Следете не

Случувања

Видео кое расплака 11 милиони луѓе „Една е мајка“

Објавено пред

на

Oва видео ги расплака сите оние кои го погледнаа. Ова мало момче останало без мајка си, а она што го направи покажува колку е силна љубовта помеѓу мајката и детето, и колку мајката може да му недостасува.

Кичево

Вчера кај кичевското с. Подвис возило Југо излетало од коловозот, констатирани се тешки телесни повреди врз учесник

Објавено пред

на

На 27.05.2022 во 07.15 часот било пријавено дека на магистралниот пат Охрид-Кичево, во близина на с.Подвис, патничко возило „југо корал“, со скопски регистарски ознаки, управувано од З.С.(77) од Скопје, излетало надвор од коловозот.

Во несреќата со тешки телесни повреди се здобила сопатничка од возилото, Н.С.(82) од Скопје, констатирани во Медицинскиот центар во Кичево.

Извршен бил увид од увидна екипа од Полициската станица Кичево, информираат од МВР

Прочитај повеќе...

Временска прогноза

Викенд прогноза: Локално невреме па одново спарно и тешко

Објавено пред

на

За време на овој викенд, под влијание на влажна и на нестабилна воздушна маса, времето ќе биде особено нестабилно на повеќе места со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално ќе има појава на НЕВРЕМЕ проследено со интензивен пороен дожд, силен ветер, силни електрични празнења и со појава на град. Што се однесува до температурите, тие денес ќе се искачуваат во интервалот од 26 до 33 степени, додека во текот на утрешниот ден истите ќе опаднат за неколку степени и ќе се искачуваат во интервалот од 21 до 30 степени.

Во Скопје и околината овој викенд времето ќе биде нестабилно со локална појава на пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Во делови од котлината ќе има услови и за појава на КРАТКОТРАЈНО НЕВРЕМЕ. Температурата денес во Скопје ќе се искачи до околу 28 степени, додека утре истата ќе биде за еден степен пониска и ќе се искачи до околу 27 степени – за Еспресо вели метео прогнозерот Славчо Попоски.

Според Попоски, во следните денови времето ќе биде постабилно и посончево, иако во попладневните часови не се исклучува можноста за изолирана нестабилност. Што се однесува до температурите тие, особено од вторник ќе бележат тенденицја на позначителен пораст и тоа поради влијанието на МНОГУ ТОПЛАТА воздушна маса од Африка, и максималните дневни температури ќе се искачуваат во интервалот од 28 до 35 степени, а во најтоплите централни и југоисточни предели температурите се очекува да надминат 35 степени.

ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Со оглед на тоа дека викендов Атмосферата ќе биде МНОГУ НЕСТАБИЛНА, во случај на појава на електрични празнења, да не се претстојува на отворен простор и под осамени дрвја, исто така во случај на појава на силен ветер, граѓаните своите автомобили да не ги ставаат во близина на дрвја за да не дојде до несакана штета. Исто така во случај на електрични празнења, овчарите своите стада да ги делат во помали групи, со цел да ги заштитат.

Прочитај повеќе...

На денешен ден

28 мај – На денешен ден

Објавено пред

на

1522.- Турците го зазеле утврдениот град Книн и го прогласиле за седиште на санџакот Лика.

1660.- Во Оснабрик е роден Џорџ I, првиот британски крал од династијата Хановер. За време на неговото владеење од 1714 година до неговата смрт во 1727 година, функцијата премиер добила клучна улога во извршната власт.

1738.- Роден е францускиот лекар Жозеф Игнас Гилотин, професор по анатомија. За време на Француската револуција, тој предложи да се изврши направа за обезглавување, со што ќе се намали страдањето на осуденикот. Од 1792 година, овој уред го носи неговото име.

1759.- Роден е англискиот државник Вилијам Пит Помладиот, кој во 1783 година станал најмладиот премиер во британската историја. Во 1805 година, тој беше главниот организатор на Третата европска коалиција против Наполеон.

1812.- Русија и Турција потпишаа мировен договор во Букурешт, со кој на Русија и се даде Бесарабија, а Влашка и Молдавија на Турција. Мирот му овозможил на рускиот цар да ги насочи воените сили кон Наполеон Бонапарта.

1834.- Српскиот јазик во Кнежеството Србија е воведен како службен јазик во кореспонденција со турските власти, која дотогаш се водеше исклучиво на турски јазик.

1843.- Умре американскиот филолог и лексикограф Ноа Вебстер. Во 1806 година го објавил својот прв речник на англискиот јазик, Compendious Dictionary of the English Language, а во 1828 година, речникот што сè уште го носи неговото име.

1879.- Роден е српскиот математичар, астроном и геофизичар Милутин Миланковиќ, основач на Катедрата за небесна механика на Универзитетот во Белград.

1884.- Роден е чешкиот државник Едуард Бенеш, основач на современата чехословачка држава (1918), претседател од 1936 до 1938 година, кога пребегнал во Лондон пред германската окупација. По Втората светска војна, тој повторно беше шеф на државата до доаѓањето на комунистите на власт во 1948 година.

1934.- Канаѓанката Олива Дион родила пет девојчиња во Онтарио, Канада, наречени „Дионс пет“, петте најдобри преживеани во светот.

1937.- По оставката на Стенли Болдвин, Невил Чембрлен стана премиер на Обединетото Кралство. Тој е потписник на Минхенскиот договор од 1939 година, кој им овозможи на Германците да ја окупираат Чехословачка.

1937.- Умре австрискиот психолог Алфред Адлер, еден од следбениците на Фројд. Тој се одвоил од Фројд во 1912 година со основање на насоката на индивидуалната психологија („Практика и теорија на индивидуалната психологија“, „Знаење за човекот“, „За нервниот карактер“).

1940.- Белгискиот крал Леополд III потпиша капитулација во Втората светска војна; Истиот ден започна евакуацијата на поразените сојузнички сили од француското пристаниште Данкерк во Втората светска војна, со што до 2 јуни беа спасени 224.585 британски и 112.546 француски и белгиски војници.

1944.- Умре српскиот етнолог и фолклорист Тихомир Ѓорѓевиќ, професор на Универзитетот во Белград, член на Српската кралска академија. Објавил околу 700 студии, патописи, белешки и коментари за српските народни обичаи.

1961.- Укинат е возот Ориент експрес, кој 78 години сообраќал на линијата Париз-Истанбул.

1971.- Советско вселенско летало лансирало во правец на Марс.

1972.- Во Париз умре војводата од Виндзор, кој се искачи на тронот како крал на Англија Едвард Осми во 1936 година и абдицира истата година бидејќи се ожени со Волис Симпсон од САД.

1976.- Склучен е договор меѓу СССР и САД за ограничување на подземните нуклеарни проби.

1982.- Папата Јован Павле Втори пристигнува во Британија, првиот римокатолички папа што ја посетил земјата од 1531 година.

1986.- Двајца советски космонаути излегоа од орбиталната станица Саљут 7 и поминаа околу четири часа на вселенска прошетка.

1987.- Западногерманецот Матијас Руст (19) летал со спортски авион „Цесна“ од Хелсинки до Москва и слетал на централниот Црвен плоштад во главниот град на СССР, минувајќи незабележано низ советскиот воздушен простор.

1995.- Земјотрес го погоди рускиот град Нефтегорск на полуостровот Сахалин, при што загинаа најмалку 2.000 луѓе.

1995.- Босанскиот министер за надворешни работи Ирфан Љубијанкиќ загина при соборување на хеликоптер со ракета кај Бихаќ.

1995.- На Канскиот филмски фестивал, југословенскиот режисер Емир Кустурица ја добива Златната палма за филмот „Подземје – некогаш“. Десет години претходно Кустурица ја доби оваа награда за филмот „Татко на службен пат“.

1997.- Русија и Украина потпишаа договор со кој и се дозволи на руската Црноморска флота 20 години да користи поморска база во пристаништето Севастопол на полуостровот Крим.

1998.- По петтата нуклеарна проба, Пакистан официјално стана нуклеарна сила.

1999.- Откако воздушните напади на НАТО ги интензивираа нападите врз СР Југославија (740 полетувања за 24 часа), југословенскиот претседател Слободан Милошевиќ, по разговорите со специјалниот претставник на рускиот претседател Виктор Черномирдин, ги прифати условите на западните земји да го прекинат бомбардирањето.

2001.- Во Каиро се одржа првата детска конференција на африканските нации.

2002.- Британскиот мобилен оператор Водафон објави загуба од 13,5 милијарди фунти (19,6 милијарди долари), што е најголема забележана загуба на голема британска корпорација.

2004.- Во Клиничкиот центар на Црна Гора во Подгорица, како последица на тешките повреди при атентатот претходната вечер пред редакцијата на весникот, почина директорот и главен уредник на подгоричкиот весник „Дан“ Душко Јовановиќ. На 27 април 2009 година, Дамир Мандиќ беше осуден на 30 години затвор за соучество во убиството на Јовановиќ.

2008.- Непалскиот парламент ја укина монархијата и прогласи република, со што заврши 239-годишното владеење на најстарата хинду монархија во светот.

2008 – Универзитетот во Белград одбележа 200 години постоење.

2013.- Почина Зоран Еркман Зеркман, музичар и еден од најдобрите трубачи на српскиот рокенрол. Бил член на Младинскиот џез бенд на РТБ и групата Дисциплина кичме и основач на групите Буквар Буквар и Зеркман Биг Бенг.

2015 – Луиз Ричардсон е првата жена назначена за шеф на Универзитетот Оксфорд од неговото основање во 1230 година.

2018 – Умре Серж Дасо, француски политичар, издавач на весници и водечка фигура во индустријата за авиони и оружје.

2021 – Германија го призна убиството на десетици илјади луѓе во Намибија за време на колонијалната ера како геноцид и вети дека ќе финансира развојни проекти во земјата во вредност од 1.100.000.000 евра

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Кичево1 час

Вчера кај кичевското с. Подвис возило Југо излетало од коловозот, констатирани се тешки телесни повреди врз учесник

На 27.05.2022 во 07.15 часот било пријавено дека на магистралниот пат Охрид-Кичево, во близина на с.Подвис, патничко возило „југо корал“,...

Временска прогноза2 часа

Викенд прогноза: Локално невреме па одново спарно и тешко

За време на овој викенд, под влијание на влажна и на нестабилна воздушна маса, времето ќе биде особено нестабилно на...

На денешен ден6 часа

28 мај – На денешен ден

1522.- Турците го зазеле утврдениот град Книн и го прогласиле за седиште на санџакот Лика. 1660.- Во Оснабрик е роден...

Хороскоп16 часа

Редовен Хороскоп за сабота (28 мај)

ОВЕН Држете се до добро познато општество и средина во која добро се сложувате, бидејќи луѓето ќе ве прифатат онакви...

Спорт23 часа

Младата репрезентација на Македонија со собир пред квалификациските меча против Ерменија и Украина

Младата репрезентација на Македонија до 21 година, денеска во хотел Парк го имаше официјалниот собир во пресрет на предвидените натпревари...

Кичево24 часа

Денес во кичевската касарна „Чеде Филиповски-Даме“ беше одбележан 21-ви мај – „Денот на единицата“

Денес во касарната „Чеде Филиповски – Даме“ во Кичево со воена свеченост припадниците од 4. пешадиски баталјон (4.пб), од 1...

Магазин1 ден

Samsung ја покажа моќта на новиот сензор од 200 MP

Пред само неколку дена споменавме дека Моторола ќе вгради нов сензор Samsung од 200 MP во својот претстоен предводник, истиот...

Магазин1 ден

Инстаграм не им функционираше на многумина, проблемите сега се решени

Ако синоќа имавте проблеми со пристапот до Инстаграм – не сте единствените. Извештаите низ Интернет (Downdetector, Reddit) укажуваат на тоа...

Македонија1 ден

Предмалку регистриран земјотрес во Македонија

Предмалку во Македонија беше регистриран земјотрес кој според ЕМСЦ бил со јачина според сервисите околу 3.6 според Рихтеровата скала. Истиот...

Хороскоп2 дена

Хороскоп за 27 мај (петок)

ОВЕН Денес ќе ви се чини особено напорен ден затоа што ќе бидете помалку продуктивни од вообичаено, нема да имате...

НАЈЧИТАНИ