Следете не

Македонија

Археолошки истражувања на локалитетот „Градиште“ во кривопаланечко

Одбран тим археолози, историчари на уметност и останат кадар работи интензивно на годинашната сесија истражувања на археолошкиот локалитет Градиште кај село Градец, Крива Паланка, во рамки на Годишната програма за проекти од национален интерес во културата на Министерство за култура на Република Македонија.

Ископувањата се дел од проектот „Заштитни археолошки истражувања на археолошки локалитет –Градиште во село Градец 2018 година“, финансиран од Министерството за култура.

-Овие истражувања се резултат од повеќегодишните напори на Локалната установа Градски музеј, Крива Планка за истражување на локалитетот, негова валоризација и туристичка презентација во контекст на туристичкиот комплекс во село Градец.

Локалитетот се наоѓа во особено значаен сакрален простор, покрај црквата „Св. Никола“ која датира од 19 век, а северно од Градиште, исклесана во карпа се наоѓа и испосницата на путиножителот Св. Јоаким Осоговски, што дополнително ја зголемува комплексноста и атрактивноста на наоѓалиштето, изјави директорот на ЛУ Градски музеј, Крива Паланка, Драган Величковски. Посета на каде е лоцирана и испосницата на пустиножителот, свети Јоаким Осоговски.

Увид во работите на терен денеска изврши и градоначалникот на Крива Паланка, Борјанчо Мицевски, кој заедно со тим од општината и градскиот мувеј одблиску се запозна со активностите кои тековно се реализираат, истакнувајќи ја важноста од продолжување на проектот кој е во функција на зачувување на културно-историското наследство на регионот.

Facebook

Последни објави

КичевоПред 1 час

НОВО: Ветерот го шири пожарот до сама раскрсница на с.Вранештица-Атишта (ФОТО)

Огнената стихија во атарот на село Вранештица не стивнува. Имено како што веќе информиравме пред неколку часови пожарот беше избувнат...

ЗабаваПред 2 часа

Дневен Хороскоп ➡️ 24-ти Март (Недела)

  Овен (21.03 – 20.04) Викендов нема да имате воопшто работа, па можете конечно малку да одморите и да си...

ЗабаваПред 4 часа

Кичево гордо на нашиот Лозано кој моментално пее во преполна арена (ФОТО)

Ви испраќаме горд поздрав од ВИП Арена моментално, која ечи и е полна до последно место. Нашиот Влатко понесен од...

КичевоПред 7 часа

АЛАРМАНТНО: Гори дабова шума над с.Вранештица на лош терен за ТППЕ (ФОТО)

Пред малку стигна иформација дека околу селото Вранештица во атарот на горната дабова шума непрекинато и со силен интензитет избувнат...

Временска прогнозаПред 8 часа

Од вторник северен ветер и пад на температурите за околу 10 степени

Под влијание на значително постудена воздушна маса од север, во вторник и во среда ќе имаме позначителна облачност а ќе...

МакедонијаПред 9 часа

СРЕЌА ВО СЕМЕЈСТВОТО: Кико заминува на лекување, потребните пари се собраа, секоја чест ЛУЃЕ!

Почитувани познати и непознати ЛУЃЕ во вистинска смисла на зборот. Сакам да упатам НАЈГОЛЕМА БЛАГОДАРНОСТ ДО СИТЕ граѓани на Република...

МакедонијаПред 9 часа

Прилепчанец ја турнал по скали мајката на својата сопруга

На прилепската улицата „Адем Адемоски“ во попладневните часови на 22 март, дошло до семеен инцидент. Како што информираат од МВР,...

Социјални мрежиПред 11 час

Корисниците пресреќни: Ја добија долгоочекуваната нова опција на „Messenger“

„Месинџер“ конечно ја добива корисната функција на враќање на конкретна порака во групни разговори (replay). Со ова се олеснува одговарањето...

СветПред 13 часа

Купиле киндер-јајце за децата, но сите се шокирани од она што имало внатре (ВИДЕО)

На мајка од Велика Британија ѝ се згадиле киндер јајцата за навек уште пред да стигне до играчката во киндер...

ЗабаваПред 1 ден

Дневен Хороскоп (23.3) Сабота

Овен Многу сте мрзеливи. Денеска ќе ги извршите само основните обврски. Комуникацијата со саканата личност е променлива. Почнувате да се...

Во тренд