

МакедонијаПред 1 ден

Денес на пладне регулаторна ќе одлучува дали ке поскапуваат нафтените деривати

Регулаторна комисија денес на пладне треба да ги утврди новите цени на горивата во Македонија. Нафтата на светските берзи во...

ХороскопПред 1 ден

Дневен Хороскоп (26.05) вторник

ОВЕН Денешната атмосфера во работното опкружување е прилично напната и вие сте понервозни од обично. Во вашиот љубовен живот постојат...

Здравје и убавинаПред 2 дена

Народен лек против холестерол и висок крвен притисок

Добро ни се познати благодетите од билките и нивните лековити својства. Различни билки вилјаат на различни состојби, а во прилог...

НАЈЧИТАНИ